Як нові підходи до сталого будівництва можуть забезпечити ефективне відновлення України?

Як нові підходи до сталого будівництва можуть забезпечити ефективне відновлення України?

5 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
4102

Повномасштабна війна не лише загострила глобальну кліматичну кризу, але й привернула увагу українського суспільства до нагальної потреби у сталій та стійкій інфраструктурі. Масштаби руйнувань означають, що відбудова має бути не тільки швидкою, але й відповідальною та націленою на зменшення викидів вуглецю. Оскільки Україна веде переговори про вступ до ЄС, вона може заручитися підтримкою від європейських ініціатив, пов’язаних зі сталим будівництвом, зокрема ініціативою «Новий Європейський Баугауз» (НЄБ). 

Започаткована у 2021 році НЄБ спрямована на запровадження сталості у будівництві, посилення згуртованості спільнот, інклюзивності та естетичної цінності архітектурного ландшафту. НЄБ зосереджується на спільнотворенні, поєднанні людини, мистецтва, науки та культури й практикує активне залучення громадян до ухвалення рішень. Завдяки цьому популярність НЄБ швидко зростає. Це можна побачити за зростанням кількості учасників фестивалів та конкурсів, де архітектурні проєкти оцінюють на предмет відповідності цінностям НЄБ (див. врізку).

Для масштабного впровадження НЄБ необхідне навчання всіх учасників екосистеми будівництва про сучасне проєктування, матеріали та системи. Це передбачає підвищення кваліфікації та перепідготовку працівників у різних сферах на всіх рівнях: від будівельників і менеджерів до архітекторів, інженерів, страховиків, фінансистів, забудовників, а також представників місцевих органів влади та громадськості, які будуть першочерговими користувачами проєктів будівництва та реконструкції. 

У відповідь на теперішню нестачу фахівців (у Європі 78% малих і середніх підприємств усіх галузей мають труднощі під час пошуку працівників належної кваліфікації) ініціатива НЄБ заснувала Академію НЄБ. Сьогодні у Європі є кілька хабів Академії НЄБ, триває формування їхньої бізнес-моделі та переліку послуг, які вони зможуть надавати. За планом, протягом наступних 5 років свою кваліфікацію підвищать близько 3 млн працівників будівельної й дотичних галузей.

Успішним прикладом є Пілотний хаб сталого архітектурного ландшафту на основі відновлюваних матеріалів, створений при Університеті Примор’я у Словенії (New European Bauhaus Academy Pioneer Hub for Sustainable Built Environments with Renewable Materials, NEBAP Hub). Хаб пропонує тренінги з використання біоматеріалів, цифрових технологій та впровадження циркулярних рішень для прискорення декарбонізації архітектури в Європі та за її межами. 

В основі НЄБ – три цінності: сталість, інклюзивність та естетика. Вони є основою робочих принципів НЄБ – спільна творчість, залучення стейкхолдерів на різних рівнях та міждисциплінарність. Ці принципи мають бути в основі будь-якого проєкту, що керується НЄБ. 

Цінності НЄБ:

  • Сталий розвиток: НЄБ прагне зменшити шкоду від видобутку та переробки ресурсів, ліквідувати відходи та підвищити енергоефективність. Основною темою є відновлення зв’язку з природою, робота з відновлення природних просторів та інтеграція природи в антропогенне середовище.
  • Інклюзивність: НЄБ надає пріоритет рівності для всіх та рівному доступу як базовому принципу на всіх етапах проєкту. Йдеться про доступність та справедливе планування, що враховує потреби представників різних спільнот.
  • Естетика: НЄБ розглядає красу як цінність, що виходить за рамки функціональності, як додаткову вартість архітектурного об’єкту. Мета – надихати, створювати відчуття спільності через сприяння взаєморозумінню між різними культурами і змінювати на краще місця, де ми живемо, працюємо і відпочиваємо.

Принципи НЄБ:

  • Залучення всіх зацікавлених сторін: Будівельні та інфраструктурні проєкти мають враховувати потреби всіх, на кого вони можуть вплинути, від генерації ідеї, через планування, будівництво, використання та обслуговування і до знесення. Залучення громадян допомагає забезпечити інклюзивність і підсилити естетичну цінність, а також поширює знання та ідеї сталого розвитку на ширшу аудиторію.
  • Багаторівневий підхід передбачає вирішення проблем на місцевому рівні – саме там, де ці рішення найбільш необхідні. Це дозволяє досягати локальних успіхів, які можуть сприяти змінам на регіональному, національному та глобальному рівнях. Тобто спочатку НЄБ зосереджується на конкретних потребах у спільнотах, а згодом ці позитивні зміни можуть поширюватись далі, впливаючи на широкий загал.
  • Міждисциплінарність: Процес, у якому беруть участь фахівці з різних галузей (не лише безпосередньо пов’язані з будівництвом), дозволяє подолати бар’єри для доступу та творчості, зруйнувати звичні способи роботи та вирішувати складні проблеми за допомогою нових підходів.

Навчання принципам НЄБ в Україні

Опитування, яке проводить центр передового досвіду InnoRenew в Європі та Україні, виявило прогалини в знаннях щодо екологічних матеріалів, цифрових технологій, циркулярності, а також культури, мистецтва та інклюзивності. У випадку України нагальна потреба в новому будівництві та постійна загроза подальших руйнувань через війну можуть відвернути увагу від питань сталості та краси. Тим не менш, оскільки кліматична криза триває і посилюється внаслідок війни, наш архітектурний ландшафт потребує нових способів проєктування та будівництва. Тому підвищення кваліфікації та перепідготовка представників будівельної екосистеми є критично важливими і для України.

На запит уряду України у 2024 році програма «U-LEAD з Європою» та інститут InnoRenew CoE розпочали співпрацю з експертами та зацікавленими сторонами у будівельній екосистемі з метою напрацювання трансформаційних практик будівництва в Україні. Згодом з’явилася ініціатива зі створення створення хабу Академії НЄБ «Відбудова кращої України через Академію Нового Європейського Баугаузу» (Rebuilding a better Ukraine via the New European Bauhaus Academy). Завдяки цьому хабу учасники української будівельної екосистеми зможуть обмінюватися досвідом із європейськими колегами. 

Сьогодні інститут InnoRenew проводить опитування, тематичні дослідження, фокус-групи, інтерв’ю з учасниками будівельного сектору та провайдерами навчальних послуг в Україні. На основі цієї інформації він визначив основні потреби у навчанні та розпочав підготовку майбутніх тренерів Хабу Академії НЄБ в Україні. Тренери дізнались про цінності та принципи НЄБ, інструмент «Компас НЄБ» (NEB Compass) для оцінювання проєктів, методики спільної творчості та будівництва з фокусом на біоматеріали, відновлення культурної спадщини та енергоефективність споруд.

Що далі?

Хаб Академії НЄБ в Україні буде запущений на початку 2025 року. Сьогодні триває опитування представників будівельної екосистеми України для уточнення тематики тренінгів.

Новий Європейський Баугауз і Академія НЄБ можуть стати ключовими рушіями трансформації будівельної галузі за такими напрямками:

  • Відданість сталості: представники будівельної екосистеми мають знати про сталі практики, які є економічно вигідними та справедливими, і дотримуватися їх.
  • Використання сталих матеріалів: пріоритетне використання екологічних і відновлюваних матеріалів важливе не лише для зменшення впливу будівель на довкілля, але й для підтримки глобальних цілей сталого розвитку.
  • Енергоефективність та «розумні» технології: будівлі повинні бути енергоефективними та використовувати новітні «розумні» технології для зниження енергоспоживання.
  • Проєктування, орієнтоване на користувача: будівлі мають враховувати потреби користувачів, підтримуючи їхнє здоров’я та добробут. Це передбачає заохочення фізичної активності та використання матеріалів, що забезпечують комфорт і безпеку, достатнє природне освітлення, хорошу якість повітря, належну акустику. 
  • Залучення спільнот: важливо сприяти залученню мешканців до процесу створення будівель. Проєкти мають формувати відчуття спільності та зв’язку між мешканцями.
  • Стійкість до зміни клімату: будівлі повинні враховувати вплив змін клімату та природні умови. Це означає проєктування міцних конструкцій, здатних протистояти екстремальним погодним умовам.
  • Пріоритетність безпеки: будівлі повинні відповідати високим стандартам безпеки, зокрема протипожежної безпеки, міцності конструкцій та якості повітря. Проєкти мають враховувати додаткові заходи безпеки під час надзвичайних ситуацій.
  • Реконструкція наявних будівель: усі вищезазначені принципи слід застосовувати не лише під час будівництва, а й під час реконструкції існуючих будівель, щоб забезпечити їхню відповідність сучасним стандартам сталості, ефективності та стійкості.

Сталі, красиві, інклюзивні та стійкі проєкти в Україні

Нещодавно українці отримали Премію НЄБ за надання пріоритету людям і місцям, які потребують найбільшої підтримки. Крім того, два українських проєкти були відзначені в категорії «Особливе визнання зусиль з відбудови та відновлення України». Ці досягнення демонструють, що Україна вже активно залучена до ініціатив НЄБ і має потенціал для подальшого розвитку в цій сфері, зокрема за допомогою Хабу. 

Найважливішим результатом таких проєктів є їхній вплив на життя людей, а саме створення нових та реконструкція наявних будівель, які задовольняють нагальні потреби, одночасно враховуючи екологічні та соціальні аспекти. Це відновлює зв’язок людей з природою та створює відчуття приналежності через спільну творчість, мистецтво та визнання місцевої культури в архітектурних проєктах.

Співпраця з НЄБ матиме трансформаційний вплив не тільки на архітектурний ландшафт, але й на суспільство в цілому. Працюючи з НЄБ, Україна може досягати успіхів через багаторівневу взаємодію з місцевими, регіональними та міжнародними партнерами. Міждисциплінарний підхід, який поєднує мистецтво, науку, спільноту, культуру та будівництво, стане ключовим інструментом цієї трансформації, а залучення мешканців до ухвалення рішень сприятиме розвитку громадянського суспільства та зміцненню демократії в Україні.

8 листопада 2024 року у Брюсселі відбудеться конференція «Шлях до створення Хабу Академії Нового Європейського Баугаузу (НЄБ) в Україні: мережування та співпраця», покликана продемонструвати прогрес у реалізації ініціативи «Відбудова кращої України через Академію Нового Європейського Баугаузу», з акцентом на підтримку створення хабу(-ів) Академії НЄБ в Україні. Конференція має на меті залучити широке коло українських та міжнародних зацікавлених сторін до спільного створення бачення хабу(-ів) Академії НЕБ в Україні. Для участі у заході, будь ласка, зареєструйтесь за посиланням до 6 листопада. Контактна особа – [email protected].

Ініціатива «Відбудова кращої України через Академію Нового європейського Баугаузу» (Rebuilding a better Ukraine via the New European Bauhaus Academy) або «Хаб Академії НЄБ в Україні» (NEB Academy Hub Ukraine) реалізується інститутом InnoRenew CoE за підтримки програми «U-LEAD з Європою». 

InnoRenew CoE стояв в авангарді діяльності Нового європейського Баугаузу з моменту його заснування та брав активну участь у його розвитку. InnoRenew CoE був ключовим членом альянсу Wood4Bauhaus, який підвищив обізнаність про переваги та доступність рішень на основі деревини для сталих, красивих та інклюзивних будівель. InnoRenew зробив значний внесок у системний звіт «Горизонт Європа – Новий європейський Баугауз» (Horizon Europe – New European Bauhaus Nexus Report) та зараз є осередком першого засадничого хабу Академії Нового європейського Баугаузу при Університеті Примор’я.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний