Осінь-2020: перемоги та виклики. Не зовсім фактчек, не зовсім інтерв’ю | VoxUkraine

Осінь-2020: перемоги та виклики. Не зовсім фактчек, не зовсім інтерв’ю

23 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
6497

22 жовтня на 4 загальнонаціональних каналах вийшло інтерв’ю з президентом Володимиром Зеленським – «Осінь-2020: перемоги та виклики». Ми уважно прослухали всі його слова і висновки неоднозначні. 

Інтерв’ю президента транслювали одразу чотири канали в різний час: о 18:00 на телеканалі «Україна» та «1+1», о 20:20 – на ICTV та о 23:00 – на Інтері. Перший незвичний момент в тому, що інтерв’ю «коригували» під різні канали. Так, наприклад, у трансляції на «Україна» не було питання до президента про канабіс та частини розмови про те, що на відновлення Донбасу має дати гроші Росія. Обидва ці моменти тим не менш показали у трансляції на «1+1». 

Другий незвичний момент у самих висловлюваннях президента. У цьому інтерв’ю змішалися його звична риторика, деякі абсолютно абсурдні висловлювання і абсолютно твереза оцінка ситуації – немов він читав наші попередні матеріали. Відповідно, ми поділили цей текст на три блоки:

6 з 16 фактологічних висловлювань, або 37,5% містили неправду, маніпуляції або перебільшення. Ще 3 цитати ми залишили без вердикту. Таким чином, правди у словах президента було близько 44%.

Блок 1. Звична риторика президента

Маніпуляція

«Всім тим, хто каже “згортання медичної реформи”, ви знаєте, ну як то кажуть, не можна спіймати рибку в мертвому морі. Про яке згортання і чого ми говоримо? Там є плюси у реформі, є мінуси, але найголовніший мінус – що країна не була повністю, стовідсотково готова до Covid, повністю».

Володимир Зеленський про медичну реформу, 22/10/2020 (02:58-03:19)

З одного боку президент правий, що в медичній реформі є як плюси, так і мінуси (хоча до цього він і використав вислів «не можна піймати рибку в мертвому морі», натякаючи, що медреформа була провальною). Проте маніпулює вказуючи на те, що головний її мінус – неготовність до Covid-19, і бреше про те, що нібито згортання медреформи немає. 

По-перше, жодна країна світу не була готова до спалаху Covid-19 і питання було лише в тому, наскільки швидко та якісно реагувати. 

По-друге, реформа вторинної ланки офіційно стартувала лише в квітні 2020 року (хоча де-факто запрацювала пізніше, а частина реформи «зависла» через карантин) і стосувалася перш за все зміни принципів фінансування, тобто її мета була дати лікарням інструменти для розвитку. Тому звинувачувати в неготовності до пандемії реформу, яка була взагалі не про це та ще й почалася після початку пандемії – маніпуляція. 

Крім того, завдяки додатковому фінансуванню внаслідок реформи медичні заклади змогли самі забезпечити частину своїх потреб під час пандемії. 

Неправда

«У нас був перший транш, ми очікували до другого траншу. Є вимоги МВФ. Я вважаю, що ми все виконали, це моя особиста думка. Але я вважаю, і це є правда, що як внутрі країни, так і зовні є люди, які працюють проти держави Україна, і це є правда. Вони, повірте мені, лобіюють свої інтереси, свої зацікавленості, щоб стабільності в Україні не було».

Володимир Зеленський про співпрацю з МВФ, 22/10/2020 (32:48-33:21)

Відповідно до методології VoxCheck, ми не перевіряємо цитати, у яких спікер висловлює власну думку. Але у цьому випадку президент дуже суттєво помиляється.

Ми не виконали всі свої зобов’язання перед МВФ. Найбільше питань викликає судова реформа. Так, досі не внесено зміни до Закону про Вищу раду правосуддя, які б покращили якість відбору до Ради. Не проведена і реформа Антимонопольного комітету. 

Правда

Зеленський: (перелік країн) «У нас майже найнижчий в Європі показник смертності». Журналістка: «Це пов’язують з кількістю тестів, які у нас роблять». Зеленський: «А де тут логіка? Ні-ні-ні. Це ж елементарна математика – у вас же кількість від захворілих».

Володимир Зеленський про смертність від Covid-19, 22/10/2020 (10:09-10:22)

Президент правий. На меншій вибірці буде вищий показник смертності, у випадку коли смерті від Covid-19 реєструють саме як такі, а не через інші причини (ця проблема є у багатьох країнах). На більшій вибірці показник смертності буде нижчий. 

Правда

«У нас відсоток, до речі, коли у нас було 500 захворілих, у нас відсоток був вищий, у нас був відсоток 2,2».

Володимир Зеленський про летальність від Covid-19, 22/10/2020 (10:32-10:38)

Офіційно Україна перетнула позначку в 500 захворювань (523) 29 березня 2020 року. В той час померлих було 11. Тобто летальність становила близько 2,1%. Наступні дні коливалася від 2 до 2,5%. 

Перебільшення

«Саме в цей момент, при шести тисячах вони звертались до нас і ми їм (в Італію – ред.) відправляли наших лікарів».

Володимир Зеленський про допомогу Італії, 22/10/2020 (09:41-09:48)

Близько шести тисяч (5973) хворих на добу в Італії було 28 березня. Після цієї дати захворюваність там почала спадати. Наприклад, 1 квітня, коли італійці звернулись до України по допомогу, в Італії було зафіксовано 4053 випадки. Указ про направлення українських лікарів опублікували 3 квітня (4585 нових випадків), лікарі полетіли в Італію 4 квітня (4807 випадків). 

Перебільшення

«З вересня ми обіцяли, я не знаю, як там зараз по перерахуванню, що там саме відбувається, але ми контролюємо ці процеси, я маю на увазі, не знаю, на сьогодні 25%, 50% і 75% відповідно додали лікарям до їх заробітної плати. Це стосується не ковідних лікарів, це стосується всіх лікарів».

Володимир Зеленський про надбавки лікарям, 22/10/2020 (10:58-11:18)

З вересня у МОЗ обіцяли підвищену зарплату абсолютно всім лікарям, а не лише тим, що працюють з хворими на COVID-19. Гроші до місцевих бюджетів на надбавки лікарям дійсно переказували. Втім сам президент ще 28 вересня нарікав, що лише чверть лікарів підписали документи на надбавки, відтак не всі зможуть отримати додаткові гроші.

Перебільшення

«На заході, чесно кажучи, і на Донбасі, тільки сліпий це не бачить, що режим тиші, як би там не було, він працює. І там на сьогодні вже велика територія безпечна».

Володимир Зеленський про режим тиші, 22/10/2020 (26:48-27:03)

З початку режиму припинення вогню 27 липня до 19 жовтня СММ ОБСЄ зафіксувала понад 1700 випадків порушення «тиші». Це значно менше, ніж у схожий час минулого року. 

Втім, говорити про те, що частина території є безпечною – зарано. Адже туди досі неможливо вільно потрапити і є, хоч і менші, ніж минулого року, але порушення режиму тиші

Без вердикту

«Пенсіонери 80+ отримають додаткові гроші, дивіться, достатньо великі в порівнянні з тим, що було. Наступного року запрацює програма 75+ <…> Далі ми хочемо йти, знижувати цей вік людей і йти нижче, нижче».

Володимир Зеленський про надбавки для пенсіонерів, 22/10/2020 (36:01-36:28)

Надбавки до пенсій цій віковій категорії справді є: майже 1,3 млн пенсіонерів отримують соціальну допомогу «до 500 грн» та ще 216 тисяч – «понад 500 грн з урахуванням забезпечення розміру пенсії не менше 2600 грн». 

Беручи до уваги фінансовий стан людей пенсійного віку та обсяг їхніх видатків, ми не будемо оцінювати, великі це гроші чи ні, тому залишаємо це висловлювання без вердикту. 

Правда

«Я вважаю, що ми умови почали створювати. Програма «5-7-9» працює – 10 млрд люди взяли. Це немало. Нам казали, візьмуть до мільярда – 10 млрд взяли».

Володимир Зеленський про програму «5-7-9», 22/10/2020 (37:11-37:13)

За програмою «5-7-9» справді видали понад 9 млрд грн кредитів, хоча близько 80% з них – це рефінансування попередніх позик. Водночас ринкові кредити для бізнесу в національній валюті коштують зараз близько 8% (короткострокові) та 15% (довгострокові). 

Правда

«Що стосується ковідного фонду, у нас є гроші в ковідному фонді. По-перше, ви були праві, більше 60 млрд грн, 67, мені здається, є половина цих грошей, це друге. Третє: ви зрозумійте, ковідний фонд – це не надруковані окремі гроші, чи гроші, які нам надали наші якісь партнери. Ми їм вдячні завжди за підтримку, але ми повинні зрозуміти, ті програми, які були в бюджеті, які були розписані на все – спорт, культура, інфраструктура, лікарні – на все, всі ці програми взялась частина бюджету».

Володимир Зеленський про Covid-фонд, 22/10/2020 (05:05-05:41)

На Фонд боротьби з Covid-19 справді виділили 66 мільярдів гривень, які були перерозподілені з бюджетних видатків. Найбільше грошей забрали у Держагентства автодоріг – 66,5 млрд грн, МОН – 20,9 млрд грн та МВС – 11,2 млрд грн. Після цього почався перерозподіл бюджету та формування Фонду. Найбільше видатків з Фонду «повернулося» на дороги – на будівництво, реконструкцію, ремонт автодоріг державного значення виділили 35 млрд грн. 

Станом на 16 жовтня видатки Фонду становили 31,5 млрд грн. Водночас до використання коштів Фонду є багато питань. Наприклад, МОЗ практично не використав свою частину грошей, здійснені витрати викликали критику. Мова про закупівлю апаратів ШВЛ зі значною затримкою та повну відсутність закупівлі кисневих станцій. 

Блок 2. Абсурдні заяви президента

Без вердикту

«Так от у питанні контрабанди, у питанні наркотиків у нас правоохоронці і СБУ, до речі, працюють дуже добре».

Володимир Зеленський про правоохоронні органи, 22/10/2020 (01:08-01:16)

Ми не будемо коментувати, наскільки добре правоохоронці і СБУ працюють з контрабандою та наркотиками

Без вердикту

«Вона (українська вакцина – ред.) унікальна, тому що вона не така, як інші. І це є правда, це є ключ цієї вакцини. Тому що важливо, ми знаємо, у нас є ті матеріали, інформація, що дослідження велись, але вони не на людях, але вони велись».

Володимир Зеленський про українську вакцину від коронавірусу, 22/10/2020 (42:41-43:11)

Унікальна, тому що не така як інші. Тут нема чого додати. Хіба що те, що цієї вакцини ще не існує. Хоча ми у VoxCheck від щирого серця сподіваємося, що українська вакцина справді буде і вона буде якісною. Тоді ми з радістю виправимо наш вердикт з «Без вердикту» на «Правду». 

Неправда

«1,9% через те, що лікарі дійсно знають, як лікувати Covid-захворілих. Вони навчились, вони у нас дуже швидкі. Італійці не просто так запрошували наших (лікарів – ред.)».

Володимир Зеленський про лікування хворих на Covid-19, 22/10/2020 (10:42-10:53)

Ми не ставимо під сумнів професійність українських лікарів, але маніпуляція Володимира Зеленського у тому, що наших лікарів «запрошували» з інших причин: 1) гуманітарна допомога Італії – у них не вистачало власних; 2) обмін досвідом. 

До того ж, у березні-квітні лікарі ще недостатньо знали, як лікувати Covid-19 – тоді хвороба тільки почала поширюватись в Україні. Зараз лікарі вже краще розуміють, як стабілізувати стан хворих. 

Цитуючи Володимира Зеленського із публікації на офіційному-інтернет представництві президента: «Українські фахівці отримають неоціненний досвід, допоки в нас немає піку хвороби. І повернуться, коли будуть найбільш потрібні вдома. Цей досвід не можна нічим замінити. За цей час ми просунемося вперед у лікуванні COVID-19 і матимемо фахівців, які вивчать різні випадки лікування в Італії». 

До речі, Covid-19 не лікують. Стан хворих стабілізують та допомагають пережити критичний момент. 

Блок 3. Світлі думки президента.

Правда

«Страшно – це коли збирають 20, 30 тис. людей на концертах, ми про це попереджали Дніпро, ми попереджали Одесу, ми попереджали Харків – всюди хвиля пішла в цих областях, всюди. Подивіться».

Володимир Зеленський про наслідки порушення карантину, 22/10/2020 (12:39-12:54)

У всіх трьох названих містах справді проводилися великі концерти без дотримання карантинних норм: 

Одеса – 2 вересня, Дніпро – 12-13 вересня, Харків – 3 жовтня

У всіх трьох містах спостерігався значний ріст захворювань в наступні тижні після концертів, причому в Харкові і до концерту кількість хворих була одна з найвищих в Україні, а в Одесі зросла в півтора рази. Дані по датах можна переглянути тут

 

В Україні дуже довгий час існує кілька тем, на яких значна кількість політиків та лобістів маніпулюють. У трійку входять земельна реформа, співпраця з МВФ та медична реформа. VoxCheck неодноразово ловив політиків різних політичних сил (і самого Володимира Зеленського) на спекуляціях на цих темах. І ми дуже раді, що Зеленський нарешті висловив настільки тверезі думки щодо двох з трьох цих тем – МВФ та земельної реформи (а от про медичну реформу продовжив марафон маніпуляцій): 

Правда

«Сьогодні економіка так вибудована в Україні, і вона так вибудовувалась, що ми без західних грошей не можемо прожити, це є правда, і люди повинні про це знати. Тому було неможливо відмовитися від МВФ, я їм вдячний за допомогу, це наш стратегічний партнер, але коли ми особисто говоримо, вони також розуміють прекрасно, що якщо б у нас економіка була на висоті, ми могли б відмовитися від кредиту МВФ чи залучати необхідні гроші в конкретні необхідні там інфраструктурні проекти Світового банку і інших установ».

Володимир Зеленський про співпрацю з МВФ, 22/10/2020 (31:54-32:31)

Нам приємно, що цього разу президент правильно трактував співпрацю з Фондом. Адже зазвичай МВФ у виступах українських політиків – це суцільне зло.

Про «швидку фінансову допомогу» для країни від МВФ ми уже писали тут:

Правда

«А що поганого, що ми віддали людям можливість розпоряджатися землею? Промили мозок. Ви знаєте, я порівнював, коли ми починали земельну реформу, я тільки потім зрозумів, що це в порівнянні те саме, що відбулось на Донбасі. Чи навіть в Криму. Теж саме: інформаційно людям промили мозок, що тут російськомовних людей ненавидять, заберу російську мову, відберуть батьківщину, домівку. Будеш з закритим ротом як зараз люди в масках ходять – отак будеш ходити. Ось що було з Донбасом і з Кримом. І ось, що відбулось. Теж саме з землею».

Володимир Зеленський про земельну реформу, 22/10/2020 (19:09-19:51)

Те, про що VoxCheck неодноразово наголошував у багатьох перевірках. Президент правий. 

Наприклад, ми писали як за 15 років ринок землі демонізували та чому насправді він має працювати, у таких матеріалах:

Автори
  • Максим Скубенко, Світлана Сліпченко, Валерія Степанюк, Олександра Панасицька

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний