Огляд проросійських наративів у ЗМІ Німеччини та Італії про контроль та використання України Заходом у власних інтересах

Огляд проросійських наративів у ЗМІ Німеччини та Італії про контроль та використання України Заходом у власних інтересах

Photo: ua.depositphotos.com / Dizfoto
11 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1482

Наратив про “зовнішнє управління” активно почав розповсюджуватись під час старту системних реформ у 2014 році після Революції Гідності. Призначення іноземців на державні посади, надання кредитів Міжнародним валютним фондом, взятий Україною загалом курс на ЄС стали підґрунтям для формування в проросійському медіа міфу про “зовнішнє управління” та відсутність української незалежності.

А все тому, що таким чином Україна якраз таки порушила стійкість “російського управління”, адже до 2014 року Кремль через своїх призначенців в органах державної влади контролював ситуацію в країні. Російська пропаганда стверджує, що Захід контролює владу в Україні та організував державний переворот в 2014 році, внаслідок якого нібито сталося захоплення влади змовниками у власних інтересах. Пояснюємо, що відбувається насправді.

Фейк: Захід контролює владу в Україні

Проросійські німецькі та італійські медіа поширюють наративи кремля про те, що українська влада знаходиться під безпосереднім контролем США. 

  • “Єдиним реальним джерелом влади в Україні є не електорат, тобто народ, а посольство США” (“Die einzige wirkliche Quelle der Macht in der Ukraine sei nicht die Wählerschaft, also das Volk, sondern die US-Botschaft”) — RT.DE
  • “Минуло п’ять років відтоді, як “помаранчева революція” в Україні, яка розпочалася з Майдану, призвела до київського перевороту та підштовхнула донецькі території до відриву від батьківщини заради збереження російської ідентичності, якій загрожував новий курс “маріонеткового” уряду Києва, віддалено контрольованого Вашингтоном”  (“Sono trascorsi 5 anni dalla “rivoluzione arancione” in Ucraina , quella partita da Piazza Maidan che portò al Golpe di Kiev e che spinse i territori del Donetsk a staccarsi dalla madrepatria per preservare l’ identità russa , minacciata dal nuovo corso del governo “fantoccio” di Kiev, teleguidato da Washington e dal grupo di potere dei neocon”) Controinformazione

Як насправді?

Українські органи влади самостійно відповідають за внутрішню та зовнішню політику. 

Усі рішення про управління державою ухвалюють внутрішні учасники політичного процесу. Західні партнери, зокрема США, можуть пропонувати свою підтримку, та лише президент чи уповноважена особа вирішують, приймати чи відхилити їхню пропозицію. І тим більше вони не можуть ніяким чином брати участь чи керувати виборчим процесом за межами власних країн. 

Згадані “Помаранчева революція” у 2004 році та “Євромайдан”, що згодом переріс у “Революцію гідності” у 2014 році  — і є прямим доказом влади саме українського електорату. Шляхом мирних протестів українцям у першому випадку вдалося провести чесні вибори замість сфальсифікованих, у другому — запустити системні реформи для утвердження України як демократичної європейської держави. 

Фейк: Державний переворот в Україні в 2014 році підтримав/організував Захід

Цілі нібито “державного перевороту” в Україні найрізноманітніші: дестабілізація країни, налаштування населення проти москви, створення зручного Заходу “маріонеткового” уряду. Переворот здійснили чи організуали США, ЄС та НАТО (разом чи окремо), поки сам народ був проти.

  • “Щодо України, то Захід відкусив більше, ніж міг прожувати, коли ЦРУ США влаштувало переворот у Києві в 2014 році, щоб повалити обраний уряд президента Віктора Януковича і замінити його на дружній до США уряд” (“Was die Ukraine betrifft, so hat der Westen mehr abgebissen, als er kauen konnte, als der US-Geheimdienst Central Intelligence Agency 2014 in Kiew einen Staatsstreich inszenierte, um die gewählte Regierung von Präsident Viktor Janukowitsch zu stürzen und sie durch eine US-freundliche Regierung zu ersetzen”) — Uncut News

Як насправді?

По-перше, події 2014 року в Україні не є державним переворотом. Заяви про нібито держпереворот у центрі Києва є типовою риторикою Кремля, який таким чином виправдовує власну агресію. 

Державний переворот —  це неконституційне насильницьке захоплення влади невеликою групою осіб, змовниками, що діють у власних інтересах. Революція ж гідності розпочалася з мирних протестів неозброєних людей на підтримку демократизації, які влада намагалася придушити силою, змусивши їх використовувати засоби самозахисту, та носила масовий характер. Детальніше про те, чому Революція гідності не є державним переворотом можна прочитати у матеріалі VoxCheck Майдан у 2014 році це державний переворот: огляд італійських та німецьких проросійських ЗМІ”

Фейк: організатором “перевороту” та творцем “української кризи” є Нуланд

Вікторія Нуланд — американська дипломатка та політична діячка, у 2014 році займала посаду помічника Держсекретаря США з питань Європи та Євразії. Проросійські ЗМІ часто згадують її як центральну фігуру Майдану 2014 року та приписують їй планування державного перевороту в Україні. Основним доказом виступає запис розмови дипломатки з Джеффрі Пайеттом, тодішнім послом США в Україні.

  • “Нуланд була рушійною силою повстання 2014 року, яке призвело до повалення уряду Віктора Януковича в Україні” (“Nuland war die treibende Kraft hinter dem Aufstand von 2014, der die ukrainische Regierung von Viktor Janukowitsch in der Ukraine stürzte”) Uncut News
  • “Тодішню заступницю держсекретаря Нуланд викрили у записаній розмові, опублікованій на YouTube 4 лютого 2014 року, оскільки вона планувала можливий переворот у Києві та обрала нового прем’єр-міністра за два з половиною тижні до фактичного перевороту” (“Die damalige stellvertretende Außenministerin Nuland wurde in einem aufgezeichneten Gespräch, das am 4. Februar 2014 auf YouTube veröffentlicht wurde, entlarvt, als sie den möglichen Putsch in Kiew plante und den neuen Premierminister zweieinhalb Wochen vor dem tatsächlichen Putsch ausgewählte”) Uncut News

Як насправді?

Нуланд справді неодноразово відвідувала Київ у 2014 році, зустрічалась із Януковичем, представниками опозиції та мітингувальниками. Однак подібні дії є свідченням виконання нею своїх посадових обов’язків, але не участі чи, більше того, реалізації “державного перевороту”. 

Згадане ж відео було сфабрикованим і також не може виконувати роль доказу. Згідно з дослідженням Детектор Медіа уривки різних розмов на ньому були поєднані без додержання часової хронології, діалоги переплітались та обривались на півслові без контексту. Відповідні розмови були приватними та не мали права записуватись першочергово. 

Фейк: Україна повністю залежить від Заходу

  • “А тим часом в Україні панує протилежне всьому, що обіцяли українцям іноземні прихильники Майдану від зближення з Заходом. Країна не є суверенною, а фінансово та політично повністю залежить від Заходу. Майдан дав протилежне обіцяному” (“Inzwischen herrscht in der Ukraine das Gegenteil von allem, was die ausländischen Unterstützer des Maidan den Ukrainern durch eine Annäherung an den Westen versprochen haben. Das Land ist nicht souverän, aber finanziell und politisch vollständig vom Westen abhängig. Der Maidan hat das Gegenteil von dem gegeben, was versprochen wurde”) — RT.DE

Як насправді?

Україна, як і чимало інших країн, залежить від відносин з державами та міжнародними організаціями. Однак, це — взаємовигідне співробітництво. Наприклад, у рамках співпраці з МВФ Україна проводить економічні реформи, необхідні для подальшого розвитку.  Про співпрацю з МВФ VoxCheck детально писав у матеріалі “Міжнародний валютний фонд: корпорація зла чи порятунок економіки в умовах кризи?”.

Допомога, яку надає Європейський Союз, спрямована на розвиток економіки, державного управління, громадянського суспільства, сприяння енергоефективності та захисту навколишнього середовища в Україні. Міфи російської пропаганди про Асоціацію України з ЄС ми вже спростовували “Геть від Євросоюзу”. Російська дезінформація сьомий рік демонізує Угоду про асоціацію між Україною та ЄС”.

Фейк: Захід хоче знищити українську економіку, щоб позбутися конкурентів та уникнути конкуренції

У німецьких ЗМІ можна помітити тези про те, що саме співпраця з росією підтримувала українську економіку, а країни Заходу насправді розраховують на її падіння.

  • “Єдиним, що стояло на заваді раптового розпаду України, завжди було бажання деяких її лідерів підтримувати певний рівень прагматичних відносин з росією, які були б взаємовигідними та допомагали пом’якшити падіння колишньої країни. Український народ завжди міг покладатися на російський ринок праці та експорту, що, мабуть, полегшило життя багатьом у ці важкі часи. З точки зору Заходу, однак, це було те, що потрібно було зупинити якнайшвидше, щоб занурити Україну у “вільне економічне падіння” (“Das Einzige, was dem plötzlichen Zusammenbruch der Ukraine im Wege stand, war immer der Wunsch einiger ihrer Führer, ein gewisses Maß an pragmatischen Beziehungen zu Russland aufrechtzuerhalten, die für beide Seiten von Vorteil waren und dazu beitrugen, den Sturz des erstgenannten Landes abzufedern. Das ukrainische Volk konnte sich immer auf den russischen Arbeits- und Exportmarkt verlassen, was wohl vielen Menschen in diesen schweren Zeiten das Leben erleichtert hat. Aus westlicher Sicht war dies jedoch etwas, das so schnell wie möglich gestoppt werden musste, um die Ukraine in den wirtschaftlichen freien Fall zu stürzen”) — Uncut News

Як насправді?

Навряд чи ті, хто бояться конкуренції та хочуть знищити конкурента, інвестуватимуть в нього кошти, надаватимуть кредити та спрощуватимуть умови торгівлі з ними. 

Після того, як Україна вийшла зі складу СРСР та стала незалежною державою, країни Заходу надавали фінансову підтримку для стабілізації та розвитку її економіки. Так, США з 1991 року надали Україні близько 5 млрд доларів на вирішення поточних проблем: ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, проведення антикорупційних заходів, енергетичного розвитку і т.д. Сумарно 35 млрд доларів отримано Україною від МВФ за 30 років незалежності. Мета залучення коштів — стабілізація фінансової системи, проведення структурних реформ для економічного зростання. 

Загалом подібний наратив з’явився, коли Україна ратифікувала Угоду про асоціацію з ЄС у 2014 році. Найбільше не подобалась росії її економічна частина, націлена на покращення умов торгівлі між Україною та країнами ЄС, економічне та галузеве співробітництво. Набуття нею чинності навіть було відкладено до 2016 року саме через претензії росії, нібито, значне зростання європейських поставок витіснить російську продукцію з українського ринку, а неконкурентоспроможні українські товари та нелегальні з ЄС масово захоплять ринки митного союзу. 

Наразі ЄС дійсно став головним торговельним партнером України. За результатами 2021 року питома вага торгівлі товарами та послугами з ЄС склала 39,0% від загального обсягу. Частка російського експорту також з кожним роком знижується: якщо у 2013 році 25,6% усього експорту з України припадало на РФ, то у 2021 — 5%. Теж саме і з імпортом: за 9 років він скоротився на 20%. Однак причинами цього є не стільки лібералізація умов торгівлі з ЄС, скільки встановлені мита, квоти та санкції. 

А от значного економічного удару Україні завдала та завдає російська агресія. Реальний ВВП країни у 2014 році, коли росія напала на Україну, незаконно анексувала Крим та почала війну на Донбасі, впав на 6,5% та ще на 9,8% у 2015 році. 

Фейк: Україна стала неофіційною військовою базою НАТО

Конспірологічні теорії про приховані військові бази НАТО в Україні, нібито з метою підготовки нападу на росію, нещодавно із категорії “російська пропаганда” перейшли у категорію “одна із офіційних причин нападу росії на Україну”.

  • “Країни-члени НАТО систематично перетворюють Україну на «плацдарм» проти росії, будують там свої бази” (“Gli stati membri della NATO stanno sistematicamente trasformando l’Ucraina in una “testa di ponte” contro la Russia, costruendo lì le loro basi”) — SNA.IT
  • “У 2014 році після державного перевороту розпочалася нова, більш активна фаза військового дослідження України з боку США та їх союзників. За цей час зусиллями Вашингтона та Брюсселя Україна по суті стала головним полігоном для підготовки військ блоку. Альянс поступово розширює військову інфраструктуру України відповідно до своїх потреб. В Очакові та Бердянську вже є військово-морські бази, побудовані за стандартами НАТО на гроші американських платників податків. Хоча формально вони належать ВМС України, фактичними власниками є «хендлери» зі Сполучених Штатів. Те саме стосується і полігону української армії в Яворові (Львівська область), який давно перетворився на «приховану» військову базу для передової військової присутності НАТО” (“Eine neue, aktivere Phase der militärischen Erkundung der Ukraine durch die Vereinigten Staaten und ihre Verbündeten begann 2014, nach dem Staatsstreich. In dieser Zeit ist die Ukraine durch die Bemühungen Washingtons und Brüssels im Wesentlichen zu einem großen Übungsplatz für die Truppen des Blocks geworden. Das Bündnis hat die militärische Infrastruktur der Ukraine nach und nach entsprechend seinen Bedürfnissen ausgebaut.In Otschakowo und Berdjansk gibt es bereits Marinestützpunkte, die mit dem Geld der amerikanischen Steuerzahler nach NATO-Standards gebaut wurden. Obwohl sie formell der ukrainischen Marine gehören, sind die eigentlichen Besitzer «Handler» aus den Vereinigten Staaten. Das Gleiche gilt für das Übungsgelände der ukrainischen Armee in Jaworiw (Region Lemberg), das sich längst zu einer «verdeckten» Militärbasis der vorgeschobenen Militärpräsenz der NATO entwickelt hat”) — News Front

Як насправді?

Розташування іноземних військових баз на території України заборонено згідно з положенням частини 7 статті 17 Конституції і Україна неухильно дотримується цього положення. 

Але на території України справді є декілька навчально-тренувальних центрів та полігонів. Так, в Очакові систематично проводились навчання серії “Сі Бриз”. За домовленістю, Україна надавала військову і цивільну інфраструктуру чорноморського узбережжя, а США підтримують навчання фінансово, надають поміч в техніці та обладнанні. Навчання не проводились виключно з країнами-членами НАТО — участь в них брали як члени блоку, так і інші країни. На Яворівському полігоні — Міжнародному центрі миротворчості та безпеки — з 2015 року розташовувалась канадська тренувальна місія UNIFIER. Один з пріоритетних напрямків цієї місії – професійний розвиток сержантсько-старшинського складу української армії.

Навчально-тренувальні бази не є військовими базами, їх учасники — інструктори, які лише навчають українських військових, мета — укріплення обороноздатності країни, а не підготовка до наступальних дій. Їх присутність на території України ніколи не заперечувалася і не приховувалася.

Варто відмітити, що 12 лютого 2022 року з’явилися повідомлення про те, що країни НАТО вивели своїх військових інструкторів з України та скасували тренування українських військових. 

Фейк: Захід розпалює війну в Україні, використовуючи її у своїх діях проти росії

Проросійські німецькі ЗМІ після початку скупчення російських військ біля кордонів України під видом навчань підхопили риторику виправдань кремля. Нібито, у всьому винні США та НАТО, а росія лише реагує на провокації і ніякої “збройної агресії” з її боку немає.

  • “США підбурюють Україну до війни на південному сході. Вони посилають зброю і закликають країни НАТО зняти обмеження на постачання летальної зброї в Україну” (“Die Ukraine wird von den USA zum Krieg im Südosten aufgehetzt. Sie schicken Waffen und fordern die NATO-Länder auf, die Beschränkungen für die Lieferung von tödlichen Waffen an die Ukraine aufzuheben”) Uncut News
  • “Пентагон “керує” Україною і готує її до війни з росією. Останнім часом країни-члени НАТО на чолі зі Сполученими Штатами збільшили свою військову присутність в Україні та включили країну до різноманітних військових програм Альянсу. Цей процес триває вже деякий час і завжди викликав занепокоєння російської Федерації” (“In letzter Zeit haben die NATO-Mitgliedstaaten, allen voran die USA, ihre militärische Präsenz in der Ukraine ausgebaut und das Land in verschiedene Militär Programme des Bündnisses einbezogen. Dieser Prozess läuft schon seit geraumer Zeit und war für die Russische Föderation immer ein Grund zur Sorge”) News Front
  • Вашингтон вирішив підштовхнути Україну до війни проти росії, за рахунок домовленостей та поширення викривленого наративу про російську агресію та вторгнення Control Informazione

Як насправді?

Активізація співпраці України з іншими країнами у військовій сфері стала не причиною, а наслідком цілком реальної збройної агресії росії. Чим би не виправдовувала свої дії росія, у 2014 році саме вона розпочала війну на Сході України та окупувала Крим. Саме росія впродовж 8-ми років гібридної війни систематично порушувала Мінські домовленості. 

У НАТО в свою чергу неодноразово заявляли про те, що не відправлятимуть війська в Україну у разі нападу росії. Всі члени Альянсу підтвердили на Брюссельському саміті в червні 2021 року, що “Альянс не прагне конфронтації і не становить загрози для росії”. 

У січні 2022 року на фоні росповсюдження росією дезінформації щодо ситуації на кордонах Офіс прес-секретаря США опублікував спростування, зокрема щодо планів НАТО. Так, НАТО не оточувало росію та до незаконного захоплення росією Криму не планувало розміщення військ союзників у східній частині Альянсу.  Багатонаціональні бойові групи в країнах Балтії і Польщі були розміщені в 2016 році у відповідь на застосування росією військової сили проти своїх сусідів. Ці сили є ротаційними, оборонними та пропорційними. Розширення НАТО не спрямоване проти росії. Кожна суверенна держава має право вибирати свої власні механізми безпеки і вступати в оборонні регіональні альянси з метою самооборони. Це фундаментальний принцип європейської безпеки, відображений у Статуті ООН, і той, який росія підтвердила в безлічі міжнародних і регіональних документів, таких як Гельсінський заключний акт.

Фейк: Секретні лабораторії США розміщені по всій Україні

Цей наратив існує вже відносно давно і час від часу повертається в актуальні на фоні тематичних світових та національних подій, як от пандемія кору чи коронавірусу, або ж застосування біологічної та хімічної зброї в умовах війни з росією.

  • “Скандал із переміщенням американських біологічних лабораторій в Україну не перший і, судячи з усього, не останній. У 2018 році згадали про “забуті” американські лабораторії у зв’язку з безпрецедентною однорічною епідемією кору” (“Lo scandalo del dislocamento di laboratori biologici americani in Ucraina non è il primo e, apparentemente, non l’ultimo. Nel 2018, i laboratori americani «dimenticati» sono stati ricordati, in relazione a un’epidemia di morbillo senza precedenti della durata di un anno”) Come Don Chisciotte

Як насправді?

Ніяких “секретних” американських лабораторій на території України немає. Натомість діє Програма Міноборони США зі зменшення біологічної загрози, в рамках якої американські та українські установи відкрито співпрацюють.  Сама програма спрямована не на розробку біологічної зброї, а на вивчення методів боротьби з вірусами. Мета усіх лабораторій в Україні індикація та ідентифікація збудників інфекційних хвороб, що мають значний епідемічний потенціал та міжнародне значення та підпадають під регуляцію міжнародних медико-санітарних правил.

VoxCheck раніше спростовував наявність в Україні подібних лабораторій та розглядав даний фейк у рамках моніторингу російської дезінформації. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний