ВІДЕОФЕЙК: У київському ресторані гостям пропонували шашлик із карабаським димком та шот «За Пашиняна»

ВІДЕОФЕЙК: У київському ресторані гостям пропонували шашлик із карабаським димком та шот «За Пашиняна»

31 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
169

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото штендера біля ресторану на якому вказано, що у закладі проходить акція: «шашлик з карабахським димком та шот “За Пашиняна” = 500 грн». У дописі автори вказують, нібито цю табличку поставили біля одного з київських ресторанів, мовляв, так українці віддячують за гуманітарну допомогу, надану Вірменією.

Утім, це фото відредагували, насправді на штендері біля ресторану містився інший напис.

Скриншот допису

На фото видно частину назви закладу «..ма Гочі», тож ми знайшли ресторан грузинської кухні у Києві «Мама Гочі». Ми порівняли фасади будівлі на фото та відео з соцмереж ресторану з фото закладу, яке опублікували у мережі. На те, що користувачі поширили фото саме з цього ресторану, вказують однаковий шрифт та колір вивіски закладу, прозорі стіни ресторану, клумба перед входом та опора, по якій плететься виноград.

Вгорі — допис, який поширили у мережі; внизу — фасад ресторану «Мама Гочі» 

20 вересня в інстаграм-сторінці закладу повідомили, що ніколи не робили таку акцію та вказали, що додають фото та відео фасаду ресторану в реальному часі. На штендері містились ціни на напої. 

Скриншот допису на сторінці в інстаграмі ресторану «Мама Гочі» 

Також перевірка фото в інструменті InVID показала, що напис про шашлик з карабаським димком та шот «За Пашиняна» на дошці виділяється яскравістю, порівняно з іншими предметами на зображенні, що свідчить про можливе редагування фото.

Аналіз фото в InVID, за методами Laplacian, Median Noise

На те, що акцію вигадали, вказують ще кілька деталей. Зокрема, у меню ресторану немає шотів, а слово «карабахським» написане з помилкою. Адже за правилом чергування приголосних перед суфіксом -ськ кiнцевий приголосний основи «х» замінюється на «с».

Перше поширення цієї новини ми знайшли у телеграм-каналі «Осташко! Важное» 20 вересня. Автор поширив коротке відео з написом на дошці біля закладу, пізніше інші російські ресурси почали поширювати скриншот з цього ролика або сам ролик. Примітно, що користувачі з України не публікували цю новину. 

Раніше ми спростовували фейк, нібито у львівському закладі подають коктейль «Горлівська мадонна» та сет шотів «Алея ангелів».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний