ВІДЕОФЕЙК: На білборді в центрі Нью-Йорку написали, що Крим належить росії — відео

ВІДЕОФЕЙК: На білборді в центрі Нью-Йорку написали, що Крим належить росії — відео

30 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
86

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали знову просувають наратив про «російський Крим». Вони поширюють відео білборда в Нью-Йорку, на якому нібито розмістили мапу Криму з російським прапором та написом «Крим — це росія! 10 років разом! Об’єднані!».

Утім, це — відеофейк. Запис відредагували, на білборді насправді розміщена реклама Coca-Cola.

Скриншот із відео, яке поширюють росіяни

Нам не вдалося знайти оригінальний запис, яке поширюють росіяни. Проте зворотний пошук окремих кадрів із відео у Google Images показав, що запис із таким написом поширюють переважно російськомовні ресурси. Про розміщення такого білборда у Нью-Йорку також не писали жодні надійні міжнародні медіа.

За пошуком високих будівель на Google Maps ми ідентифікували місце зйомки — відео зробили на площі Таймс-сквер. Банер, на якому нібито показали мапу «російського» Криму, насправді належить компанії Coca-Cola. Остання має свій білборд на цьому місці вже понад 100 років, востаннє оновила його та зробила у форматі 3D у 2017 році. Відтоді повідомлень про його заміну не було, а також немає свідчень, що компанія транслює політичні заяви, окрім своєї продукції.

Уперше пропагандисти поширили відео із мапою окупованого Криму на білборді 18 березня 2024 року. Цю дату росіяни називають «днем возз’єднання із Кримом». Насправді ж це день, коли путін проголосив анексію українського півострова у 2014 році.

18 березня 2024 року на офіційній сторінці вулиці Таймс-сквер в інстаграмі опублікували відео, зокрема, у кадр потрапив і червоний білборд. На ньому чітко видно рекламу компанії Coca-Cola, а не напис про «російський» Крим. Відсутність таких написів підтверджують і численні публікації користувачів на тлі білборда до і після 18 березня.

Білборд із рекламою компанії Coca-Cola на Таймс-сквер 18 березня 2024 року. Джерело: @timessquarenyc

Також ми перевірили окремі кадри з відео в онлайн-сервісі Forensically. Інструмент ELA (Error Level Analysis) виділяє яскравішим кольором елементи зображення, які змінили або додали. Так, можна побачити, що рекламу про «російський» Крим та мапу півострова додали на вже готовий запис.

Ліворуч — скриншот із відео росіян, праворуч — результат перевірки у Forensically

Раніше ми вже спростовували схожі фейки, нібито у Нью-Йорку реклама допомоги Ізраїлю «витісняє» рекламу про допомогу Україні, а на одному з банерів начебто опублікували заклики до Зеленського лікуватися від наркозалежності.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний