Відкритий лист до Генерального директора YouTube від міжнародних фактчекерів

Відкритий лист до Генерального директора YouTube від міжнародних фактчекерів

12 Січня 2022
FacebookTwitterTelegram
797

Пані Сьюзан Войчицькі,

Минуло майже два роки з початку пандемії COVID-19. Світ знову і знову ставав свідком того, наскільки деструктивними можуть бути дезінформація та хибні дані для соціальної гармонії, демократії та громадського здоров’я. При цьому було зруйновано безліч життів та джерел засобів для існування, і навіть більше — через таку дезінформацію занадто багато осіб втратили своїх близьких та рідних. Як міжнародна мережа організацій, що займаються перевіркою фактів, ми стежимо за тим, як брехня розповсюджується онлайн. І щодня ми бачимо, що YouTube — це один із головних засобів передачі дезінформації та хибних даних онлайн по всьому світу. Ми як глобальне співтовариство організацій, що займаються перевіркою фактів, дуже стурбовані з цього приводу.

Чого ми точно не бачимо, так це належних зусиль з боку YouTube щодо запровадження політик, що можуть допомогти у вирішенні цієї проблеми. Навпаки, YouTube надає свою платформу в якості зброї для нечесних гравців, що бажають маніпулювати іншими і експлуатувати їх, а також отримувати для себе переваги та прибутки за їх рахунок. Поточні заходи показали свою неефективність. Саме тому ми вимагаємо, щоб ви вжили ефективних заходів для припинення дезінформації та розповсюдження хибних даних, а також розробили план дій для створення відповідної політики і оперативних втручань для покращення інформаційної екосистеми, — і все це має здійснюватися у співпраці з незалежними і неупередженими міжнародними організаціями, що займаються перевіркою фактів.

Минулого року ми спостерігали за тим, як процвітають та співпрацюють через кордони групи конспірологів, у тому числі із міжнародним рухом, що розпочався у Німеччині та потім перекинувся до Іспанії і розповсюдився по Латинській Америці, — і все це здійснювалося з використанням YouTube. Саме тоді мільйони інших користувачів переглянули їх відео грецькою та арабською мовами, і це надихнуло їх на бойкотування вакцинацій або лікування інфекції COVID-19 псевдо-науковими лікарськими засобами. Окрім COVID-19 відео на YouTube роками сприяли розповсюдженню фальшивих засобів лікування раку.

У Бразилії ця платформа використовувалася для посилення ненависті проти соціально незахищених прошарків населення, охоплюючи десятків тисяч користувачів. Також вона створювала небезпеку і для виборів. На Філіппінах брехливий контент із більше 2 мільйонів переглядів, що заперечував порушення прав людини та корупцію упродовж багатьох років воєнного стану, використовується для очищення репутації сина останнього диктатора, що є одним із кандидатів на виборах 2022 р.  На Тайвані останні вибори були спотворені необґрунтованими звинуваченнями у їх фальсифікації. Весь світ спостерігав наслідки дезінформації, коли масовий рух атакував Капітолій США минулого року. З надвечір’я президентських виборів у США до дня після їх завершення відео на YouTube підтримували «брехливі» історії, які були переглянуті 33 мільйони разів.

Приклади неможливо злічити. Багато з цих відеороликів та каналів залишаються онлайн й сьогодні, і вони потрапили до контролю з боку політик YouTube, зокрема у неангломовних країнах і у Південній півкулі. Ми дуже втішені, що нещодавно ваша компанія вжила деяких заходів для вирішення цієї проблеми, але зважаючи на те, що ми щодня бачимо на цій платформі, ці зусилля не є результативними, і YouTube не надала жодних якісних даних, які б підтвердили їх ефективність.

Платформа вашої компанії наразі тільки веде розмови про те, що дезінформація — це хибна дихотомія, яка стосується лише видалення або невидалення контенту. У такий спосіб YouTube уникає можливості робити те, що дійсно підтвердило свою ефективність: наш досвід в якості фактчекерів разом із науковими доказами дозволяє нам вважати, що надання перевірених фактів є більш ефективним засобом, ніж видалення контенту. Це також дозволяє зберігати свободу вираження і визнає необхідність надання додаткової інформації для зниження ризиків заподіяння шкоди життю, здоров’ю, безпеці та демократичному процесу. І зважаючи на те, що величезний процент переглядів на YouTube надходить від власного алгоритму рекомендації, YouTube також має гарантувати, що не займається активним просуванням дезінформації користувачам і не рекомендує контент, що надходить із ненадійних каналів. 

Враховуючи все це, ми пропонуємо деякі рішення, які дійсно зможуть допомогти у скороченні розповсюдження дезінформації та хибних даних на YouTube. 

  1. Вживання заходів для досягнення значної прозорості в тому, що стосується дезінформації на цій платформі: YouTube повинна підтримувати незалежні дослідження щодо походження різних дезінформаційних кампаній, їх розповсюдження та впливу, а також відшуковувати найбільш ефективні шляхи для викриття такої хибної інформації. Необхідно опублікувати повну політику щодо модерації, яка стосується дезінформації та хибних даних, включно із використанням штучного інтелекту та того, які дані обробляються.
  2. Окрім видалення контенту для дотримання законодавчих вимог YouTube має зосередитися на наданні контексту та пропонуванні викриттів, і це має накладатися на відео або надаватися як додатковий відео-контент. Це можна здійснити лише шляхом запровадження осмисленої та структурованої співпраці з незалежними організаціями, що займаються перевіркою фактів, з усього світу, прийнявши на себе відповідальність і систематично вкладаючи зусилля для вирішення цих проблем.
  3. Вживання заходів проти осіб, що здійснюють порушення у створенні повторюваного контенту, який на постійній основі ідентифікується як дезінформація та хибні дані, зокрема осіб, що монетизують такий контент на цій платформі та за її межами, не надаючи їх алгоритмам рекомендації можливості просувати контент із таких джерел хибної інформації.
  4. Докладання поточних та майбутніх зусиль проти дезінформації та розповсюдження хибних даних на інших мовах, відмінних від англійської, надання даних щодо країни та мови, а також послуг із транскрибування, що будуть працювати на будь-якій мові.

Ми сподіваємося, що ви розглянете можливість запровадження цих ідей для досягнення суспільної користі та гарантування того, що YouTube буде платформою, що дійсно робить усе можливе для запобігання дезінформації та розповсюдження хибних даних, що стали зброєю проти її користувачів та суспільства в цілому. Ми готові та маємо можливість допомогти YouTube. Ми б хотіли зустрітися з вами для обговорення цих питань і пошуку шляхів для співпраці. З нетерпінням чекаємо вашої відповіді на дану пропозицію.

Africa Check (Сенегал, Нігерія, Кенія, ПАР) / Animal Político – El Sabueso (Мексика) / Aos Fatos (Бразилія) / Bolivia Verifica (Болівія) / BOOM (Індія, М’янма та Бангладеш) / Check Your Fact (США) / Code for Africa – PesaCheck (Буркіна-Фасо, Бурунді, Камерун, Центральноафриканська Республіка, Кот д’Івуар, Ефіопія, Гана, Гвінея, Кенія, Малі, Нігер, Нігерія, Сенегал, ПАР, Судан, Танзанія, Уганда та Зімбабве) / Colombiacheck (Колумбія) / CORRECTIV (Німеччина) / Cotejo.info (Венесуела) / Chequeado (Аргентина) / Delfi Lithuania (Литва) / Demagog Association (Польща) / Doğruluk Payı (Туреччина) / Dubawa (Нігерія, Гана, С’єрра-Леоне, Ліберія та Гамбія) / Ecuador Chequea (Еквадор) / Ellinika Hoaxes (Греція) / Fact Crescendo (Індія) / Fact-Check Ghana / FactCheck.org (США) / FactSpace West Africa / Facta (Італія) / FactcheckNI (Сполучене Королівство) / Factly (Індія) / Factual.ro (Румунія) /FactWatch (Бангладеш) / Fakenews.pl (Польща) / Faktist.no (Норвегія) / Faktograf.hr (Хорватія) / Faktoje (Албанія) / Fast Check CL (Чилі) / Fatabyyano (Близький Схід та Північна Африка) / Full Fact (Сполучене Королівство) / GRASS – FactCheck Грузія / India Today Group (Індія) / Istinomer (Сербія) / Istinomjer (Боснія і Герцеговина) / Hibrid.info (Косово) / Knack Magazine (Бельгія) / La Silla Vacía (Колумбія) / Lead Stories (США) / Les Surligneurs (Франція) / Logically (Сполучене Королівство) / Lupa (Бразилія) / Maldita.es (Іспанія) / MediaWise (США) / Mongolian Fact-checking Center (Монголія) / MyGoPen (Тайвань) / Myth Detector (Грузія) / NewsMobile (Індія) / Newschecker (Індія та Південна Азія) / Newtral (Іспанія) / Observador – Fact Check (Португалія) / Open Fact-checking (Італія) / OŠTRO (Словенія) / Pagella Politica (Італія) Poligrafo (Португалія) / PolitiFact (США) / Pravda (Польща) / Rappler  (Філіппіни) / Raskrinkavanje (Боснія і Герцеговина) / Re:Check/Re:Baltica (Латвія) / RMIT ABC Fact Check (Австралія) Rumor Scanner (Бангладеш) / Science Feedback (Франція) / StopFake (Україна) / Taiwan FactCheck Center  (Тайвань) / Tempo (Індонезія) / Teyit (Туреччина) / The Healthy Indian Project/THIP Media (Індія) / The Journal FactCheck (Ірландія) / The Logical Indian (Indian) / The Quint (Індія) / The Washington Post Fact-checker (США) / The Whistle (Ізраїль) / Univision – elDetector (США) / VERA Files (Філіппіни) / Verificat (Іспанія) / Vishvas News (Індія) / Vistinomer (Північна Македонія) / VoxCheck (Україна) / 15min (Литва)