САТИРА: «Щойно ви отримали повістку. У вас є 48 годин, щоб з'явитися в найближчому пункті ТЦК» — напис у чеку з «Сільпо»

САТИРА: «Щойно ви отримали повістку. У вас є 48 годин, щоб з’явитися в найближчому пункті ТЦК» — напис у чеку з «Сільпо»

30 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
269

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито фото чека з супермаркету «Сільпо» з написом: «Щойно ви отримали повістку. У вас є 48 годин, щоб з’явитися в найближчому пункті ТЦК». У пості стверджують, що при оплаті картою на ньому з’являються особисті дані покупця. У разі неявки в ТЦК особу очікує суд та блокування банківської карти.

Утім, це — сатира. Фото чека «Сільпо» відредаговане. Банківські картки не блокують за неявку в ТЦК.

Скриншот публікації

За допомогою пошуку за ключовими словами вдалося встановити ймовірне першоджерело цієї інформації — ним виявився телеграм-канал «На повестке Днепр». Телеграм-канал поширює новини про Україну, а пост із чеком «Сільпо» має сатиричний характер: «Ну ось, повістки вже на чеках в Сільпо друкують! Ужос! Всі до АТБ!».

Фото чека поширюють щонайменше з 2020 року. Утім, тоді повідомлення на ньому було інше —  «Любіть і поважайте себе, ви — гніди!» 

Фото фейкового чека «Сільпо». Джерело: DepoКиїв

Це також фейк. Один із поширювачів цього фото, Андрій Грищук, спростував фейк у своєму дописі у фейсбуці: «Тепер з точністю можна стверджувати, що це був монтаж, зроблений у програмі фотошоп, і замість слів “ви — гніди!” були “ви — гідні!”». У коментарях до допису служба підтримки «Сільпо» також підтвердила, що фото чека фейкове.

Скриншот коментаря служби підтримки «Сільпо» Джерело: Андрій Грищук

VoxCheck додатково проаналізували власний чек з супермаркету «Сільпо». При покупці на ньому не з’являються особисті дані покупця, у «побажанні» повістки до ТЦК також немає.

Фото чека «Сільпо». Джерело: VoxCheck

Раніше ми спростовували інформацію про блокування банківських карток військовозобов’язаних, які не з’явилися в ТЦК. Блокування банківських карток можливе у випадку несплати штрафу за неявку до ТЦК, а не за сам факт неявки. Однак ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний