Україна вчиняла геноцид на Луганщині, а тепер планує хімічні атаки з «Байрактарів». Огляд наративів про охорону здоров'я. Випуск №16

Україна вчиняла геноцид на Луганщині, а тепер планує хімічні атаки з «Байрактарів». Огляд наративів про охорону здоров’я. Випуск №16

Photo: ua.depositphotos.com / motortion
28 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
3097

У період із 31 серпня по 7 вересня російська пропаганда знайшла чергові «докази хімічного та біологічного терору України»: «Байрактари», оснащені хімічною зброєю, та секретні дані про геноцид населення Донбасу, виявлені в лабораторії в Рубіжному. Також росія вперто продовжує заперечувати присутність власної військової техніки на території ЗАЕС і вдає, ніби повністю дотримуються міжнародного права.

Водночас рф встигає звинувачувати Україну у порушенні міжнародних зобов’язань. Цього тижня поширювали фейки, ніби Україна порушує зернову угоду і не постачає продовольство в країни Африки.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії. Попередні випуски читайте за цим посиланням.

Дезінформація: На Луганщині знайшли засекречену статистику про геноцид українського населення

У проросійських телеграм-каналах поширили новий фейк про діяльність лабораторій в Україні. Цього разу окупанти знайшли в Рубіжному біолабораторію «Фармбіотест», де тривалий час нібито проводили небезпечні досліди над людьми. У цій лабораторії виявили статистичний бюлетень «Соціально-економічне становище Луганської області за січень-травень 2017 року» із секретною інформацією, яку українська влади ніколи не опублікує. У ньому вказано, що у 2016 році в Україні народилося 397 тисяч людей, а померло 583 тисячі, зокрема майже 3 тисячі дітей віком до 1 року. Автори телеграм-каналів роблять висновок, що проти «народу Донбасу» здійснювали справжній геноцид.

Уривки з бюлетеня, які публікують у телеграм-каналах 

Як насправді?

Статистичний бюлетень виявився настільки «таємним», що його давно опублікували на сайті Головного управління статистики у Луганській області. На тому ж сайті можна подивитися випуски за 2018-2021 роки.

Щоправда, загальної статистики природного руху населення в Україні у цьому бюлетені немає. Всеукраїнська статистика доступна на сайті Державної служби статистики. Наведені дані по смертності та народжуваності за 2016 рік коректні. А от зроблені пропагандистами висновки — ні.

Значне перевищення рівня смертності над народжуваністю — це стала демографічна тенденція для всієї України ще з 1990-х років. Найпоширеніші причини смерті українців — серцево-судинні та онкологічні захворювання. До речі, від цих же хвороб найчастіше помирають люди по всьому світу.

 

Джерела: Міністерство охорони здоров’я України, Державна служба статистики України, Центри по котролю та профілактики захворювань США

У Національній академії наук (НАН) України пояснюють зменшення народжуваності кількома чинниками. По-перше, через економічні складнощі українці не можуть дозволити собі мати двох і більше дітей. По-друге, змінилася репродуктивна поведінка жінок: спочатку вони здобувають освіту та будують кар’єру, а вже потім створюють сім’ю та планують дітей. По-третє, в Україні є статевий дисбаланс на користь жінок у вікових групах старше 35 років: чоловіки частіше помирають на небезпечних виробництвах, стають жертвами у ДТП та скоюють більше самогубств.

У Рубіжному справді розташований клініко-діагностичний центр «Фармбіотест». Утім, це не «небезпечна біолабораторія». На базі центру працювала лабораторія, яка пропонувала замовникам проводити клінічні випробування (1-4 фази) відповідно до міжнародних та національних норм. Брати участь у клінічних випробуваннях можуть тільки добровольці. 

На сайті Державного експертного центру при МОЗ можна знайти інформацію про клінічні випробування в Україні. У «Фармбіотест» проводили дослідження звичайних медичних препаратів. Наприклад, таблеток «АДЕНІЗ-Н» для людей із підвищеним артеріальним тиском чи «ДИКОР ЛОНГ» для лікування стенокардії та тяжкої хронічної серцевої недостатності. 

У дев’ятому випуску моніторингу ми вже спростовували схожий фейк про «біолабораторію» на базі заводу «Мікрохім» у Рубіжному. 

Дезінформація: На Запорізькій АЕС немає російської військової техніки, рф не порушує норми міжнародного права 

Російські медіа намагаються переконати, що на ЗАЕС немає воєнної техніки рф. Пропагандистський канал «Война с фейками» пише, ніби на ролику зі станції, який зняли під час візиту місії МАГАТЕ, видно вантажівки військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту, які «забезпечують безпеку АЕС». І це не викликає запитань чи обурення у представників МАГАТЕ.  

Як насправді? 

6 вересня, після візиту місії на ЗАЕС, МАГАТЕ опублікувала доповідь про ситуацію на станції. У звіті вказано, що на АЕС порушено 7 правил ядерної безпеки. Зокрема вказують на присутність не тільки військових транспортних засобів, а й військового персоналу та техніки в різних місцях на ЗАЕС. Конкретно згадують кілька військових вантажівок на першому поверсі турбінних залів блоків 1 і 2, а також військові транспортні засоби, розміщені під естакадою, що з’єднує реакторні блоки.

Військова техніка на першому поверсі турбінного залу 2 енергоблоку ЗАЕС. Фото зі звіту МАГАТЕ 

Це неправда, що російська техніка не цікавить місію МАГАТЕ. У доповіді МАГАТЕ чітко вказує, що транспортні засоби необхідно прибрати із зон, де вони можуть заважати роботі систем безпеки та обладнання. 

Тут же МАГАТЕ зазначає, що підтримка всіх систем безпеки ЗАЕС у штатному режимі та працездатності системи фізичного захисту є результатом зусиль персоналу станції. «Однак ці зусилля здійснюються за дуже складних обставин, коли на місці присутні військовий персонал і техніка, а також представники Росатома», — йдеться у доповіді. 

«Не викликає обурення» російська військові техніка на ЗАЕС тільки у рф. Ще у серпні ЄС, США та понад 40 інших країн оприлюднили спільну заяву, в якій засудили розміщення російського військового персоналу та озброєння на ЗАЕС. 

У Генштабі ЗСУ повідомиляли, що напередодні візиту експертів МАГАТЕ росіяни вивозили військову техніку зі станції. Близько 100 одиниць перевезли на завод «Атоменергомаш», решту розосередили в найближчих населених пунктах. 

Те, що росія розміщує військову техніку на самій ЗАЕС та поблизу неї, підтверджують дані британської розвідки. 25 серпня Міноборони Великої Британії опублікувало супутникові знімки ЗАЕС, на яких видно російські БТР та вантажівки за 60 метрів від реактора станції.

 

Військова техніка рф на ЗАЕС, 21 серпня 2022 року. Джерело: британська розвідка

Ще у серпні CNN верифікували відео, на якому видно, що росіяни розташували військову техніку в машинному залі ЗАЕС. На кадрах видно один із 6 турбінних залів, у якому російські військові вантажівки стоять за трохи більш ніж 130 метрів до реактора. 

Російські військові вантажівки на ЗАЕС. Джерело: CNN 

Того ж місяця видання The Insider оприлюднило відео, на якому російські військові вантажівки заїжджали на територію АЕС та залишали невідомий вантаж. Джерела видання повідомляли про замінування машинної зали.

Також відомо, що російські РСЗО стріляють із території ЗАЕС. 3 вересня видання The Insider оприлюднило відео, на якому видно роботу російської реактивної артилерії безпосередньо поруч зі станцією. Представники Пентагону теж підтвердили, що росіяни ведуть вогонь із зони навколо ЗАЕС. 

Дезінформація: Експорт українського зерна ніяк не допомагає вирішити проблему голоду в Африці

У російському медіапросторі розкритикували зернову угоду, завдяки якій за посередництва Туреччини та ООН Україна може експортувати продовольство морським шляхом. За словами представників рф, бідні країни, зокрема країни Африки, не отримують українське зерно, хоча раніше Захід та Україна розповідали про необхідність попередження голоду в цих країнах. Путін сказав, що Захід «кинув» росію та найбідніші країни після укладання цієї угоди.

Як насправді?

По-перше, Україна продовжує експортувати продовольство в країни Африки. 30 серпня перше зафрахтоване ООН судно з українською агропродукцією прибуло в Африку. Після розвантаження в Джибуті цю продукцію мали передати Ефіопії. 9 вересня стало відомо про прибуття судна з українським зерном до Судану за тією ж програмою з ООН. Того ж дня Міністерство інфраструктури повідомило, що від початку дії угоди (22 липня) у країни Африки відправили 16 суден із майже 500 тисячами тонн продовольства, лише 2 з яких були зафрахтовані Всесвітньою продовольчою програмою ООН. 

7 вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що дві третини експорту зерна йдуть на ринки Азії, Африки та Близького Сходу. 

По-друге, навіть продаючи зерно країнам, які не потерпають від голоду, Україна допомагає вирішити продовольчу кризу. Так, Туреччина, імпортер українського зерна, активно торгує з країнами Африки, тож торгівля із нею також має потенційний вплив на світову продовольчу безпеку.

Як зазначив представник ООН Стефан Дюжаррик, розблокування українських портів вже призвело до зниження світових цін на продовольство, що врешті-решт допоможе країнам, які зіткнулися з продовольчими проблемами. Дмитро Кулеба заявив, що світові ціни на пшеницю знизилися щонайменше на 5% у серпні. 

Голод — це одна з глобальних проблем, яка прямо впливає на здоров’я людини. Цього року від голоду страждають близько 828 млн людей. Це число може збільшитися, якщо Україна не зможе вчасно поновити довоєнні обсяги експорту. Україна — гарант світової продовольчої безпеки. До війни Україна постачала 10% світового експорту пшениці, понад 15–20% ячменю, більше 50% соняшникової олії.

Дезінформація: Україна може застосувати проти росії хімічну зброю, обладнавши «Байрактари» розпилювачами речовин 

31 березня міноборони рф опублікувало документ, в якому українське керівництво нібито звернулося до компанії «Baykar Makina» з вимогою, щоб компанія обладнала безпілотники «Bayraktar» механізмами для розпилення біологічної зброї. Уже 3 вересня російське відомство, посилаючись на цей же документ, заявило, що Київ прагне обладнати безпілотник системою для розпилення хімічних речовин. Представники рф уточнили, що дальність польоту цього безпілотника становить 300 км, тому «нова зброя» може загрожувати росії.

Скриншот документа, який поширило російське міноборони 

Як насправді? 

Це неправда. Україна не зверталася до компанії «Baykar Makina» із проханням встановити механізми розпилення хімічних речовин у безпілотниках.

Документ, на який посилається міноборони рф, — це запит українського підприємства «Мотор Січ» від 15 грудня 2021 року, надісланий турецькій компанії щодо технічних характеристик БПЛА. У Центрі протидії дезінформації при РНБО пояснили, що такі запити — поширена практика, їх надсилають усі країни, зокрема росія. 

Для роботи з імпортною технікою українська сторона могла робити різні запити щодо її технічних характеристик, зокрема про наявність механізмів розпилення аерозолів. Але на брифінгу представники міноборони зманіпулювали уривком із запиту. За їхніми словами, Україна хотіла обладнати безпілотник механізмами розпилення. У запиті уточнювали, чи є така система у «Bayraktar», а не просили встановити ці системи.

Дані БПЛА використовують для ведення розвідки, спостереження та вогневого ураження противника. Безпілотники також застосовували для ліквідації лісових пожеж, але тільки щоб виявити джерело займання. Тобто у цій моделі не передбачане встановлення ємностей для води чи інших рідин.

Окрім цього, згідно з Конвенцією про хімічну зброю, яку підписали Туреччина та Україна, розробка, придбання, накопичення та зберігання хімічної зброї заборонена. Документ також вимагає від країн-учасниць знищення усієї хімічної зброї, яка є в їхньому розпорядженні, та знищення своїх потужностей з виробництва хімічної зброї. 

Росія також підписала Конвенцію та могла б скористатися правом «інспекції за викликом». Згідно з ним, будь-яка держава-учасниця, яка сумнівається у дотриманні угоди іншою державою-учасницею, може вимагати провести раптову інспекцію. Утім, попри неодноразові звинувачення України в розробці хімічної зброї, кремль досі не скористався цим правом.

Методологія

Щотижневий аналітичний огляд надає уявлення про наративи, пов’язані з охороною здоров’я. Кожен зі згаданих наративів підпадає під одну з категорій:

  • дезінформація — свідоме поширення неправдивої інформації;
  • місінформація — неправдива інформація, яка виникла внаслідок несвідомих помилок користувачів;
  • малінформація — правдива інформація, яку використовують для того, щоб завдати шкоди людині, організації або державі.

Для підготовки матеріалу проводиться аналіз інформаційного простору України, росії та Білорусі за допомогою електронних інструментів моніторингу, а також ручного дослідження платформ та соціальних мереж. Основними каналами для моніторингу є соціальні мережі, телебачення, радіо, преса, інформаційні агенції.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний