Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у серпні 2023 року

Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у серпні 2023 року

Photo: ua.depositphotos.com / microgen
12 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
1104

У серпні 2023 року VoxCheck промоніторив 83 медіа з Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії, Італії, Німеччини та виявив 1150 кейсів дезінформації про Україну. Найбільше кейсів дезінформації ми виявили в польських (242), німецьких (217) та угорських (203) медіа. Найактивніше у серпні європейські медіа просували наративи про контроль Заходу над Україною та використання її у своїх цілях, дискредитацію або висміювання представників української влади, а також наратив про те, що перемога України у війні неможлива.

VoxCheck моніторить ЗМІ в країнах Європи (Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Польщі та Угорщині) та аналізує дезінформаційні наративи про Україну, які поширюють ці медіа. Здебільшого виявлені фейки та маніпуляції співзвучні з головними наративами російських дезінформаційних кампаній. Щомісяця команда VoxCheck публікує звіт про результати моніторингу. Усі дезінформаційні повідомлення, згруповані у наративи, їхні спростування відображатимуться на вебсайті бази даних «Propaganda diary».

Польща

Під час моніторингу 12 польських медіа ми виявили 242 кейси дезінформації, які можна згрупувати у 22 наративи. Найактивніше прокремлівські медіа Польщі просували наративи про контроль Заходу над Україною та використання її у своїх цілях (50 кейсів), дезінформацію про українських біженців (36) та наратив про зброю, надану Україні західними партнерами (32).

У рамках наративу про те, що Захід контролює та використовує Україну, ми зустрічаємо у польських медіа нові фейки: Україна нібито є колонією Заходу, але й сама Польща також, а отже, стверджують пропагандисти, Польща не зможе вдосталь «нажитись на відбудові України», на відміну від інших країн НАТО. При цьому українська нація вже продалася в рабство Сполученим Штатам, що повністю нівелює її суб’єктність. На тлі цього, пишуть дезінформатори, Володимир Зеленський невдовзі буде ліквідований спецслужбами США через невдалий наступ української армії, а американські посадовці продовжать політику «боротьби з росією до останнього українця».

Пишучи про українських біженців, пропагандисти усіляко намагаються прищепити вороже ставлення до них і водночас критикують правлячу польську партію «Право і справедливість», налаштовуючи читачів проти неї напередодні парламентських виборів. Вони стверджують, що через рішення партії українські біженці у Польщі живуть заможніше за поляків, масово сідають за кермо напідпитку, носять холодну і вогнепальну зброю та й взагалі ймовірно є переносниками холери. Ні за що з цього, наголошують автори прокремлівських видань, правляча партія не понесе відповідальності. Ймовірно через те, що це неправда.

Третій найбільший проросійський наратив у польських ЗМІ стосується зброї, наданої Україні західними партнерами. Медіа поширюють фейки про те, що західні танки непридатні для бойових дій на теренах України, українці незадоволені функціоналом танків Abrams, яких в Україні ще навіть немає, а західні партнери надсилають здебільшого застарілу зброю, від якої хочуть позбавитись, і таким чином просто створюють видимість допомоги. Загалом, наполягають фейкороби, процес озброєння України нічого не змінить, але водночас передача українській армії винищувачів F-16 становить загрозу як для України, так і для всього людства.

Також у цей період традиційно поширювали наратив про те, що Україна не є демократичною державою (4 кейси). Дезінформатори обґрунтовують це тим, що в Україні немає верховенства права, панує поліцейський терор та заборонена «справжня» опозиція. При цьому автори не наводять жодних доказів цим тезам, а просто подають це як доконаний факт. Також пишуть про ув’язнення на 5 років митрополита Тульчинської єпархії УПЦ МП, подаючи це так, нібито влада України позбавляє громадян їхніх релігійних прав. Пропагандисти мимохідь згадують, що митрополит був засуджений за виправдання агресії рф, а не через приналежність до московського патріархату, однак все одно вважають це незаконним переслідуванням УПЦ МП.

Італія

У рамках моніторингу 13 італійських медіа за серпень ми виявили 97 кейсів російської дезінформації та 23 наративи. Найбільше повідомлень ми зафіксували у рамках наративів про контроль Заходу над Україною (16 кейсів), вимушеність рф розпочати війну через дії України та Заходу (13) та дезінформація про те, що перемога України у війні неможлива (9).

Італійські медіа звично повторюють російські тези про те, що Захід використовує та контролює Україну: НАТО воює з росією на території України, жертвуючи життями українців, а керівництво США від початку мало план послабити росію за рахунок війни, і відтак «перешкодило укладенню миру» між Україною та росією у перші тижні повномасштабного вторгнення, засудивши дії рф. Пропагандисти також звинувачують президента США Джо Байдена у тому, що російсько-українська війна триває, адже він разом із «європейськими поплічниками» змушує Україну продовжувати контрнаступ.

Росія своєю чергою нібито була вимушена розпочати війну з Україною через її потенційне членство у НАТО – фейк, який ми вкотре фіксуємо у прокремлівських італійських ЗМІ. Керівництво рф не хотіло розпочинати широкомасштабну війну, стверджують фейкороби, і робило все можливе, аби уникнути її. Утім, відчуваючи «екзистенційну загрозу» від можливого розширення НАТО та «майже расистську ненависть» до російської культури протягом десятиліть, якщо не століть, рф розпочала повномасштабний наступ. Водночас вона буцімто розуміла, що не зможе завоювати всю Україну, і відтак те, що війна досі триває, є частиною плану російського керівництва.

Для поширення дезінформації про те, що перемога України у війні неможлива, пропагандисти використовують давній фейк про те, що контрнаступ української армії не приніс жодних успіхів. Посилаючись на міністерство оборони рф вони наголошують, що за червень та липень в Україні загинули щонайменше 43 тисячі українських воїнів, а також 25 танків Leopard були знищені. В одному з медіа автори наводять інші цифри – щодня на полі бою буцімто гинуть щонайменше тисяча українських бійців, і через це населення України скоротилося вдвічі. Загалом, пишуть автори із посиланням на проросійського дезінформатора Дугласа Макгрегора, українці вже не сподіваються на перемогу, а просто намагаються пережити війну.

Також в італійському медіапросторі продовжують поширювати фейкові твердження про те, що союзники України хочуть її розділити (2 кейси). Політична еліта Польщі нібито вважає Захід України своєю територією, а отже спробує захопити її. Або ж принаймні надіслати туди «миротворців» після «неминучої поразки» України у війні з росією, окуповуючи таким чином західні території України. При цьому країни НАТО не висловлюють явної підтримки цій ідеї, однак насправді вони виступають за такий розвиток подій, адже це дозволить розширити присутність НАТО у Східній Європі. 

Німеччина

У 15 німецьких медіа ми виявили 217 кейсів дезінформації про Україну, які можна згрупувати у 22 наративи. Найбільше кейсів входять до наративу про дискредитацію української армії (25 кейсів). Другий за популярністю наратив — буцімто Захід контролював і продовжує контролювати Україну, використовуючи її у своїх цілях (24). І третій за масовістю наратив про те, що росія воює із Заходом на території України (22 кейси).

У намаганні дискредитувати українську армію німецькі проросійські медіа поширюють фейки, співзвучні з італійськими: про те, що на полі бою від початку повномасштабного вторгення загинули щонайменше 500 тисяч українців, контрнаступ зазнав краху та за один тиждень Україна втратила близько 20% техніки та зброї, наданих західними партнерами. Окрім цього, командири української армії на початку повномасштабного вторгнення нібито продавали західну зброю до інших країн. Таким чином фейкороби намагаються створити враження, ніби українська армія – непрофесійна та така, на яку не можна покладатися, а будь-які спроби допомагати їй чи загалом намагатись чинити опір росії є марними.

Німецькі пропагандисти також звично поширюють наратив про контроль і використання України Заходом. Намагаючись позбавити Україну суб’єктності в очах читачів, автори стверджують, що Сполучені Штати випробовують в Україні «смертоносну біологічну зброю» та зривають мирні переговори між росією й Україною, аби затягнути війну і тим самим зокрема ослаблювати росію. Фейкороби також посилаються на міністра оборони рф Сєрґєя Шойґу, пишучи, що Україну використовують для тестування західної зброї, а «режим Зеленського» дає на це дозвіл. У серпні в рамках цього наративу ми зафіксували велику кількість цитувань фейків проросійських дезінформаторів: Дуґласа Макґреґора, Константіна Косачьова, Сєрґєя Лаврова та Скотта Ріттера

Наступний найбільший прокремлівський наратив в німецьких ЗМІ про те, що росія воює із Заходом на території України. Вже звично пропагандисти називають російсько-українську війну «проксі-конфліктом», утім цього разу вони визнають, що путін помилився, напавши на Україну. Цим нападом він буцімто хотів змусити НАТО сісти за стіл переговорів та домовитись про нерозширення організації на Схід, утім країни-члени виявились «нераціональними», і він цього не врахував. Відтак росії довелося воювати на території України з «колективним Заходом», а віднедавна до них приєдналися ще й «деякі країни» Азійсько-Тихоокеанського регіону.

Німецькі дезінформатори також писали, що Україна не є демократичною державою (11 кейсів). Вони обґрунтовують це твердження зокрема тим, що в Україні є список «Миротворець» – так званий «український список розстрілів», що дозволяє «вбивати ворогів України». За даними авторів, до списку потрапляють ті, хто наважується критикувати українську владу чи «намагається зрозуміти політичний курс росії». Окрім цього, саме «режим Зеленського» нібито влаштував вибух у Свято-Преображенському кафедральному соборі у липні, аби остаточно зламати противників автокефалії та прискорити процес переходу церковних громад до ПЦУ.

Угорщина

У 16 угорських медіа ми зафіксували 203 кейси дезінформації про Україну та 23 наративи. Серед них найбільші — про надання Україні зброї західними партнерами (23 кейси), відмову України та Заходу від мирних переговорів (21), а також про контроль та використання України західними партнерами (19). 

«Москва неодноразово попереджала, що постачання зброї до України Сполученими Штатами та їхніми європейськими союзниками лише затягуватимуть бойові дії та підвищать ризик прямого зіткнення між Росією та НАТО», — такими словами в угорських ЗМІ намагались переконати читачів, що надавати Україні зброю немає сенсу. Фейкороби також припускають, що зброя, передана українській армії, опиняється на чорному ринку, а контрнаступ є невдалим. Окрім цього, дезінформатори із посиланням на Скотта Ріттера стверджують, що винищувачі F-16, що згодом передадуть Україні, є застарілими та небезпечними, і відтак вони будуть знищені росією впродовж одного місяця. 

У рамках наративу про відмову України та Заходу від мирних переговорів ми зафіксували нові фейки: посилаючись на Марію Захарову, пропагандисти стверджують, що керівництво Сполучених Штатів наказало Україні вийти з мирних переговорів у квітні 2022 року. Ба більше, згодом українська влада взагалі заборонила проведення перемовин з росією на законодавчому рівні, пишуть вони, – хоча насправді йдеться про неможливість переговорів з рф саме за каденції путіна. Москва, утім, буцімто готова до перемовин та хотіла б їх провести. Фейкороби також цитують прокремлівського прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана – мовляв, досягнення миру цілком залежить від керівництва США, адже якщо Штати перестануть впливати на Україну та допомагати їй, війна скінчиться. 

Низка угорських ЗМІ повторюють вже давні російські тези про те, що західні партнери України, зокрема США, використовують її як інструмент для повалення уряду путіна, змушуючи брати участь у проксі-війні та прирікаючи «звичайних українців» на страждання. При цьому проросійські пропагандисти називають допомогу західних союзників неоколоніальною політикою, спрямованим на те, аби нажитися на війні та нашкодити рф, але не допомогти Україні здобути перемогу. Саме тому, стверджують пропагандисти із посиланням на Дмітрія Мєдвєдєва, Захід виступає проти мирних переговорів між Україною та росією, хоча остання жадає їх провести.

Угорські прокремлівські медіа також поширювали наратив про те, що українці хочуть приєднатися до Росії (4 кейси). Мовляв, Луганська, Донецька, Запорізька та Херсонська області «офіційно» увійшли до складу рф за результатами проведених там «референдумів». Водночас Київ та його західні партнери з незрозумілих дезінформаторам причин досі вважають ці референдуми незаконними, а результати підробленими. Окрім цього, фейкороби із посиланням на російські пропагандистські медіа пишуть, що жителі «звільненого» Маріуполя у серпні буцімто відзначали день прапора рф, що мало б підтверджувати їхню прихильність до окупації. 

Словаччина

У рамках моніторингу 13 словацьких медіа за серпень ми виявили 202 кейси російської дезінформації, які можна згрупувати у 23 наративи. Найбільше повідомлень ми зафіксували у наративах про те, що перемога України у війні неможлива (31 кейс), дії України та Заходу спровокували росію почати повномасштабну війну (25 кейсів), а також у дезінформації з дискредитацією представників української влади (24 кейси).

Говорячи про неможливість перемоги України, словацькі пропагандисти використовують фейки, які ми вже фіксували в інших країнах: про неуспішність контрнаступу, значні втрати в особовому складі та технічному оснащенні української армії. Як і минулого місяця, дезінформатори пророкують швидке захоплення Одеси росією. Тепер, пишуть вони, рф точно це зробить, адже раніше вона просто не мала наміру захоплювати місто, щоб «не ескалювати конфлікт». Ба більше, одне з медіа навіть вказує, що Україна вже програла, і тому Сполученим Штатам потрібно сісти за стіл переговорів з росією, інакше «буде пізно» і «колективному Заходу» доведеться вступати у війну. 

У рамках наративу про те, що розпочати повномасштабну війну росію спровокували дії України та Заходу, дезінформатори цитують зокрема проросійського режисера Олівера Стоуна. Він стверджує, що витоки повномасштабної війни лежать у «державному перевороті» 2014 року, проспонсорованим Сполученими Штатами. Також те, що США не визнали «автономії» Донецька і Луганська, на його думку, є лише додатковим свідченням того, що Штати не прагнуть закінчення війни. Так само встановлення миру не хоче Володимир Зеленський, адже йому нібито було б достатньо відмовитись від курсу на вступ до НАТО, аби припинити бойові дії, або ж взагалі уникнути війни, якби він зробив це раніше.

Словацькі проросійські ресурси, намагаючись дискредитувати або висміяти представників української влади, звично поширювали велику кількість фейків саме про Володимира Зеленського: його корумпованість нібито є причиною «провалу» українського контрнаступу, через що НАТО планує усунути його від влади в Україні. Ба більше, низка медіа з посиланням на колишнього аналітика ЦРУ та прихильника путіна Ларрі Джонсона стверджують, що спецслужби США вчинять замах на Зеленського та звинуватять у цьому росію. В іншому прокремлівському словацькому ЗМІ припускають, що Володимира Зеленського можуть усунути шляхом виборів, але не виключають, що США та Велика Британія все ж вчинять замах.

Окрім цього, словацькі прокремлівські автори поширювали наратив про «нацистську ідеологію» в Україні (10 кейсів). Вони наводять цитати зі статті українського колаборанта Віктора Медведчука про те, що ще з 2014 року «неонацистські сили під наглядом Заходу» нав’язують Україні «культ смерті» та закликають до повномасштабної війни з Росією, аби вбити якомога більше росіян. Дітей при цьому виховують «садистськими мультфільмами й нацистськими гаслами», а дорослих громадян «зводять з розуму русофобією». Посилаючись на Скотта Ріттера, дезінформатори також стверджують, що «бандерівці всюди», і цього року вони навіть організували табір для українських дітей у США, в якому дітям потрібно вбиратись у форму, схожу на ту, що носили члени Гітлер’югенду. 

Чехія

У 14 чеських медіа ми виявили 189 кейсів дезінформації про Україну, які можна згрупувати у 19 наративів. Найбільше кейсів входять до наративу про дискредитацію української влади (37), наступні за популярністю наративи — буцімто Захід контролює Україну, використовуючи її у своїх цілях (34), а Україна не зможе перемогти у війні (20).

У намаганнях дискредитувати українську владу фейкороби дублюють фейки про майбутню спробу західних союзників вчинити замах на Володимира Зеленського. Вони пояснюють це тим, що Сполучені Штати дійшли висновку, що «Зеленський неадекватний, схильний до нераціональних вчинків і вкрай ненадійний у плані збереження інформації». Враховуючи, що він буцімто знає про корупційні схеми, в яких задіяні лідери Західного світу, залишити його живим небезпечно. Також дезінформатори одного з медіа називають його «васалом» Заходу, утім згодом пишуть, що українська влада не зважає на американські поради щодо ведення війни, а Зеленський бойкотує саміти НАТО.

«Яким би не був результат цієї війни, Україна є нічим іншим, як розмінною монетою у великій політиці та сировинним плацдармом для інших країн у майбутньому», – такими тезами пропагандисти намагаються переконати читачів у тому, що західні партнери використовують Україну. Вони наполягають, що Захід «втягнув» Україну у війну, яка насправді є американсько-російською, аби послабити росію та згодом напасти на Китай. Україна, стверджують фейкороби, не має жодної суб’єктності, і відтак не може самостійно приймати рішення щодо того, як діяти у війні – ці рішення їй нав’язують західні партнери.  

У наративі про неможливість перемоги України ми зафіксували нові фейки: росія буцімто не лише переможе, а і спричинить розпад України та НАТО, і більшості країн Заходу це відомо. Відтак члени НАТО вже прийняли рішення припинити допомагати Україні, але, схоже, ще не заявили про це публічно. Автори звично поширюють різні версії, що суперечать одна одній, аби заплутати читачів або надати їм ілюзію вибору: у низці медіа зазначають, що хоча західні партнери й свідомі щодо невідворотності поразки України, вони продовжать допомогати та «воюватимуть до останнього українця», навіть якщо на кону стоятиме існування України та НАТО.

Чеські пропагандисти також поширювали наратив про чорну трансплантологію в Україні (5 кейсів). З посиланнями на Марію Захарову та секретаря ради безпеки рф Нікалая Патрушева вони стверджують, що Україна стала однією зі світових лідерок у чорній трансплантології. Йдеться зокрема про те, що українське військове командування нібито таємно забирає органи у поранених бійців територіальної оборони та поліції в Одеській та Запорізькій областях. Однак у цій же статті пропагандисти згодом пишуть, що потенційні донори мають надати свою згоду на забір крові і ймовірно органів, а інакше їх відправлять на фронт.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний