Ставлення українців до росії та росіян до України

Ставлення українців до росії та росіян до України

Photo: ua.depositphotos.com / kanuman
24 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
1342

Протягом багатьох років в Україні та в росії проводяться опитування ставлення громадян (чи мешканців) до інших країн. Як видно на рис. 1А, ставлення українців до росії значно погіршилося з 2014 року, трохи покращилося у 2018 році й стало майже суцільно негативним після повномасштабного вторгнення (у лютому-2022 опитування проводилося з 5 по 13 лютого, тобто до вторгнення). Тим не менш, ще у 2019 році лише 8% українців вважали, що російську мову не треба вивчати у школах (зараз таких 52%).

Зрозуміло, що й ставлення росіян до українців стало дуже негативним починаючи з 2014 року й ще погіршилося з часу повномасштабного вторгнення. Цікаво, що при цьому набагато більше росіян, ніж українців, вважають, що відносини між країнами мають бути дружніми (без кордонів та митниць) або взагалі має бути одна держава (рис. 2А, 2В). 

Чому так відбувається? Вочевидь, значний вплив на думку росіян чинить пропаганда. На рис. 3 помітні різні коливання суспільної думки щодо США, України та Грузії. Навряд чи такі коливання могли виникнути самі собою чи під впливом об’єктивних новин. Найбільш помітним є різке погіршення ставлення до Грузі починаючи з 2006 року, яке супроводжувалося сплеском негативу до США, України та ЄС у другій половині 2008 року – під час російського нападу на Грузію та невдовзі після нього. Аналогічну динаміку можемо бачити й з 2014 року, причому ставлення до США та ЄС було навіть більш негативним, ніж до України (можливо, певну роль зіграли наративи про “братні народи”). 

Втім, “віддаючи належне” пропаганді, слід враховувати, що вона ефективна лише коли резонує з попередніми переконаннями людей та/або посилює уже існуючі упередження. Також варто пам’ятати, що значні зусилля російської пропаганди спрямовані на Україну. Саме тому нам важливо зберегти наше сьогоднішнє ставлення до росіян на довгі роки. І, звісно, прагнути, щоб якомога менше українців розуміли російську мову.

Рисунок 1А. Ставлення українців до росії, %

Рисунок 1В. Ставлення росіян до українців

Джерело: опитування КМІС (1, 2) та Левада-центру

Якими ви хотіли би бачити відносини України з росією?

Рисунок 2А. Думка українців

Рисунок 2В. Думка росіян

Джерело: опитування КМІС (1, 2

Рисунок 3. Ставлення росіян до різних країн

Джерело: дані Левада-центру (1, 2). Примітка. Лінії показують різницю між частками тих, хто ставиться позитивно до певної країни, та тих, хто ставиться негативно.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний