ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ: Грудне молоко захищає дітей від вакцинокерованих інфекцій

ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ: Грудне молоко захищає дітей від вакцинокерованих інфекцій

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
3268

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інформацію, що грудне вигодовування захищає дитину від низки інфекцій, тож вакцини непотрібні. Грудне молоко нібито має потужні противірусні та антибактеріальні властивості: воно “вбиває” поліомієліт, захищає від кашлюку, стрептококу Б, гемофільної палички типу b (Hib) та менінгіту. Насправді грудне молоко не може захистити дитину від усіх інфекцій, і воно не забезпечує такий захист, як щеплення.

Скриншот допису у Facebook

Грудне молоко — дійсно найкраща їжа для немовлят. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує годувати дітей віком до шести місяців тільки грудним молоком, дітей віком до двох років — грудним молоком із введенням прикорму. Молоко матері — чисте й безпечне, воно містить всі поживні речовини, які необхідні немовляті впродовж перших місяців життя. Крім цього, за даними ВООЗ, воно дійсно містить антитіла, які захищають організм дитини від багатьох хвороб.

Це підтверджують і в Інституті Роберта Коха — німецькому федеральному інституті з вивчення інфекційних захворювань. Мати дійсно може передавати дитині з молоком антитіла до деяких хвороб. Однак такий пасивний імунітет підтримує дитину лише в перші шість місяців, поки розвивається її власна імунна система. До того ж мати може передавати антитіла тільки від тих хвороб, які перенесла сама, або від яких була вакцинована. І лише тоді, коли концентрація антитіл у її власному організмі достатньо висока.

Авторка допису посилається на дослідження 1962 року. Дослідники давали інфікованим поліовірусом мишам грудне молоко 71 жінки, аби з’ясувати, чи має воно антиполіомієлітні властивості. Проте такі властивості виявилися лише в молоці тих жінок, які самі мали антитіла до поліомієліту. 

Інша стаття 1989 року, на яку посилається авторка, нібито доводить, що грудне молоко захищає від кашлюку, стрептококу Б, гемофільної палички типу b (Hib) та менінгіту. Цієї публікації немає у вільному доступі в мережі. А в анотації йдеться: “…значні концентрації специфічних антитіл IgG та IgA у зразках молока можуть свідчити про захисну роль грудного молока проти чотирьох інфекцій у ранньому дитинстві.”

Натомість нові публікації спростовують такі висновки. Наприклад, у дослідженні 2017 року вивчали випадки 296 немовлят віком до 6 місяців. Грудне вигодовування, найвірогідніше, не відіграє ролі в захисті від коклюшу, пишуть автори. 

В Інституті Роберта Коха пояснюють, що насправді кількість антитіл, що виробляється після зараження кашлюком або вакцинації, починає зменшуватися через кілька років. Тому більшість матерів не можуть передати дітям достатню кількість антитіл, що захистить від хвороби. Проте якщо мати вакцинується під час вагітності, вона може забезпечити імунітет для дитини впродовж певного періоду після народження. Однак це не замінить щеплення, яке дитині можна зробити після двох місяців.

У 2017 році з’явилося дослідження про цукри, які містяться в грудному молоці. Автори вважають, що ці цукри можуть захищати від стрептококової інфекції групи В. Але для того, аби це підтвердити, потрібні подальші дослідження.

Шведські педіатри довели, що у дітей на грудному вигодовуванні менш ймовірний розвиток серйозного менінгіту, спричиненого гемофільною паличкою типу Б Haemophilus influenzae (Hib), а після вакцинації від цієї інфекції вони виробляють більше антитіл. Проте в Інституті Коха наголошують, що повністю убезпечити малюка від цього захворювання можна лише проходженням повного курсу вакцинації.

Твердження, немов грудне молоко може захищати від ротавірусу, маніпулятивне. У статті з допису не йшлося конкретно про ротавірусну інфекцію. Дослідники з Руанди вивчали зв’язок між смертністю та грудним вигодовуванням. Вони розглянули випадки 2339 дітей віком до 2 років, які потрапили в лікарню з кором, діарейними захворюваннями та гострими захворюванням нижніх дихальних шляхів. Виявилося, що смертність була вищою (у випадку кору — в 1,5 рази) серед дітей, яких вже не годували грудним молоком. 

Зниження смертності від шлункових інфекцій у дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, підтверджують і у ВООЗ. Але не через вплив на імунітет, а тому, що грудне молоко здорової матері чисте й не містить патогенів або мікробів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний