Як Prozorro Market полегшує закупівлі?

Як Prozorro Market полегшує закупівлі?

Photo: ua.depositphotos.com / pugun_sinlapachai.hotmail.com
11 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
2915

Запуск Prozorro створив для замовників можливість проводити ефективніші публічні закупівлі – завдяки відкритості конкурентних торгів більше підприємств змогли брати в них участь. Згодом розпочалася розробка рішення, що звело б до мінімуму зусилля замовників з оголошення своїх регулярних закупівель. Таким рішенням став Prozorro Market.

Prozorro Market – це державний маркетплейс для швидких закупівель товарів зі стандартизованими специфікаціями. Потенціал маркетплейсу почав справді розкриватися лише під час повномасштабної війни – Постановою №1178 Кабінет Міністрів прибрав обмеження допустимої суми закупівель у Prozorro Market (до 200 тис. грн). 

2023 року на Prozorro Market відбулися закупівлі на трохи більш як 12 млрд грн, що у понад 50 разів більше, ніж у 2021 році (236 млн грн) і становить 2% від загальної суми закупівель через Prozorro у 2023 р.

У 2023 році Кабмін зобов’язав медичні заклади закуповувати ліки через Prozorro Market, а також розглядає можливість впровадити закупівлю харчових продуктів через цю платформу. Отже, обсяг закупівель через цей майданчик лише зростатиме.

Далі розглянемо особливості та переваги Prozorro Market.

Що відрізняє закупівлі у Prozorro Market від процедури відкритих торгів?

На відміну від відкритих торгів, під час закупівель через Prozorro Market не потрібно створювати тендерну документацію та проводити кваліфікацію постачальників. Також система визначає переможця без аукціону.

Взаємодія замовників із постачальниками здійснюється через процедуру «запит пропозицій постачальників». Замовнику потрібно лише обрати з переліку необхідний товар (який додають до переліку адміністратори каталогів), внести необхідні значення ціни та кількості товару і додати проєкт договору про закупівлю. Після цього всі постачальники цього товару автоматично отримають пропозицію повідомити свою ціну.

Замовник звільняється від необхідності перевіряти постачальників – усі вони вже кваліфіковані адміністраторами маркетплейсу. Сьогодні адміністратори – це три центральні закупівельні організації (ЦЗО) – ДП «Медичні закупівлі України», ДУ «Професійні закупівлі» та «Централізована закупівельна організація Державного підприємства «Українські спеціальні системи».

Система автоматично визначає переможцем постачальника із найнижчою ціновою пропозицією. Замовнику залишається лише перевірити документи, отримані від постачальника і підписати договір, у якому будуть передбачені вимоги до закупленого продукту. Якщо товар не відповідатиме визначеним у договорі вимогам – замовник може розірвати договір із постачальником.

Скільки й що купують у Prozorro Market?

Замовники закуповують через Prozorro Market деревину, газ, комп’ютерну техніку, меблі, побутові хімічні засоби, медичне обладнання, сервери та багато інших товарів. Адміністратори маркетплейсу передусім стандартизують товари тих категорій, які замовники закуповують найчастіше та до яких висувають однакові вимоги. Це офісне приладдя, талони на пальне, електрична енергія, харчові продукти, засоби гігієни, ліки.

Водночас у Prozorro Market доступна закупівля, наприклад, шкільних автобусів. Їхня поява у маркетплейсі стала можлива з тієї ж причини – характеристики такого товару схожі для різних тендерів. Це уможливило оптимізацію їхньої закупівлі через Prozorro Market.

У 2023 році більше 6 тисяч або третина замовників-користувачів Prozorro скористалися Prozorro Market. Вони провели на платформі понад 43 тис. закупівель на понад 12 млрд грн. 

У 2023 році найбільше закуповували у Prozorro Market:

  • Харчові продукти – 10 тис. закупівель;
  • Талони на пальне – 6,5 тис. закупівель;
  • Ліки – 4 тис. закупівель;
  • Медичні матеріали – 3 тис. закупівель;
  • Папір А4 – 2 тис. закупівель.

Найбільше коштів через Prozorro Market спрямували на такі товари:

  • Електроенергія – 3,2 млрд грн;
  • Талони на пальне – 2,3 млрд грн;
  • Автобуси – 1,7 млрд грн;
  • Ліки – 1,6 млрд грн;
  • Харчові продукти – 1,1 млрд грн.

У Тернопільській, Київській, Луганській, Донецькій та Харківській областях маркетплейсом користуються близько половини замовників. Значно менше – у Чернівецькій, Одеській, Сумській, Рівненській та Львівській областях. 

*станом на 12 грудня 2023 року. Дані проаналізовано завдяки модулю аналітики BI Prozorro, що розвиває команда DOZORRO. Аналіз не враховує закупівель замовників із замаскованим місцем знаходження

Ефективність Prozorro Market у цифрах

Що може приваблювати таку кількість замовників?

По-перше, запит пропозицій постачальників – удвічі швидший спосіб провести закупівлю простих товарів, ніж відкриті торги з особливостями (тобто ті, які завершуються аукціоном). Адже замовник запитує в постачальника тільки ціну предмета закупівлі – відповідно останньому не потрібно розробляти однотипні тендерні пропозиції. В середньому це зменшує час закупівлі зі звичних 20-24 днів у відкритих торгах з особливостями до 8-11 днів

По-друге, у закупівлях через Prozorro Market беруть участь більше постачальників, оскільки їм у будь-якому разі надходять сповіщення про оголошені закупівлі, незалежно від функціоналу майданчиків, через які вони працюють. Тому у 2023 році замовники Prozorro Market отримували в середньому 3-4 пропозиції від постачальників порівняно з двома у «звичайних» відкритих торгах.

По-третє, цінові пропозиції у Prozorro Market економічно вигідніші. За результатами таких закупівель замовники заощаджують в середньому 15% вартості (заощадження розраховані як різниця між очікуваною вартістю, сформованою за відкритими джерелами, примірною методикою визначення очікуваної вартості від Мінекономіки чи на основі даних з модулю аналітики закупівель ВІ Прозорро) та вартістю товару в укладеному договорі). У закупівлях аналогічних товарів за “звичайною” процедурою економія становить в середньому 6%.

Приклади великих замовників у Prozorro Market

Описані переваги відчувають на собі й великі публічні замовники.

Наприклад, першою закупівлею ДУ «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» у Prozorro Market стали 185 тонн картоплі за 1 млн грн – на 500 тис. грн дешевше від очікуваної вартості. Таку ціну запропонував переможець з-поміж 8 учасників. З того часу 86% конкурентних закупівель замовника у 2023 році відбулися через Prozorro Market.

Позитивним досвідом використання Prozorro Market ділився і Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім на прикладі закупівлі техніки. Так, 18 ноутбуків обійшлися ОДА у 383 тис. грн, що на 103 тис. грн менше за очікувану вартість. У закупівлі тривалістю 22 дні взяли участь 9 постачальників.

А в рамках проєкту «Школо, ми разом!» департаменти освіти ОВА закупили через Prozorro Market 493 шкільних автобуси. Сума всіх закупівель становила понад 1,47 млрд грн з урахуванням економії в 10 млн грн. Закупівлі тривали від 6 до 19 днів.

Майбутнє Prozorro Market

Команда ДП «Прозорро» прагне, щоб Prozorro Market став місцем для легких закупівель більшості товарів. Однак на шляху до цього виникають різні складнощі, пов’язані із масштабуванням проєкту. Першочергово це стосується наповнення маркетплейсу новими товарами. 

Задля розвʼязання цієї проблеми ми розробили функціонал, що дозволяє постачальникам самостійно вносити свої товари у Prozorro Market. Адміністратор каталогу має тільки  підтвердити дійсність заявлених постачальником характеристик товару.

Паралельно з цим ми працювали над можливістю автоматичного заповнення договорів у закупівлях через Prozorro Market. Адже самостійне їхнє заповнення займає додатковий час. Тепер у закупівлях через Prozorro Market система сама заповнює типові договори між замовниками та постачальниками – вносить імена, ідентифікаційні номери юридичних осіб тощо. Сторонам залишається підписати договір – фізично або використовуючи електронний цифровий підпис.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний