Примусові експерименти та згортання «реформи імені Супрун»: огляд наративів про охорону здоров'я. Випуск №10

Примусові експерименти та згортання «реформи імені Супрун»: огляд наративів про охорону здоров’я. Випуск №10

Photo: ua.depositphotos.com / JanPietruszka
11 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
2780

За тиждень із 21 по 27 липня продовжували циркулювати фейки про пандемію COVID-19: конспірологи заявили, що у світі нібито відмовляються від вакцин, адже вони більше «нікому не потрібні». Також у мережі спотворили суть нового законопроєкту про лікарські засоби та заявили, що він дозволить проводити над українцями незаконні експерименти. Російські окупанти знову демонізували українську медичну реформу та робили вигляд, що вирішують гуманітарну кризу в Маріуполі.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії. Попередні випуски читайте за цим посиланням.

Малінформація: Окупаційна адміністрація відновила водопостачання в Маріуполі

23 липня з’явилося повідомлення від аварійної служби підприємства «Вода Донбаса», що в окупованому Маріуполі всі 4 райони отримали воду. Тиск води поки обмежують через пошкодження водопроводу, вода максимум подається до 3 поверху будівель. Налагодити водопостачання в місті намагалися ще раніше, а питну воду роздавали як гуманітарну допомогу для пенсіонерів та за роботу на окупантів для молоді. Але окупаційна адміністрація замовчує головне: ця вода не відповідає санітарним нормам і непридатна для пиття. 

Як насправді?

Вода залишається однією з найбільших проблем в окупованому Маріуполі, повідомляє Маріупольська міська рада. Спроби окупантів її увімкнути закінчуються проривами та вуличними потопами. А каналізаційні насосні станції не працюють, тож всі брудні стоки потрапляють до ґрунту і водойм.

Раніше Маріупольська міськрада опублікувала результати дослідження води, яку окупаційна влада роздавала людям як питну. Зразок води забрали волонтери в Маріуполі та передали до Запорізького центру контролю та профілактики хвороб. 

Висновок Запорізького центру контролю та профілактики хвороб про те, що вода з Маріуполя непридатна для споживання

У складі води виявили коліформи (група бактерій, що містяться у великій концентрації у фекальній речовині, деякі можуть викликати захворювання у людей). Це означає, що вода змішана з фекальною речовиною. ЇЇ пити не можна: є високий ризик, що вона може бути заражена іншими патогенними мікроорганізмами, які можуть «нести» з собою дизентерію та холеру. Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко додав, що цю воду набирають у річці Кальчик. 

«Згідно з санітарними нормами та правилами, у питній воді загальні коліформи мають бути відсутніми. Ці бактерії відносяться до бактерій групи кишкової палички. Вони властиві поверхневим водоймам. Тож дана вода недостатньо знезаражена для вживання людьми», — передають у Маріупольській міськраді висновок фахівців «Водоканалу». 

Маріупольцям радять кип’ятити цю воду, щоб не отруїтися. 

Дезінформація: Окупаційна влада Херсонщини скасовує медреформу, бо вона «вбила медицину»

26 липня у так званій «військово-цивільній адміністрації» окупованого Херсона повідомили, що скасовують «українську реформу “імені Супрун”, яка вбила медицину», а наслідки реформи «ліквідують». Окупанти заявили, що згорнули всі спроби оптимізації, яка нібито передбачала ліквідацію чи приватизацію медичних закладів. І заявили, що тепер на Херсонщині «немає державних, комунальних та інших установ — вони всі стали державними»

Як насправді?

Медична реформа не передбачає ліквідацію та приватизацію медичних закладів. Раніше медзаклади отримували від держави медичну субвенцію — щорічну фіксовану суму, що не залежала від якості та кількості наданих послуг. Лікарні фінансували за кількістю ліжко-місць та площею інфраструктури.

На другому етапі медичної реформи (з квітня 2020 року) лікарні почали отримувати кошти тільки за надані послуги згідно з тарифами за них. Лікарні, які підготувалися до реформи та виконали необхідні вимоги, змогли укласти контракти з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та отримати державне фінансування. 

Медична реформа передбачає, що більше коштів отримують ті лікарні, які відповідають певним показникам якості. Але фінансування від НСЗУ — не єдине джерело доходів для медичних закладів. Власники лікарень — місцеві ради — можуть інвестувати в них з мiсцевих бюджетів. Крім цього, медзаклади мають право надавати пацієнтам платні послуги: це дозволяє статус комунальних некомерційних підприємств. А отже заклади, які не отримують достатнього фінансування від НСЗУ, можуть шукати інші джерела коштів, а не закриватися. 

Сьогодні медицину в Україні вбивають якраз російські окупанти. За даними МОЗ, від початку повномасштабного вторгнення росія пошкодила в Україні 817 закладів охорони здоров’я, вщент зруйнувала 122. Для відновлення закладів до того стану, в якому вони були, треба понад 35 млрд грн, а щоб відбувати зруйновані — понад 15 млрд грн. Крім цього, щонайменше 469 закладів охорони здоров’я зараз в окупації і невідомо, яка кількість із них може продовжувати роботу та надавати необхідні пацієнтам послуги. 

Дезінформація: Із березня 2022 року люди практично перестали вакцинуватися проти COVID-19, тому «світові еліти» вже планують нову пандемію

24 липня український конспіролог Сергій Гула випустив відеоблог із фейками про пандемію COVID-19. Він розповів, що:

  • Із березня 2022 року люди в різних країнах практично перестали вакцинуватися від COVID-19. Сьогодні відома «страшна статистика» про негативний вплив вакцин на здоров’я населення.
  • Уже 10 країн ЄС планують переглянути контракти на закупівлю вакцин, оскільки зрозуміли, що вакцини їм не потрібні.
  • Світові еліти проводять закриті зустрічі, на яких обговорюють можливість створення наступної пандемії після завершення російсько-української війни. Нова пандемія їм конче потрібна, адже продаж вакцин від COVID-19 приносив величезні прибутки.
  • Еліти вже спробували «запустити» мавпячу віспу як нове небезпечне захворювання, але зазнали невдачі. 

Як насправді?

У 2022 році темпи вакцинації справді сповільнилися порівняно з кінцем 2021 року, проте не було повного зупинення кампанії вакцинації. У всіх країнах, де була схвалена вакцина від COVID-19, щеплення продовжувалися. Так, станом на 31 березня 2022 року з початку пандемії у світі використали 11,2 млрд доз вакцини (143 дози на 100 людей), а вже 30 червня 2022 року — 12,1 млрд доз (154 дози на 100 людей). Навіть в Україні в умовах воєнного стану медичні заклади продовжують проводити щеплення проти COVID-19. Перелік доступних пунктів щеплення можна знайти за цим посиланням.

Щоденна кількість використаних доз вакцини від COVID-19 у 2021-2022 роках. Джерело — Bloomberg

Вакцини проти COVID-19, схвалені ВООЗ для екстреного застосування, ефективні для захисту від складного перебігу хвороби та смерті. Від інфікування та симптоматичного захворювання вакцини захищають дещо менше, однак вакцинація знижує навантаження на систему охорони здоров’я, що вкрай важливо для надання допомоги не лише хворим на COVID-19, а й іншим пацієнтам.

У червні 2022 року 10 країн ЄС справді виступили за перегляд контрактів із виробниками вакцин, оскільки в них було достатньо запасів вакцин. Ще у 2021 році виникла проблема нерівномірного розподілу вакцин, коли багаті країни мали можливості замовити надмірну кількість вакцин, тоді як бідні країни навпаки не мали достатньо ресурсів навіть для мінімального захисту від COVID-19.

19 липня видання Financial Times повідомило, що ЄС та компанії Pfizer і BioNTech можуть домовитися про відкладення частини постачань, запланованих у 2022 році, на 2023-2024 роки. Тобто йдеться про можливу зміну обсягів та графіка постачань, а не про відмову від проведення вакцинації взагалі. Жодна зі згаданих 10 країн (Болгарія, Хорватія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія) не відмовилася від вакцинації, вони продовжують кампанію щеплень.

Великі фармацевтичні компанії заробляють на продажі вакцин, проте цей факт аж ніяк не є доказом конспірологічних теорій про «таємні зустрічі», на яких вирішують долю світу. Крім того, прибутки виробників вакцин можуть бути використані для проведення досліджень та розробки нових препаратів. Наприклад, технології, винайдені під час розробки вакцин проти COVID-19, можуть допомогти розробити вакцини від ракових захворювань.

Нові патогени (мікроорганізми, що викликають захворювання) виникають природним шляхом, а не створюються в лабораторіях. Як ми писали в попередніх випусках моніторингу, і COVID-19, і мавпяча віспа, найвірогідніше, мають природне походження. За останні 30 років вчені виявили понад 30 нових патогенів, небезпечних для людини. Більшість із них спочатку поширювалися серед тварин і лише потім передалися людям. Причому сучасні умови життя — висока щільність населення у містах, економічна взаємозалежність країн та можливість міжнародних подорожей — сприяють швидкому поширенню захворювань, тому нова хвороба рідко обмежується лише одним населеним пунктом чи однією країною. 

Дезінформація: Законопроєкт №5547 дозволить проводити примусові клінічні експерименти над українцями

У відео, опублікованому 25 липня 2022 року, антивакцинатор Остап Стахів розповідає, що завдяки законопроєкту №5547 фармацевтична індустрія зможе примусово проводити експерименти над українцями, а законопроєкт №4142 дозволить обмежити права українців на вільне пересування.

Як насправді? 

Метою законопроєкту №5547 є наближення українського законодавства про лікарські засоби до норм Європейського Союзу. Також у проєкті пропонують удосконалити регулювання виробництва та реєстрації ліків, клінічних випробувань, контролю якості, торгівлі ліками тощо.

У цьому законопроєкті не пропонують змушувати українців брати участь у клінічних випробуваннях фармацевтичних компаній. Навпаки, у тексті йдеться про те, що учасниками випробувань можуть стати лише добровольці, які надають письмову згоду (у випадку дітей потрібна ще згода батьків або їхніх законних представників). До речі, за чинним законодавством України для участі в клінічному дослідженні теж потрібна письмова згода людини.

Крім того, законопроєкт передбачає  збереження чинних норм: клінічні дослідження можна буде проводити лише у випадку, коли їхня очікувана користь для суспільного здоров’я вища за можливі ризики. Випробування можуть припинити, якщо виникає загроза для здоров’я учасників дослідження, порушуються етичні норми або ефективність лікарських засобів є недостатньою.

Законопроєкт №4142, що встановлює засади функціонування системи громадського здоров’я, не позбавляє українців права на вільне пересування. Конспірологи також часто стверджують, що цим законопроєктом пропонують ввести примусову вакцинацію, проте це неправда. Законодавці планують лише спростити процедуру надання згоди на щеплення та розширити перелік інфекційних захворювань, від яких будуть вакцинувати населення. 

Методологія

Щотижневий аналітичний огляд надає уявлення про наративи, пов’язані з охороною здоров’я. Кожен зі згаданих наративів підпадає під одну з категорій:

  • дезінформація — свідоме поширення неправдивої інформації;
  • місінформація — неправдива інформація, яка виникла внаслідок несвідомих помилок користувачів;
  • малінформація — правдива інформація, яку використовують для того, щоб завдати шкоди людині, організації або державі.

Для підготовки матеріалу проводиться аналіз інформаційного простору України, росії та Білорусі за допомогою електронних інструментів моніторингу, а також ручного дослідження платформ та соціальних мереж. Основними каналами для моніторингу є соціальні мережі, телебачення, радіо, преса, інформаційні агенції.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний