Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у вересні 2023 року

Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у вересні 2023 року

Photo: ua.depositphotos.com / ifeelstock
11 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
808

У вересні 2023 року VoxCheck промоніторив 81 медіа з Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії, Італії, Німеччини та виявив 1283 кейси дезінформації про Україну. Найбільше кейсів дезінформації ми виявили в польських (254), німецьких (245) та словацьких (220) медіа. Найактивніше у вересні європейські медіа просували наративи про нацизм в Україні, контроль Заходу над Україною та використання її у своїх цілях, а також вимушеність росії розпочати війну через дії України та Заходу. 

VoxCheck моніторить ЗМІ в країнах Європи (Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Польщі та Угорщині) та аналізує дезінформаційні наративи про Україну, які поширюють ці медіа. Здебільшого виявлені фейки та маніпуляції співзвучні з головними наративами російських дезінформаційних кампаній. Щомісяця команда VoxCheck публікує звіт про результати моніторингу. Усі дезінформаційні повідомлення, згруповані у наративи, їхні спростування відображатимуться на вебсайті бази даних «Propaganda diary».

Польща

Під час моніторингу 12 польських ЗМІ ми зафіксували 254 кейси дезінформації, які згрупували у 21 наратив. Найактивніше медіа Польщі просували наративи про українських біженців та нацизм в Україні (29 кейсів у кожному), а також дезінформацію про контроль та використання України західними партнерами (24).

У рамках наративу про українських біженців у серпні ми зустрічаємо новий фейк: біженці з України нібито спричинили спалах легіонельозу у польському місті Жешув. З урахуванням того, що за останні 5 років легіонельоз на території України реєструвався лише один раз – у 2019 році, – фейкороби доповнюють, що в таборі для біженців у Жешуві вже понад рік таємно працює американська хіміко-біотехнологічна лабораторія, яку вивезли з України після повномасштабного вторгнення. Окрім цього, напередодні парламентських виборів у Польщі прокремлівські автори звично звинувачують правлячу партію у надмірній допомозі Україні, зокрема українським біженцям, яких у статті називають дезертирами та нацистами. Відтак, стверджують пропагандисти, через біженців «новою реальністю» поляків стали бійки, продаж зброї й наркотиків та інші злочини.

Поширюючи наратив про нацизм в Україні, польські пропагандисти використовують уже давні фейки: росія розпочала війну у 2014 році через атаки «українських нацистів» на Луганську та Донецьку області, «західні куратори» поставили на пост президента України Володимира Зеленського, який має єврейське коріння, аби приховати нацистську сутність країни, а підрозділ «Азов» складається з неонацистів. Зокрема нацистською називають Третю окрему штурмову бригаду, якою керує «білий фюрер» Андрій Білецький. За словами Білецького, пишуть фейкороби, місія України полягає в тому, щоб «підбурити білі раси світу до останнього хрестового походу проти очолюваних семітами недолюдей», що буцімто й окреслює нацистський характер уряду України та українців загалом.

У рамках наративу про те, що західні партнери використовують Україну, у пропагандистських польських ЗМІ цитують зокрема заступника міністра закордонних справ рф Васілія Нєбєнзю. За його словами, НАТО веде гібридну війну в Україні проти росії, робитиме це «до останнього українця», а українська армія після нібито невдалого контрнаступу вже починає виснажуватися і відтак ймовірно відмовиться вести бойові дії у майбутньому. Однак, пишуть пропагандисти, західні партнери не дозволять українському уряду укладати мир, адже російсько-українська війна їм вигідна. Завдяки їй Україна нібито накопичує борги, за які потім розплачується територіями та підприємствами, віддаючи їх іноземним компаніям.

Також у цей період традиційно поширювали наратив про те, що Україна не є демократичною державою (4 кейси). Пропагандисти обґрунтовують цю тезу тим, що в Україні панує поліцейський терор, діє заборона на діяльність «справжньої» опозиції, відсутні громадянські та трудові права, а також переслідується Українська православна церква Московського патріархату – замість неї український уряд намагається впровадити «розкольницьку» Православну Церкву України, роблячи це всупереч бажанню українців. Автори також залякують читачів, мовляв, схожа доля спіткає і Польщу, адже вона вже стає двонаціональною країною – «УкроПоліном» або «Бандералендом». 

Італія

У 13 італійських медіа ми виявили 140 кейсів дезінформації про Україну та 20 наративів. Найбільше кейсів (35) входять до наративів про те, що дії України та Заходу змусили росію розпочати війну, нацизм в Україні (16), а також дезінформація про те, Захід контролює і використовує Україну, зокрема для ведення війни з росією (14 кейсів у кожному наративі).

Італійські медіа вкотре повторюють російські тези про те, що рф була вимушена розпочати війну з Україною через її потенційне членство у НАТО, що нібито загрожує безпеці росії, а також через «русофобію» Заходу, який жадав повалити режим путіна. «Путін зовсім не схожий на нас. Він хоче жити в мирі із Заходом, жити в мирі з українцями. А ми навпаки кажемо: ми не хочемо жити в мирі з путіним», – стверджують італійські пропагандисти, додаючи, що тепер Європу знищать, якщо цього захоче президент рф. Також фейкороби традиційно звинувачують Україну в проведенні етнічних чисток та атак на сході країни, що нібито є одними з головних причин повномасштабного вторгнення. 

Значна кількість кейсів про нацизм в Україні в італійських прокремлівських медіа пов’язана з виставкою «Очі Маріуполя», проведену у Мілані у вересні цього року.  На час виставки у центрі Мілана встановили стенди, на яких зображали захисників Маріуполя та описували їхні історії. Відтак італійські пропагандисти знову почали ширити фейки про те, що підрозділ «Азов», який зокрема боронив завод «Азовсталь», складається з нацистів. Окрім цього, автори використали давні фейки про те, що вітання «слава Україні» інспіроване Гітлером і є нацистським, а Володимир Зеленський, який є прихильником Гітлера, лише посилив нацистські настрої в країні. 

Також в італійському медіапросторі продовжують поширювати фейки про нібито використання України її західними партнерами. Дезінформатори посилаються на Джона Пілджера, проросійського журналіста з Австралії, наполягаючи, що США у 2014 році організували в Україні державний переворот, привівши до влади лояльних до себе політиків, аби посилити контроль над країною. Відтак тепер Україна буцімто є «парком атракціонів» Сполучених Штатів, на території якого випробовують західну зброю, воюють з росією руками українців та використовують українських воїнів як «піддослідних кроликів»  для вивчення нових стратегій ведення війни. 

У рамках наративу про те, що росія воює з Заходом на території України, пропагандисти традиційно пишуть, що російсько-українську війну розпалили Сполучені Штати. Разом із країнами ЄС та НАТО вони тепер буцімто наживаються на війні, знаючи, що росія здобуде перемогу. Ба більше, на думку дезінформаторів, НАТО бере пряму участь у війні з росією – у вересні армія рф нібито захопила танк Leopard, екіпаж якого складався з солдатів Збройних сил Німеччини. Міністерство оборони Німеччини заперечило присутність в Україні німецьких танкових екіпажів, однак італійські проросійські автори все одно наполягають на тому, що екіпаж складався з солдатів німецької армії, і загалом багато німецьких воїнів таємно беруть участь у війні проти росії.

Німеччина

Під час моніторингу 15 німецьких медіа у вересні ми виявили 245 кейсів дезінформації, які можна згрупувати у 22 наративи. Найбільша кількість кейсів припала на наративи про контроль Заходу над Україною та використання її у своїх цілях (36 кейсів), нацизм в Україні (30) та наратив про історичні події (20). 

Поширюючи наратив про контроль Заходу над Україною, німецькі ЗМІ використовують вже давні фейки: західні партнери надають допомогу Україні лише щоб користуватися її природними ресурсами, а російсько-українська війна насправді є проксі-конфліктом між Сполученими Штатами та Європейським Союзом, з одного боку, та росією — з іншого. При цьому західні партнери свідомі того, що Україна буцімто не переможе у війні, однак вони «боротимуться до останнього українця», аби послабити росію. Окрім цього, фейкороби посилаються на Віктора Орбана, стверджуючи, що зерно, яке експортує Україна, насправді є американським продуктом. Це пояснюється тим, що території, на яких воно вирощується, «ймовірно, вже давно в руках США».

Наступний найпоширеніший наратив кремля про нацизм в Україні. Фейкороби стверджують, що в українській армії, зокрема в підрозділі Азов, «служать нацисти та фашисти», а український уряд сповідує ідеологію неонацизму. При цьому західні партнери України також є нацистами через те, що вони жадають «знищити все російське». Ба більше, саме неонацисти змусили росію розв’язати повномасштабну війну, адже вони «жорстоко скинули» Віктора Януковича з посади президента України. У рамках наративу пропагандисти цитують зокрема путіна, Марію Захарову, Скотта Ріттера, а також Роберта Фіцо – експрем’єра Словаччини, який очолює проросійську партію, що перемогла на парламентських виборах у жовтні цього року. 

Також дезінформатори поширювали фейки про історичні події. Намагаючись приховати причетність росії до російсько-української війни 2014 року, вони називають війну у Донецькій та Луганській областях громадянською війною, а анексію Криму – «кримською кризою». Фейкороби вкотре наполягають на тому, що Революцію Гідності спродюсувало ЦРУ, аби привести до влади в Україні прозахідних політиків. Згодом НАТО нібито озброювала та навчала українців атакувати етнічних росіян в Україні, що й змусило росію «здійснити військове втручання» у лютому 2022 року. «Поблажливість Росії є надзвичайною», стверджують пропагандисти, адже навіть з огляду на «невпинні обурливі провокації» з боку США та країн-членів НАТО вона досі не напала на них.

Також у німецькому медіапросторі знову шириться фейк про те, що перемога України у війні неможлива (7 кейсів). Частина медіа навіть не надають аргументів на підкріплення цієї тези, натомість просто стверджують, що перемога росії у війні неминуча. Ба більше, деякі автори із посиланням на проросійського журналіста Сеймура Герша пишуть, що росія вже здобула перемогу, і війна завершилась, однак Велика Британія разом із США провели таємну операцію з дезінформації, аби переконати громадськість продовжувати фінансувати війну. Автор не пояснює, для чого їм це потрібно та як вони спромоглися приховати закінчення війни від усього світу. Також у західних ЗМІ нібито брешуть про те, що український контрнаступ має успіхи – насправді це лише «західна пропаганда». 

Угорщина

У рамках моніторингу 15 угорських медіа за вересень ми виявили 217 кейсів російської дезінформації та 23 наративи. Найбільше повідомлень ми зафіксували у наративах про те, що Україна є недемократичною державою (26 кейсів), вимушеність рф розпочати війну через дії України та Заходу (24 кейсів) та контроль і використання Заходом України (18 кейсів).

Пишучи про те, що Україна не є демократичною державою, низка прокремлівських авторів вкотре стверджують, що український уряд змушує воїнів приймати важкі наркотики, адже інакше вони «не йтимуть на вірну смерть». Також звично звинувачують українців у порушенні прав угорських меншин: мовляв, сотням шкіл заборонили вести навчання угорською мовою, а керівництво шкіл змушують дотримуватися законів України. Ба більше, цитуючи міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто, пропагандисти стверджують, що український уряд позбавляє угорську меншину будь-яких прав на доступ до освіти, медіа, культури та всього іншого її рідною мовою.

Фейки у рамках наративу про вимушеність росії розпочати війну з Україною через дії України та Заходу співзвучні з тими, які ми фіксували в італійських ЗМІ: розширення НАТО на схід несе екзистенційну загрозу для росії, і відтак вона не мала іншого вибору, окрім як напасти на Україну через її потенційне членство, рф рятувала російськомовних українців від нацизму, та й узагалі країни Заходу «навмисно спровокували конфлікт в Україні, щоб уповільнити прогрес Росії». Автори прокремлівських видань також наводять цитату Кім Чен Ина про те, що росія розв’язала «священну війну, щоб захистити свій державний суверенітет і захистити себе від гегемоністських сил».

Окрім цього, угорські ЗМІ продовжували поширювати дезінформацію про контроль і використання Заходом України. Традиційно йдеться про те, що західні партнери України ведуть проксі-війну проти Росії коштом життів українців. При цьому, заявляють фейкороби з посиланням на прессекретаря президента рф Пєскова, продовження військової допомоги США Києву є лише ознакою бажання адміністрації Байдена «воювати до останнього українця», і саме Сполучені Штати, а не Україна, прийматимуть рішення про закінчення війни. Ба більше, через те, що Україна буцімто не має успіхів у війні, США відкривають нові фронти на території Молдови та на Південному Кавказі. На думку дезінформаторів, Вашингтон не був готовий до «стійкості Росії», і відтак вирішив вичерпати її ресурси.

Також у вересні угорські пропагандисти поширювали наратив про зброю, яку надають Україні західні партнери (15 кейсів). У значній кількості фейків повторюють однакову тезу: надавати Україні озброєння – марно. Адже воно неефективне, завдає руйнувань насамперед Україні, але не змінює ситуацію на фронті, несе радіоактивну небезпеку для українців та лише пролонгує бойові дії, не стаючи на заваді російській армії «виконувати цілі “воєнної операції”». Тим більше, пишуть дезінформатори, українці вже давно продають надану зброю на «чорному ринку», і відтак західним країнам краще скоротити її кількість. Один з авторів також висловив теорію, що Україні передають боєприпаси зі збідненим ураном для того, аби у випадку програшу залишити Росії отруєну землю, якою вона не зможе користуватися 

Словаччина

У рамках моніторингу 13 словацьких медіа за вересень ми виявили 220 кейси російської дезінформації, які можна згрупувати у 24 наративи. Найбільше повідомлень ми виявили у рамках наративів про те, що перемога України у війні неможлива (42 кейси), нацизм в Україні (24), та дезінформація про те, що дії України та Заходу змусили росію розпочати війну (16 кейсів).

Переконуючи читачів у тому, що Україна не переможе у війні, словацькі пропагандисти традиційно наголошують на втратах української армії, які нібито є неспівмірними з втратами російської сторони, та обіцяють «звільнення» Одеси та Харкова. Низка авторів, посилаючись на Скотта Ріттера, подають неминучість поразки України як доконаний факт, навіть не намагаючись обґрунтувати цю тезу. Також у словацьких ЗМІ цитують фейк Сеймура Герша, який ми фіксували у німецьких медіа – війна вже закінчилася перемогою росії, утім розвідка США та Великої Британії таємно проводять дезінформаційну операцію, аби фінансування війни не припинялося.

У рамках наративу про нацизм в Україні ми зустрічаємо нові фейки: уряд Сполучених Штатів нібито посилає американських неонацистів і терористів воювати в Україні, де вони діють як конфіденційні інформатори розвідки США та зокрема вбивають російськомовних цивільних. Пропагандисти також згадують Ярослава Гуньку, який служив в українській дивізії «Галичина», та якого зустріли оваціями у канадському парламенті. Хоча дивізія не входила до структури загальних СС, що брали участь в каральних операціях, дезінформатори все одно називають ветерана нацистом. Словацькі медіа повторюють і старі фейки: «західні куратори» поставили на чолі України Володимира Зеленського для того, аби приховати «нацистську сутність» України, а також про «нацистський» підрозділ «Азов».

Третій найбільший проросійський наратив у словацьких ЗМІ — начебто росія була змушена розпочати війну через дії України та Заходу. У підтвердження цьому медіа вкотре поширюють дезінформацію про те, що розширення НАТО на схід загрожує російській безпеці та навіть можливе членство України в організації є «провокацією». Насправді, стверджують фейкороби, НАТО не є оборонним альянсом – це агресивно-наступальна організація. Окрім цього, у словацьких медіа повторюють і старі фейки: росія розпочала повномасштабну війну нібито через те, що українська влада атакувала жителів Луганської та Донецької областей та порушила Мінські угоди, ймовірно ніколи не збираючись їх дотримуватися. 

У словацькому інфопросторі також просували наратив про те, що російська армія нібито не здійснює воєнних злочинів (5 кейсів). Зокрема, із посиланням на Марію Захарову в одному з проросійських медіа назвали «хворими фантазіями» звіт Центру глобальної взаємодії Державного департаменту США про те, що росія викрадає українських дітей. На думку пропагандистів, даний звіт є «жахливою підробкою в стилі Геббельса» із «абсурдними звинуваченнями». Також проросійські автори поширювали фейк про те, що атаки росії спрямовані виключно на військові цілі – зокрема, посилаючись на посла рф в ООН Нєбєнзю, пропагандисти припускають, що саме Україна, а не росія, вдарила по ринку в Костянтинівці.

Чехія

У 13 чеських медіа ми виявили 207 кейсів дезінформації про Україну, які можна згрупувати у 20 наративів. Найбільше кейсів входять до наративів про дискредитацію української влади (57 кейсів), дискредитацію української армії (26), а також до наративу про те, що західні партнери контролюють та використовують Україну (24).

Чеські дезінформатори намагалися дискредитувати або висміяти представників української влади, поширюючи фейки зокрема про Володимира Зеленського: мовляв, він лише маріонетка в руках Заходу, поставлена очолювати Україну для того, аби приховати нацизм в Україні та спростити керування країною західними партнерами. Пропагандисти стверджують, що ексміністра оборони Олексія Резнікова звільнили через те, що він викривав «брехливі заяви Зеленського» та акцентував на обмеженості військових ресурсів у боротьбі з росією. Увага фейкоробів не оминула і чинного міністра оборони Рустема Умєрова – за їхньою інформацією, він корупціонер, який привласнює державні кошти.

Про Рустема Умєрова згадують і у наступному наративі – про дискредитацію української армії. Він буцімто закликає відправляти на фронт підлітків від 16 років, адже Україна зазнає поразки на фронті, хоча західні партнери це приховують. Автори одного з пропагандистських медіа також стверджують, що Олексія Рєзнікова усунули з посади через невдалий контрнаступ, який вже скінчився, не принісши результатів. При цьому українське командування, навчене інструкторами НАТО, цілеспрямовано масово знищує власних бійців та техніку, утім у «провалі» контрнаступу винні командири, які не змусили своїх солдатів навчатися за інструкціями НАТО.

У рамках наративу про контроль і використання України Заходом чеські фейкороби наполягають на тому, що дата закінчення війни залежить не від України, а від Сполучених Штатів. Автори натякають на те, що США варто перестати постачати зброю, і «вже наступного ранку буде мир», але не уточнюють, що станеться з Україною в такому випадку. Натомість Штати змушують Україну продовжувати воювати, адже це проксі-війна між Америкою та росією, до якої українців готували задовго до повномасштабного вторгнення. Війна покликана виснажити рф та протестувати зброю, надану українській армії, а отже США «боротимуться до останнього українця».

Окрім цього, у чеських медіа поширювали наратив щодо українського зерна та продовольства (4 кейси). Дезінформатори наполягають, що експортоване Україною зерно є неякісним та непридатним для споживання навіть для відгодівлі тварин, тому країнам ЄС потрібно його «позбутися».  До того ж транснаціональні корпорації нібито скупили значну частину сільськогосподарських угідь України, адже розуміли, що їм не потрібно буде відповідати стандартам ЄС у сфері сільськогосподарського виробництва та трудових умов працівників. Відтак, стверджують фейкороби, виробництво зерна в Україні обходиться іноземним компаніям значно дешевше, і навіть не зважаючи на його «небезпечність», вони прагнуть продовжити експорт до країн Євросоюзу. 

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний