Перший серйозний іспит Зеленського: чи продовжить він працювати з адвокатом Коломойського? | VoxUkraine

Перший серйозний іспит Зеленського: чи продовжить він працювати з адвокатом Коломойського?

Photo: depositphotos / palinchak
17 Травня 2019
FacebookTwitterTelegram
4500

Ключове питання постало у поствиборчій драмі в Україні. У тривожному інтерв’ю, яке дав Андрій Богдан – адвокат, довірена особа та політичний радник обраного президента Володимира Зеленського – він заявив, що продовжує виступати адвокатом олігарха Ігоря Коломойского у питаннях націоналізації «ПриватБанку». Якщо це твердження є прийнятним для новообраного президента, це стане головною загрозою для програми реформ Зеленського як президента.

Статтю вперше опубліковано на atlanticcouncil.org

Націоналізація «ПриватБанку» наприкінці 2016 року була необхідною для підтримання життєздатності банківської системи України. Аудит фінансового стану банку виявив, що він демонструє серйозний дефіцит відносно своєї капіталізації. Це сталося через «погані» кредити на мільярди доларів. До того ж значний відсоток цих прострочених кредитів було надано компаніям, які контролювалися акціонерами банку, переважно Ігорем Коломойським (49%) і Геннадієм Боголюбовим (49%). «ПриватБанк» потребував обширної рекапіталізації, яка була здійснена Національним Банком України – за умови, що банк відійде державі. Згодом держава відкрила судові справи проти Коломойського та інших акціонерів, щоб вони повернули великий обсяг капіталу, виведений ними з банку.

Обсяг коштів, пов’язаних із націоналізацією банку, вражає. Аудит виявив дефіцит капіталу в розмірі $5,65 млрд. Такий дефіцит становив загрозу для депозитів понад 20 мільйонів клієнтів банку. Банкрутство найбільшого комерційного банку України мало б серйозні наслідки для банківської системи й негативно вплинуло б на і без того слабке економічне зростання. Через загрозу фінансовій стабільності України МВФ уважав реструктуризацію банку вкрай необхідним завданням. Додаткові кошти, необхідні для реструктуризації, становили значний відсоток ВВП країни. Нездатність відшкодувати збитки, нанесені колишніми акціонерами банку, може стати ще одним ударом, який збільшить загальну високу заборгованість України.

Нещодавно Коломойський отримав рішення суду першої інстанції щодо незаконності націоналізації «ПриватБанку». Міністерство фінансів та НБУ намагаються оскаржити це рішення у судах вищого рівню. Це питання також стало темою для обговорення під час засідання Ради національної безпеки та оборони, скликаного президентом Порошенком. Враховуючи, що це рішення було винесене суддею, в минулому підозрюваного в хабарництві, можна поставити під сумнів його обгрунтованість. Знаючи про рівень корупції в судовій системі, також можна сумніватися й у потенційному чесному вердикті судів вищих інстанцій.

За таких обставин позиція обраного президента Зеленського має бути однозначною. Він повинен усунути адвоката Коломойського Андрія Богдана від процесу прийняття будь-яких рішень, що стосуються «ПриватБанку». Якщо Богдан відіграватиме подальшу роль у цьому процесі, виникне явний та очевидний конфлікт інтересів. Це без сумніву буде сприйняте як сигнал про те, що через політичний вплив просуваються олігархічні інтереси. Всі обіцянки позбавити олігархів контролю над урядом виявляться безглуздими. Головна обіцянка кампанії Зеленського – боротьба з корупцією – виявиться лицемірною. Населення швидко втратить довіру до нього.

Радники Зеленського заявили, що «ПриватБанк» не повернеться до Коломойського. Ця позиція повинна бути однозначно підтверджена. Зокрема, необхідно зобов’язатися усіма наявними засобами продовжувати протистояти намаганням Коломойського оскаржити рішення щодо націоналізації й уникнути повернення активів, виведених із банку через угоди з пов’язаними особами. Це зобов’язання повинно полягати не лише у пасивній повазі до «юридичних рішень» корумпованої судової системи України, а також має включати спеціальні заходи для протидії будь-яким іншим спробам відкату цієї справи. Справа настільки фінансово важлива, що необхідно знайти ефективні заходи для захисту державного бюджету й фінансів.

Якщо Зеленський не дотримуватиметься цього курсу, наслідки будуть безрадісними. Його рейтинг різко впаде, що призведе до значного зниження рівня підтримки партії «Слуга народу» на майбутніх виборах до Ради. Нездатність заручитися істотним рівнем підтримки в Раді буде означати, що і програма реформ Зеленського не отримає достатньої підтримки. Міжнародні фінансові інститути, в першу чергу МВФ, втратять довіру до України й цілком можливо відмовлять у наданні подальшого фінансування. Враховуючи високий рівень погашення заборгованості, існує значний ризик дефолту і падіння курсу гривні. Тендітну стабільність, яка була досягнута в бюджеті й у банківській системі, буде зруйновано. Ставки дуже високі, й країна може зійти з обнадійливого нового курсу.

Статтю було надано KSE

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний