Voxukraine

Нова мітла: кому дісталася влада після кадрових чисток у міністерствах

Хто із замів та голів департаментів «вилетів з гри» за перші
100 днів роботи нового уряду, чи є спадкоємність у Кабміні, скільки пішло реформаторів і хто прийшов на їхнє місце
Уряд Володимира Гройсмана третій за останні 2,5 року. Схоже, що новій владі не вдалося змінити «українську традицію» недовговічності урядів - середній строк життя постреволюційних Кабмінів складає 13 місяців. VoxUkraine дослідив питання, які кадрові переміщення відбуваються в уряді після зміни влади, як глибоко проникають зміни, хто приходить на держслужбу замість небагатьох реформаторів минулого Кабміну?

14 квітня після затяжної політичної кризи в Україні з'явився черговий уряд під керівництвом нового прем'єр-міністра - Володимира Гройсмана. Коаліція, яка формально сформувала новий уряд, складалась із Блоку Петра Порошенка і Народного фронту. Цей Кабмін змінив уряд Арсенія Яценюка, більшість у якому так само було сформовано з міністрів, запропонованих БПП і НФ.
Це не завадило новопризначеним міністрам від «старих» партій розпочати «велику чистку» в міністерствах і замінити багато заступників та керівників департаментів у міністерствах. VoxUkraine з'ясував, як за перші 100 днів роботи нового уряду оновився склад виконавчої влади.
Нагадаємо, що попередній уряд (працював з 4 грудня 2014-го по квітень 2016-го) було сформовано в нетрадиційний для України спосіб: значну частину квоти БПП і «Самопомочі» «закрили» міністри, у тому числі знайдені за допомогою міжнародних консалтингових компаній. У другому уряді Яценюка було три іноземці, а також сім представників бізнесу. Уряд Гройсмана формувався вже без подібних експериментів: міністерства очолили або політики, або «люди з команд» правлячих партій БПП і НФ.

Питання, яке VoxUkraine хотів дослідити, - чи є спадкоємність у новому уряді, чи витискаються ринкові (позасистемні) люди, які прийшли в 2015-му в команди міністрів-реформаторів, кого нові міністри спробували позбутися в першу чергу та як глибоко проникають зміни. Ми подивилися не тільки на ротацію на вищому рівні, але й спробували з'ясувати, як нова влада змінює керівників департаментів.

На момент виходу матеріалу детальну інформацію надали 16 міністерств. Міністерство аграрної політики, Міністерство екології та природних ресурсів, Міністерство оборони та Міністерство юстиції з різних причин не надали інформацію.

Щоб прочитати про інше міністерство - натисніть на нього
Міністерство економічного розвитку і торгівлі
Міністерство фінансів
Міністерство енергетики та вугільної промисловості
Міністерство аграрної політики
Міністерство інфраструктури України
Зміни в керівництві Міністерства економічного розвитку і торгівлі
Міністр - змінився
Заступники - 25% змінилося
Голови департаментів - 16% змінилося


Новий очільник МЕРТ та перший віце-прем'єр з економічних питань - Степан Кубів. Раніше цю позицію обіймав інвестиційний банкір, громадянин Литви (у грудні 2014-го отримав українське громадянство для того, щоб обійняти посаду міністра) Айварас Абромавичус. Він провів суттєву реорганізацію Міністерства економіки: повністю оновив вище керівництво та скоротив 30% персоналу. При Абромавичусі у міністерство прийшли багато людей з приватного сектору: заступниками міністра стали Юлія Клименко (до роботи в міністерстві була генеральним директором Cantik Enterprises), Наталія Микольська (керівник практики міжнародної торгівлі в юридичній фірмі Sayenko Kharenko), Максим Нефьодов (керуючий партнер ICON Private Equity), Руслан Корж (менеджер консалтингової компанії А.Т. Kearney, з МЕРТ звільнився у січні 2016-го), а першим заступником була призначена Юлія Ковалів (яка до цього працювала в.о. голови НКРЕКП).

Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, МЕРТ отримало найвищу оцінку.

Поверхневий аналіз змін у складі керівництва МЕРТ наводить на думку, що новий міністр економіки Степан Кубів у перші 100 днів не проводив радикальну кадрову ротацію: за власним бажанням у липні звільнилася тільки Юлія Клименко. У міністра з'явився один новий заступник - Юрій Бровченко, котрий має багатий досвід роботи в державному секторі (він уже працював у МЕРТ в 2011-2015 рр., а останнє місце роботи – керівник мобілізаційного підрозділу державного концерну Укроборонпром).

Якщо подивитися глибше - на рівень голів департаментів, то тенденція більш виразна. За перші 100 днів змінилися голови чотирьох департаментів: департамент залучення інвестицій, управління власністю та розвитку промисловості, управління взаємодії з органами державної влади та зв'язків з громадськістю, відділ забезпечення роботи міністра (патронатна служба). Загалом у МЕРТ 24 департаменти.
Зміни в керівництві Міністерства фінансів
Міністр - змінився
Заступники – 75% змінилося
Голови департаментів - 16% змінилося


З 2014 року міністром фінансів була Наталія Яресько, яка до цього очолювала інвестиційний фонд Horizon Capital. Серед її досягнень у міністерстві експерти виділяли макроекономічну стабілізацію, домовленість щодо реструктуризації зовнішніх боргів та запровадження системи e-Data. Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, Міністерство фінансів отримало другий результат.

Як і у випадку з Абромавичусом, Яресько привела на керівні посади в міністерство багато нових людей з приватного сектору. Її заступниками стали: Оксана Маркарова (голова правління, президент інвестгрупи ІТТ-Інвест), Олена Макеєва (гендиректор в аудиторській компанії "Аксьонова та партнери"), Артем Шевальов (представник України в ЄБРР), Роман Качур (прийшов у Мінфін з Міністерства економіки).

Наталія Яресько була претендентом на посаду прем'єр-міністра України. У підсумку вона не зберегла посаду міністра фінансів і не стала головою уряду. Новим очільником Мінфіну був призначений Олександр Данилюк. До цього він працював заступником голови Адміністрації Президента України, а з 2006 до 2010-го очолював інвестиційний фонд "Рюрік Інвестмент" у Лондоні.

За 100 днів у міністерстві Данилюк змінив більше половини складу вищого керівництва. Керівником апарату став Євген Капінус, який має великий досвід державної служби (з 2003 року на кількох посадах в Адміністрації Президента, останнє місце роботи - у 2015 році очолив Координаційний центр забезпечення взаємодії з Кабінетом Міністрів України), заступником - Сергій Марченко (з 2002 року працював у різних відомствах Кабінету Міністрів, остання відзнака - брав участь у розробці Бюджетного кодексу України, прийнятого в 2014 році, де було запроваджено реформу фіскальної децентралізації), а заступником з питань європейської інтеграції став Юрій Буца (до цього - член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку). З відомства пішли Олена Макеєва, Артем Шевальов та Роман Качур (у процесі звільнення).

Якщо аналізувати кадрові зміни серед голів департаментів, то змінився тільки керівник департаменту роботи з персоналом та організаційного розвитку - Микола Осійчук. Зараз він призначений заступником міністра аграрної політики.
Зміни в керівництві Міністерства енергетики та вугільної промисловості
Міністр - змінився
Заступники - 60% змінилося
Голови департаментів - 30% змінилося


У 2014 році за квотою БПП міністром енергетики був призначений Володимир Демчишин. Екс-співробітник фінансової групи ICU та екс-голова НКРЕКП (із серпня по грудень 2014 року) протягом роботи в міністерстві мав конфлікт із прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком. Демчишин сформував таку команду заступників: Ігор Мартиненков (прийшов з посади першого заступника голови Луганської ОДА), Олександр Светелік (заступник начальника Департаменту доступу до міждержавних перетинів в Укренерго) та Ігор Діденко (кілька разів за кар'єру був першим заступником голови правління НАК «Нафтогаз України», останнє місце роботи - радник генерального директора компанії «Фармастарт»).

Згідно з дослідженням ефективності роботи усіх міністерств за 2015 рік, Міненерго посідало 14-те місце.

Після зміни уряду міністерство зазнало досить суттєвих змін - міністром замість Демчишина став екс-мер міста Калуш (Івано-Франківська область) Ігор Насалик. Останній призначив нового керівника апарату - Дмитра Лабоженка, який має великий досвід державної служби (останнє місце роботи - керівник Секретаріату Державного управління справами), та заступника Анатолія Корзуна, який, починаючи з 1999 року, обіймав посаду заступника міністра енергетики 5 разів. Вакантною залишається позиція першого заступника після того, як був звільнений Ігор Мартиненков після призначення Насалика. Заступниками залишились Олександр Светелік та Ігор Діденко.

Якщо аналізувати кадрову політику на рівні департаментів, то Насалик за перші 100 днів змінив керівників шістьох департаментів з 20: департамент правового забезпечення, департамент економіки та фінансів, департамент корпоративних та майнових відносин, департамент нафтогазового комплексу, департамент стратегії розвитку ПЕК та інвестиційної політики, департамент вугільно-промислового комплексу.
Зміни в керівництві Міністерства аграрної політики та продовольства
Міністр - змінився
Заступники – 75% змінилося
Голови департаментів - н/д


Після парламентських виборів 2014 року по квоті «Самопомочі» Міністерство аграрної політики очолив Олексій Павленко. Він прийшов із приватного сектору. До того як очолити міністерство, працював в агрокомпанії «Агропрогрес Холдінг», був членом наглядової ради ТОВ «Європейські молочні технології». Протягом роботи в міністерстві він зосереджувався на пошуку нових ринків збуту для українського аграрного сектору. Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, Міністерство аграрної політики посіло шосту сходинку рейтингу.

Заступниками Павленка були Володимир Лапа (прийшов у міністерство з посади генерального директора Українського клубу аграрного бізнесу; пропрацював рік і перейшов до Держпродспоживслужби), Ярослав Краснопольський (раніше начальник відділу маркетингу «Нутрітех Україна»), Владислава Рутицька (екс-фінансовий директор компанії «Мрія Агрохолдинг») та Олександр Сень (прийшов з посади начальника Головного управління агропромислового розвитку Полтавської ОДА).

Новим аграрним міністром був призначений народний депутат Тарас Кутовий. До роботи у Верховній Раді він був президентом агрокомпанії «Райз». На посаді міністра Кутовий змінив майже всіх заступників: спочатку пішли Владислава Рутицька та Інна Гребенюк (яка була керівником апарату міністерства за Павленка з грудня 2015 до квітня 2016-го). На місце останньої був призначений Микола Осійчук, який до цього працював у Міністерстві соціальної політики та Міністерстві фінансів.

Вже у липні 2016-го був звільнений перший заступник Ярослав Краснопольский, а на його місце прийшов Максим Мартинюк, який до цього очолював Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру. Кутовий залишив на посаді тільки заступника Олену Ковальову, яка обіймає цю позицію з грудня 2015-го (до цього працювала також в Мінагрополітики керівником департаменту стратегії та економічного розвитку).

Міністерство аграрної політики не надало інформації щодо керівників структурних підрозділів.
Зміни в керівництві Міністерства інфраструктури
Міністр - змінився
Заступники - 100% змінилося
Голови департаментів - 26% змінилося


Після парламентських виборів 2014 року міністром інфраструктури став генеральний директор енергетичного холдингу «Континіум» Андрій Пивоварський. Він призначив собі заступників, серед яких був і наступний міністр інфраструктури - Володимир Омелян. Згідно з дослідженням ефективності роботи 18 міністерств за 2015 рік, відомство посіло 11-ту сходинку рейтингу.

Через рік на посаді, у грудні 2015-го, Пивоварський оголосив про свою відставку, і в квітні наступного року в новому уряді міністром був призначений Омелян. До призначення заступником Пивоварського він працював керівником служби міністра Кабінету Міністрів. Вже на посаді міністра Омелян , як і його попередник, повністю змінив вище керівництво відомства. Заступниками міністра були призначені Євген Кравцов (до цього був членом правління та виконувачем обов'язків голови ПАТ «Українська залізниця»), Надія Казначеєва (директор інвестиційної компанії ALTIUS), Юрій Лавренюк (проходив службу в МВС України), Дмитро Роменський (має великий досвід роботи на державній службі, остання посада - директор Юридичного департаменту Мінінфраструктури) та Віктор Довгань (був радником при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України у 2015 році).

За 100 днів на посаді міністра Омелян змінив очільників п'яти структурних підрозділів з 19: департамент забезпечення комунікації та аналітичної роботи, юридичний департамент, управління кадрової служби, департамент стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень, відділ авіаційного транспорту.

Також Омелян змінив керівників таких підвідомчих міністерству організацій:
Державне агентство автомобільних доріг, Державна авіаційна служба та Державна служба України з безпеки на наземному транспорті.

Щоб прочитати про інше міністерство - натисніть на нього
Міністерство екології та природних ресурсів
Міністерство соціальної політики
Міністерство освіти і науки
Міністерство культури
Міністерство охорони здоров'я
Зміни в керівництві Міністерства екології та природній ресурсів
Міністр - змінився
Заступники – 100% змінилося

Голови департаментів - н/д

Після звільнення з посади міністра екології Ігоря Шевченка на початку липня 2015 року відомство дев'ять місяців працювало без міністра. Кабмін поклав виконання обов'язків очільника на заступників міністра - спочатку на Сергія Курикіна, а в лютому 2016-го - на Ганну Вронську (керуючий партнер в юридичній фірмі «Вронський, Вронська та партнери»).

Результати роботи міністерства невтішні: згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, відомство отримало найнижчу оцінку.

Новим міністром екології став Остап Семерак, який має досвід роботи у парламенті (депутат трьох скликань, у тому числі й останнього) та в уряді - працював міністром Кабінету Міністрів з лютого по грудень 2014 року. Разом з ним прийшли й нові заступники - Микола Кузьо займатиметься євроінтеграцією, як і на минулій роботі в Урядовому офісі з питань європейської інтеграції (обіймав посаду заступника директора), а Віктор Вакараш став керівником апарату замість Світлани Коломієць, яка до міністерства працювала юристом у Центрі протидії корупції. Останнє місце роботи Вакараша, яке вказане в біографії на сайті Міністерства екології, - голова Київської облдержадміністрації з вересня 2009 до березня 2010 року. Семерак та Вакараш були заступниками голови Київської ОДА Віри Ульянченко у 2006-2008 роках.

Міністерство екології не надало інформації щодо керівників структурних підрозділів.
Зміни в керівництві Міністерства соціальної політики
Міністр - змінився
Заступники - 40% змінилося
Голови департаментів - не змінилися


У грудні 2014 року очільником Міністерства соціальної політики був призначений Павло Розенко. Він уже працював у цьому відомстві у 2008-2010 роках, проте на посаді першого заступника міністра.

Команду Розенко сформував переважно з людей, які вже мали досвід роботи в державних органах: Василь Шевченко (на сайті Мінсоцу вказано, що він до цього працював у 2008-2010 рр. заступником міністра транспорту), Віталій Мущинін (директор департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики), Віктор Іванкевич (був заступником міністра праці та соціальної політики у 2007-2010 рр., остання посада - керівник департаменту з питань соціального діалогу та соціального страхування Федерації профспілок України), Валерій Ярошенко (2008-2010 рр. - перший заступник Голови правління Пенсійного фонду) та Сергій Устименко (радник директора інвестиційної компанії «Сіглер»).

Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, міністерство отримало п'яте місце в рейтингу.

В уряді Гройсмана Розенко обійняв посаду віце-прем'єра, а його місце в міністерстві посів Андрій Рева, екс-заступник Вінницького міського голови (у 2006-2014 рр.). Рева змінив першого заступника - замість Василя Шевченка прийшла Ольга Крентовська (очолювала департамент стратегічного планування та аналізу Міністерства соціальної політики), та звільнив Валерія Ярошенка.

За перші 100 днів Рева на рівні департаментів змін не проводив.
Зміни в керівництві Міністерства освіти і науки
Міністр - змінився
Заступники - 40% змінилося
Голови департаментів - 31% змінилося


В уряд Арсенія Яценюка у 2014 році міністром освіти був призначений ректор Києво-Могилянської академії Сергій Квіт. Команду заступників він формував переважно з практикуючих викладачів і науковців: Інна Совсун (громадській діяч та старший викладач у Києво-Могилянській академії), Павло Хобзей (проректор Українського католицького університету), Максим Стріха (професор Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка) та Андрій Гевко (помічник-консультант народного депутата України М.Й. Головка у 2012-2014 рр.). Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, міністерство отримало четверте з кінця місце в рейтингу відомств.

У новому уряді замість Квіта міністром освіти призначили народного депутата НФ Лілію Гриневич. Її спеціалізація - середня освіта. За перші 100 днів Гриневич зробила дві зміни у вищому керівництві - заступником призначено Володимира Ковтунця (народний депутат України 2-го скликання, кандидат фізико-математичних наук) та на посаду керівника апарату прийшов Роман Греба (з грудня 2014 до квітня 2016-го - заступник міністра Кабінету Міністрів). Заступниками залишились Інна Совсун, Павло Хобзей та Максим Стріха.

У Міністерстві освіти з 16 департаментів з призначенням нового міністра змінились очільники п'ятьох: департамент професійної освіти, департамент атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування, управління ліцензування та акредитації, департамент правового забезпечення, департамент кадрового забезпечення.
Зміни в керівництві Міністерства культури
Міністр - змінився
Заступники - 100% змінилося
Голови департаментів - 15% змінилося


Після переходу В'ячеслава Кириленка з посади міністра культури на позицію віце-прем'єра його місце посів Євген Ніщук, який очолював це відомство після Майдану 2004 року. З приходом нового очільника все вище керівництво зазнало змін: першим заступником стала Світлана Фоменко, інші заступники - Тамара Мазур та Ростислав Карандєєв замість Ігоря Ліхового, Андрія Вітренка та Юрія Зубка.

Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, міністерство посіло 10-ту сходинку.

У Міністерстві культури з 19 департаментів з призначенням Ніщука змінились очільники трьох: відділ забезпечення роботи Міністра (патронатна служба міністра), відділ управління персоналом (відділ кадрової роботи й державної служби) і управління охорони нерухомої культурної спадщини та заповідників.
Міністр - не призначений
Заступники - один призначений
Голови департаментів - 23% змінилося


У минулому уряді Міністерство охорони здоров'я очолював один з грузинських реформаторів - Олександр Квіташвілі. У Грузії він обіймав аналогічну посаду. В Україні на Квіташвілі були великі сподівання, проте він ще влітку 2015 року заявив про відставку, а восени того ж року народні депутати не дали згоду на його звільнення. Він пропрацював міністром до призначення головою уряду Гройсмана. Його заступниками були Олександра Павленко (юрист, компанія «Павленко та Побережнюк»), Ігор Перегінець (заступник голови бюро ВООЗ в Україні), Віктор Шафранський (директор представництва швейцарської фармацевтичної компанії «Новартіс Фарма» в Україні) та Роман Василишин (головний лікар Олександрівської клінічної лікарні м. Києва). Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, відомство посіло 15-те місце з 18 міністерств.

Вже на другий день на посаді прем'єр-міністра Гройсман посварився з Олександрою Павленко і звільнив її, за власним бажанням звільнився Ігор Перегінець. Романа Василишина відсторонили від обов'язків через звинувачення у хабарництві. Нового міністра досі не призначили, тому в.о. залишається Віктор Шафранський. Наприкінці липня уряд призначив заступником міністра і в.о. міністра Уляну Надію Супрун, волонтера із США (займалась тренуваннями з тактичної медицини та забезпечувала українську армію індивідуальними аптечками стандарту НАТО), яка рік тому отримала громадянство України.

Попри те що в міністерстві фактично не було очільника, на департаментському рівні відбулися зміни: п'ять керівників залишили свої посади (управління фармацевтичної діяльності та якості фармацевтичної продукції, департамент економіки і фінансової політики, управління правового забезпечення, відділ з питань міжнародної діяльності та євроінтеграції).Загалом у відомстві 21 департамент.

Щоб прочитати про інше міністерство - натисніть на нього
Секретаріат Кабінету Міністрів
Міністерство оборони України
Міністерство внутрішніх справ
Міністерство юстиції України
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ
Міністр - змінився
Заступники - 20% змінилося
Голови департаментів - 10% змінилося


У новому уряді міністром Кабінету Міністрів став Олександр Саєнко. У 2015 році працював помічником-консультантом Гройсмана, коли останній був народним депутатом. Разом з екс-очільником секретаріату Ганною Онищенко пішли заступники Роман Греба та Олег Паракуда, а Вадим Гламаздін, Володимир Федорчук та Наталія Гнидюк залишилися. Із Саєнком у відомство на посаду заступника прийшов Михайло Тітарчук.

У секретаріаті Кабінету Міністрів з 20 департаментів змінилися керівники в департаменті інформації та комунікацій з громадськістю і в департаменті розвитку реального сектору економіки.
Міністр - не змінився
Заступники - не змінилися

Голови департаментів - н/д

З жовтня 2014 року Міністерство оборони очолює Степан Полторак, який до цього був командувачем Національної гвардії України. Згідно з дослідженням ефективності роботи 18 міністерств за 2015 рік, відомство посіло 9-те місце.

Змін у вищому керівництві не відбулося - заступниками залишились Іван Руснак, Ігор Павловський, Ігор Долгов та Олександр Дублян. До міністерства всі заступники працювали у сферах, пов'язаних з військовою справою: Руснак - у липні 2013-го став начальником управління регулювання діяльності державної авіації Міністерства оборони України, Павловський - з 2014 до 2015 року був начальником тилу ЗСУ, Долгов - з 2010 до 2015 року був головою Місії України при НАТО, а Дублян - голова Військової служби правопорядку ЗСУ.

Міністерство оборони не надало інформації щодо керівників структурних підрозділів.


Міністр - не змінився
Заступники - 50% змінилося

Голови департаментів - н/д

З призначенням нового голови уряду Арсен Аваков зберіг міністерське крісло. Ще за часів Яценюка з міністерства пішли Олексій Руденко та Василь Паскал. Зараз серед заступників Авакова залишились Олексій Тахтай, Сергій Яровий. Тигран Авакян та Ека Згуладзе пішли за власним бажанням вже після призначення Гройсмана.

У відповіді на запит VoxUkraine щодо оприлюднення імен керівників департаментів, які працювали у відомстві після Майдану, у МВС відповіли: «…ведення списочного обліку осіб, які очолювали структурні підрозділи міністерства в окремі періоди… не передбачено».
Міністр - не змінився
Заступники - 12% змінилося

Голови департаментів - н/д

Незмінним міністром юстиції з березня 2014 року залишається Павло Петренко. Після парламентських виборів 2014 року заступниками міністра є Наталія Севастьянова (до цього працювала Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини), Гія Гецадзе (раніше працював у Міністерстві юстиції та Міністерстві внутрішніх справ Грузії, останнє місце роботи - професор Державного університету Іллі в Грузії), Антон Янчук (колишній юрист в адвокатському об'єднанні «Арцінгер»), Сергій Шкляр (до того виконавчий директор «Арцінгер»), Сергій Петухов (директор з корпоративних питань ТОВ «Карпатигаз») та Павло Мороз (директор відділу податків та права міжнародної аудиторської компанії Ernst & Young). Відбулася лише одна зміна - керівником апарату замість Оксани Іванченко стала Ганна Онищенко, яка перейшла до Мінюсту з посади міністра Кабінету Міністрів.

Міністерство за два роки спромоглося запровадити онлайн-сервіси для громадян та відкрило реєстри, зокрема реєстр власників нерухомості. Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, міністерство посіло четверте місце в рейтингу.

Міністерство юстиції загубило запит VoxUkraine і не надало інформації щодо керівників структурних підрозділів.
Міністр - не змінився
Заступники - не змінилися
Голови департаментів - 9% змінилося


До парламентських виборів 2014 року Міністерство регіонального розвитку очолював нинішній прем'єр Володимир Гройсман. У другому Кабміні Яценюка відомство очолив Геннадій Зубко (перший заступник голови Адміністрації Президента).

З того часу склад його заступників не змінився - зберегли свої крісла В'ячеслав Негода, Едуард Кругляк, Максим Малашкін та Роман Чуприненко. Майже всі вони прийшли до міністерства з державного сектору: Негода був завідувачем відділу експертизи і аналізу розвитку територій та виборчих прав Секретаріату Кабінету Міністрів України, Малашкін - директором департаменту нормативно-правового регулювання Мінрегіону, Чуприненко з травня 2012 по грудень 2014 року обіймав посаду директора департаменту забезпечення діяльності міністра фінансів. Винятком є Едуард Кругляк, який до міністерства працював заступником директора з технічних питань приватного підприємства «Експертний центр «Укрекобіокон».

Згідно з дослідженням ефективності роботи 18 міністерств за 2015 рік, відомство показало досить непоганий результат - сьоме місце.

У Міністерстві регіонального розвитку з 32 департаментів за останні 100 днів змінилися керівники трьох: у департаменті адміністративно-організаційного забезпечення, департаменті нормативно-правового регулювання та в управлінні роботи з персоналом.

Щоб прочитати про інше міністерство - натисніть на нього
Міністерство закордонних справ
Міністерство інформаційної політики
Міністерство молоді та спорту України
Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та ВПО
Міністр - не змінився
Заступники - не змінилися
Голови департаментів - не змінилися


Павло Клімкін працює міністром закордонних справ ще з червня 2014 року. На цю посаду він був призначений з посади посла України в Німеччині. Клімкін досі зберігає свою посаду. Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, міністерство посідає восьме місце, одразу після Мінрегіону.

З приходом Гройсмана не відбулося жодних змін. Усі перестановки у вищому керівництві були за прем'єрства Яценюка. Зараз склад заступників має такий вигляд: керівник апарату Вадим Пристайко (до цього був послом України в Канаді), Олена Зеркаль (прийшла до міністерства з тютюнової компанії «Прилуки», де була старшим менеджером з корпоративних зв'язків) та Сергій Кислиця (до цього був головою Комісії Ради Європи з питань гендерної рівності). У МЗС налічується 27 департаментів, з яких жоден не зазнав змін за 100 днів уряду Гройсмана.
Міністр - не змінився
Заступники - 33% змінилося
Голови департаментів - 9% змінилося


Міністерство інформаційної політики було створено в січні 2015 року, очолив його Юрій Стець (був народним депутатом трьох скликань та членом наглядової ради «5 каналу») . З того часу його заступниками працюють Артем Біденко (до цього - начальник Управління з питань реклами КМДА) та Тетяна Попова (до Мінінформполітики була членом правління Всеукраїнської рекламної коаліції). Стець зберіг свою посаду з призначенням Гройсмана, але відбулась одна зміна: на вакантну посаду першого заступника була призначена журналіст Еміне Джапарова. 3 серпня Попова вирішила піти з міністерства, проте указу про її звільнення на момент виходу статті не було опубліковано.

Згідно з дослідженням ефективності роботи 18 міністерств за 2015 рік, відомство отримало 17-те місце.

У Міністерстві інформаційної політики з 11 департаментів змінився тільки керівник сектора адміністративно-господарського забезпечення.
Міністр - не змінився
Заступники - не змінилися
Голови департаментів - 36% змінилося


Ігор Жданов обіймає посаду міністра молоді та спорту з грудня 2014 року. За часів прем'єрства Яценюка у відомстві були кадрові перестановки серед заступників, остання - у квітні 2016 року. Тоді був призначений заступником міністра Олександр Ярема (прийшов з Адміністрації Президента, де був керівником департаменту з питань взаємодії з громадським суспільством та політичними партіями). В уряді Гройсмана заступниками Жданова залишились Ігор Гоцул (був членом Національного олімпійського комітету України), Микола Даневич (працював головою Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації), Ярослав Войтович (працював начальником державної установи «Управління збірних команд та забезпечення спортивних заходів «Укрспортзабезпечення» Міністерства молоді та спорту) і Микола Мовчан (начальник відділу країн Африки, МЗС). Згідно з дослідженням ефективності роботи уряду за 2015 рік, міністерство отримало 12-те місце в рейтингу.

Якщо заступники не змінилися, то в керівництві департаментів відбулися кадрові перестановки. Очільники сімох департаментів з 19 залишили свої посади, у тому числі департаменту фізичної культури та неолімпійських видів спорту, фінансово-економічного управління, управління розвитку спортивної інфраструктури, управління організаційної роботи та планування, а також звільнилися головний спеціаліст з антикорупційних питань і головний спеціаліст з мобілізаційної роботи та цивільного захисту.
Міністр - призначений
Заступники - призначені
Голови департаментів - не призначені


Чутки про створення такого міністерства ходили давно, і воно врешті-решт було створене. Очолив його екс-голова Державного агентства з питань відновлення Донбасу Вадим Черниш. Його заступниками були призначені Юсуф Куркчі, Георгій Тука та Сергій Злакоман.

У відповіді на запит VoxUkraine міністерство зазначило, що перебуває у стадії формування і структура відомства не затверджена.

Висновки
Масштаб та глибина змін
У квітні 2016 року Верховна Рада затвердила новий склад Кабміну, в якому порівняно з урядом Арсенія Яценюка було змінено 11 міністрів (58%) (без урахування новоствореного Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб та Міністерства охорони здоров'я, де досі немає очільника). Міністри змінили 45% своїх заступників (також крім двох зазначених міністерств). Якщо порівнювати кадрові перестановки нових очільників відомств і тих, хто залишився з минулого уряду, то перші проводили ротацію активніше - 55 проти 14%.

Повністю оновився керівний склад міністерств екології, культури та інфраструктури. Жодних змін не відбулось у міністерствах регіонального розвитку, закордонних справ, молоді та спорту й оборони.

Якщо аналізувати кадрову політику більш глибоко - на рівні голів департаментів, то можна сказати, що зміни незначні. 17% очільників департаментів залишили свої посади після призначення нового уряду. Варто зазначити, що деякі міністерства не надали інформації щодо структури. За тими даними, які є в розпорядженні VoxUkraine, найбільших змін на рівні департаментів зазнали Міністерство молоді та спорту, Міністерство енергетики та Міністерство освіти. Жодних змін не відбулось у Міністерстві закордонних справ.
* Міністерства, в яких змінилася загальна кількість заступників
It is necessary to choose a visual aid that is appropriate for the material and audience.
Наскількі ці зміни суттєві порівняно з минулим урядом? VoxUkraine раніше проводив дослідження Кабміну Яценюка, створеного в грудні 2014 року. Тоді було призначено 67% нових міністрів, які за перші 5 місяців змінили в середньому 62% заступників і 57% голів департаментів. Як видно, за 100 днів урядування Володимира Гройсмана кадрові зміни відбуваються більш повільно. Як оцінювати ці цифри? Загалом можна казати, що традиція майже повного оновлення управлінської команди кожним новим міністром знижує ефективність роботи як окремих міністерств, так і уряду в цілому. Але, звичайно, важливіше дивитися, хто конкретно уходить і приходить на заміну. Ми подивилися.
* Особи, в яких останнє місце роботи не пов'язане з державною службою
Нова зміна. Хто вони?

Як ми вже писали, у другий Кабмін Яценюка потрапило досить багато людей з приватного сектору або тих, хто не мав досвіду роботи на державній службі. Чи зберіглася ця тенденція в уряді Гройсмана? Скільки людей в новому уряді з приватного сектору?

Згідно з нашим дослідженням, зараз ставку знов роблять на державних службовців з досвідом.

Усі нові очільники міністерств уже мали досвід роботи на різних державних посадах. Серед заступників схожа тенденція: лише чотири нових заступники (або 16% від усіх новачків) прийшли в уряд з бізнесу чи громадського сектору. Натомість у 2014 році в Кабінеті Міністрів більше третини міністрів не мали досвіду роботи на український держслужбі. Серед нових заступників у минулому уряді доля «ринкових» людей була близько 40%.
Текст: Олександр Надельнюк, Борис Давиденко
Графика: Олександр Надельнюк
Фото: прес-служба КМУ
© 2016 Усі права захищені. Громадська організація "Вокс Україна"
[email protected]
Made on
Tilda