Тимошенко, митники, податківці і мінус 120 мільярдів доходів | VoxUkraine

Тимошенко, митники, податківці і мінус 120 мільярдів доходів

18 Квітня 2020
FacebookTwitterTelegram
3609

Зміни до бюджету на 2020 рік викликали чималий ажіотаж. Чи не найбільше скорочення дохідної частини кошторису коментувала Юлія Тимошенко.

Лідерка «Батьківщини» неодноразово у своїх виступах зазначила, що мінус 120 млрд грн доходів бюджету – це легалізація корупції на митниці та в податковій. Тимошенко навіть ініціювала створення тимчасової слідчої комісії для перевірки заяв ексміністра фінансів Ігоря Уманського про втрати бюджету від податкових схем.

«Лідери фракцій прийняли наступне рішення: на наступному позачерговому засіданні буде створена тимчасова слідча комісія, <…> щоб розібратися детально з тим, які корупційні оборудки сьогодні здійснюються в Податковій і в Митниці, і позбавляють бюджет країни 120 млрд грн в рік», – наголосила Тимошенко на брифінгу 16 квітня.

Ми вирішили розібратися, що це за сума та як її коментувала очільниця «Батьківщини».

Звідки гроші?

У законі про зміни до бюджету, який відправили президенту на підпис, доходи бюджету зменшили на 119,7 млрд грн або на 11% – тепер вони становитимуть 975,8 млрд грн. 

Найбільше скорочення доходів від податкових надходжень – мінус 145,4 млрд грн. Із них найбільше “просідає” стаття “Внутрішні податки на товари та послуги” – мінус 79,5 млрд грн, та “Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів” – мінус 45,7 млрд грн. 

Неподаткові надходження планують збільшити на 26,6 млрд грн. 

От так і з’являється зменшення у майже 120 млрд грн.

Чому митники і податківці?

Скорочення очікуваних доходів від митниці та податкової пояснюється економічною кризою як в Україні, так і у світі. Так, уряд України надав підприємцям пільги зі сплати податків, оскільки через карантин у багатьох із них значно знизилися доходи.

Зниження надходжень від ввезених в Україну товарів очікується через скорочення попиту на імпортні товари та загальний спад у світовій торгівлі.

Недонадходження митних платежів спостерігалося ще в січні-березні: тоді Міністерство фінансів звітувало, що, як і у попередні місяці, основною причиною невиконання бюджету стало зменшення середньої митної вартості імпортованого природного газу та зниження обсягів імпорту газу через теплу погоду. Окрім того, у січні-лютому та наприкінці 2019 року чинником недонадходжень було зміцнення гривні.

Втім Тимошенко має іншу теорію – вона посилається на заяви колишнього міністра фінансів України Ігоря Уманського. Той у кількох своїх інтерв’ю – наприклад, тут і тут – наголошував, що через Державні податкову та митну служби масово проводять “операції з так званої оптимізації сплати податків до державного бюджету” – щомісяця, за оцінками ексміністра, бюджет недоотримував 10 млрд грн, щокварталу – 30 млрд. Відповідно, Юлія Володимирівна рахує, що за рік збитки від корупції складають 120 млрд грн. 

Уманський публічно не наводив доказів своїх викриттів, але заявляв, що в останній день роботи на посаді міністра передав матеріали про схеми до СБУ і Генпрокуратури, а ГПУ своєю чергою ніби то передала ці документи до Держбюро розслідувань. ДБР  поки не оголошувало про розлідування будь-яких “митних схем”.

«Уманський сказав, що в середньому за квартал недоплачується до бюджету на корупційній основі 30 млрд грн, це якраз і є ці 120 млрд грн по року».

Юлія Тимошенко, 13/04/2020 (05:42-05:55)

«Змінами до бюджету зменшили доходну частину бюджету країни на 120 млрд грн, тобто рівно на стільки, скільки корупції відбувається по року. Тобто іншими словами змінами до бюджету легалізували цю корупцію і скасували в доходах бюджету все, що вони на базу корупції забирають».

Юлія Тимошенко, 16/04/2020 (01:38:16-01:38:38)

120 млрд – скільки це?

Для наочності своїх тверджень Юлія Тимошенко неодноразово порівнювала скорочення дохідної частини бюджету з іншими показниками. Та чи правильно?

Маніпуляція

«З доходної частини бюджету знімається майже 120 млрд грн. Знімається по суті сума, яка по-перше вдвічі перевищує створення фонду по боротьбі з інфекцією, з епідемією. По-друге, це половина Пенсійного фонду країни за обсягом грошей».

Юлія Тимошенко, 13/04/2020 (04:00-04:23)

Неправда

«Зняли 120 млрд грн з доходної частини бюджета. Щоб просто люди орієнтувались, 120 млрд грн – це половина Пенсійного фонду. Це пенсія половини пенсіонерів за весь рік. Так от її зняли з доходної частини».

Юлія Тимошенко, 15/04/2020 (09:12-09:37)

Неправда

«Щоб ви розуміли, що таке 120 млрд грн в доходній частині бюджету – це приблизно половина доходів Пенсійного фонду».

Юлія Тимошенко, 16/04/2020 (01:41:13-01:41:20)

Мінус 119,7 млрд грн з доходів бюджету – це дійсно майже вдвічі більше за обсяги Фонду боротьби з коронавірусом – 64,7 млрд грн. Хоча і це не вся сума, які піде на боротьбу з хворобою та її наслідками. Адже частина коштів ітиме не через Фонд, а через існуючі бюджетні програми: наприклад, частина грошей на боротьбу з коронавірусом йтиме додатково до програми медичних гарантій.

Порівняння з пенсійним фондом некоректне. Усього доходів Пенсійного фонду на 2020 рік 448,6 млрд грн, що майже вчетверо (а не вдвічі) більше за 120 млрд. Власних доходів пенсійного фонду 301,7 млрд, що в 2,5 рази більше за скорочення дохідної частини бюджету. 

Щодо “пенсії половини пенсіонерів”, то тут уже треба дивитися на видатки Пенсійного фонду. Всього на пенсії фонд виділяє 440 млрд грн, а 119,7 млрд грн – це в 3,6 рази менше за цю суму. Отже, це не пенсія половини пенсіонерів, а 27% коштів, запланованих на виплату пенсій.

Маніпуляція

«Це величезна сума (120 млрд скорочення дохідної частини бюджету – ред.), яка б дозволила зараз в кризу підпримати і підприємців, і людей, підтримати і охорону здоров’я, і освіту, нашу економіку».

Юлія Тимошенко, 16/04/2020 (01:41:22-01:41:37)

Маніпуляція

«120 млрд це величезна сума грошей, яка дорівнює приблизно тому, що ми хочемо отримати в найближчий час від Міжнародного валютного фонду. І тепер подивіться на логіку цього питання: 120 млрд уряд разом з президентом знімають з доходної частини бюджета і приблизно стільки ж хочуть взяти у Міжнародного валютного фонду».

Юлія Тимошенко, 16/04/2020 (01:41:37-01:42:01)

Маніпуляція полягає в тому, що цих 120 млрд грн доходів у бюджеті немає і не буде – через кризу. Тобто скоротивши планові доходи в законі про бюджет уряд просто визнав очевидне, оскільки податкові надходження вже знижуються через падіння економічної активності й будуть знижуватися надалі. Наприкінці 2019 року, коли ухвалювалася попередня версія бюджету, цю кризу неможливо було передбачити, тому доходи запланували на вищому рівні. Отже, цими уявними 120 мільярдами не можна було б підтримати нікого. 

Щодо МВФ, то розмір першого траншу Міжнародного валютного фонду в межах нової кредитної програми дійсно може скласти 4 мільярди доларів, як повідомляв Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Це приблизно 110 млрд грн в еквіваленті на момент заяви Тимошенко. 

Гроші Україні потрібні як на боротьбу з вірусом, так і на підтримку економіки. Саме на це уряд і запозичує гроші в МВФ та інших організацій. До того ж, 4 млрд доларів – це тільки перший запланований транш МВФ. За наявності програми з МВФ Україна отримає доступ до інших джерел коштів – ЄС, Світовий банк, а також, можливо, зможе робити запозичення на ринку.

Детальніше про роль МВФ в Україні читайте в матеріалі “МВФ розбрату. На що впливає МВФ в Україні?”

Автори