Сертифікат у відпустку: як ковідні сертифікати дозволять перетинати кордон уже цього літа

Сертифікат у відпустку: як ковідні сертифікати дозволять перетинати кордон уже цього літа

23 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
2191

Вже другий рік поспіль світ зустрічає курортний сезон в умовах пандемії COVID-19. Минулого літа багатьом українцям довелося відмовитися від відпочинку в інших країнах через закриті кордони. Цього року варіантів для відпустки вже більше. Так, одні країни будуть впускати вакцинованих туристів, інші прийматимуть лише з негативним ПЛР-тестом, а деякі і взагалі без жодних умов.

VoxCheck розібрався, як українці зможуть подорожувати вже цього літа, які вимоги до мандрівників висувають різні країни та чи зможуть перетнути кордони ті, хто має протипоказання до вакцинації.

Ковідні сертифікати — перепустка для мандрівників у ЄС

З 1 липня для резидентів Євросоюзу (осіб, які легально проживають на території ЄС) почнуть діяти ковідні сертифікати — EU Digital COVID Certificates. Вони показуватимуть, що носій такого документа має захист від COVID-19. Зокрема подорожувати у межах ЄС зможе особа, яка вакцинувалася від COVID-19, або має негативний результат ПЛР-тесту, або перехворіла на коронавірусну хворобу. В останньому випадку максимальний термін дії документа становитиме 180 днів. Сертифікат буде потрібний під час поїздок як всередині ЄС, так і за його межами. 

З 1 червня вже сім країн ЄС почали випускати такі COVID-сертифікати, а саме Болгарія, Німеччина, Греція, Данія, Польща, Хорватія і Чехія. Наразі Ісландія та Швейцарія також видають такі  документи своїм громадянам. 

Ковідні сертифікати ЄС безкоштовні та містять QR-код із цифровим підписом. За необхідності їх можна отримати також у паперовому варіанті. За повідомленням Єврокомісії, запустити систему вийшло всього за два місяці. Вона дозволяє перевіряти цифрові підписи, що містяться в QR-кодах усіх сертифікатів, без обробки персональних даних. Ключі підпису необхідні для цієї перевірки зберігаються на серверах національного рівня. А усі національні сервери під’єднані до спільної системи верифікації ЄС.

Які вакцини визнає Євросоюз?

Зараз Євросоюз офіційно визнав вакцини, які схвалило Європейське агентство лікарських засобів (EMA) — Comirnaty (Pfizer), Moderna, AstraZeneca (Vaxzevria) та Johnson&Johnson. Держави-члени можуть також одноосібно вирішувати, чи приймати вакцини, які не схвалили в ЄС, але схвалила  ВООЗ для екстреного використання. 

Як зазначає головний санітарний лікар України Ігор Кузін, після того, як вакцину офіційно визнала ВООЗ, Європейському Союзу потрібно близько місяця на те, щоб визнати вакцину у себе (так було з вакцинами, якими наразі роблять щеплення у ЄС). Втім, дві вакцини  AstraZeneca — індійську Covishield та південнокорейську SKBio  —  ВООЗ затвердила у лютому, а ЕМА поки що не схвалила — можливо, тому, що в цьому не було потреби. Китайську вакцину CoronaVac, якою наразі щеплюють в Україні, ВООЗ схвалила для екстреного використання на початку червня. Це означає, що ВООЗ надала країнам та організаціям гарантію, що препарат відповідає міжнародним стандартам безпеки та ефективності. До цього вакцина пройшла клінічні випробування III фази. А ще на початку року дозвіл на використання цієї вакцини дала Індонезія Будемо сподіватися, що невдовзі ЄС схвалить вакцини AstraZeneca та CoronaVac.

А от реєстрацію російської вакцини Sputnik V EMA відтермінувала, оскільки Росія вчасно не надала необхідних документів. Остаточно не схвалила Sputnik V також і ВООЗ

А що для українців?

COVID-сертифікати

Свої ковідні сертифікати в Україні також запровадять, і планують почати їх видавати на початку липня. Сертифікат буде містити інформацію не лише про щеплення, а й про негативні результати ПЛР-тестів та про те, чи людина перехворіла на COVID-19. 

Зараз документ розробляють за зразками сертифікатів ЄС та ВООЗ. Видаватимуть їх як в електронній, так і в паперовій формі. Цифровий варіант працюватиме на основі QR-коду. Отримати паперовий сертифікат можна буде в закладах охорони здоров’я, а електронний — через додаток «Дія». 

Крім цього, планують зробити дві версії документу: внутрішній — щоб використовувати всередині країни, і зовнішній — для виїзду за кордон. Правила та порядок використання внутрішніх ковідних сертифікатів уряд ще має ухвалити. Як зазначив заступник Міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб у коментарі для VoxCheck, можливо, вони будуть необхідні, аби відвідувати масові заходи, наприклад, концерти. 

За словами Олексія Вискуба, ковідні сертифікати будуть працювати на базі Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), де є реєстр пацієнтів. Коли людина отримала щеплення чи перехворіла на COVID-19, в ЕСОЗ має з’явитися про це запис. З цієї бази даних будуть брати інформацію для «Дії».

Український COVID-сертифікат мають синхронізувати із сертифікатом ЄС з липня. 

Водночас чотири країни — Угорщина, Молдова, Туреччина та Грузія — уже погодилися визнавати паперовий варіант цього документа. 

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію

Допоки ковідні сертифікати розробляють, українці при перетині кордону можуть пред’являти інший документ — Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Його вже затвердили і отримати його можна, якщо ви пройшли повний курс вакцинації від COVID-19. 

Отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію можна одразу після другого щеплення у медичному закладі, який під’єднаний до електронної системи охорони здоров’я, або у сімейного лікаря. Якщо потреба у свідоцтві виникла пізніше після повної вакцинації, людині потрібно звернутися до сімейного лікаря. Свідоцтво видають лише у паперовій формі, діє воно один рік, але термін можна продовжити. Документ містить персональні дані про особу, інформацію про вакцину, дату щеплення та підпис пацієнта або уповноваженої особи. Заповнюють свідоцтво англійською або французькою мовою із перекладом на українську.

Як пояснюють у МОЗ, якщо у людини є абсолютні протипоказання до щеплення проти COVID-19, замість свідоцтва на вимогу пацієнта надається письмове роз’яснення українською та/або англійською мовою з переліком підстав для такого рішення.

Нагадаємо, що в Україні вакцинують та планують вакцинувати чотирма вакцинами: німецько-американською Pfizer, AstraZeneca (індійською Covishield та корейською SKBio), CoronaVac від китайського фармацевтичного підприємства Sinovac Biotech. Усі вони отримали дозвіл Всесвітньої організації охорони здоров’я на екстрене використання. Крім цього, Україна домовилась про поставки 15 млн доз американської вакцини Novavax з липня цього року. Детальна інструкція, як отримати щеплення від COVID-19 — у нашому останньому вакцинному дайджесті.

Які можуть бути труднощі із ковідними сертифікатами?

У коментарі для VoxCheck Олексій Вискуб розповів, що з медичними даними в Україні часом виникають проблеми. Наприклад, ще не всіх вакцинованих українців зареєстрували в ЕСОЗ — наразі тільки 90%. 

Хоча міжнародні сертифікати мають з’явитися в Україні з липня 2021 року, все залежить від того, коли саме ЄС надасть чіткий перелік вимог до цих документів. 

Лише коли українські сертифікати відповідатимуть цим вимогам, їх будуть визнавати у Євросоюзі.

Ще одним невирішеним питанням залишаються вакцини, а саме — чи визнають у ЄС всі вакцини, якими щеплюють українців. Євросоюз хоче дозволити в’їзд за умови, якщо туристи отримають усі рекомендовані дози вакцини не пізніше, ніж за два тижні до поїздки. При цьому у ковідному сертифікаті мають бути вакцини схвалені ЄС. Наразі з вакцин, якими щеплюють в Україні, такою є лише Pfizer.

Куди вже можна українським туристам?

Греція з 14 травня відкрила свої кордони. Для в’їзду мандрівникам потрібно буде заповнити електронну PLF-форму (Passenger Locator Form) з їхніми контактними даними та надати або довідку про вакцинацію, або негативний ПЛР-тест, або ж довідку про перенесене захворювання. Дітям до п’яти років можна в’їхати в країну без ПЛР-тесту чи сертифікату вакцинації. 

З 11 червня українці можуть подорожувати до Угорщини з міжнародним свідоцтвом про повну вакцинацію. Такий самий дозвіл Україні надала і Молдова.

Франція з 9 червня почала приймати іноземних туристів. Умови в’їзду будуть залежати від «кольору» країни, звідки прибуватимуть мандрівники, а також від того, чи отримали вони вакцину проти COVID-19. Уряд Франції розділив країни світу на три зони: зелену, помаранчеву і червону. 

Україна потрапила у помаранчеву зону. Тому, щоб в’їхати до Франції, потрібно бути вакцинованим протягом не менш як 14 днів. Крім цього, українці повинні будуть пред’явити негативний ПЛР-тест зроблений не пізніше як за 72 години до поїздки чи антиген-тест, зроблений не пізніше ніж за 48 годин. Невакцинованих людей можуть впустити за поважної причини, але все одно з тестом.

Туристам із країн зеленої зони легше — після прильоту вони повинні показати сертифікат про вакцинацію або негативний ПЛР-тест. А от громадяни «червоної» зони зможуть потрапити до Франції з тестом лише за важливої причини навіть за умов повної вакцинації.

Такі країни як Албанія, Болгарія, Єгипет, Сербія, США, Чорногорія наразі дозволяють в’їзд туристам без будь-яких обмежень та тестування. А в Тунісі, Туреччині та Хорватії вимагають негативний ПЛР-тест після прибуття та/або проходження обов’язкового карантину чи самоізоляції. На таких самих умовах відкрили кордони для українців Кіпр ще з квітня та Грузія з березня. 

Детальну та оперативну інформацію про порядок в’їзду до будь-якої країни світу можна подивитися на порталі Міністерства закордонних справ.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний