Що там з коронавірусом?

Що там з коронавірусом?

Photo: ua.depositphotos.com / HayDmitriy
21 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
582

Можливо, в Україні майже всі про нього забули, але у світі коронавірус все ще є й відстежується. На дешборді ВООЗ можна побачити актуальну інформацію – наприклад, що останній сплеск захворювання був у січні 2023 року переважно в тихоокеанському регіоні.

У травні минулого року ВООЗ опублікувала дослідження з оцінкою надлишкової смертності від COVID за 2020-2021 роки. Надлишкова смертність розрахована як прогноз смертності “якби коронавірусу не було” та фактичної смертності – тобто вона враховує як смерті безпосередньо від COVID, так і, наприклад, смерті, спричинені погіршеним доступом до медичних послуг через перевантаженість системи охорони здоров’я. Ці оцінки представлені на рис. 1. Хоча це звучить нескладно, на практиці зробити таку оцінку для багатьох країн було непросто – перш за все через низьку якість даних. Через це в деяких випадках інтервал оцінки був доволі широким (наприклад, для Гаїті він становить від -80 до +159, для В’єтнаму від -99 до 114 тощо) – інтервал для вибраних країн представлений на рис. 2. 

Деякі країни не могли збирати точну статистику з об’єктивних причин, але для інших можна припустити, що приховування даних було свідомою державною політикою. Наприклад, у Туркменістані (за офіційними даними) не було й немає жодного хворого на коронавірус і відповідно жодного померлого – для таких країн фахівці ВООЗ будували окремі моделі. Низька надлишкова смертність Китаю також викликає питання (ми достеменно не знаємо, скільки людей загинуло через те, що їм заборонили виходити з дому під час суворого карантину). 

Рисунок 1. Надлишкова смертність від COVID, випадків на 100 тис. населення

За цим показником Україна не надто високо - на 175 місці зі 194 країн поруч із Молдовою, Еквадором та Словаччиною (проте варто враховувати якість даних, як відзначено вище). 

Рисунок 2. 95% інтервал довіри для надлишкової смертності на 100 тис. населення (вибрані країни)

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний