Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють статтю з відео, на якому Білл та Мелінда Гейтс дають інтерв’ю в американському вечірньому ток-шоу «The Late Show with Stephen Colbert» («Пізнє шоу зі Стівеном Колбертом») і нібито заявляють, що коронавірус не був виділений. А вірусологи самі визначають, що називати коронавірусом.
Це відео із нібито зізнанням Гейтсів — відеофейк. Насправді це уривок випуску, який вийшов на YouTube-каналі шоу 13 лютого 2019 року. І в оригінальній версії англійською подружжя Гейтс взагалі не говорили про коронавірус.
Перший скриншот — дата виходу оригінального відео, другий — дата публікації статті-фейка
Нагадуємо, ВООЗ оголосила «надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров’я міжнародного значення через спалах COVID-19» 30 січня 2020 року, а пандемію — 11 березня 2020 року. Тобто майже через рік після того, як вийшло інтерв’ю Гейтсів.
На відео з інтерв’ю подружжя Гейст накладено неправильний переклад. Насправді Білл та Мелінда Гейтс говорять про «Річний лист 2019» («2019 Annual Letter»), у якому подружжя ділиться досягненнями Фонду Гейтсів, повідомляє про перебіг справ та подальші плани тощо (0:50-01:34). Про те, що Білл Гейтс — другий у списку найбагатших людей у світі (01:36-01.57); про податки для мільярдерів (02:13-04:27); чи планують Гейтси йти в політику (05:30-06:15).
При цьому коли ведучий Стівен Колберт показує на камеру згаданий «Річний лист», фейкомети озвучують, ніби він говорить: «Я знайшов дуже цікаву статтю в газеті, де написано, що так звані екзосоми практично неможливо відрізнити від коронавіруса. А як же тоді вірусологи визначають, що це саме коронавірус?». Насправді Колберт говорить: «Я знаю, що ви тут, аби обговорити ваш «Річний лист 2019 року». Ви випускаєте лист за рік від Фонду Білла та Мелінди Гейтс. Яка мета листа? І чого саме лист? Вже є комп’ютери».
Напис англійською «2019 Annual Letter» («Річний лист 2009»). У фейковому відео показують, ніби це «газета», де ведучий прочитав, що екзосоми не можна відрізнити від коронавіруса
На 16-й секунді фейкового відео Білл Гейтс відповідає Колберту, і його озвучують так: «Справа в тому, що кожен вірусолог — агроном. Вони самі визначають, що називати банрановірусом, адже вони не виконують повноцінного виділення барановірусу за наукою». Насправді Гейтс, відповідаючи Колберту на питання, навіщо його фонд випускає «Річний лист», говорить: «Щороку ми бачимо багато чого. Ми подорожуємо до Африки, зустрічаємося з науковцями. Ми бачимо, що багато чого йде дуже добре. Наприклад, скорочення дитячої смертності, поліпшення харчування. Тож це шанс для нас поділитися, чому ми в захваті від роботи й куди все рухається».
У фейковому відео також є інші відредаговані фрагменти: на 1:26 хвилині з’являються неякісні зображення із підписом російською мовою. В оригінальному відео їх немає.
Стоп-кадр із відеофейку
В озвучці російською замість слова «коронавірус» спікер вживає «барановірус». Так часто роблять прихильники конспірологічних теорій, які стверджують, що коронавірусу не існує. І вважають, ніби соціальні мережі та відеостримінги цензурують їхні неправдиві відео за вживання слів «коронавірус», «вакцини» тощо.
Насправді вірус SARS-CoV-2 був ідентифікований китайською владою 7 січня 2020 року, після чого було проведено секвенування його генетичного матеріалу.
Схожі фейки, ніби коронавірус не був виділений, VoxCheck уже спростовував тут і тут.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний