Щеплення правдою. Фактчек депутатів та експертів про Covishield | VoxUkraine

Щеплення правдою. Фактчек депутатів та експертів про Covishield

6 Березня 2021
FacebookTwitterTelegram
2635

В Україні почалась вакцинація від COVID-19 – станом на 5 березня першу дозу вакцини отримали майже 15,7 тис. українців. Натомість перші дози брехні про вакцину Covishield, яку привезли в Україну, встигли отримати майже всі. Фейки і міфи про вакцину політики та псевдоексперти поширюють з телеекранів на багатомільйонну аудиторію. 

Перші фейки про майбутні вакцини від COVID-19 з’явилися ще минулої весни, хоча на той час компанії лише почали розробку вакцин. Антивакцинатори залякували людей страшними побічними ефектами і смертю від щеплень, вигадували, що вакцина змінюватиме ДНК і перетворить нас на ГМО, і, звісно ж, казали про чипізацію. Все це як було тоді, так і зараз – неправда. 

Та за останні два тижні – з початком кампанії вакцинації в Україні – тематика фейків змінилась. Тепер всі вони згруповані довкола того, що, мовляв, Covishield – це дешевий і неякісний аналог оригінальної Oxford-AstraZeneca. А відтак – в Україну звозять непотріб, від якого відмовляється увесь світ, і проводять над українцями експерименти. Ці міфи поширюють і народні депутати, і «славнозвісні» експерти з «медведчуківських» каналів. Перші – для того, щоб безпідставно критикувати МОЗ, а другі – ще й пропагандою російської вакцини займаються.

Раніше ми вже неодноразово ловили політиків на фейках, а головному антивакцинатору серед депутатів – Юрію Камельчуку – присвятили цілий матеріал. Тепер ми зібрали останні неправдиві висловлювання політиків про вакцину Covishield і на прикладі їхніх цитат розбираємо – що правда, а що міф. 

Факт №1. Covishield – це та сама Oxford-AstraZeneca, але вироблена на потужностях індійського заводу

Неправда

«На мої запитання, а чому ж, як сказав пан Корнієнко, і це правда, відмовляються вакцинувати, я прошу пробачення за непарламентський вислів, який прозвучав з вуст лікаря, який знаходився в стані відчаю, каже: “Бо гімно привезли”».

Петро Порошенко, 01/03/2021 (01:44-02:07)

Неправда

«Все суспільство вимагає відповіді на питання: чому в Україну поставляється вакцина, що є індійською копією аналогів відповідних світових компаній та до ефективності якої є значні сумніви».

Тарас Батенко, 02/03/2020 (11:53-12:04)

Неправда

«У мене питання: де китайська вакцина, за яку ми заплатили майже мільярд гривень? Про неї тиша. Де вакцина Pfizer? Про неї тиша. Замість цього ми заплатили нові 1,5 мільярда гривень, отримали навіть не AstraZeneca, а якусь індійську копію AstraZeneca, якою зараз вакцинуємо громадян».

Олексій Гончаренко, 02/03/2020 (52:35-52:57)

Вакцина, яку завезли в Україну, — спільна розробка Оксфордського університету та фармацевтичної компанії AstraZeneca. У липні 2020-го компанія підписала угоду з Індійським інститутом сироваток (Serum Institute of India) і надала йому ліцензію на виготовлення 1 млрд доз вакцин для країн із низьким та середнім рівнем доходу. 

Тобто в Україну надійшла розробка AstraZeneca – просто виготовлена в іншій країні. Генетично вона побудована на такому ж самому аденовірусі і містить у собі спайковий протеїн – тобто ту частину, якою вірус «чіпляється» до клітин – від вірусу SARS-CoV-2, який викликає COVID-19. 

Вакцина Covishield від Serum Institute of India має ефективність від 60% до 82,4% за різними даними. Третій етап клінічних випробувань вакцини проводили в Бразилії, Великій Британії та Південній Африці. 

І ні, це не індійська копія і не дві різних вакцини, як писав ексміністр соціальної політики Павло Розенко.

У Державному реєстрі лікарських засобів зареєстрована вакцина Covishield ChAdOx1 nCoV-19.У попередньому звіті про клінічні випробування вакцини AstraZeneca, опублікованому в медичному журналі The Lancet, автори пишуть: Ми надаємо результати першого клінічного випробування ChAdOx1 nCoV-19 (AZD1222). (We report the results of the first clinical study of ChAdOx1 nCoV-19 (AZD1222)). Тобто маркування у звіті компанії відповідає вказаному під час реєстрації вакцини. Також на сайті компанії AstraZeneca в одній із публікацій є таке: Вакцина від COVID-19 AstraZeneca, раніше відома як AZD1222 (COVID-19 Vaccine AstraZeneca, formerly AZD1222). Тож робимо висновок — це все одна вакцина.

Вакцина Сovishiled також рекомендована ВООЗ до екстреного використання. Під час брифінгу про вакцини AstraZeneca голова ВООЗ говорив: дві версії Оксфордської вакцини AstraZeneca (two versions of the Oxford AstraZeneca vaccine). Тобто ще раз, Covishield — це версія вакцини AstraZeneca, просто виготовлена в Індії.

Вакцину Covishield виготовляють в індійському Інституті сироватки за ліцензією Oxford-AstraZeneca. 

Про це також писала посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс: «Вакцина від COVID-19 Covishield і вакцина Oxford-AstraZeneca AZD1222 є ідентичними. Covishield – це ліцензійна назва AZD1222, виробленої в Індії».

У The New York Times теж зазначають, що вакцина Oxford-AstraZeneca та Covishield – це одне і те саме: «Covishield» – це просто місцева назва в Індії.

Факт №2. В Україні не зафіксовано масових важких побічних ефектів від вакцини Covishield

Неправда

«Справа в тому, що 25 лютого в Одеській інфекційній лікарні було провакциновано 40 медиків, із них 22 медика миттєво практично отримали тяжкі наслідки: температура вище 38 відсотків (має на увазі градусів – ред.), достатньо тяжкий стан. Я хочу запитати, ми що це все будемо тут покривати? Ми будемо далі пропонувати країні робити щеплення тією вакциною, яка привезена і яка судячи по результатам, по тому, що медики масово по всій країні відмовляються від цієї вакцинації, це значить, що вони щось знають і на собі вони випробовують цю вакцину».

Юлія Тимошенко, 01/03/2020 (00:06-00:48)

Під час онлайн-брифінгу 26 лютого 2021 року Віктор Ляшко повідомив про перші несприятливі події після імунізації, зокрема про 7 таких випадків. Але Ляшко зазначив те, що ці випадки є несерйозними, а можливі побічні ефекти передбачено інструкцією виробника вакцини. Максим Степанов зазначив, що серед побічних ефектів після вакцинації — температура, невелике підвищення тиску та почервоніння шкіри безпосередньо в місці вакцинації. Подібні явища можуть викликати й інші вакцини (наприклад, проти правця чи кору).

Відомо, що біль на місці ін’єкції виникає через приплив крові внаслідок введення вакцини. Через це також може підвищитися температура тіла. Побічні симптоми виникають не через сам вірус, а завдяки тому, що імунна система бореться з вірусом. Отже, більшість побічних реакцій – це нормальне явище, адже це означає, що вакцина діє. 

Факт №3. Інші країни світу теж імпортують Covishield з Індії

Неправда

«Мало того, що ми зірвали виробництво своєї вакцини, мало того, що ми не закупили вчасно якісну вакцину, так ми зараз ще по всьому світу підбираємо те, що ніхто не хоче використовувати».

Юлія Тимошенко, 01/03/2020 (01:07-01:17)

Наразі Індія експортує лише Covishield. Міністерство закордонних справ Індії повідомляло про постачання вакцини в Бутан, Бахрейн, Оман, Єгипет, Алжир, Кувейт, ОАЕ, Південну Африку, Бангладеш, М’янму, Маврикій, Марокко, Непал, Шрі-Ланку та на Мальдіви та Сейшели. Міністерство охорони здоров’я Канади також офіційно зареєструвало вакцину Covishield для використання, а Британія отримає з Індії 10 млн доз вакцини Covishield.

Неправда

«Касательно нашого глобального вопроса по сегодняшней индийской ..вакцине. Ну послушайте, ну Зимбабве отказалась».

Ірина Паламар, 22/02/2021 (00:00-00:09)

Зімбабве не відмовлялася від індійської вакцини. Президент Зімбабве Еммерсон Мнангагва 19 лютого 2021 року повідомив, що країна отримала 75 тисяч доз вакцини від COVID-19 індійського виробництва і планує подальшу закупівлю цих вакцин. 

Неправда

«Непонятно почему именно эта вакцина, чем она лучше, чем другие. Непонятно, почему государство Индия эту вакцину многим странам давала на безоплатной основе, я так понимаю для того, чтобы проверить, как она работает, Украина стала первой страной, которая эту вакцину купила».

Михайло Добкін, 02/03/2021 (01:21-01:37)

Маніпуляція

«Ця вакцина (Сovishield – ред.) надається Індією сусіднім країнам у якості, так званої, дипломатії вакцини: Непал, Бутан, Пакистан та інші країни отримують її безоплатно – задля налагодження стосунків. Україна ж вакцину купує».

Олександр Дубінський, 23/02/2021 (08:21-08:42)

У світі надзвичайно великий попит та черга на вакцини, тому отримати Pfizer чи Moderna Україна поки не може. До того ж вакцину AstraZeneca легше зберігати, для цього потрібна температура +2..+8 градусів, а не -70 градусів як для Pfizer чи -20 для Moderna.

Лише деяким країна Індія постачала Covishield безоплатно (Бутан, Бангладеш, Непал, Мальдіви), у рамках так званої «вакцинної дипломатії». Більшість країн, в які постачається вакцина, за неї платять, наприклад, Бразилія, Саудівська Аравія, Південна Африка та Марокко.

Факт №4. Covishield пройшла необхідні випробування і зареєстрована в ЄС

Неправда

«Индийская вакцина, она не зарегистрирована в Европе. Если она не зарегистрирована в Европе, значит мы не имеем права по украинскому законодательству ввозить ее сюда».

Ірина Паламар, експертка, 22/02/2021 (00:33-00:42)

Вакцина AstraZeneca була рекомендована Європейським агентством з лікарських засобів до використання ще 29 січня, а 22 лютого її зареєстрували і в Україні. Якщо вакцина отримала дозвіл на екстрене використання в США, Великій Британії та низці інших країн, то її екстрено зареєструють і в Україні.

Маніпуляція

«Как потом оказалось, та вакцина, которую нам привезли, не испытывалась даже на тех несчастных индусах, где эта вакцина производится».

Володимир Кацман, експерт, 27/02/2021 (01:49-01:57)

Випробування в Індії справді не проводили, але третій етап клінічних випробувань AstraZeneca проводили в США, Бразилії, Південній Африці та Великій Британії. Нагадуємо, що Індія цю вакцину не розробляла, а лише отримала ліцензію на виробництво від AstraZeneca. Тобто відсутність випробувань в Індії не робить цю вакцину неякісною.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний