(При)відкриті кордони. Що карантин змінив в умовах перетину державних меж | VoxUkraine

(При)відкриті кордони. Що карантин змінив в умовах перетину державних меж

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
16 Червня 2020
FacebookTwitterTelegram
5512

Попри збільшення зареєстрованих хворих на Covid-19, карантин в Україні поступово послаблюється. Так, з 15 червня відновили міжнародні регулярні авіаперевезення.

Втім що означає відновлення сполучення? Як буде відбуватися в’їзд та виїзд? Та що можна робити вже зараз?

Плани на «закордон»

Міністр інфраструктури Владислав Криклій повідомив, що цього тижня уже 4 компанії будуть здійснювати перельоти до Німеччини, Швейцарії, Нідерландів та Білорусі.

З 16 червня мали запуститися рейси Wizz Air до Австрії, Латвії, Німеччини, Польщі, Угорщини, Португалії, Данії, Греції, Литви, Словаччини, Естонії та Великобританії, повідомив міністр, тобто очікувано – вся льотна карта. Втім цього не сталося: аеропорт Київ (IEV) – а саме з цього летовища відправляються літаки компанії – повідомив, що наразі не обслуговує рейси. А на сайті Міністерства інфраструктури це летовище досі позначене як таке, що не працює. Чи переноситимуть місце вильоту до Борисполя, компанія Wizz Air на момент публікації матеріалу ще не відповіла. 

Очікує своїх дозволів, щоб відновити польоти з 21 червня, і Ryanair: попередньо літати вони будуть з Києва до Барселони, Мадриду та Кракова.

Але ж для кого запускають авіаперельоти зараз? 

Поки – не для туристів.

1 червня міністр Криклій в ефірі ранкового телешоу заявив – туристичне небо з закордоном невдовзі відкриється. Мовляв, з приходом літа Міністерство шукає шляхи відновити перельоти до традиційно туристичних країн – Греції, Кіпру, Грузії. Попередньо обіцяли пускати туристів з 15 червня. 

Втім перетин кордону українськими туристами поки погодила тільки Туреччина – з 1 липня. Євросоюз почне відкривати кордони для іноземців також з 1 липня, але за умови, що у країні відправлення епідеміологічна ситуація буде такою ж або кращою, ніж в ЄС. Тож поки не відомо, чи вплине збільшення хворих в Україні на можливість їздити до Європи вже з липня.

Тому зараз доведеться перед придбанням квитків перевіряти інформацію про умови в’їзду до кожної країни. Такі дані оперативно публікує Міністерство закордонних справ. 

До ЄС рейсами з України в такому разі мають право в’їжджати іноземці, дипломати та українці з робочими візами чи посвідченнями на проживання в ЄС, а також в інших випадках, визначених країною в’їзду. А також до України зможуть прилітати іноземці – але лише ті, хто не з країн зі значним поширенням Covid-19, або ж не були в таких країнах останні два тижні .

Втім варто розуміти: такі обмеження – не скасування безвізу для України. Хоч такі фейки і поширювали в соцмережах, та Європейська комісія тимчасово заборонила в’їзд для попередження поширення вірусу, якщо подорож необов’язкова. А туристичні подорожі, на які поширюється безвіз, не вважають невідкладними. Тому безвіз продовжує діяти, але «Шенген» тимчасово взяв паузу для боротьби з вірусом. 

Як потім прийматимуть туристів?

Кожна країна може ухвалювати власні рішення, як та на яких умовах приймати туристів. Вони можуть бути поблажливішими в країнах, які традиційно багато заробляють на туризмі. 

До прикладу, Греція, п’ята частина ВВП якої припадає саме на туризм, опублікувала свої вимоги до мандрівників. Наразі в країні працюють аеропорти в двох містах – Афінах та Салоніках.

Усіх пасажирів ділять на групи залежно від епідеміологічної ситуації в країні відправлення. Перша група – це країни ЄС із задовільними показниками Covid-19 – буде проходити тестування вибірково після прибуття. Друга група – країни ЄС з гіршою епідеміологічною ситуацією та країни поза Євросоюзом – буде проходити обов’язковий тест на коронавірус після прибуття. 

Але в будь-якому випадку турист буде зобов’язаний одну ніч провести у призначеному готелі, у випадку негативного тесту самоізолюватися на 7 днів, а у випадку позитивного – перебувати на карантині 14 днів під меднаглядом. 

Кіпр же взагалі обіцяв повернути гроші за відпочинок тим, хто інфікується на відпочинку. Турист буде зобов’язаний поїхати до аеропорту і повернутися додому власним коштом, решту витрат – розміщення, ліки та харчування – повернуть.

А куди можна зараз?

Попри деякі жорсткі карантинні обмеження, кордони України протягом карантину ніколи не були закриті повністю. 

У березні президент Володимир Зеленський закликав українців терміново повертатися додому – через пандемію коронавірусу в світі рух через кордон припиняли. Може навіть здатися, що українські кордони гучно закривали кілька разів. 

Тобто раніше кордони України були закриті на в’їзд для іноземців та для рейсового транспорту, але не закриті на виїзд.

Якщо ви в Україні, то немає жодних законодавчих обмежень на виїзд за кордон – можете перетинати межі України на власному авто до країн, на які ви маєте дозвільні документи. На початку квітня Міністерство закордонних справ рекомендувало навіть планувати свій транзит через Білорусь – країна не закривала свої кордони на в’їзд і виїзд. Втім в той же час МЗС рекомендує утриматися від туристичних поїздок та покидати країну тільки за нагальної потреби.

Тож наразі потрапити за кордон з України можна ще й на власному авто через обмежену кількість пунктів або ж перейти пішки у пункті пропуску Шегині на Львівщині. Міністерство інфраструктури навіть створило інтерактивну карту з усіма пунктами перетину кордону.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний