Телемарафон: пропаганда чи необхідність?

Телемарафон: пропаганда чи необхідність?

Photo: pexels.com / Huỳnh Đạt
8 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
1462

Телемарафон «Єдині новини» стартував одразу після початку повномасштабного вторгнення. На той час ця ідея здавалася чудовою – адже єдиний інформаційний простір мав підтримувати єдність нації. Однак, поступово критики в бік телемарафону стає все більше. І це не дивно, оскільки з часом кількість порушень журналістських стандартів у марафоні зростає (рис. 1), а довіра до нього падає (рис. 2). Так, якщо наприкінці 2022 року в ефірі телемарафону було в середньому 25 порушень стандартів за годину, то наприкінці 2023 року майже втричі більше – 73.

Зниження якості телемарафону легко пояснити відсутністю конкуренції: як економічна теорія, так і практика показує, що в умовах монополії якість продукту поступово знижується. Тому держави намагаються обмежувати монополії, а не підтримувати їх.

В Україні ж навпаки, фінансування телемарафону, а також іншого телеканалу – FreeДом, який мовить російською, у 2023 році виросло порівняно з 2022 – у 2,7 раза та на 52% відповідно (рис. 3). Втім, заплановано на ці канали було понад удвічі більше коштів, ніж фактично освоєно, – майже 2 млрд грн. 

У бюджеті на 2024 рік на телемарафон виділено 1,5 млрд грн, що менше, ніж у 2023 році. Проте фактичні витрати можуть бути більшими, ніж минулого року. Тому, зважаючи на нестачу коштів на першочергові потреби та зниження довіри до телемарафону, варто переспрямувати ці витрати, наприклад, на військове виробництво.

Державна монополія на телебачення негативно впливає свободу слова, яка є базовою демократичною цінністю. Сьогодні телемарафон перетворився на інструмент пропаганди, а не інформування, що розуміють як фахівці (рис. 1), так і населення (рис. 2).

Рисунок 1. Кількість порушень журналістських стандартів у марафоні «Єдині новини» на 1 годину ефірного часу

Джерело: дослідження «Детектор медіа» (1, 2, 3, 4, 5)

Рисунок 2. Довіра до телемарафону «Єдині новини»

Джерело: опитування КМІС

Рисунок 3. Фінансування телемарафону «Єдині новини» та телеканалу FreeДом за отримувачами, млн грн

Джерело: Transparency International Ukraine (1, 2)

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний