Зітри це, якщо зможеш. Як живуть українські боти на сторінках українських політиків | VoxUkraine

Зітри це, якщо зможеш. Як живуть українські боти на сторінках українських політиків

17 Липня 2019
FacebookTwitterTelegram
16370

Трохи більше за чверть українців основним джерелом новин для себе вважають соціальні мережі, з них більше двох третин користуються Facebook. Сьогодні ця соцмережа є найпопулярнішою в Україні. 

Головна мета цієї статті – привернути увагу українського суспільства до кількості ботів у соцмережах та їхнього явно помітного впливу на комунікацію.

Не дивно, що Facebook став великим майданчиком для просування українських політиків під час президентських та парламентських виборів. 

VoxUkraine спільно з компанією Artellence дослідили, як боти коментують найпопулярніших політиків та новини про них. У кого на сторінці ботів найбільше, які меседжі вони просувають, кого з політиків боти рекламують, а кого – дискредитують? Ми з’ясували, як соцмережі, створені, щоб об’єднати людей, використовуються для пропаганди.

Як ми рахували

Ми проаналізували найбільш коментовані ботами Facebook-дописи на сторінках найпопулярніших медіа та політиків за період з 1 травня по 8 липня 2019 року.

Як ми визначали ботів

Для визначення ботів Artellence розробив алгоритм машинного навчання, що  аналізував публічну інформацію з українського сегменту Facebook. Враховувалися як коментарі, так і інформація з профілів. До аналізу бралися лише користувачі, що залишили більше 10 коментарів на політичні теми. В результаті ботом ми вважаємо тих користувачів, яких модель віднесла до ботів з високою імовірністю

Пояснимо принцип роботи акаунтів-ботів. У більшості випадків це акаунти, створені людьми та керовані також людьми. Вони можуть писати оригінальні коментарі або копіювати вже заздалегідь створений та погоджений із замовником список меседжів. Є також акаунти, якими керують роботи. В такому випадку залучення людини мінімальне. Але таких акаунтів мало, і, як правило, ботами керують все-таки люди. 

Водночас поведінка бота, навіть якщо ним керує людина, дуже сильно відрізняється від поведінки реальних користувачів Facebook. Ми виділили вісім характеристик ботів: 

  1. В середньому швидкість написання ботом коментаря в 15 разів вище звичайної людської (середня різниця в часі між двома сусідніми коментарями).
  2. Більше половини ботів мають «напарників» по коментуванню, – акаунти, які коментують разом із ними один і той самий пост. У реальних акаунтів людей така поведінка спостерігається тільки в одному випадку з восьми (13%).
  3. Боти у чотири рази частіше пишуть під політичними постами, ніж реальні люди.
  4. У ботів у середньому в чотири рази менше друзів на сторінці.
  5. Тільки 4% ботів мають хоча б один чек-ін (відмітку в певному географічному місці). У людей цей показник становить 44%. 
  6. Тільки в половині випадків бот має аватарку з обличчям, а люди – у 92% випадків.
  7. Тільки 20% ботів мають коментарі під власними постами. У людей цей показник – 80%.
  8. Всього лише 3% людей не мають реакцій під аватарками, а серед ботів цей показник дорівнює 43%.

Період аналізу визначення ботів – 9 місяців,  з листопада по липень 2019 року. 

Дисклеймер. Ми вивчали тексти коментарів ботів, а не принципи їх створення та модерування. Ми не можемо стверджувати, що бот, який активно коментує дописи про певного політика, належить саме цьому політику. Це може бути частиною чорного піару.

Також ми не могли визначити країну походження ботів. Не виключено, що деякі боти були з інших країн (в тому числі з Росії).

Приклади коментарів, які ми віднесли до вироблених ботами

Цей рисунок показує, що боти навчилися писати доволі розгорнуті коментарі, а не прості гасла.

Вибірка

Усю вибірку ми розділили на три частини: FB-сторінки медіа, FB-сторінки політиків та новини, які активно коментували боти. Вибірку медіа ми формували на основі списку найпопулярніших ЗМІ України, до якого додали сторінки з найбільшою кількістю підписників з України. Загалом до цієї вибірки увійшли 332 Facebook-сторінки.

Вибірка політиків формувалась на основі соціологічних рейтингів та кількості підписників. Таких сторінок – 62, з них 26 особистих сторінок політиків та 36 сторінок політичних сил/партій. У цій статті ми розглядаємо 5 політсил з найвищим рейтингом. На момент збору даних партія «Голос» ще не мала власної ФБ-сторінки.

Як відбирались новини

Новини Artellence відібрали за допомогою методу обробки природної мови machine learning, – векторного аналізу (NLP Word Vectors). Алгоритм аналізував тексти постів та групував схожі за змістом в одну новину.

Наприклад, на початку травня була новина про коментар Володимира Гройсмана щодо середніх зарплат в Україні. Вона з’явилася на різних сайтах з різними формулюваннями, але одним змістом: «Гройсман заявив, що в найближчі два роки мінімальну зарплату в Україні потрібно збільшити вдвічі», «Коли українцям чекати підвищення зарплат», «Гройсман говорит, что украинцы в 2021 году будут зарабатывать по 620 долларов» тощо. Всі такі та подібні формулювання алгоритм визначав як одну новину. 

В результаті ми виділили тільки новини про політиків. Таких виявилося 10 новин, які, по-перше, зустрічалися на великій кількості сторінок у Facebook, а по-друге, були написані досить схожою мовою (обов’язковий критерій для автоматичного групування).

Боти на персональних сторінках політиків

Під час аналізу даних ми знайшли ботів, які регулярно писали про політиків: більше 5 коментарів. Ми назвали їх активними ботами та  визначили конотацію коментарів, які вони залишили. Варто сказати, що боти можуть належати не тільки тому політику, про якого пишуть позитив, а і його конкурентам (в такому випадку вони пишуть негатив). Кому саме належали ті чи інші активні боти, ми не досліджували. 

Найбільше активних ботів –  у Володимира Зеленського – 27 926 акаунтів. На другому місці – Петро Порошенко, про нього регулярно пишуть 20 065 ботів. На третьому місці з великим відривом Святослав Вакарчук (823 боти), далі Юлія Тимошенко (821 бот). Про Володимира Гройсмана регулярно пишуть 717 ботів. 

Найбільша частка дописів ботів — у коментарях будь-якого змісту на сторінці Вадима Рабіновича (45% від усіх коментарів на сторінці), Євгена Мураєва (39%) та Руслана Кошулинського (36%). Найменше коментарів ботів на сторінці Ірини Геращенко (0,02%), Семена Семенченка (0,12%) та Віталія Кличка (0,13%). 

Лідерами за кількістю коментарів ботів на особистих сторінках є Володимир Зеленський (58 350 коментарів ботів з 255 157 або 23%), Петро Порошенко (47 750 з 173 046 або 28%) та Юлія Тимошенко (24 683 з 100 889 – 24%).

Що пишуть боти про політиків?

Боти-фани. Єдиний політик, у якого кількість позитивних коментарів від ботів переважає кількість негативних, – це Юлія Тимошенко. Із 24 364 коментарів, написаних ботами про неї, 11 246 (46%) позитивні. Тоді як, наприклад,  Володимира Зеленського боти прокоментували позитивно лише у  24% випадків (108 039 коментарів ботів з 451 895 – позитивні).

Боти-хейтери. Але переважно боти коментують політиків у негативному ключі. Так, 87% (27 800 із 31 926) коментарів, зроблених ботами про Володимира Гройсмана, негативні. Трохи менший процент ботонегативу у Святослава Вакарчука 85% (29 039 із 34 040 коментарів, залишених ботами). У колишнього та нинішнього президентів частка негативних коментарів ботів менша, але в абсолютних числах їх набагато більше. 210 828 ботокоментарів про Порошенка негативні (це 61% усіх коментарів ботів про нього). Для Зеленського відповідні показники становлять 215 491 та 48%.  

Боти-актуалізатори. Основна мета нейтральних коментарів підвищити згадуваність політика, підтримувати його впізнаваність та увагу до його діяльності. Вони не хвалять та не критикують, а лише постулюють певні факти. Таких коментарів-актуалізаторів  найбільше у Володимира Зеленського (128 365 коментів ботів) та Петра Порошенка (97 171), це по 28% усіх коментарів ботів зі згадкою цих політиків. Про Тимошенко боти залишили 4 091 нейтральних коментарі (17%), про Гройсмана 3 333 (10%), а про Вакарчука 1 863 (5%).

Боти на сторінках партій та їхніх лідерів

Ми дослідили також сторінки найбільш рейтингових партій та їхніх лідерів на предмет того, в якому контексті боти  згадують тих чи інших політиків (рис. 1). 

Рисунок 1. Частка коментарів ботів на сторінках політиків та їхніх партій

Рисунок 2. Розподіл позитивних, нейтральних та негативних коментарів ботів на сторінках політичних сил та їхніх лідерів

* пояснення до графіку на прикладі сторінки Батьківщини. На ній 37% коментарів становлять коментарі від ботів. З них 69,8% – це позитивні коментарі про Тимошенко, 3% – негативних коментарів ботів  про Порошенка та 3% нейтральних коментарів про Зеленського. Решта коментарів не містили прямих згадок політиків з певною конотацією

 

Очевидно, найбільше позитивних ботських коментарів про того чи іншого політика буде на сторінках цього самого політика та його партії. Абсолютні лідери у цьому партія «Батьківщина», на сторінці якої 70% коментарів ботів хвалять Тимошенко. Водночас на сторінці самої Юлії Тимошенко ботівські позитивні коментарі становлять тільки 26%. 

Найбільше негативних коментарів від ботів про Володимира Зеленського та Петра Порошенка. Але є одна відмінність: Порошенка боти більше сварять на партійній сторінці «Європейської Солідарності» (16,6% коментарів ботів про Порошенка – негативні), ніж на особистій сторінці колишнього президента, де негативних коментарів від ботів 5,4%. Володимира Зеленського боти більше сварять на його особистій сторінці 12% негативних коментарів від ботів порівняно з 4,6% негативних ботокоментарів на сторінці Команди Зеленського . 

Сторінки Європейської солідарності та Петра Порошенка майже симетричні сторінкам Команди Зеленського й Зеленського. На сторінках обох партій чи команд боти пишуть про ці самі партії чи команди приблизно у ¾ випадків, причому перевага позитивних коментарів не така яскраво виражена, як на сторінках «Батьківщини» й Тимошенко чи Опозиційної платформи та Юрія Бойка. Решту ¼ ботських коментарів на сторінках Порошенка й команди та Зеленського й команди присвячено Зеленському та Порошенку відповідно.

На сторінці Святослава Вакарчука ботських коментарів про Зеленського та Порошенка лише трохи менше, ніж коментарів про самого Вакарчука, й ці коментарі поділені приблизно порівну між колишнім та нинішнім президентами. Ще одна відмінність Вакарчука – на його сторінці негативних ботокоментарів про нього в 1,5 рази більше, ніж позитивних.

Які новини про політиків найбільше коментували боти

Чим більше коментарів під постом із новиною тим більше вірогідність, що її побачать. Швидко «накрутити» перегляди певної новини можна за допомогою коментарів ботів. Разом з Artellence ми проаналізували новини в Facebook, які постили топові українські ЗМІ та найпопулярніші сторінки українського Facebook та в яких згадувалися конкретні політики. Загалом ми проаналізували 10 новин. Детальніше про вибір новин – у врізці. 

Рисунок 3. Які новини найбільше коментували боти?

З топ-5 новин, які найактивніше коментувалися ботами (їхня частка з усіх коментарів найвища), три стосуються заяв прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Його виступи та заяви загалом набирали порівняно небагато коментарів, але значну їхню частку становили боти. Також боти активно коментували події за участі Петра Порошенка. 

Найбільше уваги ботів привернула заява Гройсмана про достатню кількість коштів у місцевих бюджетах. З 217 коментарів, яка зібрала ця новина, половина належали ботам. Для 56 із них нам вдалося визначити основне повідомлення. Половину склала агрегована категорія, яку ми назвали «недовіра Гройсману». Сюди увійшли звинувачення в недоброчесності та висловлювання в дусі «дістала влада» тощо загалом 24 коментарі.  

Виступ Гройсмана щодо закону про незаконне збагачення також зібрав небагато коментарів (всього 309), зате  49% із них належали ботам. Тут переважали коментарі ботів «Гройсман сам незаконно збагачується»  їх було 44. 

Новина про допит Петра Порошенка у справі Майдану також мала невеликий відгук в аудиторії, проте її активно розганяли боти, 48% коментарів з 257. Багато з них (90 коментарів) виявились жорсткою критикою колишнього президента і тільки 4 намаганнями його виправдати.

Найбільший резонанс викликала заява Гройсмана про старі партії. Вона зібрала 2 765 коментарів реальних людей та 1 447 коментарів ботів (38%).

Висновки

  1. Найбільше активних ботів (тобто тих, які написали більше 5 коментарів про цього політика) – у Володимира Зеленського (27 926), на другій позиції – Петро Порошенко (20 065). В рази менше ботів активно пишуть про Святослава Вакарчука (823 бот), Юлію Тимошенко (821 бот) та Володимира Гройсмана (717 ботів).
  2. Коментарі ботів про політиків переважно негативні. Виняток – Юлія Тимошенко, про неї боти пишуть переважно хороше.
  3. На сторінках партій та їхніх лідерів переважна частина ботокоментарів стосуються останніх. Майже на всіх розглянутих сторінках політиків та партій боти також згадують в коментарях Зеленського та Порошенка. Однак на сторінках у Юлії Тимошенко та Батьківщини, а також у Юрія Бойко та Опозиційної платформи – За життя інших політиків боти майже не згадують.
  4. Ботокоментарі про політиків на сторінках конкурентів – переважно негативні. На власних сторінках – переважно позитивні у Тимошенко, Бойка та їхніх партій та майже рівномірно розподілені між позитивними, нейтральними та негативними на сторінках решти розглянутих політиків та партій.
  5. Найбільшу частку коментарів ботів зібрали заяви прем’єр-міністра Володимира Гройсмана про місцеві бюджети, закон про незаконне збагачення (49% коментарів від ботів) та старі партії (38%). Також активно коментували боти новину про допит Петра Порошенка у справі Майдану (48% коментарів від ботів).

Масив даних ви можете завантажити за посиланням.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний