Які загрози для себе бачать європейці?

Які загрози для себе бачать європейці?

Photo: unsplash.com / JOHN TOWNER
2 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
4026

Проведене у липні опитування «Євробарометра» показало, що найбільшими викликами для ЄС мешканці країн Європи вважають війну в Україні (50%), невпорядковану міграцію (41%) та проблеми з довкіллям та зміною клімату (35%). Водночас, на їхню думку, ЄС має перш за все займатися проблемами клімату й довкілля (33%) та нелегальної міграції (також 33%), на другому місці безпекові питання (29%), а війна в Україні – на третьому місці (25%). 

Ці результати можуть здатися дивними – адже логічно було б займатися найбільшим викликом. Проте, розглянувши рис. 1 і 2, можемо припустити, що такий результат отриманий, оскільки в запитанні про проблеми, які потрібно вирішувати в першу чергу, респондентам було запропоновано більше опцй, ніж у запитанні про виклики. Тому відповіді є більш «розпорошеними».  Водночас відповіді респондентів із різних країн також доволі сильно відрізняються (наприклад, в іншому нещодавньому опитуванні європейців та українців щодо війни мешканці Португалії та Польщі оцінили ймовірність того, що росія нападе на якусь іншу країну, окрім України, значно вище, ніж респонденти з Італії та Болгарії). Тож розглянемо, які проблеми та виклики вважають першочерговими громадяни різних країн Європи. 

Рис. 1 показує, що війну в Україні вважають одним із найбільших викликів для ЄС більшість (понад 50%) громадян у 20 із 27 країн ЄС, проте середнє за ЄС-27 становить 50%. Його «потягла вниз» суспільна думка у найбільших країнах – Німеччині, Франції, Італії, Іспанії. У цих країнах війна росії проти України також на першому місці серед викликів, але інші виклики мають доволі близькі рівні «підтримки». Водночас, наприклад, кіпріотів найбільше турбують проблеми міграції, а греків – зростання вартості життя.

Як видно з рис. 2, найбільше підтримують те, що ЄС має перш за все займатися питанням нашої війни, мешканці країн Балтії та Фінляндії. Однак і в цих країнах на першому місці – безпека й оборона (чи вважають вони свою безпеку та українську перемогу пов’язаними питаннями, на жаль, їх не запитали). Втім, громадяни лише 6 країн вважають, що ЄС має перш за все займатися безпекою та обороною. У 10 країнах на перше місце вийшла нелегальна міграція, а у 9-ти – проблеми клімату. Такий результат доволі дивний, враховуючи, що серед майбутніх викликів 16 країн поставили на перше місце конфлікти у світі, 9 – нелегальну міграцію, і 8 – зміни клімату – рис. 3 (втім, громадяни Франції вважають ці виклики однаково важливими – кожен отримав по 40% голосів). 

Який висновок можемо зробити з цих даних? Очевидно, що поки ці країни залишаються демократіями, для лобіювання допомоги для України для кожної країни потрібен особливий підхід з урахуванням громадської думки. Наприклад, для країн, які занепокоєні нелегальною міграцією, слід пояснювати, як дії росії (наприклад, війна у Сирії та воєнні перевороти в Африці) сприяли нелегальній міграції. 

P.S. Зворот «поки ці країни залишаються демократіями» ми вжили невипадково, оскільки те, що ці країни залишаться демократіями, не гарантовано, якщо відповідні суспільства не захищатимуть активно демократію у своїх країнах. Загроз для демократії у світі дуже багато, і громадяни країн ЄС уважають найбільшою з них втрату довіри до демократичниї інституцій. На другому й третьому місцях – дезінформація та пропаганда, зокрема з недемократичних країн. Лише три країни – Болгарія, Греція та Бельгія – поставили на перше місце іноземний вплив на політику та економіку (на нашу думку, цьому фактору слід надавати набагато більше уваги).

Рисунок 1. Що з перерахованого, на вашу думку, є найбільшим викликом для ЄС сьогодні? Респондент міг обрати до трьох відповідей (% респондентів, що обрали певну відповідь)

Рисунок 2. Проблеми у якій із цих сфер ЄС має вирішувати в першу чергу? Респондент міг обрати до трьох відповідей (% респондентів, що обрали певну відповідь)

Рисунок 3. Що із цього, на вашу думку, є основними глобальними викликами для майбутнього ЄС?  Респондент міг обрати до трьох відповідей (% респондентів, що обрали певну відповідь)

Рисунок 4. На вашу думку, що із цього є найбільшою загрозою демократії у ЄС? Респондент міг обрати до трьох відповідей (% респондентів, що обрали певну відповідь)

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний