«В Україні існує велика потреба в якісній економічній аналітиці» – Олександр Жолудь | VoxUkraine

«В Україні існує велика потреба в якісній економічній аналітиці» – Олександр Жолудь

25 Лютого 2020
FacebookTwitterTelegram
2856

Олександр Жолудь є Головним експертом Департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного банку України, а у Vox він взагалі працює за трьох.

По-перше, пише статті, переважно про інфляцію і монетарну політику, бо займається цими темами ще з часів навчання. По-друге, перевіряє матеріали інших авторів, адже будь-яка стаття перед публікацією в Vox проходить обов’язкову перевірку двома незалежними редакторами, хай навіть її автор нобелівський лауреат. По-третє, в якості учасника стратегічного комітету розробляє напрями розвитку Vox. Мета амбітна зробити Vox українським The Economist. З огляду на постійне збільшення аудиторії Vox і незмінно якісний контент, каже Олександр, вона цілком досяжна. 

На думку Олександра, в Україні існує велика потреба в якісній економічній аналітиці і перевірці матеріалів. Розповсюджена джинса, а політики часто не переймаються тим, наскільки правдиві їхні заяви. Найгірше те, що їхня чесність не надто корелює з їхніми шансами бути переобраними. 

Основною перепоною для розвитку Олександр вважає загальну недовіру як до державних інституцій, так і всередині суспільства. Інституції лишаються корумпованими, а це призводить до відсутності верховенства права, і як наслідок – до небажання інвесторів вкладатися в країну надовго. Проте ситуація змінюється, опитування показують, що серед молоді рівень довіри переважно вищий, ніж у людей середнього і старшого віку. Якщо молодь матиме причини й надалі довіряти державі і співгромадянам, це має викликати позитивні зрушення для всього суспільства. 

Найкращий відпочинок для Олександра це читання, насамперед нонфікшну з економіки і загальної історії: від еволюції до питань захисту прав людини. З останнього він рекомендує працю “Concrete Economics”, яка наводить аргументи на користь того, що економіка Сполучених Штатів завжди мала “великий уряд”, тобто (попри загальноприйняті погляди на США як взірець вільного ринку) держава історично відігравала велику роль в економіці. Наприклад, навіть коли перерозподіл коштів через бюджет був незначним, як у XIX столітті, уряд виділяв землі під будівництво залізниць. Згодом, у XX столітті, велику роль зіграли військові пов’язані з ними замовлення уряду (які, серед іншого, поклали початок сучасному інтернету). Уряд виступає як диригент: не обирає, кому якою діяльністю займатися, але вкладає кошти в обрані галузі. Хоча деякі висновки роботи є дискусійними, дуже цікаво побачити такий незвичайний погляд на ситуацію.

Олександр також читає фантастику, з сучасної радить звернути увагу на космічну оперу британського фантаста Пітера Гамільтона, а з більш класичної – на книги американської авторки Лоіс Макмастер Буджолд. Олександр називає фантастику маятником, який хитається від технологічних до соціальних питань і каже, що останніми роками тематика багатьох фантастичних творів зсунулася саме в бік останніх. Зараз на часі питання самоідентифікації і ролі меншин, а також зростання можливостей для відстежування дій людини державою і приватними корпораціями.

Ще одне захоплення – багатокористувацькі комп’ютерні ігри, насамперед проект EVE online. Всесвіт у ній, на відміну від більшості ігор цього жанру, функціонує як “пісочниця”: немає лінійного сюжету, гравець може робити що завгодно у величезному світі, не концентруючись при цьому на монотонній “прокачці” персонажа. Ще одна принада гри: учасники з усього світу (крім Китаю) грають на одному сервері, через що одномоментно у грі присутні кількадесят тисяч гравців. Розробники EVE online навіть винайняли економіста з місцевого університету, який займається щоквартальним аналізом економічної ситуації в ігровому всесвіті. 

Олександр називає себе щасливою людиною, а своїм особливим умінням – здатність активно і довго працювати над задачею. Попри те що досягнення певних показників ефективності є необхідною складовою роботи, в особистому житті Олександр скептично ставиться до постановки великих цілей самих по собі. Він наголошує на тому, що такі цілі мають періодично переглядатися і коригуватися, адже часто на початку планування невідомо, що саме слід зробити для бажаного результату.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний