Нобелівська Премія з Економіки в 2015 Році Присуджена Ангусу Дітону | VoxUkraine

Нобелівська Премія з Економіки в 2015 Році Присуджена Ангусу Дітону

Photo: Фото: Jewel Samad / AFP / GETTY
14 Жовтня 2015
FacebookTwitterTelegram
2054

Цього року Нобелівським лауреатом в галузі економіки став Ангус Дітон, британсько-американський економіст, який працює в Прінстонському університеті. Нобелівський комітет підкреслив три взаємозалежних досягнення економіста: новий підхід до оцінки попиту на різні товари, дослідження взаємозв’язку між доходом і споживанням і роботу по вимірюванні рівня життя та бідності.

Оцінка попиту

Будь-який уряд щодня приймає рішення в сфері економічної політики. Чи слід підвищити податки або краще скоротити державні витрати? Чи варто захищати вітчизняну промисловість і як краще це робити: підвищуючи мита, встановлюючи квоти або пропонуючи субсидії? Як найкраще гарантувати соціальний захист літніх людей: збільшуючи їх пенсії, субсидуючи витрати на комунальні послуги, або забезпечуючи їх продуктами?

Помилковий вибір економічної політики може мати серйозні наслідки: від страждання бідних та банкрутства підприємств до політичних потрясінь. Навпаки, оптимальний вибір політики призводить до розвитку і процвітання країни.

Вибір між хорошою і поганою політикою складний. Простих відповідей не існує, так як різні економічні рішення працюють краще або гірше залежно від різних обставин. Кожне рішення потрібно оцінити на підставі ймовірних наслідків. Такий аналіз вимагає хорошого розуміння реакції на проведену політику з боку споживачів, виробників та інших учасників ринку.

Проведена в 1980-их роках Ангусом Дітоном робота поліпшила розуміння й оцінку споживчого попиту. Його робота значно покращила здатність економістів і бізнесу оцінювати попит на підставі емпіричний даних.

Дохід і споживання

Уявіть, що економіка зростає на 5%. Економічне зростання призведе до більш високих доходів, і люди відреагують на нього збільшенням споживання товарів і послуг, а також зростанням фінансових та інших заощаджень. Збільшення споживання призведе до зростання цін і, можливо, до подальшого розширення виробництва і ще більшого зростання економіки. Але яким точно є зв’язок між збільшенням доходів і особистим споживанням? Розуміння цього взаємозв’язку дуже важливе для формування правильної державної політики в умовах економічного зростання (або падіння).

У 1990-ті Ангус Дітон працював над зв’язком між доходом і споживанням. Існуючі в той час моделі передбачали, що споживання має змінитися непропорційно зростанню доходів (більше). Іншими словами, коливання в споживанні, має бути вище, ніж коливання в доходах. Але це пророкування не підтверджувалося реальними даними, які свідчили якраз про протилежне. Існуючі в той час моделі розглядали економіку як одного («середньостатичного») споживача. Дітон довів, що моделі економіки з множинними типами споживачів, які різняться за рівнем доходу, добробуту, кредитними можливостями, розподілом доходу, здатні краще пояснити емпіричні дані. Сьогодні моделі з різними типами споживачів стали стандартом.

Рівень життя і бідність

В останні два десятиліття Ангус Дітон займався питаннями економіки розвитку. Серед багатьох робіт, Нобелівський комітет згадує наступну оригінальну ідею: уявіть, що вам потрібно визначити, у родині ставляться краще до синів чи до дочок. Зокрема, ви хочете дізнатися, чи краще годують синів. Це важливе питання з причини існування такого феномену як «зниклі дівчата» («missing girls phenomenon»): у багатьох країнах сім’ї краще піклуються про дитину чоловічої статі.

Не існує прямого і надійного способу дізнатися, чи насправді чоловіки отримують більше ресурсів, їжі, грошей і турботи, аніж жінки. Навіть якщо можна було б приставити дослідників до сотні сімей, ми не були б впевнені, що отриманим результатам можна довіряти. Адже сім’ї можуть змінити свою звичну поведінку просто через присутність спостерігача. Ангус Дітон запропонував вимірювати споживання таких «дорослих» товарів, як алкоголь і тютюн, у сім’ях зі схожими доходами. Уявіть, що ми дізналися, що сім’ї з дочками купують більше таких товарів, ніж сім’ї з синами. У такому випадку можна зробити висновок, що дочки ймовірно отримують менше їжі, ніж сини, навіть якщо загальна кількість грошей, витрачених на продукти щоденного споживання, однакова.

Внесок Ангуса Дітона у розвиток економічної науки набагато більш значний, аніж ці приклади. Це і відкриття більш ефективних способів збору даних, ідеї по вимірюванню економічних параметрів, котрі нас цікавлять, і нові підходи до того, як досліджувати питання економіки, відповіді на які не можна отримати простими вимірюваннями.

Джерела додаткової інформації

Список публікацій Ангуса Дітона можна знайти тут

Науковий опис досягнень Ангуса Дітона, підготовлений Нобелівським комітетом, доступний тут

За посиланням доступний менш технічний опис його роботи

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний