Реформа державної служби в Україні: Моделі успіху в реформуванні інституцій | VoxUkraine

Реформа державної служби в Україні: Моделі успіху в реформуванні інституцій

21 Жовтня 2019
FacebookTwitterTelegram
3734

Уряд розробив амбітний план щодо вдосконалення політики та стратегічного планування в міністерствах. Результатом була масштабна пілотна реформа, яка передбачала створення нових підрозділів, так званих директоратів, у 10 міністерствах та 3 відомствах. Поки реформа триває, необхідно оцінити її проміжні результати.

Звіт сприяє змістовній дискусії щодо ефективності поточної реформи. Зараз суспільство переживає чергову хвилю політичної поляризації. Є підстави вважати, що політизація українського суспільства ґрунтується на сприйнятті неефективності державного сектора та державної служби як однієї з його ключових складових. За таких умов успіх часто важко відзначити. Спадщина успішних реформ дещо неминуче стає вважатися недостатньою, особливо якщо враховувати все більш оптимістичні плани кожної з нових реформаторських ініціатив.

У сукупності теоретичні та пов’язані з політикою висновки сприяють розвитку спеціалізованої та добре аргументованої дискусії щодо прогресу реформи державної служби. Ми хотіли підкреслити, що багато в чому реформа сприяла досягненню своєї кінцевої мети — вдосконаленню спроможності щодо формування політики в міністерствах. Не тільки директорати виступали основними суб’єктами реформи, у багатьох випадках ми бачимо сильний вплив на департаменти.

Наші висновки надають можливість керувати новими реформаторськими ініціативами, а також уважно розглядати продовження нинішньої реформи. Тут слід повторити два основні висновки.

По-перше, успіх реформи зараз залежить від нового уряду, і це вимагає від нового політичного керівництва сильних сигналів щодо напряму реформи. Значні втручання можуть мати велику цінність, тоді як запровадження будь-яких рішень однозначно буде суперечити поточним досягненням реформаторських груп у міністерствах. Лідерство є ключовим питанням не лише на рівні політичної еліти, а й у межах державної служби.

Для керівництва змінами в державній службі, як у межах директоратів, так і департаментів, потрібні досвідчені фахівці.

По-друге, ми виступаємо за зміни в частині варіантів дизайну реформи, і директорати пішли у різні напрямки у своїй практиці впровадження НДУ та СП. Важливо, щоб зміни дизайну вирішили проблеми, що вже виникли. Процес змін повинен сприйматись як єдиний внесок у стимулювання кращої роботи державної служби.

Повна версія.

Матеріал був написаний у межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Погляди та думки, висловлені в цьому документі, є думками авторів та не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження» та Ініціативи «Відкрите суспільство для Європи» (OSIFE).

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний