ФЕЙК: Українські біженці спалили будинок в Німеччині

ФЕЙК: Українські біженці спалили будинок в Німеччині

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1273

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах поширюють нібито сюжет німецького видання Bild про те, як українські біженці спалили будинок у німецькому Вульфені. В інших публікаціях посилаються на текстову публікацію на сайті Bild. Біженці з України начебто намагалися спалити прапор рф, але вогонь перекинувся на стіни. Причому історія має водночас кілька суперечливих інтерпретацій. В одних публікаціях йдеться, ніби будинок належав чоловікові, і він залишив його біженцям. А на відео за згорілим житлом плаче власниця-жінка на ім’я Наталі Міхальски. 

Насправді це фейк: Bild не випускали ні сюжет, ні статтю про те, що біженці з України влаштували пожежу в німецькому будинку. А фейковий сюжет змонтували з відео, опублікованого ще в 2013 році, та уривку справжнього сюжету Bild 2021 року.

Скриншот фейкового допису у фейсбуці 

У травні 2022 року російські ЗМІ, телеграм-канали та користувачі соцмереж почали поширювати сюжет Bild, на якому спершу показано, як у якомусь приміщенні за допомогою котушки Тесла палять російський прапор, потім — як горить увесь будинок знадвору, і насамкінець інтерв’ю, на якому плаче власниця зруйнованого житла. 

У крайньому правому вуглі відео з котушкою Тесла видно водяний знак «marek415». Цей фейк також спростовували незалежні іноземні фактчекери з AFP. Вони звернулися до користувача інстаграм із таким нікнеймом, ним виявився студент Празького технічного університету Марек Новотний. У коментарі AFP він підтвердив, що це відео його авторства, однак він вже видалив його зі своєї сторінки, щоб його не використовували в подібних фейках. 

Стоп-кадри з фейкового відео, на якому видно, що кадр із котушкою Тесла взято з акаунта «marek415»

Зворотний пошук зображення у Google Images показав, що відео, на якому будинок нібито горить знадвору, опублікували на YouTube ще в 2013 році. На ньому пожежа в німецькому Валуфі. У фейковому сюжеті просто використали уривок цього відео. 

Стоп-кадр із фейкового відео 

Стоп-кадр із відео, опублікованого в 2013 році 

Bild справді випускали сюжет із жінкою на ім’я Наталі Міхальски у січні 2021 року. У підписі до нього вказано, що це кадри з пожежі будинку в місті Остерхольц-Шармбек. 

Стоп-кадр із фейкового відео, в якому поверх уривку справжнього сюжету Bild наклали титри про пожежу, влаштовану українськими біженцями 

Стоп-кадр із оригінального сюжету Bild про пожежу в Остерхольц-Шармбек, 31 січня 2021

Отже, сюжет Bild про пожежу, влаштовану українськими біженцями — це монтаж уривків відео різних років. 

Раніше у соцмережах поширювали скриншот нібито публікації на сайті Bild із заголовком: «Українські біженці хотіли спалити російський прапор і в результаті підпалили будинок, в якому вони перебували». 

Підроблений скриншот нібито сайту Bild

Заступник редактора газети Bild Тімо Локощат пояснив у твітері, що Bild ніколи не публікував цю новину й це «повний фейк».

AFP звернулися по коментар до офіцера поліції станції Дессау-Росслау, відповідальної за Ангальт-Біттерфельд — поліцейської дільниці, під юрисдикцію якої входить місто Вульфен. Офіцер заявив, що ні про які пожежі через українських біженців йому не відомо. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний