Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зробив звернення щодо ситуації навколо коронавірусу Covid-19 | VoxUkraine

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зробив звернення щодо ситуації навколо коронавірусу Covid-19

Photo: depositphotos / Ale_Mi
19 Березня 2020
FacebookTwitterTelegram
6414

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зробив увечері 16 березня звернення щодо ситуації навколо коронавірусу Covid-19. За його словами, реальність така, що коронавірус серед нас, і поки що нікуди не зникне. VoxUkraine  наводить повний текст виступу Рютте українською мовою (англійська версія – тут).

Доброго вечора,

Коронавірус вже охопив нашу країну та решту світу. Перед нами всіма стоїть неймовірно важливе завдання.

Багато хто відчуває, наче в останні тижні нас усіх запхнули на американські гірки, і потяг летить усе швидше і швидше. Ви думаєте: “Невже це відбувається насправді?” адже заходи безпеки, вжиті тут [у Нідерландах – прим. ред.] і в інших країнах є безпрецедентними для мирного часу.

На початку цього виступу я хотів би висловити співчуття родинам загиблих від вірусу. Всім, хто перебуває в лікарні чи одужує вдома, я бажаю найшвидшого відновлення сил. 

І я хочу звернутися до людей похилого віку та людей зі слабким здоров’ям. Я розумію, що ви дуже стривожені, і саме тому хочу запевнити, що мінімізувати ризики для вас – наш абсолютний пріоритет.

Усі ці новини з нашої країни та з-за кордону, усі ці події, що йдуть одна за одною, мов лавина, очікувано призводить до високої тривожності в суспільстві. У всіх нас є питання. Що я можу зробити, щоб захистити себе та близьких? А як щодо школи та роботи? Чи можна провести день народження малюка? Сімейні вихідні? Весілля? Скільки це триватиме? Чому одні країна вживають інших заходів, ніж інші?”

У сучасному світі новини та інформація поширюються швидше за світло, і думки також озвучуються дуже швидко. Я розумію це. Але для того, щоб дати відповіді на всі запитання, нам потрібні знання та досвід експертів.

Пам’ятаймо про це.

Таких експертів, як Яап ван Діссель та його колеги з RIVM [громадське медичне агентство] та за його межами. Вірусологи, лікарі інтенсивної терапії та інші фахівці. З самого початку [епідемії – прим. ред.]  усі заходи, що проводилися у Нідерландах, спиралися на їхні рекомендації. І важливо, щоб ми продовжували орієнтуватися за цим компасом наукових знань та достовірних фактів.

Це єдиний розумний спосіб продовжувати робити необхідні кроки, які неминуче виведуть нас на потрібний шлях.

Тому що сьогодні ввечері у мене немає для вас заспокійливих слів. 

Реальність у тому, що коронавірус тут і поки нікуди не зникне. Немає легкого чи швидкого способу виходу з цієї неймовірно складної ситуації. Реальність у тому, що найближчим часом велика частина населення Нідерландів буде заражена цим вірусом.

Саме про це зараз кажуть експерти. Також вони кажуть, що, поки ми чекаємо на вакцину чи ліки, можна уповільнити поширення вірусу, та одночасно посилити груповий імунітет.

Тут потрібне пояснення. 

Ті, хто переніс вірус, зазвичай отримують імунітет. Згадайте давні часи і кір. Чим більша група людей з імунітетом, тим менше ризик, що вірус дістанеться до вразливих людей похилого віку та людей зі слабким здоров’ям. За допомогою групового імунітету ви будуєте навколо них умовну захисну стіну.

Такий принцип. Але ми маємо розуміти, що для формування групового імунітету може знадобитися кілька місяців і навіть більше, і протягом цього часу нам потрібно максимально захистити людей, що належать до груп ризику. 

Загалом, є три можливі сценарії. Перший сценарій: максимальний контроль вірусу. Це призводить до контрольованого його розподілу серед груп, що мають найменший ризик.

Це варіант, який обрали ми. Максимальний контроль означає, що ми намагаємося вжити заходів, щоб згладити пік епідемії, розтягнути її на більш тривалий період.

При такому підході, коли більшість людей матиме лише незначні симптоми, ми формуємо імунітет та гарантуємо, що система охорони здоров’я зможе впоратися з напливом хворих. Наша мета – уникнути перевантаження будинків для літніх людей, лікарень та особливо реанімаційних відділень. Щоб був достатній потенціал для допомоги найбільш вразливим людям. 

Другий сценарій – ми ніяк не намагаємося зупинити розповсюдження вірусу. Це повністю перевантажить нашу систему охорони здоров’я на піку епідемії, зробить нас неспроможними надати достатню допомогу вразливим людям похилого віку та іншим особам у групах ризику. Цього сценарію ми мусимо уникнути за будь-яку ціну. 

Третій сценарій – ми намагаємося повністю зупинити вірус. Це означає повністю ізолювати країну. Такий жорсткий підхід може на перший погляд здатися привабливим, але експерти зазначають, що це точно не дні і навіть не тижні.  

У такому сценарії нам насправді довелося б закрити нашу країну на рік чи навіть довше, з усіма наслідками, які це потягне за собою. І навіть якби це було практично можливо – змусити людей брати дозволи на те, щоб вийти з дому –  вірус може накрити нас щойно ці заходи будуть зняті.

Нідерланди – відкрита країна, і поки вакцини немає, коронавірус буде продовжувати поширюватися по світу, наче хвиля, і не омине нашу країну.

Всі поради та заходи, що вже оголошені, спрямовані на реалізацію першого сценарію “максимального контролю”. Від відносно простих вказівок не тиснути руки, частіше мити руки та тримати дистанцію метр-півтора, до далекосяжних заходів, таких як заборона проведення масових зборів та закриття закладів громадського харчування.

І ми, звичайно, щодня аналізуємо ситуацію. Скільки триватимуть ці заходи та чи потрібно буде робити більше, залежить від того, як вірус буде поводити себе в найближчі тижні та місяці. І від того, якими будуть результати досліджень, що не стоять на місці. 

Можливо, деякі заходи можна буде послабити, але іноді доведеться йти на додаткові перестороги, щоб стримати поширення вірусу. У найближчі місяці ми продовжимо аналізувати та вимірювати. Ми будемо продовжувати пошук балансу між вживанням необхідних заходів і тим, щоб, наскільки можливо, забезпечити людям звичне життя.

Якщо ми зможемо контролювати розповсюдження вірусу, наслідки епідемії для здоров’я населення в кінцевому підсумку будуть найбільш керованими.

У той же час ми не можемо і не будемо закривати очі на економічні наслідки цієї кризи. Багато людей хвилюються, чи збережуть свої робочі місця, адже для багатьох компаній, великих і малих, це надзвичайно важкий період.

Дуже багато підприємців раптом опинилися в глухому куті. Пані з кав’ярні на розі, квітникар, транспортний оператор, фрілансер, але і також і національні гіганти, такі як KLM.

Я хочу сказати підприємцям Нідерландів та їхнім працівникам ось що: уряд зробить все, щоб підтримати вас. Ми прагнемо підтримати бізнес, і забезпечити, щоб люди не втратили роботу.

Це буде непростий період, але ми вас не підведемо.

І нарешті, я хотів би подякувати всім у Нідерландах за те, як ви дотримувалися вказівок та заходів, та за всі приклади взаємодопомоги.

Я радий бачити, що ми готові допомагати один одному у непрості часи. Продовжуйте. Будьте уважні та дотримуйтесь вказівок, навіть якщо ви сильні та здорові, на благо людей, які вразливіші за вас.

Це дійсно важливо.

Продовжуйте зберігати здоровий глузд і слухати експертів. Продовжуйте допомагати один одному, де це можливо. Це час, коли нам потрібно підтримати один одного, попри усі розбіжності та суперечності. Час поставити спільний інтерес вище за особисті.

Час дати простір та виявити довіру до людей, які вдень та вночі працюють, щоб допомогти іншим та утримати вірус під контролем. Це прибиральники, медсестри та лікарі в лікарнях, ті, хто доглядають за літніми людьми, лікарі загальної практики та працівники GGD, працівники поліції, персонал швидкої допомоги та інші медичні працівники.

Їм, а також усім людям, які залишаються на своїх робочих місцях у школах, дитсадках, громадському транспорті, супермаркетах, хочу сказати: ви робите неймовірну роботу – і за це я вам дуже дякую.

Я хотів би закінчити таким зверненням: попри всі невизначеності, одне є абсолютно зрозумілим: перед нами стоїть неймовірно важливе завдання, і нам доведеться це зробити силами 17 мільйонів людей. Разом ми подолаємо цей важкий період.

Нагляньте трохи один за одним. Я розраховую на вас.

Дякую.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний