ВІДЕОФЕЙК: Сюжет «ТСН» про ухвалені правки нардепки Мар`яни Безуглої щодо військового обліку жінок

ВІДЕОФЕЙК: Сюжет «ТСН» про ухвалені правки нардепки Мар`яни Безуглої щодо військового обліку жінок

25 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
418

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, нібито з етеру «ТСН», в якому ведуча Алла Мазур повідомляє, що через ухвалені правки від депутатки Мар`яни Безуглої жінки, які не народили до 25 років, мають обов`язково встати на військовий облік. Окрім цього, мовляв, Верховна Рада розширила перелік спеціальностей для жінок, які будуть зобов`язані стати на військовий облік. 

Утім, це відеофейк. У першій редакції законопроєкту про мобілізацію немає змін, які стосуються військового обліку чи мобілізації жінок. «ТСН» не публікувала такий сюжет, запис створили за допомогою штучного інтелекту.   

Скриншот повідомлення

22 грудня на сторінці у фейсбуці заступниця голови Комітету з нацбезпеки та оборони Мар`яна Безугла опублікувала тези із законопроєкту про рекрутинг, мобілізацію та проходження служби з урахуванням коментарів Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. За її словами, у тексті законопроєкту серед іншого містились норми, які передбачали постановку на облік для всіх жінок від 18 до 60 років та мобілізацію за їхнім бажанням. 

25 грудня Кабінет Міністрів вніс до Верховної Ради законопроєкт №10378 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби». У ньому не було положення про обов`язкову постановку на облік для усіх жінок, а також переліку професій, представниці яких мали б обов`язково встати на військовий облік. Тобто у тексті законопроєкту не було змін щодо мобілізації жінок. 11 січня Кабмін відкликав законопроєкт з розгляду у Верховній Раді, нову версію документа мають підготувати протягом кількох тижнів. 

Згідно з чинним законодавством (на момент написання статті), обов`язково на військовий облік мають стати лише медикині та фармацевтки, а фахівчині інших професій, суміжних із військовими спеціальностями, можуть зробити це за власним бажанням.  

До того ж «ТСН» не знімали сюжет із таким змістом. На відео видно назву сюжету «українські амазонки». Такий ролик «ТСН» дійсно опублікували у грудні 2020 року. У ньому йшлось про жінок, які за власним бажанням вирішили вступити до лав ЗСУ та з якими проблемами стикаються під час служби.

Вгорі — скриншот із відео, яке поширили, внизу — скриншот із сюжету «ТСН» від 6 грудня 2020 року 

Окрім цього, голос Алли Мазур видається неприродним. Вона неправильно поставила наголос у прізвищі депутатки, замість «БезУгла» сказала «БезуглА» та неправильно вжила прийменник: «правки з закон». У кінці відео ведуча запропонувала перейти за посиланням в телеграм-канал, аби дізнатись, кого торкнуться нововведення. Однак під час перегляду телеетеру це було би зробити неможливо. На момент написання статті в описі сторінки в інстаграм «only_ukraine_3cy», яка поширила фейковий допис, не було посилання на телеграм-канал. Хоча часто пабліки пропонують перейти за посиланням на сторінки інших соцмереж, щоб дізнатись «сенсаційну інформацію», у такий спосіб збільшуючи кількість підписників. 

Також кілька помилок є у титрах, зокрема у відео прізвище депутатки провідміняли на російський манір «Безуглой», замість «Безуглої» та написали «розширене коло професії» замість «професій».   

Ми також вирішили перевірити звукову доріжку відео за допомогою інструмента  AI Speech Classifier, який визначає, чи створили голос у відео за допомогою штучного інтелекту (ШІ) в програмі ElevenLabs. Програма показала, що голос із 98% імовірністю згенерований з використанням ШІ.

Результат перевірки в AI Speech Classifier

Раніше ми спростовували фейк, нібито у ЗСУ натякнули, що невдовзі почнеться мобілізація жінок.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний