Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у жовтні 2023 року

Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у жовтні 2023 року

Photo: ua.depositphotos.com / julimail81
6 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
1007

У жовтні 2023 року VoxCheck промоніторив 83 медіа з Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії, Італії, Німеччини та виявив 790 кейсів дезінформації про Україну. Найбільше кейсів дезінформації ми виявили у словацьких (166 кейсів дезінформації), угорських (154 кейсів) та німецьких (152 кейси) медіа. Найактивніше у жовтні європейські ЗМІ просували наративи про зброю, що надають Україні західні партнери, контроль Заходу над Україною та наратив про дискредитацію української влади.

VoxCheck моніторить ЗМІ в країнах Європи (Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Польщі та Угорщині) та аналізує дезінформаційні наративи про Україну, які поширюють ці медіа. Здебільшого виявлені фейки та маніпуляції співзвучні з головними наративами російських дезінформаційних кампаній. Щомісяця команда VoxCheck публікує звіт про результати моніторингу. Усі дезінформаційні повідомлення згруповані у наративи, їхні спростування відображатимуться на вебсайті бази даних «Propaganda diary».

Польща

Під час моніторингу 12 польських ЗМІ ми виявили 123 кейси дезінформації, які можна згрупувати у 17 наративів. Найактивніше проросійські медіа Польщі просували наративи про озброєння, яке надають Україні західні партнери та контроль Заходу над Україною (19 кейсів у кожному наративі), а також про біо- та нарколабораторії в Україні (11).

У рамках наративу про надання Україні зброї проросійські польські ЗМІ переконують читачів у тому, що зброя, призначена для України, опиняється в руках палестинського терористичного угруповання ХАМАС. Відтак тепер американське озброєння допомагає бойовикам вести війну проти Ізраїля. Окрім цього, зброя буцімто потрапляє і до Африки, де опиняється в руках терористичного угрупування «Боко Харам». Також повторюють вже старий фейк про те, що командири української армії власноруч продають надану зброю на «чорному ринку», звідки вона потрапляє зокрема до рук злочинних угруповань в країнах ЄС. Таким чином пропагандисти переконують читачів у тому, що поставляти Україні озброєння небезпечно.

Говорячи про контроль Заходу над Україною, фейкороби традиційно стверджують, нібито Україна є маріонеткою Сполучених Штатів та англосаксів, які приймають за неї всі важливі рішення та штучно затягують війну, аби нажитися на ній. США нібито використовують і країни ЄС, залучаючи «72-й інформаційно-психологічний бойовий центр ЗСУ» для поширення американської пропаганди. Це робиться для того, аби переконати країни Європи у необхідності продовження війни. Водночас війна нібито є лише проксі-конфліктом між НАТО та рф, і західні партнери свідомі того, що перемога росії неминуча, однак все одно воюватимуть «до останнього українця». Відтак «найгуманнішим» рішенням на думку пропагандистів було б припинити постачання зброї для України та дозволити росії здобути перемогу.

Що стосується наративу про біологічні та наркотичні лабораторії, польські проросійські видання наголошують на тому, що в Україні реалізовують секретну американську військово-біологічну програму, щоб створити нову біологічну зброю. Доказом цього є непрогнозовані спалахи рідкісних смертельних захворювань: чуми, сибірської виразки, тифу, холери, туляремії та дифтерії, які нібито ставалися на території України через те, що на українцях проводили тести. Однак, стверджують пропагандисти з посиланням буцімто на координатора Ради нацбезпеки Білого дому Джона Кірбі, з початком повномасштабної війни Пентагон був змушений перенести ці лабораторії до Польщі, відтак тепер від зазначених хвороб страждатимуть польські громадяни. 

Пропагандисти також поширювали наратив про те, що дії України та Заходу змусили росію розпочати війну (2 кейси). Вони обґрунтовували це тим, що українська армія нібито обстрілювала мирне населення Донецька та його околиць гранатами та касетними боєприпасами впродовж майже десятиліття, в результаті чого загинули понад 14 тисяч мирних жителів. Українську владу до цього підбурили Сполучені Штати, стверджують фейкороби, адже в Україні буцімто «були задіяні люди, яких затримали в Сирії, коли ті вбивали сирійців та намагалися звинуватити в цьому сирійського президента Башара Асада».  

Італія

У 13 італійських медіа ми зафіксували 58 кейсів дезінформації, що відповідають 15 проросійським наративам. Найбільша кількість матеріалів присвячена виправданню російської агресії (14), підконтрольності України Заходу (6) та українському нацизму (6). 

Італійські ЗМІ цитують західних псевдоекспертів, котрі невтомно повторюють, що саме дії України та Заходу змусили росію розпочати війну. Вони стверджують, що Революція Гідності нібито була державним переворотом, організованим США, після якого російськомовне населення зазнало переслідувань та тортур. Не обходиться й без згадок про Україну та НАТО як «екзистенційну загрозу» для росії. Ці фактори мають доводити, що розв’язана  «превентивна війна» є «правильною», бо росія робить це заради виживання. Будь-який державний лідер вчинив би так само. Натомість злочини росії, такі як анексія Криму та окупація частини Донецької та Луганської областей, заперечуються

На думку авторів проросійських медіа США використовують «конфлікт» України для того, щоб відокремити Європу від росії. А США тим часом займуть російську частину ринку, наприклад, щодо постачання енергоносіїв. Наратив про контроль Заходу над Україною також просувають у матеріалах про загострення на Близькому Сході. Пишуть, що американський проєкт «Україна» розвалився, тож США відтепер ставлять на Ізраїль. Італійські ЗМІ поширюють конспірологію, що перемога України неможлива, а тривалий конфлікт потрібен для відволікання росії. Так Захід нібито заважає її діям. Тож «українські невільники повинні продовжувати жертвувати собою для більшої слави Західної імперії».

Також традиційно лунали звинувачення України у нацизмі. Пропагандисти поширювали теорії про те, що фашизм лежить в основі західного імперіалізму. Ба більше, саме фашизм сприяв асоціації «західних демократій та корумпованого неонацистського режиму в Києві». Так, НАТО з 2014 року озброював та тренував нацистські батальйони в Україні, аби розпалити війну «на порозі росії». Усе для того, аби «послабити та розчленувати росію, щоб контролювати її величезні природні ресурси». Також через заборону пов’язаних з росією релігійних організацій київський режим для них «дедалі більше заражений націоналістичним екстремізмом, русофобією та неонацизмом». 

Все більшої популярності набуває наратив про те, що США саботували переговори між Україною та росією. Єдині, хто може регулювати військові дії проти України — це американці. На мирних переговорах у Стамбулі з Рустемом Умеровим у березні 2022 року українці не прийняли мир, бо їм не дозволили. Нібито якби США не перешкоджали перемовинам, Україна та росія змогли б зупинити війну на умовах, котрі задовольняли обидві сторони. Загалом відмова від переговорів подається як «програш Заходу».

Спостерігалось повторення старих фейків, зокрема про «таємні американські лабораторії» в Україні. Згадувався той факт, що Вікторія Нуланд, заступниця держсекретаря США з політичних питань, визнала наявність в Україні біологічних лабораторій, де проводяться біологічні дослідження збудників інфекційних захворювань. Мали місце й конспірологічні теорії. Італійські ЗМІ цитували Ігоря Кириллова, голову Сил протирадіаційного, хімічного та біологічного захисту росії. Той стверджував, що причетність американської влади до лабораторії приховується через сторонні компанії та неурядові організації, такі як Metabiota, CM-Hill і Eco-Health Alliance, залучені до будівництва біологічних заводів і постачання обладнання для біологічних лабораторій Пентагону по всьому світу. 

Німеччина

У рамках моніторингу 15 німецьких медіа за жовтень ми виявили 152 кейси російської дезінформації, з яких можна виокремити 21 наратив. Найбільше повідомлень ми зафіксували у рамках наративів про використання Заходом України для власних цілей (29 кейсів), війну росії із Заходом на території Україні (17), а також дискредитацію української армії та представників української влади (16 кейсів у кожному). 

Низка німецьких ЗМІ повторюють вже старі фейки про те що Захід, зокрема Сполучені Штати, використовують Україну, аби послабити економіку й армію росії та ізолювати її на міжнародній арені. Україні продали «європейську мрію», пишуть фейкороби, і українці, «повіривши у пустці обіцянки», тепер розплачуються за це веденням війни з росією, яка насправді є лише проксі-конфліктом. Деякі автори зазначають, що «західні куратори київського режиму» усвідомлюють неминучу втрату контролю над Україною, і відтак мають намір «перетворити Україну на випалену землю» до того, як вона набуде суб’єктності. Утім пропагандисти суперечать самі собі, стверджуючи в інших пропагандистських медіа, що Україну вже продали американським інвесторам, і шляху назад немає.

Переконуючи читачів у тому, що росія воює в Україні із Заходом, прокремлівські автори у Німеччині пишуть про мітинг у Берліні проти проксі-війни, яку НАТО веде проти рф. Протестувальники нібито закликали владу Німеччини припинити війну 3 жовтня, у День єдності країни. Однак новини про це можна побачити лише у проросійських медіа, і у жодному надійному ЗМІ про це не згадали. Окрім цього, автори припускають, що НАТО доведеться таємно втрутитись у свою ж проксі-війну, адже армія України виснажується. При цьому громадяни країн-членів Альянсу здогадуються про приховану війну НАТО проти росії та не підтримують її, відчуваючи «втому та гнів», однак уряди цих країн не зважають на думку своїх громадян.

У намаганні дискредитувати українську армію пропагандисти переконують читачів у тому, що українські командири некваліфіковані, а солдатів відправляють на фронт непідготовленими, від чого армія зазнає значних втрат. Автори також цитують російського колаборанта Володимира Сальдо, наполягаючи, що українські воїни «не розуміють, чому і за що вони воюють», і тому взагалі відмовляються йти на фронт. Деякі з них нібито навіть купують свідоцтва про смерть у даркнеті, аби уникнути мобілізації. Відтак в Україні почали мобілізувати жінок та «людей з хворобами» та інвалідністю, адже українська армія нібито на межі винищення. Окрім цього, пропагандисти наводять цитату Олексія Арестовича про те, що українська армія буцімто втрачає контроль над Авдіївкою, що на сході України, за яку досі ведуться бої.

У наративі про дискредитацію представників української влади ми зустрічаємо нові фейки: Володимир Зеленський володіє безліччю маєтків у Ізраїлі, Європі та Сполучених Штатах, про що вже почала дізнаватись громадськість, він рекрутує в українську армію членів ІДІЛ, обіцяючи їм українське громадянство, а також продає український чорнозем міжнародній інвестиційній компанії BlackRock. Окрім цього, пропагандисти цитують Сєрґєя Лаврова, пишучи, що Зеленський «набрид» західним партнерам, тому його невдовзі відсторонять від посади президента – фейк, який ми фіксуємо протягом багатьох місяців.

Угорщина

У 16 угорських медіа ми зафіксували 154 кейси дезінформації про Україну та згрупували їх у 20 наративів. Серед них найбільші — про надання Україні зброї західними партнерами (23 кейси), відмову України та Заходу вести мирні переговори з росією (18), а також наратив про те, що Україна не є демократичною країною (16).

Дезінформація про передачу західного озброєння, яку поширюють угорські пропагандисти, співзвучна з фейками польських проросійських медіа. Україна нібито продає ХАМАСу західну зброю, яка тепер використовується проти ізраїльської армії. Окрім цього, надана зброя нібито є неефективною та застарілою, вона ніяк не змінює хід російсько-української війни, а лише «затягує агонію України». Щобільше, стверджують фейкороби, значна частина озброєння опинилося на «чорному ринку», звідки потім безконтрольно потраплятиме у місця бойових дій по всьому світу та лише створюватиме додаткові воєнні конфлікти. 

Що стосується наративу про відмову України та Заходу вести мирні переговори з росією, автори цитують Міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто, мовляв, «Європа продовжує страждати від воєнного психозу і навіть не бажає обговорювати настання миру». Щобільше, керівництво Сполучених Штатів нібито «заборонило» Україні вести переговори з рф про укладення миру навесні 2022. Москва при цьому буцімто була та лишається готовою вести переговори з Києвом, «якщо дотримуватимуться її законні інтереси безпеки».

У рамках наративу про те, що Україна не є демократичною державою, проросійські автори в Угорщині характеризують країну як «корумповану автократію» та «найбільш корумповану країну у світі». Також Україна, за їхніми свідченнями, не поважає прав національних меншин, зокрема угорської. Окрім цього, пропагандисти наводять цитату експрезидента Європейської комісії Жан-Клода Юнкера про те, що Україна є «корумпованою на всіх рівнях суспільства», і відтак їй не можна пропонувати членство в ЄС у найближчому майбутньому.

Угорські прокремлівські ЗМІ також поширюють наратив про те, що підтримка України більше шкодить Заходу, ніж Росії (14 кейсів). Фейкороби цитують Ілона Маска, який нібито заявив, що світ зайшов занадто далеко у накладенні санкцій на росію, і згодом це може призвести до Третьої світової війни. Також автори з посиланням на угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана наполягають на тому, що підтримка України Заходом є надмірною та в сукупності з антиросійськими санкціями призводить до падіння рівня життя та збільшення потоків нелегальних мігрантів у країнах ЄС, і відтак її треба припинити. 

Словаччина

У рамках моніторингу 13 словацьких медіа за червень ми виявили 166 кейсів російської дезінформації, які згрупували у 19 наративів. Наймасовіші з них про зброю, надану Україні західними партнерами (23 кейси), неможливість перемоги України (25), а також наратив про те, що дії України та Заходу змусили росію розпочати війну (15).

У рамках наративу про надання Україні зброї у проросійських словацьких ЗМІ у жовтні акцентували на тому, що будь-які поставки зброї є марними. Автори обґрунтовують це тим, що українська армія не має потрібних навичок для ефективного використання техніки та зброї, надання якої лише затягує завершення війни, у якій неодмінно переможе росія. Також, стверджують фейкороби, постачання техніки, зокрема винищувачів F-16, «не врятують Україну», а створять натомість «логістичний кошмар» зі складним обслуговуванням і величезними експлуатаційними витратами. До того ж українська армія все одно продає надану зброю на «чорному ринку», а отже, насправді не потребує її. 

Говорячи про те, що перемога України у війні неможлива, фейкороби посилаються на колишнього аналітика ЦРУ та проросійського спікера Ларрі Джонсона. Очікувано,

на думку Джонсона війна може скінчитися лише на умовах росії: він порівнює Україну з Третім Рейхом та стверджує, що «конфлікт закінчиться, як Друга світова війна: Україна або капітулює, або буде знищена». Також пропагандисти наводять цитати ексрадника Міноборони США Дугласа Макгрегора про те, що армія рф не просувається далі на захід України через те, що «путін насправді не хоче цього». Однак в іншому медіа Макгрегор буцімто стверджує, що «Україні доведеться змиритися з втратою Одеси та Харкова», адже росія невдовзі анексує їх – фейк, який повторюється у прокремлівських медіа вже багато місяців.

Окрім цього, словацькі пропагандисти поширюють наратив про вимушеність росії розпочати широкомасштабну війну через дії України та Заходу. Вони аргументують це тим, що Європейський Союз зокрема через його «русофобію» не зміг налагодити відносини з росією після закінчення холодної війни, а рф відчувала загрозу від потенційного членства України в НАТО та прагнула «захистити» населення на сході України від «примусової асиміляції». Загалом, підсумовує один з авторів, війну розпочала саме Україна ще десять років тому за активної підтримки Заходу, а головною ціллю «спеціальної воєнної операції» росії насправді є закінчення цієї війни. 

У словацьких ЗМІ також просували наратив про наркотичні та біологічні лабораторії в Україні (3 кейси). Вкотре посилаючись на Ларрі Джонсона, фейкороби наполягають, що в українській армії розповсюджуються наркотики у вигляді шоколадних цукерок, спеціальних одноразових систем та шприців, що виробляються в Україні. Це нібито пояснює відвагу та мужність української армії, адже дія наркотику полягає у тому, що військові не реагують на вибухи та біль, і відтак вони є особливо небезпечними для російської армії. Джонсон припускає, що українські воїни використовують ті ж речовини, які «вживає» Володимир Зеленський.

Чехія

У 14 чеських медіа ми зафіксували 137 кейсів дезінформації про Україну, які можна згрупувати у 18 наративів. Найбільше кейсів входять до наративів про дискредитацію української влади (49 кейсів) та контроль Заходу над Україною (14), а також до наративів про зброю, надану Україні партнерами, та дискредитацію українською армії (12 кейсів у кожному). 

Чеські проросійські ресурси, намагаючись дискредитувати або висміяти представників української влади, традиційно поширювали найбільше фейків про Володимира Зеленського. Він нібито втратив підтримку українців, продає чорнозем іноземним корпораціям, рекрутує бійців ІДІЛ, аби вони воювали на боці України, та загалом є нацистом, який «вбиває румунських дітей», мобілізуючи їх для російсько-української війни. Водночас перша леді Олена Зеленська нібито володіє російським паспортом та має «мерзенний характер», що нещодавно призвело до звільнення консультантки, яка працювала в американському бутіку «Cartier» та хотіла допомогти Зеленській.

Також пропагандисти поширювали наратив про контроль та використання Заходом України. Вони повторювали давні фейки про те, що західні партнери воюють з росією руками українців, намагаючись послабити рф. Низка авторів також стверджують, що й Україною, і країнами ЄС керують США, які затягуватимуть «українську кризу» навіть у випадку, якщо це загрожуватиме зруйнувати Європу. Зокрема фейкороби наголошують на відсутності суверенітету у Чеської Республіки, порівнюючи її з Україною, яка нібито взагалі «ніколи не мала суб’єктності». Коли Чехія вступила в ЄС, пишуть вони, країна віддала владу Сполученим Штатам, яким і підпорядковується Союз. Прокремлівські пропагандисти також намагаються налаштувати чеських читачів проти Польщі, пишучи, що «навіть поляки» зрозуміли, що лише американці зможуть отримати вигоду від російсько-української війни, у той час як ЄС залишиться ні з чим.

У рамках наративу про озброєння, що Україні надають західні партнери, фейкороби наголошують на буцімто корумпованості українців, через яку зброя опиняється в руках злочинців. Мовляв, українська армія напряму та в обхід продає зброю терористам з ХАМАСу, про що нібито стверджує й американська конгресвумен Марджорі Тейлор Грін, яка має проросійські погляди. Окрім цього, західне озброєння з України нібито прямує в країни Африки «в комерційних кількостях», а отже, не йдеться лише про передання росією трофейної зброї, захопленої на полі бою, аби підставити Україну. Загалом, пишуть фейкороби, речниця міністерства закордонних справ рф Марія Захарова ще рік тому повідомляла про «витік» зброї, наданої партнерами Україні, і міжнародній спільноті слід було дослухатись до неї.

Окрім цього, у чеському інфопросторі ширилися фейки, що мали на меті дискредитувати українську армію. Автори прокремлівських видань стверджують, що через відсутність бажання українців відправлятись на фронт українське керівництво розпочало мобілізацію жінок призовного віку та чоловіків віком від 16 до 65 років. Українці нібито демотивовані «поразкою» у контрнаступі й тому не хочуть йти на війну або масово здаються в полон, через що «режим Зеленського» може не вистояти. При цьому успіхи контрнаступу, на думку фейкоробів, є лише «західною пропагандою». Прокремлівські автори також повторюють словацькі фейки про те, що військові України вживають важкі наркотики, однак зазначають, що наркотичні речовини надходять з армії США, де їх нібито використовували американські солдати під час війни в Афганістані та Іраку. 

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний