Проросійські медіаресурси в Україні найбільше уваги приділили візитові президента Володимира Зеленського до США, ідеї перейменувати державу в Україну-Русь та майбутнім незаконним виборам до Держдуми РФ в ОРДЛО. Кожну з тем коментували практично за методичкою російської пропаганди: розказували про Україну як колонію США, а не повноцінну державу, заперечували історію нашої державності, згадували про «утиски» російськомовних та намагалися легітимізувати російську паспортизацію Донбасу.
Як в український інфопростір потрапляють російські наративи — VoxCheck аналізує в рамках спільного проєкту з Центром стратегічних комунікацій.
Маніпуляція: Зустріч Зеленського з Байденом як черговий доказ «зовнішнього управління» Україною
Що сталося насправді: Володимир Зеленський 1 вересня зустрівся у Вашингтоні з президентом США Джозефом Байденом. Перед цим візит кілька разів переносили через ситуацію в Афганістані. Після перемовин оприлюднили спільну заяву України та США. Штати, зокрема, підтвердили підтримку територіальної цілісності України та продовжили допомогу Києву у сфері оборони. Україні нададуть безпекову допомогу на 60 млн доларів, яка включає системи Javelin та інше обладнання, а також 45 млн доларів гуманітарної допомоги і майже 500 млн — на реформи.
У проросійських ЗМІ перемовини описували як зустріч США з «підшефною» державою — з наголосом на неспроможності України вирішувати будь-які питання без контролю з боку західних країн. І вкотре повторили мантру російської пропаганди про Україну як чиюсь «колонію».
«Україна сьогодні — це фактично неоколонія США, вони вважають тут себе господарями. Чому великий господар повинен виходити і зустрічати васала?». Такі коментарі наводить підсанкційне видання «Страна» про те, що президент Байден не вийшов привітати Зеленського на ганок Білого дому.
Схожі тези, немов українська делегація нікого у Штатах не зацікавила, просували російські ЗМІ. Вони, зокрема, наголошували на тому, що зустріч президентів кілька разів переносили. «Американський лідер явно не горів бажанням зустрічатися з гостем з Києва», — пише державне російське інформаційне агентство ТАСС. Зустріч двох президентів була лише протокольною, бо до України як до серйозної держави не ставляться, передає «Газета.ru».
Пропагандистське російське видання «Украина.ру», яке входить до державної медіагрупи «Росія сьогодні», так написало про «провальний візит» Зеленського: «Українського президента (а в його особі й українську державу) американці демонстративно принижували як під час підготовки турне, так і під час самого візиту — починаючи з того, що Зеленського ніхто з американських віпів не зустрічав в аеропорту, і закінчуючи вкрай невиразною реакцією ЗМІ на цей «візит найближчого союзника». Ті ж меседжі поширювали українські проросійські ЗМІ.
Однак насправді на брифінгу 1 вересня представник адміністрації Білого дому сказав: «Зеленський і Україна отримали від адміністрації (Байдена – ред.) стільки ж, якщо не більше, уваги, ніж будь-яка інша європейська країна. Що стосується візитів в Овальний кабінет, то кілька тижнів тому у нас тут була канцлерка Меркель на одній з останніх зустрічей перед виборами в Німеччині. А президент Зеленський — другий європейський лідер, який приїде на зустріч в Овальному кабінеті». А також додав, що візит державного секретаря Ентоні Блінкена до України у травні «був одним з перших, якщо не першим з двосторонніх візитів у Європу», цитує представника адміністрації Суспільне.
Усі домовленості у проросійських ЗМІ висвітлювали так, аби надати їм негативного значення. Наприклад, наголошували, ніби прокредитувавши Україну, США за український рахунок прокредитували власну економіку. А отже Україна нікому не цікава — просто інколи вигідна. «Ось і далі світ, Європа, Америка, продовжують на нас просто заробляти, як, в принципі, це й має з нами відбуватися. Ми колонія! Колонія, яку використовують як сировинний ресурс!», — заявляє в ефірі «Першого незалежного» нардеп від «ОПЗЖ» Ілля Кива.
Для дискредитації американської допомоги у сфері безпеки почали проводити аналогії з Афганістаном. Нібито Америка залишила Афганістан — «кине» й Україну. «Тепер, ймовірно, число Javelin, які знаходяться в української армії, дотягнуть до тої ж кількості, що й у талібів, яким вони дісталися, коли розбіглася афганська армія», — пишуть в телеграм-каналі «Страни». До речі, в інших публікаціях вираз «боротьба з російською агресією» видання бере в лапки, ставлячи під сумнів існування цієї агресії.
Крім цього, в проросійських медіа не втомлювалися наголошувати на тому, що США впливають на внутрішню політику України, наприклад, вимагають «негайно обрати» нового голову Спеціалізованої антикорупційної прокуратури «під наглядом США».
Неправда: Державність України — під питанням. Тепер через пропозицію перейменувати країну в Русь-Україну
Що сталося насправді: Речник української делегації в Тристоронній контактній групі Олексій Арестович заявив, що змінив би назву держави на «Русь-Україна». Він вважає, що так можна відібрати бренд «руських» у РФ. Голова Верховної Ради Дмитро Разумков гостро розкритикував цю ідею і сказав, що не має інформації про підготовку в Офісі президента такого законопроєкту. Але заява Арестовича стала для проросійських ЗМІ приводом вкотре перекрутити історію України та поставити під сумнів її державність, а також нагадати про «утиски» російськомовних та «тотальну українізацію».
Деякі проросійські сайти, як от Klymenko Time (медіа, яке контролює Олександр Клименко, ексміністр доходів і зборів України та друг «сім’ї Януковичів»), із заяви Арестовича зробили висновок, що росіяни та українці — один народ, а Україна та Росія — одна країна. «Адже не існувало 1000 років тому ніякої української ідентичності. Не говорили київські князі українською мовою і не носили вишиванки», — стверджують у статті. Забуваючи додати, що і російської ідентичності не було (це концепти ХІХ ст.), а князі не говорили російською та не носили косоворотки. Тобто робиться формально правдиве твердження поза контекстом, що є частим методом маніпуляцій.
Кореспондентка «Страни» Леся Медведєва у відеоблозі теж переказує російську концепцію історії: ніби важко провести пряму історичну лінію від Давньої Русі до ідеї «політичного українства, яке виникло через тисячу років». А «теорію» про тисячолітню державність начебто затвердив хіба що Зеленський своїм наказом. Бо ідея Михайла Грушевського «вважається суперечливою в наукових колах».
При цьому Медведєва додає: «У Москві переписувати історію не збираються». Іронічно, бо якраз цим там займаються давно й регулярно.
Крім цього, у блозі «Страни» згадують, що українська влада забороняє російську мову, зокрема «законом про тотальну українізацію». Це фейк: норми закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не забороняють використання російської у побуті. Усі надавачі послуг повинні обслуговувати клієнтів українською, однак якщо на цьому наполягає клієнт, персонал може переходити на іншу мову, якщо володіє нею. Якщо клієнт звертається російською, йому не відмовлять в обслуговуванні.
Маніпуляція: Загострення та російська паспортизація на Донбасі
Що сталося насправді: Донбас — у центрі одразу кількох інфоприводів. У суботу, 28 серпня, стало відомо, що вперше за довгий час сепаратисти обстріляли місто Авдіївку поруч із лінією розмежування. Поранення отримали одразу 8 українських військових. «Укрзалізниця» навіть тимчасово зупиняла рух поїздів поблизу міської станції. А 17-19 вересня пройдуть вибори до Держдуми РФ, у яких вперше зможуть взяти участь жителі ОРДЛО з російськими паспортами. Ці документи не визнає ні Україна, ні Європейський Союз.
Про загострення на Донбасі проросійські ЗМІ писали зокрема після того, як туди вирушив спікер парламенту Дмитро Разумков. При цьому вони звинувачували в інтенсифікації обстрілів українську сторону. «Звичайно, він звинуватив у загостренні сепаратистів. Але виглядає дивним, що сепаратисти загострюють ситуацію щоразу коли на українських лідерів чекають важливі закордонні візити: виникає відчуття, що вони самі прагнуть дати українській стороні обвинувальні аргументи на переговорах із західними лідерами», — пише «Страна».
А Klymenko Time опублікувало новину про те, що Разумков «пообіцяв стріляти в бойовиків», і навело заяву «влади» так званих «республік» про поранених внаслідок обстрілів українських військових дітей у Горлівці. Офіційного підтвердження цьому з боку ООС немає, проте практика створення фейків про обстріли у псевдореспублік дуже поширена.
Із наближенням дати проведення виборів до Держдуми в 2021 році на проросійських ресурсах почало з’являтися все більше матеріалів про організацію незаконних голосувань на окупованих українських територіях. «Страна» ще в серпні передбачала «максимальну явку» на виборах у псевдореспубліках, а у вересні одразу в двох аналітичних текстах розписала детальну інструкцію, як віддати свій голос.
Скриншот — «Страна»
Незаконну видачу паспортів Росія зможе використовувати для того, аби виправдовувати агресію проти України — і у випадку нового збройного нападу на українські території розповідати світові про «захист своїх громадян». За останніми даними РНБО України, жителям окупованих частин Луганщини і Донеччини вже роздали близько 630 тис. російських паспортів. Український уряд визнає ці документи незаконними та недійсними.
У Євросоюзі також засудили видачу російських паспортів на сході України. Рішення залучити жителів ОРДЛО до голосування на виборах до Держдуми РФ порушує суверенітет України та суперечить цілям Мінських домовленостей, підкреслили в ЄС. СММ ОБСЄ також фіксувала, що російські паспорти були «пряником» для жителів ОРДЛО, щоб вони вступали о незаконних збройних формувань.
Але наратив про «законність» паспортизації Донбасу «Страна» почала просувати ще за певний час до виборів до Держдуми, ретранслюючи заяви російської влади.
Наша методологія
Аналітики VoxCheck щодня моніторять сайти й соціальні мережі українських проросійських медіа та визначають головні новини чи теми за тиждень, яким виділили найбільше ефірного часу чи уваги в стрічці новин. Ми визначаємо ключові наративи за тиждень, що минає, та аналізуємо їхнє походження.
VoxCheck шукає фейки та маніпуляції і спростовує їх. В основі перевірки — методика «натисни та перевір». Кожен може перевірити нашу аргументацію та джерела. Перевірка може базуватися тільки на відкритих даних з відповідними посиланнями. Статтю з фактчеком можна публікувати тільки за умови, що її підписали два члени редакційної колегії.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний