Аутсорсинг в Україні: Коли Аргумент “Безпека Понад Усе” Не Діє | VoxUkraine

Аутсорсинг в Україні: Коли Аргумент “Безпека Понад Усе” Не Діє

14 Лютого 2015
FacebookTwitterTelegram
2684

У цій статті автор аналізує нові ризики та можливості для українських технологічних аутсорсингових компаній після Революції і під час Антитерористичної операції (АТО). Вони зосереджені на позитивних та негативних чинниках в політиці, економіці та бізнес-середовищі.

“Ваша сім’я все ще перебуває в Україні? Чи вона у безпеці?”. Таке питання мені задають в трьох із чотирьох випадків, коли я знайомлюся з закордонними колегами. У таких випадках я, зазвичай, пояснюю, що хоч якою страшною є думка про ведення військових дій в Україні, не варто перебільшувати розмір території, охопленої війною. Наведу лише декілька географічних фактів для ширшого контексту.

Відстань від західного українського кордону до території бойових дій є еквівалентною відстані від заходу Німеччини до сходу Польщі.

Площа, на якій ведуться військові дії, не перевищує 4% території України.

Переможець грудневого конкурсу MindSketch

Кількість солдатів, які беруть участь в АТО на сході України, становить лише 0,1% від населення країни.

Географія може бути корисною, але як щодо бізнесу? Жоден інвестор не хотів би зіткнутися з ризиком військового вторгнення. Як це не парадоксально, але окуповані 4% території є хорошою новиною для інвесторів, тому що ризик вторгнення вже матеріалізувався. Нещодавні кроки Росії сигналізують про її готовність підтримувати заморожений конфлікт у східній Україні, як засіб тиску на Київ; але Володимир Путін навряд чи продовжуватиме військовий наступ далі вглиб країни, зазначають аналітики The Economist. Простіше кажучи, якщо ми візьмемо як даність анексований Крим і заморожений конфлікт у частинах Донецької та Луганської областей, то це майже не змінює привабливість України як адресата для ІТ-аутсорсингу.

Але як щодо політичної нестабільності і набираючого обертів економічного спаду? Як щодо безпеки інфраструктури, можливої втрати даних, і, як наслідок, перебоїв з поставками? Це обґрунтовані побоювання, проте можливі ризики надто завищені. Пояснимо чому.

ПОЛІТИЧНА НЕСТАБІЛЬНІСТЬ

Погані новини

Україна щойно прожила рік, коли відбувалися масові протести, зміна уряду і російське вторгнення. На жаль, сприйняття України формується навколо єдиного аспекту геополітичного ризику. Факти говорять про наступне, в 2014 році українці скинули корумпований диктаторський режим Януковича, обрали нового президента і новий парламент, зупинили російські війська від просування далі на захід і повернули країну на шлях проєвропейських реформ.

Хороші новини

Період політичної невизначеності закінчився після того, як країна обрала новий Парламент 26 жовтня 2014 року. Результати виборів показали, що коаліція схильна підтримувати Президента Петра Порошенка на його шляху до євроінтеграції, економічних реформ та прагнення миру в східній Україні. Крім того, партія чинного Прем’єр-міністра, яка отримала другий найвищий результат по кількості набраних голосів виборців, вселяє впевненість, що дії, спрямовані на зміцнення IT-сектору, субсидування енергозберігаючих технологій та боротьбу з корупцією буде продовжено.

У цьому політичному контексті, стартапи можуть стати рушійною силою українського IT-сектору. Такі компанії, як Optigra, які виникли на глобальному рівні та є високо конкурентоспроможними і надзвичайно гнучкими щодо пропозицій клієнтам, беруть ринок “як бика за роги”. Такий розвиток подій має прецедент: щорічне зростання ІТ-індустрії досягнуло 25% протягом 2010-2011 років в основному за рахунок новостворених компаній.

 Більше хороших новин

По суті, підтримка ІТ-сектора є однією з центральних тем на політичному порядку денному трьох провідних партій. Крім того, Дмитро Шимків, Заступник Голови Адміністрації Президента України, колишній Генеральний директор “Майкрософт-Україна”, має очолити програму необхідних реформ для української ІТ-індустрії з метою повної реалізації її потенціалу. Чітка проєвропейська державна політика підвищує шанси подальшої гармонізації законодавства, робить ведення бізнесу простішим і усуває бар’єри на шляху руху капіталу.

СПАД ЕКОНОМІКИ

Погані новини

З початком воєнних дій спад економіки в Україні значно посилився, спонукаючи Національний банк України переглянути свої припущення щодо зростання ВВП до – 8.3% на 2014 рік. Українська національна валюта знецінилась більше, ніж на 50%, країна залізла в борги, за оцінками МВФ збільшивши показник відношення державного боргу до ВВП з 40% до 68%.

Хороші новини

Девальвація української гривні насправді є хорошою новиною для іноземних клієнтів, так як вартість українських IT-послуг дешевшає в доларовому еквіваленті. Крім того, ймовірно, що гривня і надалі знецінюватиметься, так як МВФ вимагає пустити валюту у вільне плавання, що є передумовою надання майбутніх траншів Україні. Таким чином, ефективність витрат для аутсорсингових компаній в подальшому може покращитись на рівні показника 40-45% ставки США.

Більше хороших новин

Важка промисловість України зазнала значних збитків через зрив постачання російського газу і конфіскацію заводів на окупованих територіях, тому уряд наголошує на необхідності реструктуризації економіки, а саме сектора IT-послуг. Дуже низька (5%) ставка податку для провайдерів IT-послуг є одним із заходів в цьому напрямку. Відносно складні економічні умови, зазвичай, призводять до низького коефіцієнту скорочення кількості робочих, так як працівники більше цінують гарантію зайнятості, і таким чином продовжують працювати на одного і того ж роботодавця протягом довшого періоду часу.

БІЗНЕС РИЗИКИ

Погані новини

Російська агресія щодо України призвела до занепокоєння бізнесу – головним чином безпекою його працівників. Наприклад, компанія – провайдер IT-послуг “Люксофт”, що заснована в Росії (але головний офіс знаходиться в Швейцарії), оголосила, що переводить 800 працівників з Росії та України в свої представництва на заході. В травні 2014 курс акцій компаній “Люксофт” і EPAM (інший провайдер IT-послуг, який працює на ринку України) різко впав через новини про бойові дії, але згодом піднявся.

Хороші новини

Ентоні Конте, фінансовий директор компанії EPAM в Україні, повідомив: «В цьому році працівники насправді підвищили свою продуктивність, незважаючи на відволікаючі фактори». Компанія EPAM Systems також відкрила глобальний технологічний центр Барклая в Києві, який є одним з передових компаній такого типу в Україні, що працевлаштовує 500 спеціалістів у IT-сфері. Саліл Дані з Everest Group, експерт з питань управління, прокоментував: «Протягом певного тривалого часу (3-4 роки) проблеми з Росією, ймовірно, не матимуть значного впливу на ринок надання послуг в Україні. Україна є привабливим ринком для інформаційних технологій, зокрема для практичних надбань.

Рівень небезпеки щодо розташування компаній сильно перебільшується: насправді, найбільші українські IT-групи – у Львові та Києві – далеко розташовані від зони ведення бойових дій. Наприклад, відстань від Львова до місця протистоянь в два рази більша, ніж відстань від заходу до сходу Німеччини. Таким чином, реальна загроза припинення надання послуг із-за бойових дій не вища, ніж в Польщі чи Румунії.

Більше хороших новин

Переміщення працівників, що було найбільшим ризиком для роботодавців з Криму і Донбасу, наразі призвело до скупчення висококваліфікованих працівників в західних IT-групах (Львова) та в Києві у зв’язку з переїздом з небезпечних регіонів країни. Це значно підвищило рівень аутсорсингових компаній Львова, таких як Optigrа, які наразі мають широкий вибір для рекрутингу талановитих ІТ-спеціалістів. Більше того, піднесеність національного духу після революції спонукає добре освічених амбіційних людей повертатися з-за кордону і об’єднувати свої сили для створення кращої, більш сучасної України. Евелін Бучацька, партнер в EstLabs (інкубатор стартапту), зазначила: « Я ніколи раніше не бачила так багато енергії і бажання досягти успіху в Україні».

Мені б хотілося завершити цю розмову на тему «Чи твоя родина в безпеці?» на позитивній ноті. «Ми в достатній безпеці, щоб заробляти хороші гроші». Найгірше позаду, так як політична ситуація наразі стабілізувалася, і малоймовірно, що бойові дії будуть розповсюджуватись на подальші території. Знецінена валюта та сприятлива податкова політика роблять ціни на послуги аутсорсингових компаній ще більш привабливими, як ніколи раніше, в той час як «технічний мозок» України зосереджений в ключових групах аутсорсингу. Це майже ідеальна нагода для України, щоб пожинати плоди на ринку аутсорсингових послуг.

Автори
  • Марта Хомин & команда програмістів Optigra зі Швеції, Чехії та України

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний