«Поки всі живі». Черкаси обирають мера | VoxUkraine

«Поки всі живі». Черкаси обирають мера

20 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
3565

«Черкаси не вперше прозвучали у зв’язку з конфронтацією з президентом. Ми завжди звучали. У нас одного з мерів виносили з кабінету разом із кріслом, інший мер, поки його попередник давав пресконференцію, барикадував двері його кабінету. Колись у нас висіли транспаранти “Черкаси — вільне козацьке місто”, їх потім замінили на “Черкаси — столиця українського баскетболу”. І ось так ми баскетболяємось і вільнокозацтвуємо від виборів до виборів», – журналіст Андрій Кравець.

З листопада VoxUkraine у партнерстві з локальними ЗМІ проводить 12 онлайн-зустрічей з громадами різних міст України на важливі теми місцевого самоврядування. За підтримки медіагрупи «Накипіло» перша зустріч відбулась у Харкові, другу зустріч за підтримки ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» ми провели в Черкасах.

Згідно з даними Громадянської мережі ОПОРА, найбільшу кількість голосів виборців у голосуванні за мера Черкас набрали чинний міський голова, представник партії «За майбутнє» Анатолій Бондаренко (37,6%) та кандидат від партії «Голос», IT-підприємець Віктор Євпак (19,14%). Загалом на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року у Черкасах взяли участь 37,5% виборців. Другий тур виборів міського голови призначено на неділю, 22 листопада. У п’ятницю перед виборами кандидати зустрінуться на дебатах в ефірі Суспільне:Черкаси.

Ми поспілкувалися з журналістами та активістами міста про те, як вони оцінюють виборчу кампанію, чого очікують від другого туру та які питання поставили б кандидатам на дебатах.

У дискусії взяли участь виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко, голова громадської організації «Академія стратегічних досліджень», регіональний представник Спілки «Громадські ініціативи України» у Черкаській області Сергій Пасічник, журналісти місцевих ЗМІ Назарій Вівчарик, Андрій Кравець та Артур Чемерис. Модерувала дискусію лідерка проєктів VoxUkraine Юлія Мінчева.

Подивитися запис дискусії можна за посиланням.

Головні висновки. Другий тур в Черкасах — це не голосування за, а голосування проти. Явка на вибори може бути ще нижчою, ніж в першому турі, через спалах коронавірусу, а також через те, що багато виборців не підтримують ні Євпака, ні Бондаренка. Далі докладніше.

Тенденції. Місцеві-2020 як «подарунок» для чинних мерів

Дискусію розпочав Олександр Сушко, відзначивши, що ці місцеві вибори стали одними з найвагоміших в Україні за весь час не тільки тому, що співпали з кризою довіри до центральної влади, але й тому, що на кону був небачений до того ресурс через децентралізацію повноважень і фінансів. 

«Ці вибори стали першими за умов нової адміністративно-територіальної структури України, коли завершилося формування ОТГ. І ми бачимо нову політичну карту. Маємо багато матеріалів для висновків та спостережень». 

«Як би це цинічно це не виглядало», але саме мери багатьох міст найбільше виграли від пандемії ковіду. Адже в умовах, коли центральна влада погано себе показала в реагуванні на пандемію, саме мери великих міст, які ближчі до народу, змогли успішно використати ті інструменти впливу, які були недоступні для уряду і виграти від цього. Схожа ситуація була і в Черкасах. 

«Чинні мери піймали певну хвилю і в умовах утворення вакууму довіри до центральної влади спробували заповнити її собою. Кожен по-своєму, бо не було єдиної моделі реагування місцевих лідерів на ковід. Проте, безперечно, ми побачили багато лідерів не тільки великих міст, але й малих, які так чи інакше використали цю ситуацію страхів та невизначеності і яскраво проявили себе на виборах». 

На думку Сушка, небагато людей всерйоз згадували, що саме чинні мери обіцяли 5 років тому та чи виконали вони свої обіцянки.

Про характер місцевої виборчої кампанії та готовність до другого туру

Навіть ще до першого туру точились дискусії про те, хто буде змагатись із Анатолієм Бондаренком у другому турі ілюзій про те, що чинний мер не пройде принаймні в другий тур, ні в кого не було. 

Про це говорить журналіст Назарій Вівчарик і додає, що на місто ще чекає так званий «третій тур»  навіть після виборів мера залишиться питання по те, яким буде склад більшості в міськраді і хто обійме посаду секретаря.

«Хто б не був мером, йому важко буде визначитись і з цією персоною, і з більшістю у міськраді. А від того, яка буде більшість, наскільки вона конструктивно працюватиме з мером, залежатимуть подальші рішення» 

Вівчарик додає, що кандидат Євпак багато в чому залишається «темною конячкою»: «Ми знаємо, які можуть бути ризики і прорахунки в чинного мера, однак ми не знаємо, які можуть бути ризики і прорахунки в нового мера».

Вівчарик відзначив, що перед другим туром різко зменшилася кількість агітації в місті, а дебати поки що відбуваються між представниками штабів у соцмережах. «При тому можуть навіть не зачіпати у суперечках власне кандидатів».

Сергій Пасічник говорить про те, що еліти в Черкасах дуже складно об’єднати навіть для досягнення якогось результату: «Наприклад, коаліція, що сформувалася після виборів 2015 року навколо міського голови, довго не проіснувала через корисливі інтереси».

Він додає, що тій команді, яка зайде у міськраду, буде складно разом працювати, здебільшого через орієнтування на мера-переможця.

Пасічник погодився з тим, що градус фейсбучної дискусії в місті значно піднявся, але з боку штабів обох кандидатів він не бачить наразі системної масової роботи з мобілізації виборця. Працюють «точково»:

«Складається враження, що в кожному зі штабів розуміють, що ставки серйозні і гратися в технологічні напрацювання та креативи немає часу. Очевидно, що хтось буде використовувати якісь схеми фінансового характеру, наприклад, будувати “сітки”, хтось уже намагається робити агітацію в більш таргетований спосіб серед своїх цільових аудиторій».

Він передбачає, що через коронавірус явка у другому турі буде ще нижчою, ніж в першому. Проте загалом налаштований досить позитивно: «Очікували, що кампанія буде більш брудною, екстремальною, але, на щастя, нікого не вбили, нікого не посадили, усі живі. Принаймні після першого туру».

Артур Чемерис зауважив, що наявність другого туру була очевидна для всіх. 

«Окрім, можливо, самого Анатолія Васильовича Бондаренка».

Він вказав на іншу проблему кандидатів подібність їхніх програм. «Прочитав програму Бондаренка, потім Євпака. Важко розібратись, де чия. Пункти фактично однакові».

Він вважає, що «другий тур це в більшості випадків, не голосування за, а голосування проти». Тож у другому турі за чинного мера голосуватимуть ті виборці, які вірять, що він виконає обіцянки, які не зміг реалізувати за попередні п’ять років.

Андрій Кравець поділяє думку про можливість низької явки в другому турі. Її додатково знизить байдужість людей до двох кандидатів, які беруть в ньому участь. Він пов’язує це із «ведмежою» послугою, яку надали одному з кандидатів: спочатку партія Слуга Народу його підтримала, а потім Голос. «Це при тому, що в більшості своїй їхній електорат дуже антагоністично налаштований».

Він шкодує про те, що прибрали можливість проголосувати «проти всіх»: «Це рубає волевиявлення великої кількості людей, які просто не підуть на виборчу дільницю виключно через те, що там немає кандидата, за якого вони б проголосували. 

А бачити свій бюлетень у зіпсованих не кожен готовий».

Питання учасників зустрічі до п’ятничних дебатів кандидатів

«У Бондаренка щось питати не бачу сенсу, а ось у Віктора Євпака запитав би, чи розуміє він, що таке не бізнесові домовленості, а політичні і чи зможе дати цьому раду». (Артур Чемерис)

Спитав би в обох кандидатів, навіщо вони взагалі йдуть у мери. Окреме питання до Анатолія Бондаренка про стан каналізаційної інфраструктури в місті: «Чому тротуарчики робляться, а те, що під тротуарчиками, не робиться?» (Назарій Вівчарик) 

«Навіщо йти з теплого затишного офісу займатись Черкасами на невелику зарплату і брудну роботу? Звідки така тяга до подвигу?» (Андрій Кравець) 

Питання про перші 3-5 рішень, які кандидати ухвалили б на посаді. «Кожного буде видно за тими пріоритетами, які вони бачать після обрання. Але в мене немає ілюзій, що ці відповіді будуть чесними на 100%». (Сергій Пасічник)

Дебати між кандидатами заплановані на п’ятницю, 20 листопада, о 19:20 на телеканалі Суспільне:Черкаси. Цікаво, чи дійсно кандидати приймуть вольове рішення взяти у них участь та відверто відповісти на питання журналістів. Дивитимемось.

Захід організовано в рамках програми Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний