США змушують Київ виконати Мінськ, а ЗСУ наступають на Донбас? Як маніпулювали проросійські медіа за тиждень 19-26 січня

США змушують Київ виконати Мінськ, а ЗСУ наступають на Донбас? Як маніпулювали проросійські медіа за тиждень 19-26 січня

Photo: ua.depositphotos.com / KutsVG
29 Січня 2022
FacebookTwitterTelegram
1143

Цього тижня до Києва неочікувано прибув із візитом державний секретар США Ентоні Блінкен. Навколо цього «Страна» розгорнула конспірологічну теорію, ніби Штати примушують Україну виконати політичну частину Мінських домовленостей та піти на поступки Росії. І нічого, що цій теорії суперечать реальні кроки та прямі заяви Штатів. У контексті можливого вторгнення РФ проросійські медіа, слово у слово за російською пропагандою, натякають: це Україна готує наступ на Донбас, а Москві просто треба захищатися. На цьому тижні Міністерство фінансів США запровадило санкції проти двох депутатів «ОПЗЖ». Проросійські медіа наполягали: ось же він, ще один доказ «зовнішнього управління». 

Які російські наративи потрапляють в український інфопростір — VoxCheck аналізує в рамках спільного проєкту з Центром стратегічних комунікацій. Попередні випуски читайте тут.

Фейк: США змушують Україну виконати політичну частину Мінських угод та піти на поступки Росії 

Проросійські сайти «Вести», «Страна» писали, що американці змушуватимуть Україну прийняти політичну частину Мінських домовленостей. «Вести» побіжно згадали це, навівши коментар псевдоексперта Михайла Погребинського, який роками просуває проросійські меседжі та піарить Медведчука. А ось «Страна» влаштувала цілу інформкампанію. За тиждень на сайті вийшло мінімум 10 публікацій про те, як США змушують Україну піти на поступки Росії. Половина згадок — ніби це підтвердив особисто Зеленський.

Про «справжню мету» поїздки Ентоні Блінкена в Україну «Страні» нібито повідомило анонімне джерело в «українських дипломатичних колах». Потім видання продублювало цей вкид у щонайменше 10 текстах. І навколо цього неперевіреного повідомлення «Страна» розгорнула цілу теорію. Додаючи до неї ще більш непевні «аргументи».

Наприклад, державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон зацікавлений у мирному вирішенні напруження між Москвою та Києвом. «Отже, треба розуміти, говоритиме Зеленському, щоб пішов на виконання політичної частини Мінських угод», — пише «Страна». Кому треба розуміти те, чого Блінкен не говорив?

Або «Страна» пише, що Блінкен в інтерв’ю «Голосу Америки» сказав, що немає потреби переглядати Мінські домовленості. Ось що заявив держсекретар: 

«Я не знаю, чи потрібно про щось передмовлятися… У Мінських угодах є дуже важливі заходи, які мають вжити обидві сторони. Багато що з тих заходів Україна або вже виконала, або виконує, або починає робити те, що залишилося. Але, на превеликий жаль, маю сказати, що з іншого боку Росія практично нічого не зробила з того, що передбачено Мінськими угодами. Відтак питання Донбасу не вирішується через Мінський процес. Якби це так було, то це був би найкращий спосіб і, можливо, єдиний». 

І знову маніпуляція та спроба «Страни» приписати держсекретареві те, чого він не говорив: «Тут доречно нагадати, що українська влада офіційно заявляє про небажання виконувати політичну частину угод і наполягає на її зміні. Тобто Блінкен своїми заявами фактично порадив Києву змінити свою позицію щодо цих питань».

До речі, Блінкен наголошує, що Росія не виконала практично жодного кроку Мінських домовленостей. «Страна» не тільки це ігнорує, а й пише, що Мінськ «саботує» Київ. 

Далі — більше. Версію про тиск Штатів виконати Мінські угоди нібито підтвердив Володимир Зеленський у відеозверненні 19 січня. Насправді Зеленський говорив, що мета повідомлень про скорий напад Росії — «послабити Україну, щоб примусити до поступок, створити такий фон, щоб наше «ні» звучало слабше». «Страна» пише: президент відкрито підтвердив, що американці змушують Київ піти на «Мінськ-2». І повторює це знову й знову. Натомість Зеленський взагалі не згадував Мінські домовленості. Тому таке «підтвердження» — вигадка. 

Російські ЗМІ «РИА Новости», «ТАСС», «Lenta.ru» наводять заяви російських політиків, які закликають США змусити Україну виконати Мінськ. При чому заявляють, ніби Україна стягує війська та важке озброєння на Донбас. 

Як насправді?

Якщо відкинути конспірологію «Страни», то не лишається жодних фактів, які підтверджують вимоги США виконати Мінськ. США постійно наголошують, що Україна виконує Мінські угоди, а Росія — ні.

У грудні 2021 в ОБСЄ Ентоні Блінкен нагадував, які пункти Мінська зірвала Росія: «Припинення вогню: не імплементовано Росією. Надання дозволу спостерігачам ОБСЄ: не імплементовано Росією. Відведення важкого озброєння: не імплементовано Росією. Закон про особливий статус: імплементовано Україною. Закон про амністію: у прогресі. Обмін політичних в’язнів за формулою «усіх на всіх»: не імплементовано Росією. Забезпечення поставок гуманітарної допомоги на основі міжнародних механізмів: не імплементовано Росією. Відновлення соціально-економічних зв’язків: не імплементовано Росією. І так можна продовжувати і продовжувати».

До того ж зараз США активно підтримують Україну в умовах нової потенційної агресії Росії: постачають зброю, погрожують запровадженням санкцій проти РФ. Немає логіки в тому, щоб так «вибивати» з України поступки для Росії. 

Крім цього, раніше в Білому домі вже називали неправдивими повідомлення, що США чинять тиск на Україну, щоб вона надала певну автономію окупованому Донбасу. 

Фейк: ЗСУ наступають на Донбас

Проросійські «Страна», «Вести» підтягували вкиди з боку Росії та псевдореспублік про те, що ЗСУ нібито готують провокації на Донбасі. Більшість публікацій базувалася на повідомленнях російських посадовців. Межа між простим цитуванням та дезінформацією тонка, і вона полягає в тому, скільки таких публікацій з’являється на сайті, чи додають медіа коректний контекст та позицію української сторони для балансу. А подеколи чи банально беруть в лапки цитати

Скажімо, за цей тиждень на сайті «Страни» вийшло щонайменше 6 публікацій про те, що РФ та так звані «ЛДНР» заявляють про провокації з боку ЗСУ. В усіх цих заявах Кремль чи підконтрольні йому «республіки» не наводять жодних доказів «провокацій» з боку ЗСУ. Але «Страна» цього не вказує — хоча регулярно це робить, коли хоче викликати сумнів у читачів.

Натомість ось як «Страна» коментує заяву Байдена про «маленьких чоловічків у зеленій формі» (російські збройні формування): «За словами Байдена, Росія має «довгу історію застосування інших агресивних заходів, що не включають військові — воєнізовані тактики, так звані атаки з «сірих зон», дії, коли російські солдати не носять форму — так звані маленькі чоловічки в зеленій формі». Доказів таких звинувачень він не навів».

Інший момент — маніпулятивний контекст у таких новинах. Наприклад, у публікації «Ми терпіти не будемо». Росія попередила про жорстку відповідь на наступ ЗСУ на Донбасі» ось що наводять для контексту:

«Нагадаємо, що наприкінці грудня Пушилін заявив, що на території України знаходиться хімічна зброя, і немає гарантій, що Київ не застосує її на Донбасі.

Раніше «Страна» повідомляла, що «глава Донецької Народної Республіки» Денис Пушилін заявив про наявність багатотисячного військового контингенту ЗСУ біля лінії розмежування та постійне перекидання Києвом до кордонів «ДНР» військової техніки».

І жодного коментаря української сторони чи згадки того, що фейк про «хімічну зброю» неодноразово спростовували. 

Аналогічно — в деяких публікаціях «Вестей». У бекграунді — лише однобокі звинувачення. 

«У Кремлі заговорили про напад України на Донбас» — «Вести»

Або актуальність цитат, із яких роблять новини. Скажімо, у новині «Загроза Байдена про заборону банкам РФ операцій з доларами може обернутися громадянською війною в Україні — Кремль» не було жодної цінності, крім зайвого нагадування про «громадянську війну» (цитата Пєскова: «можуть почати заново громадянську війну у своїй країні»). 

У статтях «Страна» неприховано просуває російську пропаганду: мовляв, це не Росія стягує війська — це Україна готує провокацію. «А у Вашингтоні та Лондоні чудово розуміють перспективу, прикриваючись розповідями про те, що їм «невідомі плани Путіна». Але вони точно знають, що у відповідь на наступ ЗСУ на Донбасі Росія вступить відкрито у конфлікт із усією своєю військовою машиною. На це й розрахунок».

Російський апарат пропаганди вже не перший місяць розповідає, що Росія не нападе — це Україна готує наступ, а РФ треба захищати чи то себе, чи то «російське населення Донбасу». Ось лише кілька прикладів із російських медіа:

  • «Україна готова до нападу на Донбас, заявив Пушилін»«РИА Новости»
  • «У Кремлі заявили про високу загрозу провокацій Києва на Донбасі»«РИА Новости»
  • «У Кремлі заявили про високу загрозу провокацій з боку України на Донбасі»«RT»
  • «Пісків: концентрація Києвом ЗС на лінії зіткнення говорить про підготовку наступу»«ТАСС» 
  • «Мир через силу»: провокації України та США на Донбасі — всі новини»«Regnum»
  • «Глава російського Генштабу пообіцяв припинити провокації Києва на Донбасі»«Lenta.ru» 

Як показують результати опитувань, ця пропаганда ефективна. За даними російського «Левада-Центру», 50% опитаних росіян вважають, що ініціатором загострення ситуації на Сході України є США та інші країни НАТО. 16% здається, що ініціатором ескалації була Україна, 3% – так звані «ДНР» та «ЛНР», 4% – Росія.

Як насправді? 

Росія вигадує свій «casus belli» — формальний привід для війни. РФ спровокувала нинішню кризу, коли розмістила понад 100 000 військовослужбовців і військову техніку на кордоні України. Без подібних дій з українського боку: «загрози», від якої треба захищатися, у Росії не було. І тепер РФ намагається її вигадати. Російські військові та розвідувальні структури дезінформують світ, щоб зобразити Україну та українських урядовців як агресора. У Держдепі США нагадують, що за такою ж моделлю Росія окупувала частину Грузії в 2008 році та не вивела свої війська та боєприпаси з Молдови, де вони залишаються без згоди уряду.

Щоразу, коли Росія влаштовує загострення, вона шукає приводи звинуватити в агресії Україну. Наприклад, так було у квітні 2021 року, коли російські війська переміщалися вздовж українського кордону. Насправді немає жодних підстав говорити, ніби Україна готує силовий сценарій для Донбасу. Це неодноразово заперечували представники української влади, зокрема президент. 

Фейк: санкції США проти «борців із зовнішнім управлінням»

Проросійські сайти «Страна», «Klymenko Time», «Mignews», «112» (тут і тут), «NewsOne» (тут і тут), «Zik» (тут і тут), «Перший Незалежний», «Znaj.ua» писали про санкції, введені США проти чотирьох українців за допомогу ФСБ в дестабілізації України. Санкції введено проти Тараса Козака, Олега Волошина, Володимира Олійника та Володимира Сівковича. Козак та Волошин — чинні нардепи від «ОПЗЖ». Тож сайти, які регулярно піарять Медведчука та його партію, очікувано вибухнули критикою санкцій проти «борців із зовнішнім управлінням в Україні». Самі санкції назвали «міжнародним терором»

«Страна» прокоментувала: «Вашингтон ще раз дав зрозуміти, що має намір тримати під контролем не лише зовнішню, а й внутрішню ситуацію в Україні». І в кількох публікаціях намагалася переконати в абсурдності санкцій:

  • «Цікаво як американці пояснюють, за що саме було введено санкції проти українських громадян. Процеси 30-х років з НКВС, а також конспірології всього світу мовчки заздрять такій «доказовій базі»,«Страна» 
  • «Претензії, висловлені на їхню адресу, можна об’єднати словом «зв’язок із Росією». А формулювання американського мінфіна витримані в стилі, якому позаздрили б протоколи сталінських «трійок»,«Страна» 

Скриншот — «Страна»

Російські сайти («ТАСС», «Life», «USA.one», «Крассная весна») теж винесли в заголовок, що нардеп Волошин «пов’язав санкції США проти себе з боротьбою із зовнішнім управлінням Україною». До речі, про санкції Штатів як доказ «зовнішнього управління» російські ЗМІ пишуть далеко не вперше. Державне агентство «РИА Новости» рік тому, коли було введено санкції проти оточення Андрія Деркача, написало: «Вашингтон офіційно підтвердив факт зовнішнього управління Україною». 

Як насправді?

Як пояснили в Держдепі США, Тарас Козак, Олег Волошин, Володимир Олійник та Володимир Сівкович потрапили під санкції через те, що «діяли за вказівкою ФСБ на підтримку небезпечних та дестабілізуючих операцій впливу Росії, спрямованих на те, щоб зашкодити не лише Україні, але і фундаментальним принципам демократії». Російські розвідувальні служби, переважно ФСБ, вербували українських громадян, щоб отримати доступ до конфіденційної інформації. 

Якщо санкції — «акт міжнародного політичного терору», як говорять в «ОПЗЖ», то їм варто переказати це Росії, братства з якою вони так добиваються. Бо в санкційних списках Кремля — 922 громадянина України. А наприкінці серпня 2021 року РФ ввела санкції проти депутатів «ОПЗЖ» Сергія Льовочкіна та його сестри Юлії. Це в партії не називали «терором» і взагалі не дуже активно коментували. 

У поширеній проросійськими сайтами заяві «ОПЗЖ» також ідеться, що санкції — це прояв «зовнішнього управління» Україною. Бо їх нібито попросив запровадити проти своїх політичних опонентів «повністю підконтрольний США» Зеленський. Водночас ексголова політради «За життя» Євгеній Мураєв розповідав, що коли він не підтримав входження Віктора Медведчука в партію, Медведчук пролобіював його внесення в санкційні списки Росії (санкції проти Мураєва запровадили ще в 2018). Риторичне питання: а така боротьба з опонентами для «ОПЗЖ» — не «зовнішнє управління»?

І ще трохи про «зовнішнє управління». А точніше колаборацію проросійських медіа в Україні та російської пропаганди. Йдеться про можливість створення тристороннього союзу Британія-Україна-Польща. Перший скриншот — «Страна», видання наводить цитату Костянтина Бондаренка (політолог, якого згадували серед експертів у зламаній пошті помічника президента Росії Владислава Суркова). «Нічого хорошого Україні це не принесе — нам і далі приготовано роль гарматного м’яса у великому переділі Європи та світу». «РИА Новости» поширює в себе такий співзвучний пропаганді коментар 

Наша методологія

Аналітики VoxCheck моніторять сайти та соціальні мережі українських проросійських медіа та визначають головні новини чи теми за тиждень, яким виділили найбільше етерного часу чи уваги в стрічці новин. Ми визначаємо ключові наративи за тиждень, що минає, та аналізуємо їхнє походження.

Медіа, які ми моніторимо: «Страна», «Klymenko Time», «Вести», «Українські новини», «Подробности», «Апостроф», «From.ua», «Голос.ua»,  «КП в Україні», «Znaj.ua», «Телеграф», «112», «Zik», «NewsOne», «Politeka», «Mignews», «Главред», «Антикор», «Рупор», телеканали «Наш», «Перший Незалежний» та інші. Ми не стверджуємо, що ці ЗМІ навмисне поширюють російську пропаганду, втім, їхні матеріали містять елементи російської дезінформації.

VoxCheck шукає фейки та маніпуляції і спростовує їх. В основі перевірки — методика «натисни та перевір». Кожен може перевірити нашу аргументацію та джерела. Перевірка може базуватися тільки на відкритих даних з відповідними посиланнями. Статтю з фактчеком можна публікувати тільки за умови, що її підписали два члени редакційної колегії.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний