Відповідатимуть за все. За які воєнні злочини проти України росія понесе покарання?

Відповідатимуть за все. За які воєнні злочини проти України росія понесе покарання?

Photo: ua.depositphotos.com / palinchak
21 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
2645

У контексті війни рф проти Україні деякі медіа помилково говорять про притягнення рф до відповідальності за «військові злочини». Такий термін — категорично некоректний. Правильно вести мову про відповідальність саме за ВОЄННІ злочини, тому що різниця між цими окремими видами злочинів принципова.

Voxcheck на основі матеріалів Регіонального центру прав людини пояснює, у чому відмінність між воєнними та військовими злочинами та за які саме воєнні злочини на рф чекає покарання. 

Чим відрізняється військовий злочин від воєнного?

Згідно зі ст. 401-435 Кримінального кодексу (КК) України, військовий злочин — це правопорушення проти порядку несення або проходження військової служби, які вчиняють військовослужбовці, а також військовозобов’язані та резервісти під час проходження зборів. Іншими словами, якщо, скажімо, військовий не виконує накази, чинить опір начальству, порушує відносини підлеглості, самовільно залишає частину або дезертує, це вважають військовим злочином. Починаючи з 2018 року замість терміну «військовий злочин» у КК України вживають назву «військове кримінальне правопорушення».

Інфографіку надано Регіональним центром прав людини

Воєнний злочин — це серйозне порушення законів та звичаїв війни. Це вбивства (за винятком вбивства комбатанта комбатантом) і катування, що мають місце в умовах збройного конфлікту, знищення або присвоєння майна без воєнної необхідності, призов на окупованій території, незаконні переміщення цивільного населення, атаки на цивільні об’єкти тощо. У Римському Статуті Міжнародного кримінального суду (МКС) воєнні злочини стоять поряд із такими злочинами як геноцид, агресія, злочини проти людяності. 

Інфографіку надано Регіональним центром прав людини

Інфографіку надано Регіональним центром прав людини

Важлива відмінність між військовим та воєнним злочинами — воєнні злочини можуть бути вчинені виключно в умовах збройного конфлікту і пов’язані з ним. Натомість військові  кримінальні правопорушення можуть мати місце як під час збройного конфлікту, так і під час проходження військової служби в мирний час. 

В обох випадках за злочин виникає індивідуальна відповідальність. Водночас якщо у разі військового злочину суб’єкт — це військові особи, то у воєнному — високопосадовці чи військове керівництво. 

Отже, за воєнні злочини до кримінальної відповідальності притягнуть не рф як державу, а її посадових осіб та інших учасників конфлікту. Бо цей вид відповідальності має індивідуальний характер. Державу можуть притягати до відповідальності за вчинення міжнародного протиправного діяння в рамках інших юрисдикцій (у вигляді сатисфакції, реституції, компенсації).   

Які воєнні злочини рф здійснює стосовно України?

Вбивство цивільного населення.

Російські окупанти неодноразово вбивали цивільне населення, що можна віднести до актів геноциду українського народу. Так, наприклад, 16 березня приблизно о 10 ранку у Чернігові відбувся обстріл мирних людей, які стояли у черзі за хлібом. Орієнтовна кількість загиблих становила 14 осіб. Російські снаряди влучили у багатоповерхівку та впали на території поблизу магазину.   

Джерело: Суспільне

Того ж дня російська авіація цілеспрямовано розбомбила Драматичний театр у центрі Маріуполя. У будівлі театру ховалися сотні мирних жителів, у тому числі й діти. Російські окупанти знали заздалегідь, що в театрі є діти — супутникові знімки від Maxar Technologies свідчать, що на асфальті великими літерами, які видно з неба, фарбою було написано «Діти». Попри це, літак скинув бомбу на будівлю. Після цього зруйнувалася центральна частина театру, уламками завалило вхід у бомбосховище, що знаходилося в будівлі. Під завалами досі перебувають понад 1000 людей.

Джерело: Telegram-канал «Мариуполь сейчас»

Джерело: супутниковий знімок Maxar Technologies за 14 березня

Також російські окупанти обстріляли пологовий будинок у Маріуполі. Як наслідок, пологовий будинок був знищений вщент, 17 людей отримали поранення, одна жінка та її ненароджена дитина померли. 

Джерело: Суспільне

Джерело: Суспільне

Джерело: Суспільне

Використання забороненої зброї.

14 березня група Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) у Миколаєві вилучила 10 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 8 касетних бойових елементів. Принципи міжнародного гуманітарного права, що регулюють ведення бойових дій, забороняють застосовувати касетні боєприпаси у населених пунктах.

Джерело: Telegram ДСНС України

В ООН підтвердили й інші випадки використання росією касетних бомб. Так, 24 лютого в Центральній міській лікарні у Вугледарі вибухнув касетний боєприпас. Внаслідок цього загинули четверо мирних жителів, ще десять отримали поранення. Також були пошкоджені машини швидкої допомоги, цивільні автомобілі та сама лікарня. 

Також були обстріли касетними боєприпасами у кількох районах Харкова, в результаті чого загинуло дев’ять мирних жителів та 37 було поранено.

Джерело: Forbes Ukraine & Bellingcat Investigation Team

Окрім касетної зброї російські окупанти використовують й інші види забороненої зброї. Під час обстрілів населеного пункту Попасна в Луганській області голова ОДА Сергій Гайдай та перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький повідомили, що рф застосовувала фосфорні боєприпаси. 

Пізніше фахівці Conflict Intelligence Team повідомили, що найімовірніше це були запалювальні ракети, а обстріл здійснювався з «Градів». Запалювальні боєприпаси заборонені Протоколом ІІІ Конвенції про заборону або обмеження застосування конкретних видів звичайної зброї, які можуть вважатися такими, що завдають надмірних ушкоджень або мають невибіркову дію. 

Джерело: Facebook керівника Луганської ОВА Сергія Гайдая 

Напади на об’єкти, що несуть значну загрозу довкіллю

Із початку військового вторгнення в Україну російські окупанти захопили українські атомні електростанції. Росіяни напали на ЧАЕС та встановили над нею та над Чорнобильською зоною відчуження контроль.

Російські окупанти повністю знеструмили Чорнобильську атомну електростанцію. Як зазначав  «Енергоатом», без електропостачання залишились Чорнобильська станція та всі ядерні об‘єкти Зони відчуження. Внаслідок цього на ЧАЕС був високий ризик зростання температури в басейнах витримки, виникнення небезпечного пару і виходу радіоактивних речовин у довкілля. Вітром радіоактивну хмару могло перенести в інші регіони України, білорусі, росії, Європи.

На атомній станції також не працювала вентиляція, а тому весь персонал, який там перебував, міг отримати небезпечну дозу випромінювання. На щастя, енергетикам вдалося відновити енергопостачання, але поки окупанти залишаються на станції, ризик радіаційного забруднення є дуже великим.

Окрім того, вночі з 3 на 4 березня російсько-окупаційні війська атакували найбільшу в Європі Запорізьку атомну станцію. Російські танкісти цілилися просто по станції і обстрілювали один із енергоблоків ЗАЕС. Через це там виникла пожежа. Підрозділи ДСНС не допускали до гасіння. Крім того, окупанти підривали боєприпаси на майданчику ЗАЕС.

Джерело: Forbes Ukraine

У разі вибуху на ЗАЕС наслідки могли б бути у шість разів більшими, ніж під час Чорнобильської катастрофи. Під час промови президент Володимир Зеленський назвав такі дії «терором небаченого рівня».

Обстріли гуманітарних конвоїв

Рашисти неодноразово атакували конвої з гуманітарною допомогою, які прямували в українські міста. Так, наприклад, російські війська цинічно обстріляли з «Градів» гуманітарний конвой, який мав прибути до Маріуполя. Через це гуманітарний коридор в Маріуполь скасували. До міста не вдалося відкрити зелений коридор, а режим тиші так і не відновився.

Джерело: Новинарня

Не припиняючи обстріли, російські окупанти не пускали навіть Червоний Хрест, який мав допомогти населенню — зокрема до міста Щастя у Луганській області. 

Джерело: Суспільне

Призов на окупованій території

Росія почала мобілізацію на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей і в окупованому Криму. Одна з причин — для продовження наступу у росії почало не вистачати ресурсів та сил. На тимчасово окупованих територіях Донеччини триває примусовий набір до складу «1 Армійського корпусу» окупантів. Більшу частину «новобранців» відправляють у найгарячіші точки без відповідної підготовки. Їх змушують на передовій розчищати перешкоди та рити окопи. Примусово мобілізованих майже нічим не забезпечують, їм бракує їжі.

Розвідка повідомляє, що в тимчасово окупованому Луганську відкрили пункт видачі тіл загиблих «мобілізованих» жителів окупованих територій в магазині «Копійка». Тіла видає «поліція» російської окупаційної армії. Разом із документами родичі отримують лише свідоцтво про смерть і дозвіл на поховання. Документів про те, де і за яких обставин «мобілізовані» загинули, немає.

Згідно з інформацією Головного управління розвідки Міноборони, компенсації за загиблих із цих територій росія не виплачує. Родичам загиблих кажуть, що жодних виплат за смерть «мобілізованих» із «л/днр» не передбачено навіть за наявності російського паспорта. Хоча родичам загиблих росіян офіційно обіцяли виплату в розмірі 12 млн рублів.

Посадові особи рф мають бути негайно притягнуті до міжнародної кримінальної відповідальності, так само як і рф — до міжнародної відповідальності. рф повинна відповісти за окупацію Криму і ОРДЛО, а також за криваву загарбницьку війну, яку вона віроломно розпочала о 5 ранку 24 лютого 2022 року проти всієї України та цивілізованого світу загалом. 

«Вокс Україна» та Регіональний центр прав людини продовжують свою роботу в умовах воєнного стану. Від початку війни команда «Вокс Україна» цілодобово перевіряє новини та спростовує дезінформацію росії. Ми також ведемо стрім головних перемог України: на воєнному, економічному, дипломатичному та інформаційному фронтах. Крім цього, ми запустили подкаст «Переможеньки».

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний