Від Гройсмана до Гончарука: реформи перехідного періоду | VoxUkraine

Від Гройсмана до Гончарука: реформи перехідного періоду

24 Грудня 2019
FacebookTwitterTelegram
2593

В останні дні уряду Гройсмана і перші дні уряду Гончарука Індекс реформ вчетверте за всю історію свого існування знизився до нуля. Але вже наприкінці вересня нові парламентарі перейшли у «турборежим» і ухвалили низку важливих законів. 

Серед них – запуск Вищого антикорупційного суду, «митний безвіз», важливі зміни у наданні екстреної допомоги та підвищенні кваліфікації вчителів, спрощення поштових переказів. Не обійшлося і без антиреформи – відновлення раптових перевірок для бізнесу.

«Безвіз» на митниці. Перші кроки до спільного транзиту з ЄС

Важливою складовою поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) України з ЄС є запровадження спільної транзитної системи на митниці.

Євросоюз ще у 1987 році прийняв Конвенцію про спільний режим транзиту, що значно спрощує життя експортерам – для того, щоб товари вільно перетинали кордони між країнами, експортеру достатньо оформити одну митну декларацію, а митні збори сплачуються тільки у пункті призначення. Регулює та відслідковує ці митні процеси система New Computerised Transit System (NCTS). Окрім країн-членів ЄС, спільними транзитними країнами також є Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн, Швейцарія, Турція, Північна Македонія та Сербія. 

Законом від 12 вересня врегульовано запуск NCTS і в Україні. За умови успішної роботи ми зможемо приєднатись до спільного режиму транзиту з ЄС уже наступного року.

Окремий суд для топ-корупціонерів

Для того, щоб ефективно розслідувати корупційні злочини, за останні 5 років були створені Національне антикорупційне бюро (НАБУ), Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП). Вищий антикорупційний суд (ВАКС) має розглядати усі справи, які розслідували ці органи. 

З огляду на те, що корупційних справ у країні назбиралося багато, а суддів ВАКС всього 38, один суддя мав одночасно розглядати близько 100 справ. Для того, щоб знизити навантаження на суддів, Законом від 18 вересня було визначено, що ВАКС буде розглядати лише справи топ-корупціонерів. Навантаження на суддів зменшиться до 10-12 справ.

Нові вимоги до бригад швидкої

В Україні низький показник успішності реанімації на догоспітальному етапі – лише 8,5%. Для прикладу, в Європі він складає 29,5%. Реформа екстреної медичної допомоги покликана підвищити цей показник – запроваджуючи сучасну диспетчерську систему, оновлюючи автопарк та вводячи нові вимоги до бригад. 

Відповідні вимоги були затверджені Постановою уряду від 21 серпня. 

Згідно з ними, кожна бригада має складатися із не менш ніж одного парамедика (випускники медвузів із дипломом бакалавра) та екстреного медичного техніка (це може бути водій, який пройшов відповідну підготовку). Таким чином водій швидкої буде також допомагати бригаді врятувати пацієнта, а не просто чекати, доки лікарі чи парамедики зроблять свою справу.

Щоб запровадити ці зміни, потрібно буде створити систему підготовки та перепідготовки усіх працівників бригади із зовнішнім контролем теоретичних знань та практичних навичок.

Нові можливості підвищення кваліфікації для вчителів

У 2017 році в рамковому законі про освіту запровадили принцип «гроші ходять за вчителем», згідно з яким вчителі отримали право обирати курси для підвищення кваліфікації самостійно – проте механізму для практичної реалізації цього принципу не було.

Постановою уряду від 21 серпня було затверджено, за якою процедурою вчитель може обирати курси та скасовано обмеження щодо формату – можна навчатися на курсах, їздити на стажування, відвідувати майстер-класи, семінари тощо. Загальна тривалість навчання повинна бути не меншою, ніж 150 годин за 5 років.

Остаточне скасування ліцензування у телекомунікаціях

Незважаючи на відміну ліцензування телекомунікаційних операторів з минулого року, в законодавстві існувала колізія щодо певних видів послуг. Наприклад, щоб надавати послуги фіксованого телефонного зв’язку, мобільного зв’язку та бездротового доступу все ж таки потрібно було отримати ліцензію у Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ). 

Законом від 18 вересня визначено, що тепер оператор повинен лише повідомити НКРЗІ про факт надання послуг.

Спрощення послуги грошових переказів для поштових компаній

Для того, щоб реалізовувати послугу грошових переказів, поштовим операторам потрібно було відкривати банківський рахунок – це додаткові витрати, утримання персоналу тощо. Постанова від 22 липня НБУ дозволяє поштовим операторам здійснювати перекази без відкриття банківського рахунку. Однак вони повинні попередньо отримати відповідну ліцензію від НБУ.

Антиреформа: перевірки бізнесу без попередження

За даними Держстату, понад 3,5 млн українців у 2018 році працювали без оформлення. Наглядає за несумлінними работодавцями та штрафує за неоформлених працівників Державна інспекція з охорони праці. Проте чинне законодавство дозволяло інспекторам відвідувати підприємства лише попередивши про це за 10 днів – за цей час неоформлених працівників очікувано меншало. 

Постановою від 21 серпня уряд дозволив інспекторам з праці безперешкодно та без попереднього повідомлення проводити інспекційні відвідування. Але, як це часто буває, сумлінні відповідають за несумлінних: більшість штрафів накладаються за формальні порушення заповнення карток, особистих справ працівників, за виплату відпускних не за три дні, а за один день до відпустки. При цьому саме тіньові працедавці так і залишаються непокараними. Про це повідомляє Спілка українських підприємців, яка вже офіційно звернулася до Олексія Гончарука з проханням прийняти рішення про визнання Постанови недійсною.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний