Що батьки думають про освіту та зміни у школах? | VoxUkraine

Що батьки думають про освіту та зміни у школах?

Photo: depositphotos / ArturVerkhovetskiy
27 Червня 2019
FacebookTwitterTelegram
4972

Залучення батьків у навчальний досвід дітей є невід’ємним фактором успішності учнів у школі. Ряд досліджень OECD, міжнародної Організації економічного співробітництва та розвитку, показує, що у країнах, де практикують залученість батьків у навчальний досвід дітей, учні мають кращі навчальні результати — як мінімум при складанні тесту PISA, програмі міжнародного оцінювання учнів, що проводиться під егідою ОECD і систематично оцінює якість освітніх систем через перевірку рівня компетентностей учнів більш ніж у 70 країн світу. 

Роль батьків може бути різною: від обговорення навчального процесу з учителями, нагляду за навчальним досвідом вдома з дітьми до більш проактивної участі у формуванні навчального досвіду учнів. Країни, де є широка шкільна автономія та орієнтація на цілісний розвиток людини, намагаються використовувати ресурси громади у навчальних цілях. Батьки стають тими, хто відкриває двері власного бізнесу, організацій для практичного навчання учнів, організовують позашкільні активності, інтегрують місцевий бізнес у співпрацю з освітніми інститутами. 

У дослідженні «Навички для сучасної України» автори зазначають, що основні навички, які сьогодні є визначальними для успіху на ринку праці, як-от соціоемоційні, когнітивні, навичка роботи в команді, самодисциплінованість — формуються саме в дошкільному та шкільному віці (ст. 26, «Skills for a Modern Ukraine»). 

Якщо повернутись до кантового тлумачення пізнання, можна уявити, що пізнання — це склянка з водою, де знання це форма, сама склянка, а досвід, який набуває людина вміст склянки. Отже, щоб втамувати спрагу і пізнати ті чи інші речі, нам потрібні обидва компоненти знання та досвід, що і формує компетентності в учнів. Роль батьків у цьому процесі незмінно важлива, адже саме завдяки співпраці з учителем вони можуть створити умови для пізнання та освіченості своїх дітей. 

З чого починати партнерство?

З діалогу і пошуку спільного знаменника. 

З досвіду роботи зі школами у «Про.Світ» ми спостерігаємо кілька речей, які потребують обговорення і трансформації. Найперше — це брак якісної комунікації між директором, вчителями, учнями та батьками про навчальний досвід. Важливі не лише форма розмови (батьківські збори, приватні зустрічі), але і її зміст. Через нестачу комунікації з’являється брак довіри до процесу змін, який може вилитися у саботаж цього процесу. 

Нещодавно у «Про.Світ» ми провели опитування, щоб зрозуміти думку батьків. Участь у дослідженні взяли 310 батьків із 13-ти громад, з якими працює «Про.Світ». Одразу зазначимо, що це нерепрезентативне опитування, і може дати лише уявлення про тенденції у ставленні батьків до школи та своєї ролі. Дані опитування показують, що підстав для оптимізму у нас чимало, адже батьки прагнуть тих самих речей для своїх дітей, що й учителі. 

Спільний знаменник – вміння навчатись

79,1% опитаних батьків повністю погодилися, що «у сучасному світі треба постійно навчатися чомусь новому». 66,1% переконані, що якісна освіта — це інвестиція у майбутнє дитини; 65,8% — що навчання є безперервним процесом. Також 68,4% повністю не погодилися, що їхнє навчання завершилося після отримання диплому школи або університету.

Навички, які важливі на думку батьків, співпадають із задекларованими в концепції «Нової української школи».

Професіоналізм учителя важливіший за безпеку дитини у школі

93,5% опитаних зазначають, що при виборі школи спираються на те, наскільки професійною є вчительська спільнота. Цей фактор для них навіть важливіший, аніж питання безпеки дитини у школі. 

Готовність залучатись у навчальний досвід – висока

Хоча лише 48% батьків вважають себе залученими до розвитку школи, та вже 59% респондентів переконані, що батьки мають бути залучені до формування передумов розвитку школи.

Проте опитані батьки зазначають, що комунікація про рефому залишається недоотриманою. Оскільки 94,5% опитаних висловлюють бажання почути про те, як змінюється школа, від директора. 

Важливою в налагодженні партнерських зв’язків є інфраструктура. Згідно з дослідженням OECD, основними бар’єрами до залучення батьків можуть бути час проведення зустрічей (коли батьки зайняті на роботі – 33% батьків) та брак інформації про способи батьківського залучення – 17%. Лише 13% вважають, що їхня залученість нерелевантна для досвіду учнів.  

Освіта – конкурентна перевага для міст та спільнот

Понад третина батьків зазначили, що освіта є важливим критерієм при виборі місця проживання. Важливим стримувачем є фінансові спроможності переїжджати, проте міста та спільноти, які інвестуватимуть у розвиток людського капіталу, можуть згодом виграти битву за таланти.

Отож, поки Україною котиться хвиля останніх дзвоників та лінійок, можемо використати її для пошуку нових форм комунікації одне з одним. Першим кроком до формування партнерства і якісно нової взаємодії може стати діалог про розподіл ролей у навчальному досвіді учнів, встановлення очікувань одне до одного, розподіл відповідальності та формування спільного бачення на новий навчальний рік. 

Для реалізації компетентнісного підходу  недостатньо зміни методик, потрібні нові управлінські підходи  комунікація стратегічного бачення та комунікація між гравцями, орієнтація на залученість усіх сторін та командну роботу, пошук спільних векторів у розвитку школи. Як показує досвід менторів «Про.Світ», які працюють з 13 громадами та 27 школами сьогодні, брак управлінських компетенцій у директорів та освітніх управлінців та злагодженої комунікації це коренева проблема, яка тягне за собою девальвацію усіх потуг у реформуванні шкільної освіти.

Цікаво зазначити, що власне і директори, і освітні управлінці погоджуються, що 38% директорів шкіл не володіють достатніми управлінськими навичками, згідно опитування 84 директорів та освітніх управлінців, що було проведено «Про.Світ» у грудні 2018 року.

Світ стрімко крокує до формування локальних освітніх екосистем, ми не виняток, тому в цей перехідний період у нас є шанс наважитись на експеримент і розширити рамки своєї участі в навчальному житті дитини.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний