Цифрова держава для українців: що змінилося у Дії за останній рік

Цифрова держава для українців: що змінилося у Дії за останній рік

7 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
2033

На запрошення аналітичного центру «Вокс Україна» керівник команди впровадження електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України Денис Іванов взяв участь у конференції «Рік реформ під час війни». У межах події, організованої за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Посольства Швеції в Україні, представник Мінцифри розповів про сервіси Дії, запущені  за місяці повномасштабної війни. Їх було запущено понад 20.

Головна мета Дії і Мінцифри — це побудувати найзручнішу державу у світі — державу у смартфоні, в якій будуть доступні 100% публічних послуг. І навіть трошки більше.

Зараз у застосунку Дія понад 18,5 мільйонів унікальних користувачів. Це ті українці, які незалежно від того, де вони зараз знаходяться — на території України чи поза її межами — користуються Дією: авторизовані, користуються послугами і цифровими документами.

Що є у Дії?

Документи

Користувачам доступні до 14 цифрових документів, серед яких паспорт громадянина України (ID-картка), закордонний паспорт, картка платника податків (РНОКПП),  посвідчення водія, студентський квиток тощо.  Також ми  запустили в Дії пенсійне посвідчення, можливість отримати довідку внутрішньо переміщеної особи та посвідку на тимчасове та постійне місце проживання.

Реагуючи на запити громадян, які знаходяться за межами України і мають потребу підтвердити особу чи провалідувати свій документ, ми зробили переклад трьох базових документів, які потрібні за кордоном — це закордонний паспорт, посвідчення водія та технічний паспорт на транспортний засіб. Тепер не виникає проблем із транслітерацією, із перенесенням і достовірної та актуальної інформації із документів у внутрішні інформаційні системи за кордоном. Дані та додаткова інформація в документах доступні англійською мовою.

Є документи, які безпосередньо стосуються користувача в залежності від конкретної ситуації. Для прикладу, той самий ковід-сертифікат. Одна з перших країн у світі, яка його оцифрувала і сертифікатом якої можна було користуватись за кордоном, була Україна. Згодом інші країни перейняли багато нашого досвіду.

Послуги

У застосунку Дія доступно більше 20 послуг, а на порталі Дія — понад 70. Приблизно раз на два тижні з’являється нова послуга. 

Які сервіси були запущені під час війни?

Найперше — єДокумент, який ми запустили 11 березня. Це — тимчасовий документ на період воєнного стану,  з фотокарткою, з ПІБ.  Його можна використовувати у життєвих ситуаціях як звичайний паспорт. Наприклад, показувати представникам поліції та бійцям територіальної оборони на блокпостах, щоб підтвердити особу. єДокумент можна згенерувати навіть без підключення до інтернету.

У березні 2022 року ми масштабували програму єПідтримка. В українців із населених пунктів, де ведуться найактивніші бойові дії, була можливість подати заявку на ​​отримання 6500 грн на карту єПідтримка. Це продовження так званої «ковідної тисячі»: хто вакцинувався, той отримував 1000 гривень. 

Наразі 19 банків уже приєдналися до цієї програми та випустили картки єПідтримка.

Також переселенці можуть отримати довідку вимушеного переселенця та разом з нею виплати від держави у розмірі 2000 тисяч на дорослого та 3000 тисячі на дитину на картку єПідтримка. З початку повномасштабної війни понад 1,4 мільйони осіб (в тому числі дітей) скористалися послугою на отримання довідки ВПО через Дію. Крім того, підприємства, які влаштували на роботу ВПО могли отримати 6500 гривень допомоги за кожного працівника. 

Нещодавно ми додали можливість подати заявку про пошкоджене або зруйноване майно. Спочатку — на порталі, а потім і в застосунку. Надходить дуже велика кількість заяв, які ми збираємо і передаємо у відповіді міністерства для того, щоб наповнити реєстр пошкодженого майна. Вже понад 300 тисяч заяв про пошкоджене майно подано через портал та застосунок Дія.

Ми також допомагаємо збирати кошти на підтримку України. Декілька місяців тому з’явилася можливість придбати військові облігації для допомоги нашим військовим, нашій державі. Облігації продає не Дія, а компанії-партнери. Ми надаємо майданчик, де є можливість у два-три кліки оформити купівлю облігацій. Це можливість не просто задонатити, а отримати через визначений термін свої гроші назад із відсотками. До того ж дохід з облігацій не оподатковується. Наразі через Дію придбано більше 180 000 облігацій на суму більше ніж 180 млн гривень. 

Крім того, через Дію українці можуть задонатити на армію — фандрейзинговій платформі UNITED24, на Армію Дронів. Зараз триває наступна хвиля — це донати на морські дрони. 

«Майже пів мільйона українців скористалися чатботом єВорог»

Серед сервісів, які ми вважаємо найбільш ефективними — єВорог. Це чатбот, через який можна повідомити про розміщення ворожої техніки на окупованих територіях, про колаборантів, про вибухонебезпечні предмети тощо. Авторизація в чатботі відбувається тільки через Дія.Підпис. Майже пів мільйона українців скористалися цим сервісом і допомогли ЗСУ.

У застосунку Дія  є й інформаційні послуги, які зараз стали дуже корисними. З березня функціонує Дія.TV, Дія.Радіо для того, щоб українці, незалежно від того, де вони знаходяться,  завжди мали доступ до об’єктивної офіційної інформації.

«Щотижня ми приростаємо на 100-150 нових партнерів»

 Дія також надає зручні сервіси для юридичних осіб, публічного сектору, неурядових організацій — це валідація (перевірка цифрового документа), шеринг документів (надання копії документа через Дію), кваліфікований електронний підпис для авторизації чи дистанційного підписання документів – Дія.Підпис. Першими на це відреагували фінансові установи, банки, які змогли, наприклад, дистанційно відкривати рахунки. 

Революційний сервіс, який є у застосунку Дія та який хочуть інтегрувати багато країн — це Дія.Підпис – кваліфікований цифровий підпис, який відкриває можливості дистанційного підпису або дистанційної авторизації через розпізнавання обличчя. Тобто, використовуючи ваш Дія.Підпис (якщо у вас є Дія, його потрібно просто активувати), ви можете авторизуватися на сервісах-партнерах Дії або підписувати будь-який документ онлайн, зокрема, через сервіси-партнери: «Вчасно», «Документ.Онлайн» тощо. 

«Створено майже 6 мільйонів унікальних Дія.Підписів»

Зараз уже створено майже 6 мільйонів унікальних Дія.Підписів, які використовують громадяни. Один із останніх кейсів інтеграції: на сайті Львівобленерго можна подавати заявку на зміну лічильника. Для цього потрібно поділитись копією паспорта через Дію й підписати заяву Дія.Підписом. Сподіваюся, поступово ця опція буде доступною для всіх обленерго.

Щотижня сервіси Дії підключають 100-150 нових партнерів. Загалом за підсумками року маємо вже понад 7000 партнерів. 

Міжнародна інтеграція

Міністерство цифрової трансформації наразі веде перемовини з установами та організаціями з понад 14 країн стосовно можливостей інтеграції. Максимально наблизилися до такої інтеграції Польща та Естонія.

З Польщею мова йде про взаємну інтеграцію та кросдержавний шеринг. Від початку повномасштабної війни українцям стала доступна спеціальна цифрова посвідка Дія пл у польському застосунку mObywatel. Також невдовзі цифрові водійське посвідчення та техпаспорт у Дії відображатимуться в польському застосунку mObywatel. Тобто українці в Польщі зможуть додати цифрові водійські в mObywatel через Дію. Ці електронні документи прийматимуть на рівні з паперовими. Кросдержавний шеринг документів — це не тільки наступний крок у розвитку цифрових взаємин між Україною та Польщею, але й міжнародне визнання електронних документів у Дії.

З Естонією ми підписали меморандум про співпрацю і консультуємо їх щодо розробки естонського аналогу застосунку Дія. Думаю, на початку наступного року ми побачимо результат, який також буде корисний не тільки естонцям, але й громадянам України.

Публікація видана в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Думки та позиції викладені у цій публікації є позицією автора та не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні та Міжнародного фонду «Відродження».

Текст упорядкувала Юлія Білик. Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалу команді стажерів: Ярославі Богославець, Марії Глитень, Марті Цимбалісті, Дар‘ї Філіп‘євій.

Автори
  • Денис Іванов, керівник команди впровадження електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний