В українському суспільстві часто виникають дискусії про стан української енергетики, особливо коли повертаються тривалі відключення світла. У цей час з’являються міти та фейки, які розколюють суспільство та сіють недовіру до влади. Наприклад, про те, що нібито вся електроенергія йде на захід України, що електроенергію експортують до ЄС (хоча це відбувається лише в разі надлишку виробництва в Україні). Останнім часом у медіапросторі з’явилися маніпулятивні дописи про ціни на електроенергію для українських домогосподарств.
Найчастіше такі спекуляції базуються на порівнянні цін в Україні та Європі. Але хоча цифри правильні, часто це порівняння нерелевантне. Наприклад, роздрібну ціну в Україні (4,32 грн/кВт·год) порівнюють з оптовими цінами на європейських біржах, які можуть бути нижчими за роздрібну ціну в Україні. Проте європейський побутовий споживач сплачує рахунки за електроенергію не за біржовою ціною, а за роздрібною, до якої входять тарифи постачальника електроенергії та податки.
На рисунку 1 показані роздрібні ціни для побутових споживачів з урахуванням всіх податків для країн Європи та України. Для зручності всі ціни переведені в грн/кВт·год за курсом 43,85 грн за 1 євро.
Як видно з рисунка 1, лише побутові споживачі Боснії й Герцеговини, Косово та Північної Македонії платять за електроенергію менше, ніж українці. Натомість у жодній країні ЄС ціна електроенергії не нижча за українську. Найнижчу ціну в ЄС – 4,80 грн/кВт·год – платять угорці. Найвища ціна в Німеччині – 17,33 грн/кВт·год. Середня ціна електроенергії в ЄС для побутових споживачів – 12,67 грн/кВт·год, що майже втричі вище, ніж в Україні.
Тож чому в країні, де йде війна та частково зруйнована енергетична інфраструктура, ціна електроенергії нижча, ніж у ЄС? Насправді собівартість електроенергії в Україні з доставкою та ПДВ становить близько 8 грн/кВт·год, тому ціна мала б перевищувати цей показник. Але держава субсидує побутових споживачів – переважно за рахунок державних «Енергоатома» та «Укргідроенерго».
Джерело даних: Євростат
Фото:
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний