Beta

Як реформувати гангстерську Україну

Photo: BlogQpot
13 Грудня 2014
FacebookTwitterTelegram

Щоб привнести структурні зміни в українське суспільство, вам доведеться мати справу зі схемами «високорівневої» корупції, що штовхають українців у крайню бідність. Така ситуація перетворить теоретично процвітаючу країну в країну, якою керують різні клани, що існують не тільки в приватному секторі, але й часто використовують цілі державні відомства, як, наприклад, митні або податкові органи, в якості їх приватного бізнесу.

Але як це зробити, якщо ваше Управління юстиції є саме по собі «невдалою структурою»? Протягом 20 років все робилося таким чином, щоб остаточно розбалансувати роботу цього управління, так як це забезпечує олігархам свободу дій в управлінні країною так, як ніби вони керують своїм приватним підприємством.

США знадобилося 60 років, щоб розібратися з мафіозними структурами – при тому, що вони ніколи не були так глибоко вкорінені в американське суспільство, як в Україні. Після шістдесяти років США вдалося виграти цю боротьбу, завдяки постійній адаптації та доопрацюванню свого законодавства. На сьогоднішній день в США, ймовірно, найефективніші закони по боротьбі з мафією. Закон “Про підпали під вплив рекетирів і корумпованих організаціях”, або Закон RICO (від англ. Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act),це федеральний закон Сполучених Штатів. Він передбачає більш серйозну кримінальну відповідальність і дає право подавати цивільні позови у зв’язку з злочинами, вчиненими у складі діючої кримінальної організації. Закон RICO фокусується на актах вимагання та інших формах рекету і дозволяє притягнути до відповідальності керівників злочинного угруповання за вчинення злочинів, які вони «замовили» іншим людям або співучасниками якого вони були. Таким чином, Закон закриває лазівку, що дозволяє комусь, хто, наприклад, організував «замовне» вбивство, уникнути судового розгляду, оскільки він фактично не здійснював злочин особисто.

Відповідно до Закону RICO, людина, яка вчинила «принаймні, два акти вимагання» зі списку 35 злочинів – 27 злочинів по федеральному кримінальному праву і 8 з кримінального права штатів – протягом 10 років, за умови, що ці протиправні дії пов’язані з «підприємством » одним з чотирьох способів, може бути засуджений за вимагання. Особи, визнані винними у вимаганні, можуть бути оштрафовані на суму до 25 000 доларів США і засуджені до 20 років позбавлення волі за кожен акт вимагання. Крім того, у злочинця конфіскують всі доходи отримані нечесним шляхом і прибуток від бізнесу, отриманий через здирницькі схеми. Відповідно до Закону RICO приватні особи, які постраждали від дій таких бандитських угруповань, можуть подати цивільний позов; в разі успіху, людина може стягнути збитки у трикратному розмірі (від фактичного / компенсуємого збитку).

Україна могла б імплементувати щось подібне, але на це підуть роки. І хто б насправді здійснював такі закони в безготівковій державі проти багатих олігархів чи кланів, які цілеспрямовано «утримують» державу в злиднях ?. Могли б український Парламент і Конгрес США проголосувати за просту угоду між Україною та США, про те, що Закон RICO і інструменти, що забезпечують його дотримання поширюються і на територію України? Якщо би RICO вступив в дію в Україні (з деякими розумними винятками), вона також змогла б отримати в своє розпорядження всю правову систему США, і прокурори США могли б висувати звинувачення українським громадянам за злочини, що підпадають під цей закон.

Ми знаємо, що це буде працювати, оскільки це вже працювало в минулому. Павло Лазаренко, колишній український прем’єр-міністр, був заарештований в США і засуджений до семи років в’язниці за відмивання грошей. Дмитро Фірташ, український олігарх, до сих пір є Головою Ради Федерації роботодавців України, в даний час знаходиться в Австрії, де намагається уникнути екстрадиції в США за звинуваченням пред’явленим за Законом RICO. Він не може покинути Австрію до винесення остаточного рішення про екстрадицію. Основним аргументом його захисту є не те, що Фірташ не здійснював того, в чому його звинувачують, а те, що звинувачення було пред’явлено не на території США і тому дія RICO на нього не поширюється.

Українські олігархи і високопоставлені чиновники не бояться української судової системи, і це навряд чи змінитися в найближчі роки. Однак Міністерство юстиції США – це зовсім інша історія. Воно швидко змусить їх змінити поведінку, що дасть Україні можливість вирости в країну, де закони відносяться в рівній мірі до всіх. У найближчі роки, кримінальне переслідування олігархів або високопоставлених чиновників судовою системою України будуть пояснювати як спробу помсти. Якщо ж США візьмуть на себе цю функцію, вони зможуть використання всі правові механізми захисту, які і відрізняють США, де панує верховенство закону, від України.

Зробити так, щоб український парламент проголосував за підписання такого договору – це серйозний виклик. З новим парламентом і тиском громадянського суспільства, шанс на здійснення такої ідеї все ж є. Україні це потрібно, і потрібно терміново, так як у війні з Росією вона показує більші успіхи, ніж у війні з корупцією. У війні, яку, якщо бути відвертим, Україна ще навіть не почала.

Автори
  • Люк Ванкраен, приватний підприємець,випускник Бостонського університету

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний