Головна проблема і головне завдання центробанків – збереження низької, прогнозованої та стабільної інфляції. В літературі існує дві протилежні моделі зміни цін. Аналізуючи великий масив роздрібних цін для Великобританії, можна зрозуміти, який з цих методів працює краще.
Відомо, що побічним ефектом стабілізації інфляції може бути нижче економічне зростання (т.зв. Крива Філіпса). Якщо подивитись на макроекономічні дані, можна помітити, що незважаючи на макроекономічні шоки, інфляція є відносно стабільною, тобто крива Філіпса є горизонтальною. Однак, якщо подивитись на мікродані, можна побачити, що не всі ціни змінюються (тобто ціни змінюються із затримкою), оскільки зміна цін є небезкоштовною (т.зв. витрати меню).
Економічна модель, яка відтворювала б нечасту зміну цін продавцями на мікрорівні, не зможе дати нам горизонтальну криву Філіпса на макрорівні. Розв’язуванню цієї загадки присвячено досить багато економічних статей. Зокрема, були спроби врахувати неповноту інформації, яку мають продавці, недосконалість ринків, а також різні механізми вибіркової зміни цін. Ми фокусуємося на останньому моменті.
Інші лекції конференції НБУ:
Банківське регулювання: чи безризикові державні облігації насправді, лекція Ігоря Лівшиця
Правила Тейлора чи дискреція в монетарній політиці США. Урок для України, лекція Алекса Нікольсько-Ржевського
Дискусія щодо політики: управління потоками капіталу. Підсумок
В літературі існує дві протилежні моделі зміни цін – одна (модель Кальво) каже, що імовірність зміни ціни на будь-який товар не залежить від поточної ціни цього товару. Друга (модель Голосова-Лукаса) – що імовірність зміни ціни товару прямо залежить від різниці між поточною ціною товару та його бажаною (оптимальною) ціною.
Аналізуючи великий масив роздрібних цін для Великобританії, ми намагаємося визначити, яка модель є ближчою до істини. А саме – ми визначаємо зв’язок між середньозваженою поточною ціною масиву товарів та середньою зміною цін цих товарів. Кореляція цих величин не дуже велика (до 16%), що свідчить на підтримку моделі Кальво (тобто про незалежність імовірності зміни цін від поточних цін).
Лекція на конференції НБУ, короткий виклад
Повну версію лекції читайте тут
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний