Від 60 і вище: чи доживають українці до пенсії? | VoxUkraine

Від 60 і вище: чи доживають українці до пенсії?

Photo: depositphotos.com / dimaberkut
8 Серпня 2018
FacebookTwitterTelegram
8625

Тема пенсійного віку часто є підставою для маніпуляцій з боку експертів та журналістів. Завдяки красномовним заголовкам ЗМІ формується громадська думка, що про пенсію можна особливо не переживати, адже до неї мало хто доживе. Скільки українців насправді доживають до 60 років, скільки часу проводять на пенсії і чи варто покладатися на коротке життя?

«У нас така тривалість життя, що я до пенсії не доживу» – один з найпопулярніших міфів щодо пенсії в Україні. Особливо притаманний цей підхід чоловікам. Підігрівається така думка і заголовками газет. Чим більш скандальний заголовок і чим більше страшить інфографіка, тим більше уваги читачів, яка й є кінцевою метою видання.

З іншого боку, така постановка питання має токсичний вплив. Це відмічають експерти пенсійної системи, опитані в рамках проекту  EXCEPT про наслідки нестабільності на ринку праці для молоді. Адже, якщо до пенсійного віку не доживеш, то навіщо турбуватися про пенсію?

Ми вирішили перевірити, чи правда, що українці не доживають до пенсії.

Для початку проаналізуємо очікувану тривалість життя. Найчастіше ми чуємо про тривалість життя від народження. В Україні за даними Державної служби статистики у 2016 році цей показник складав 66,7 років для чоловіків і 76,5 років для жінок. Це один з найнижчих показників тривалості життя в Європі. Три головні причини смертності українців – це хвороби системи кровообігу, новоутворення та зовнішні причини смерті, на які разом припадає 86% всіх летальних випадків (Держстат 2017а) . Тим не менш, до пенсійного віку 60 років  доживають 80% громадян, 71% чоловіків та 89% жінок (Держстат 2017b).

На показник тривалості життя при народженні дуже впливає смертність у дитячому віці. Тому в питаннях пенсії більш важливим є показник очікуваної тривалості життя у певному віці. Так чоловіки, яким виповнилося 40 років, в середньому доживають до  70,1 років, а жінки – до 78,1 років (Графік 1а). А у 60 років очікувана тривалість життя зростає до 75,4 та 85,5 для чоловіків та жінок відповідно (Графік 1b). Як бачимо, на тих, хто доживає до пенсії, попереду чекає ще досить тривала частина життя. Тож варто завчасно подумати про кошти, які будуть потрібні після завершення трудової діяльності.

Графік 1а

чи доживають українці до пенсії

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров’я, 2015

 

Графік 1b

чи доживають українці до пенсії

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров’я, 2015

 

Також ми вирішили порівняти те, скільки років проводять на пенсії жителі різних країн. Для цієї вправи ми обрали такий показник, як очікувана тривалість здорового життя у 60 років. Тривалість здорового життя означає період життя у стані доброго або задовільного стану здоров’я. Цей показник для різних країн публікує Всесвітня організація охорони здоров’я. Від очікуваної тривалості здорового життя у 60 років ми відняли пенсійний вік (який різниться в залежності від країни). Таким чином Графік 2 приблизно оцінює роки здорового життя на пенсії в Україні та країнах OECD. В Україні з жовтня 2017 року введено коридор виходу на пенсію за віком від 60 до 65 років ( для жінок цей вік дещо менший, але згодом досягне такого ж рівня, тому для теперішньої молоді, ця різниця не має значення). Таким чином для України вказано обидва показники – тривалість здорового життя на пенсії при виході на пенсію у 60 та 65 років відповідно.

Графік 2а

Чи доживають українці до пенсійного віку

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров’я, Pensions at a Glance 2017 – © OECD 2017, власні розрахунки

 

Графік 2b

очікувана тривалість життя

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров’я, Pensions at a Glance 2017 – © OECD 2017, власні розрахунки.

 

Отже, при виході на пенсію у 60 років на українців чекає в середньому 13-17 років  для чоловіків і жінок, що є більшим за відповідний показник багатьох країн OECD, зокрема Німеччини, Бельгії, Швеції, Чехії, Словаччини, Польщі, через те, що у цих країнах вік виходу на пенсію вищий за український. В той же час, при виході на пенсію у 65 років, цей показник дійсно є найнижчим – 8-12 років. Втім тривалість життя зростає, тому тому коли поточні 20-річні підуть на пенсію у 65 то тривалість життя може бути вищою. Ці дані підтверджують, що для більшості українців очікування  “я до пенсії не доживу” не відповідатимуть дійсності. Ті ж, хто захоче перевірити цей прогноз на власному досвіді, ризикують опинитися по досягненню пенсійного віку без засобів для існування. Отже будуть змушені продовжувати працювати, незважаючи на потенційні обмежені фізичні можливості та стан здоров’я.

Графік 3.  Середній ефективний вік та стандартний законодавчий вік виходу на пенсію у 2016

Пенсійний вік

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров’я, Pensions at a Glance 2017 – © OECD 2017, Figure 1.6.

 

Примітки

  1. Державна служба статистики України (Держстат). 2017a. Населення України за 2016 рік. Демографічний щорічник.
  2. Державна служба статистики України (Держстат). 2017b. Таблиці  народжуваності, смертності  та очікуваної тривалості життя. Статистичний бюлетень.
  3. OECD. 2017. Pensions at a Glance 2017: OECD and G20 Indicators, OECD Publishing, Paris.
  4. WHO. 2018. Healthy life expectancy (HALE) at age 60 (years) (Mortality and global health estimates)
  5. World Life Expectancy. 2018. Life expectancy by age.
Автори