Важливі законопроєкти. Випуск 6: боротьба з корупцією та поліграф для високопосадовців

Важливі законопроєкти. Випуск 6: боротьба з корупцією та поліграф для високопосадовців

Photo: ua.depositphotos.com / albund
16 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
1056

Огляд законопроєктів, зареєстрованих з 27 листопада до 10 грудня.

Два останні тижні були менш плідними порівняно з попередніми двотижневими періодами: за цей час було зареєстровано 46 проєктів: 24 постанов і 22 законів. Автором одного законопроєкту є Президент України, чотирьох – Кабмін, решти 17 – народні депутати. Протягом двох тижнів особливу увагу законотворці приділили боротьбі з корупцією. 

Боротьба з підкупом іноземних посадових осіб 

Урядовий Проєкт №10319 передбачає, що Державна податкова служба (ДПС) перевірятиме бізнес на факти здійснення підкупу або надання неправомірної вигоди (гроші, майно, переваги, пільги, послуги тощо) іноземним посадовим особам (представники уряду, парламенту чи суду, посадові особи державних підприємств та державних органів: митники, фітосанітарні інспектори, представники державних агентств тощо). Перелік таких фактів має розробити Національне антикорупційне бюро (НАБУ). 

Відповідно до Рекомендацій ОЕСР на рівні закону має бути запроваджено заборону податкового вирахування витрат, понесених для сприяння корупції або підкупу іноземних посадових осіб. Зрозуміло, що у звітності підприємств у витратах навряд чи буде рядок «хабарі» чи «підкуп». Проте можуть бути інші витрати, які ДПС може кваліфікувати як такі, що пов’язані із міжнародними операціями і вплинули на зниження оподатковуваного доходу (наприклад, консультаційні послуги, послуги з посередництва). 

У разі виявлення податківцям фактів підкупу, визначених НАБУ, законопроєкт передбачає:

  • зобов’язання для підприємств зберігати первинні та інші документи, інформацію, та показники, пов’язані з обчисленням і сплатою податків на три роки довше, ніж визначено Податковим кодексом (різні документи на сьогодні зберігаються від 3 до 7 років); 
  • сплату штрафу у розмірі 7,5% від суми (різниці) збільшення витрати, що вплинуло на зменшення податку на прибуток. Такі витрати мають бути встановлені ДПС під час перевірки підприємства. Такі перевірки можуть здійснюватися без дотримання строку давності;
  • накладання штрафу на платника податку в розмірі 50% суми податкового зобов’язання або вартості об’єктів оподаткування для резидента Дія Сіті.

Заборона медикам та фармацевтам просувати ліки за гроші

Законопроєкт №10293 має на меті підвищити об’єктивність професійної діяльності медиків та фармацевтів, заборонивши їм отримувати кошти чи подарунки від фармкомпаній за призначення певних ліків. Медикам також заборонили використовувати рекламні бланки фармкомпаній для написання рецептів для пацієнтів. Крім того, медичним працівникам буде заборонено використовувати свої повноваження задля особистих цілей чи блага близьких осіб. 

Основна ідея проєкту полягає в тому, щоб уникнути впливу фінансових стимулів на професійні рішення медичних та фармацевтичних працівників.

Боротьба з корупцією під час виділення землі для розміщення МАФів та парковок

Законопроєкт №10308 запроваджує онлайн-аукціони для визначення права на розміщення МАФів та парковок. Цей механізм має забезпечити вільний доступ зацікавлених осіб до конкурсу, збільшить конкуренцію та відповідно доходи центральних та місцевих бюджетів і уможливить громадський контроль за процесом виділення землі, що допоможе знизити корупцію у цій сфері. До того ж, схеми розміщення МАФів виноситимуться на громадське обговорення, що забезпечить залучення громадян до ухвалення рішень про благоустрій.

Для парковок за допомогою аукціонів визначатимуть:

  • орендаря земельної ділянки, яка виділялася спеціально під парковку, і в цьому випадку оператором є сам орендар.
  • оператора, якому надається в користування (не в оренду) ділянка дороги, де він обладнує та утримує паркувальний майданчик. 

Поліграф для посадовців

Депутати зареєстрували законопроєкт, який пропонує запровадити добровільне проходження поліграфа для всіх високопосадовців (від суддів до міністрів та депутатів), щоб виявити колаборантів та агентів Кремля. Їх будуть перевіряти у питаннях, які можуть становити загрозу національній безпеці України: зв’язки з російськими та білоруськими спецслужбами, співпраця з представниками цих країн, громадянство іноземної держави, поширення закритої інформації про ЗСУ та ін. 

Незважаючи на відсутність наукового обґрунтування ефективності поліграфів, в Україні вони широко застосовуються у різних сферах. Однак, отримані таким чином відомості не можуть бути прийняті судами як докази у справі, вони є лише орієнтирами для збирання офіційних доказів. Відповідно законопроєкт встановлює, що проходження поліграфу буде добровільним і його результати не можуть бути використані як підстава для звільнення чи ініціювання кримінального провадження. Хоча ці дослідження не матимуть юридичної сили, вони будуть використовуватися як додаткова інформація Службою безпеки та розвідувальними органами України.

Усиновлення / удочеріння

Перевірка на зв’язки з рф та білоруссю стане у пригоді не лише СБУ та розвідувальним органам, але й органам опіки. Законопроєкт 10298 пропонує заборонити особам, які співпрацюють з рф та білоруссю (покарані за статтями «Державна зрада», «Колабораційна діяльність», «Пособництво державі-агресору», «Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України»), усиновлення дітей. Окрім них обмеження буде застосовуватися до осіб, які були притягнуті до адміністративної відповідальності за домашнє насильство та насильство за ознакою статі. 

Рисунок 1. Кількість звернень стосовно фактів домашнього насильства та відкритих за ними проваджень

*приблизні дані. Джерела: публікація Юргазети, Вищої школи адвокатів, Юрфем

За перше півріччя 2023 року в Україні зареєстровані на 40% більше випадків звернень з приводу фактів домашнього насильства (рис. 1). При цьому лише невелика частка таких випадків розглядаються судами: у 2021 році за ст. 126-1 КК України було 1498 вироків, а у 2022 році – 962. 

Сьогодні особа, яка вчинила домашнє насильство і понесла за це кримінальне покарання, не може бути усиновлювачем. Однак, існує ризик передачі дітей на виховання особам, на яких накладено лише адміністративне стягнення за цей злочин.

Демобілізація

Військова тематика постійно є актуальною для законотворців. На початку грудня було зареєстровано два законопроєкти, які пропонують запровадити додаткові умови для демобілізації: один – у разі наявності у військового загиблих або зниклих безвісті під час проведення АТО (з 2014 року), інший – у разі військової служби протягом 18 місяців (не пізніше трьох місяців з дня подання рапорту на звільнення).

Обидва законопроєкти не надають пропозицій щодо практичної реалізації пропозицій, оскільки не визначають приблизну кількість осіб, які можуть бути звільненні з військової служби за цими причинами, та не пропонують, за рахунок яких ресурсів забезпечити заміну демобілізованим  військовослужбовцям. 

Суди для військових

Ще два проєкти – 10301 та 10302 – спрямовані на визначення у місцевих та апеляційних судах спеціалізованих суддів (обиратимуться на 5 років), які здійснюватимуть розгляд справ щодо військових кримінальних правопорушень та порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. На думку авторів проєкту, зміни можуть поліпшити процес розгляду воєнних і військових злочинів, оскільки ці судді набуватимуть відповідний досвід.

Позитивні зміни для кінематографії

Президентський Законопроєкт №0236 передбачає ратифікацію Конвенції Ради Європи про спільне кінематографічне виробництво. Її положення розповсюджуються на спільні виробництва, які здійснюються на території не менше трьох країн-учасниць. Зокрема конвенція передбачає право на пільги (звільнення від оподаткування, державні замовлення та надання субсидій тощо) для фільмів, створених у спільному виробництві. Країни-учасниці Конвенції повинні сприяти в’їзду та перебуванню технічного та мистецького персоналу з інших країн, які беруть участь у спільному кінематографічному виробництві. 

Ратифікація Конвенції надасть українським продюсерам більше можливостей для участі у міжнародних проектах і таким чином сприятиме розвитку української кінематографії та її присутності у світі.

Захист української мови

Рекордсменом зі швидкості ухвалення став законопроєкт 10288-1 про зміни до закону про нацменшини. Він був зареєстрований 5 грудня, а прийнятий ВРУ і підписаний Президентом України вже 8 грудня. Цей проєкт альтернативний до урядового законопроєкту 10288, про який ми писали у попередньому огляді. Той, на думку громадськості і народних депутатів, ніс ризики розповсюдження в Україні російської мови завдяки механізмам, створеним для мов нацменшин. Узгоджена з усіма фракціями ВРУ ініціатива 10288-1 прибирає ці ризики, забороняючи використовувати норми законопроєкту  для  мови держави-агресора або держави-окупанта.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний