У липні 2023 року VoxCheck промоніторив 81 медіа з Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії, Італії, Німеччини та виявив 966 кейсів дезінформації про Україну. Найбільше кейсів дезінформації ми виявили у чеських (191 кейс дезінформації), польських (181 кейс) та словацьких (169 кейсів) медіа. Найактивніше у липні європейські ЗМІ просували наративи про контроль Заходу над Україною та використання її у своїх цілях, дискредитацію української влади та наратив про «нацистську ідеологію» в Україні.
VoxCheck моніторить ЗМІ в країнах Європи (Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Польщі та Угорщині) та аналізує дезінформаційні наративи про Україну, які поширюють ці медіа. Здебільшого виявлені фейки та маніпуляції співзвучні з головними наративами російських дезінформаційних кампаній. Щомісяця команда VoxCheck публікує звіт про результати моніторингу. Усі дезінформаційні повідомлення згруповані у наративи, їхні спростування відображатимуться на вебсайті бази даних «Propaganda diary».
Польща
Під час моніторингу 12 польських ЗМІ ми виявили 181 кейс дезінформації, які можна згрупувати у 21 наратив. Найактивніше проросійські медіа Польщі просували наративи про контроль Заходу над Україною та використання її у своїх цілях (37 кейсів), недемократичність України (26), а також дезінформація щодо зброї, наданої Україні західними партнерами та нацизм в Україні (15 кейсів у кожному наративі).
Дезінформація про контроль Заходу над Україною вже традиційно є одним із найпоширеніших наративів російської пропаганди в Європі. У рамках цього наративу проросійські польські ЗМІ вкотре намагаються переконати читачів у тому, що «деякі країни НАТО» використовують Україну як інструмент для послаблення росії, Захід колонізує Україну та й узагалі «створює з неї монстра, який пожирає власних громадян». Український уряд нібито мириться із цим на тлі перспективи про євроінтеграцію, втім вона неможлива, а якщо й можлива, то не вартує витрачених ресурсів, пишуть пропагандисти. Фейкороби звично використовують тактику віддзеркалення, за якої дії або наміри рф приписують її супротивникам. Відтак автори стверджують, що Захід пролонгує російсько-українську війну щоби відвернути увагу виборців від внутрішніх проблем у країнах.
У рамках наративу про те, що Україна не є демократичною країною, ми зустрічаємо нові фейки: про заборону українцям комунікувати з жителями рф (навіть за збережений російський номер на території України вам буцімто загрожуватиме арешт), постійні вуличні рейди з перевіркою телефонів і квартирними обшуками, «тотальне переслідування» православних вірян та загалом інакодумців. У цьому аспекті, переконують пропагандисти, Володимир Зеленський перевершив навіть Гітлера, який за сумісництвом є кумиром президента. Автори також наводять цитати українського колаборанта Віктора Медведчука про те, що Зеленський ще до повномасштабного вторгнення нібито «задушив будь-яку опозицію», а політики, які виступали за дружні відносини з рф, були репресовані владою. Втім, яким чином опозиційна партія Медведчука ОПЗЖ припинила свою роботу в українському парламенті лише у квітні 2023 року, тобто майже через 2 місяці після широкомасштабного вторгнення, пропагандисти не пояснюють.
Говорячи про надану партнерами зброю, фейкороби стверджують, нібито зброя та техніка, передана західними партнерами, не досягає української армії, а опиняється на чорному ринку. Втім автори цього ж ЗМІ переконують читачів, що у ході війни російська армія знищила майже всі танки Leopard, передані Польщею та Португалією, українська армія не може опанувати танки Challenger-2, та й узагалі західна техніка не призначена для ведення бойових дій на українській місцевості. Окрім цього, у проросійських медіа рішення про постачання касетних боєприпасів до України називають незаконним і таким, що призводить до «ескалації конфлікту».
Що стосується наративу про нацизм в Україні, пропагандисти використовують вже давні фейки про культ Степана Бандери та порівнюють Володимира Зеленського з Гітлером. Ба більше, низка авторів звинувачують ЦРУ у плеканні українського нацизму, зокрема проведенні секретних тренувань для «неонацистських антиросійських груп». Воно й не дивно, стверджують пропагандисти, адже ще у 2016 році Уряд США нібито скасував заборону на фінансування неонацистів, яка раніше накладалась на щорічний бюджет допомоги Україні.
Окрім цього, проросійськи автори поширювали наратив про українських біженців (13 кейсів). Польща лідирує за кількістю прийнятих біженців з України, і відтак вони часто стають ціллю інформаційних атак прокремлівських ЗМІ. В одному з медіа українських біженців порівнюють із «дияволами», які «не знають засад людської моралі», вільно привозять на територію ЄС зброю, що її передали Україні західні партнери, та буцімто продають її зокрема терористам і людям із психічними розладами, яким мати зброю заборонено. Автори також намагаються переконати читачів у тому, що в Україні буцімто процвітає «чорна трансплантологія» та загалом побутує цинічне ставлення до людського життя, а отже приймати українських біженців — небезпечно.
Італія
У рамках моніторингу 13 італійських медіа за липень ми виявили 95 кейсів російської дезінформації, з яких можна виокремити 21 наратив. Найбільше повідомлень ми зафіксували у рамках наративів про використання Заходом України для власних цілей (14 кейсів), вимушеність рф розпочати війну через дії України та Заходу (11), а також про буцімто погрози України влаштувати ядерну катастрофу (8).
Говорячи про те, що Захід контролює та використовує Україну, італійські пропагандисти створюють враження, нібито співпраця із західними країнами несе для України більшу загрозу, ніж можлива поразка у війні з росією. Вони наголошують на вигідності війни для Заходу — мовляв, країни НАТО економічно спустошують Україну, «накачують її зброєю» щоби цю зброю протестувати та загалом воюють з росією «руками українців». Щоби заплутати читачів ще більше, пропагандисти стверджують, що ЄС також є жертвою Сполучених Штатів, адже вони фактично є господарями Європейського Союзу. Деякі фейкороби навіть ототожнюють Україну та росію, пишучи, що у разі повернення Криму до складу України його ресурсами користуватиметься НАТО, а отже обидві країни зазнають поразки.
Другий найбільший проросійський наратив у італійських ЗМІ — начебто росія була змушена розпочати війну через дії України та Заходу. У підтвердження цьому медіа вкотре поширюють фейк про те, що влада рф вторглась в Україну через потенційну експансію НАТО, хоча між представниками країн-членів НАТО і СРСР нібито була укладена угода про нерозширення організації на територію Східної Європи. Втім це також неправда. Серед прокремлівських ЗМІ Італії ми знайшли ще одну, навіть абсурднішу версію — росія буцімто напала на Україну через те, що Захід підтримав Революцію Гідності, що «призвело до конфліктів у Криму та на Донбасі», а згодом і до повномасштабної війни. Окрім цього, низка прокремлівських ЗМІ виправдовують російську агресію тим, що землі України буцімто історично є частиною росії, і остання не бажає віддавати «свої» природні ресурси «фанатиками Второзаконня», натякаючи на країни Заходу.
Наступний найпоширеніший наратив кремля про те, що Україна нібито погрожує влаштувати ядерну катастрофу. Посилаючись на анонімні джерела, фейкороби стверджують, що НАТО й Україна погодились підірвати Запорізьку атомну електростанцію, аби згодом звинуватити у цьому росію. За це Україні буцімто мали надати «тимчасове членство» у НАТО, про що було б оголошено під час саміту НАТО 11 і 12 липня, і країни НАТО воювали би з рф нарівні з Україною. За іншою версією, українська влада сама планує віддати наказ про атаку на ЗАЕС, аби «збільшити фінансування, що надходить із Заходу». Щоби підтвердити цю тезу, фейкороби також звинувачують Україну в підривах Каховської ГЕС та Північного потоку. Таким чином автори намагаються заплутати читачів і водночас створити для України образ голодної до грошей, нераціональної та небезпечної країни.
Окрім цього, в італійському інфопросторі ширився наратив про «зернову угоду» (6 кейсів), а саме фейки про те, що експортоване Україною зерно буцімто не досягало країн призначення, а залишалось у Європі. Внаслідок цього, пишуть фекйороби, угода не вирішує продовольчу кризу, а отже втрачає свій зміст. Також пропагандисти стверджують, що Україна нібито використовувала «зерновий коридор» для здійснення атак на росію, через що остання і вийшла з «зернової угоди».
Німеччина
У 15 німецьких медіа ми виявили 166 кейсів дезінформації про Україну та 21 наратив. Найбільше кейсів входять до наративів про контроль Заходу над Україною (25), дискредитацію української армії (24), а також про те, що перемога України у війні буцімто неможлива (13).
Низка німецьких ЗМІ повторюють вже старі російські тези про те що Захід, зокрема США, буцімто використовують Україну для притлумлення рф, а західні корпорації та інвестиційні фонди лише наживаються на війні. Водночас схожу долю пропагандисти «пророкують» полякам і литовцям — Захід нібито планує залучати їх до війни, при цьому президент Польщі погоджується на це, але «приховує це від свого народу». Низка медіа навіть не вдаються в деталі і просто подають використання Заходом України як доконаний факт: «Захід ставиться до української армії як до терористичного ополчення, яке він може використовувати для власної вигоди, але за яке не несе жодної відповідальності». Вони також цитують міністра закордонних справ рф лаврова, стверджуючи, що Володимир Зеленський виконує наказ західних партнерів про ліквідацію «російської цивілізації» на території України.
У намаганні дискредитувати українську армію фейкороби переконують читачів у тому, що контрнаступ України є невдалим. Навіть Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, пишуть вони, «визнав провал українського контрнаступу» під час публічного форуму Північноатлантичного альянсу. Але це неправда. Справжня цитата Столтенберга звучить наступним чином: «українці [у ході контрнаступу] завойовують позиції, відбиваються від російських окупантів, зустрічаючи шалений опір». Задля посилення наративу про неуспішність контрнаступу автори використовують очевидні фейки: українська армія буцімто зовсім не просунулася вперед та зазнала колосальних втрат, що неспівмірні з втратами армії рф.
Говорячи про неможливість перемоги України, пропагандисти посилаються на Скотта Ріттера — колишнього американського військового, який має проросійську позицію. На думку Ріттера, на Україну чекає поразка, адже «у НАТО немає військ, підготовки, матеріально-технічної підтримки, командування та управління». Відтак НАТО не зможе прийти на допомогу Україні, «яка вже програє». Окрім цього, посилаючись на анонімних військових експертів, фейкороби пишуть про значні втрати в українському військовому складі та технічному оснащенні, створюючи враження, ніби поразка України неминуча. Низка ЗМІ напряму пишуть про те, що Україна апріорі не може перемогти, але у цій же статті зазначають, що якщо вона матиме перевагу на фронті, росія розпочне ядерну війну.
Також німецькі пропагандисти поширюють наратив про те, що росія насправді допомагає Україні (2 кейси), адже якість життя українських громадян «лише підвищилась» у російській окупації порівняно з життям «у зубожілій Україні». Як докази кращої якості життя фейкороби згадують нібито відремонтовану дорогу з Донецька до Маріуполя, зведення нових житлових масивів у Маріуполі (в які заселяються самі ж росіяни), а також відбудовані після ведення бойових дій вулиці.
Угорщина
У 13 угорських медіа ми зафіксували 164 кейси дезінформації про Україну та згрупували їх у 22 наративи. Серед них найбільші — про надання Україні зброї західними партнерами та буцімто використання України Заходом (21 кейс у кожному наративі), а також наратив про те, що дії України та Заходу змусили росію розпочати війну (14).
Дезінформація про передачу західного озброєння, що її поширюють угорські пропагандисти, співзвучна з фейками польських медіа. Цитуючи речницю МЗС росії Марію Захарову, автори стверджують, що зброя не доходить до української армії — натомість, вона нібито опиняється в руках «неонацистських груп», які беруть участь у заворушеннях у Франції. Низка ЗМІ з посиланням на заяви путіна також пишуть, що надання зброї ескалює ситуацію на полі бою і штучно пролонгує війну. Але найбільше пропагандисти намагаються переконати читачів у тому, що жодне озброєння нібито не змінить ситуацію на фронті для України на краще — це головний акцент угорських прокремлівських медіа у рамках цього наративу. Таким чином фейкороби навіюють думки про марність спротиву та неможливість перемоги України.
Що стосується наративу про контроль Заходу над Україною, ми бачимо вже давні фейки: Україну нібито використовують як засіб для послаблення рф, Україна буцімто втратила суверенітет, російсько-українська війна зображується як проксі-конфлікт, з якого отримують вигоду Сполучені Штати, а українців «відправляють на неминучу смерть» — для посилення цих тез пропагандисти посилаються на путіна, прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, Верховного лідера Ірану Алі Хаменеї, а також Марію Захарову. Окрім цього, пропагандисти цитують проросійського кандидата у президенти США Роберта Кеннеді-молодшого, який стверджує, що Сполучені Штати зманіпулювали Україною задля розв’язання повномасштабної війни. Фейкороби навіть стверджують, що це західні партнери змушують українську армію оборонятись і наступати на російські позиції, що нібито суперечить бажанням самих українців.
Ба більше, за свідченнями пропагандистів, західні країни ще й саму росію змусили розпочати широкомасштабну війну. Путін нібито побоювався (і досі боїться) розширення НАТО, і саме альянс «спровокував» росію до розпалу війни, адже буцімто намагався перетворити Україну на «неформальний військовий інструмент організації». Також напередодні саміту НАТО, що відбувся 11 і 12 липня, пропагандисти наводили цитати ексрадника Міноборони США Дугласа Макгрегора про те, що рішення організації «можуть змусити путіна почати наступ на Україну аж до Одеси», адже росія буцімто досі не окупувала Одесу лише тому, що «президент росії не прагне до ескалації конфлікту». Фейкороби вкотре самі собі суперечать — лише в одному реченні вони підкреслюють, що Росія нікому не погрожує і водночас вона «відреагує на кроки, які потенційно загрожують її інтересам».
Угорські прокремлівські ЗМІ також поширюють наратив про те, що Україна не є демократичною державою (6 кейсів). Вони традиційно звинувачують Україну в «угорофобії», себто у нібито несправедливому та нечесному ставленні до угорців. Це буцімто проявляється зокрема у тому, що німецька компанія Rheinmetall планує збудувати на заході України завод з виробництва бронетехніки. Хоча конкретне місце будівництва невідоме, пропагандисти стверджують, що завод збудують на Закарпатті, аби навмисне «зробити угорську меншину в Україні мішенню для російських атак». Також, зазначають автори проросійських ЗМІ, український уряд «стирає історію України» тим, що демонтує радянський герб зі щита монумента «Батьківщина-мати», а також буцімто переслідує вірян православної церкви.
Словаччина
У рамках моніторингу 13 словацьких медіа за червень ми виявили 169 кейсів російської дезінформації, які згрупували у 21 наративи. Наймасовішими стали наративи про контроль і використання України західними партнерами (28 кейсів), нацизм в Україні (19) та наратив про те, що Україна — терористична держава (14).
Переконуючи читачів у тому, що Захід контролює і використовує Україну у своїх цілях, словацькі пропагандисти традиційно посилаються на проросійських спікерів: Марію Захарову, Дугласа Макгрегора, Віктора Орбана, експрезидента росії Дмітрія Мєдвєдєва. Вони стверджують, що Україна повністю підконтрольна ЦРУ, Сполучені Штати та ЄС змушують Україну «влаштовувати етнічні чистки російськомовних громадян на Донбасі», а країни НАТО використовують Україну для тестування своєї зброї. Не обійшлось і без старих фейків про те, що Революція Гідності була спродюсована США, а російсько-українську війну розпочав Захід задля виснаження росії. Таким чином пропагандисти хочуть позбавити Україну суб’єктності в очах своїх читачів та створити враження, нібито Україна фактично є жертвою західних партнерів, а не росії.
На початку липня з Туреччини повернулись 5 командирів батальйону «Азов», що запустило нову хвилю фейків про нацизм в Україні — один із найстійкіших наративів російської пропаганди. Фейкороби наполягають, що в Україні діє «Бандерівський режим», згадують про нібито фашистські шеврони на формі українських військових, кличуть «Азов» «нацистським угрупуванням» та дивуються тому, як президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган наважився передати Україні «нацистів з “Азова”». На підтвердження своїх слів фейкороби зокрема цитують проросійського блогера Шарія, якого вони описують як «російськомовного українця, який вболіває за свою країну».
Окрім цього, пропагандисти звично звинувачують Україну у тероризмі, аргументуючи це тим, що українська армія нібито обстрілювала цивільні об’єкти у Таганрозі та атакувала Кримський півострів дронами, цілячись при цьому конкретно у цивільних росіян. Не обійшлось і без давніх фейків про те, що Україна нібито вчиняла замахи на низку російських діячів: Захара Прілєпіна, Дарію Дугіну, Константіна Малофєєва, та інших. У такий спосіб фейкороби намагаються змалювати Україну небезпечною та недостойною співчуття та допомоги країною.
У словацьких ЗМІ також просували наратив про чорну трансплантологію в Україні (3 кейси). Пропагандисти писали, що українська медична клініка BioTexCom «за виявленими фактами» користується послугами іноземних військових для того, аби викрадати та вивозити дітей з території України. Очікувано, жодних доказів у статті не викладено — фейкороби лише надають посилання, що веде на матеріал видання Politico, у якому також немає інформації про подібні злочини клініки. Крім цього, ми зафіксували 6 кейсів у рамках наративу про військові біологічні лабораторії, а також нарколабораторії в Україні: у них нібито створюють біологічну зброю, здатну вражати окремі етнічні групи. Проте, пишуть пропагандисти, США планують «перенести» біолабораторії до Казахстану, адже ще за часів СРСР «там були створені чудові наукові центри».
Чехія
У 15 чеських медіа ми зафіксували 191 кейс дезінформації про Україну, які можна згрупувати у 18 наративів. Найбільше кейсів входять до наративу про дискредитацію української влади (41 кейс), наступний за популярністю наратив — буцімто Захід контролює Україну, використовуючи її у своїх цілях (35), а також про нацизм в Україні (18).
Чеські проросійські ресурси, намагаючись дискредитувати або висміяти представників української влади, найбільше поширювали фейки саме про Володимира Зеленського: він нібито порушив Мінські домовленості, щоби спровокувати повномасштабну війну, сформував «спеціальні банди», які силоміць відправляють українців на фронт, а також домовився про постачання касетних боєприпасів для того, аби «калічити та вбивати українських дітей». Загалом, стверджують пропагандисти, «режим Зеленського» має на меті «знищити усіх українців». Окрім цього, прокремлівські автори вчергове стверджують, буцімто саме українська влада влаштувала атаку на Каховську ГЕС, а згодом атакує і Запорізьку атомну електростанцію, аби потім звинуватити у цьому рф.
Говорячи про використання України Заходом, фейкороби традиційно звинувачують західних партнерів у розпалюванні проксі-війни, у якій Україна воює за інтереси НАТО. Низка чеських прокремлівських авторів суголосна з угорськими пропагандистами: вони стверджують, що країни Заходу лише наживаються на війні, і саме вони змушують Україну розпочати та продовжувати контрнаступ, водночас українська армія буцімто вимагала відкласти його початок. Фейкороби намагаються демонізувати НАТО в очах читачів, пишучи, що країни-члени організації «зманіпулювали» українцями, щоби розпочати «братовбивчу війну» і таким чином зміцнити своє становище на світовій міжнародній арені.
Що стосується звинувачень України у нацизмі, найбільша кількість фейків припала на тезу про те, що в українській армії, зокрема у батальйоні «Азов», служать нацисти. Для підсилення цього фейку вони посилаються на Марджорі Тейлор Ґрін, проросійську американську політикиню, яка у твітері назвала українську армію «нацистською». Окрім цього, пишуть фейкороби, в Україні задля зміцнення антиросійських поглядів «були відновлені та легалізовані нацистські марші та марші прославлення Бандери». Пропагандисти також пригадали давній фейк про нібито священика, який накинувся на кортеж Володимира Зеленського у Болгарії та звинувачував його у нацизмі.
Ще один поширений наратив у чеських ЗМІ стосується «найманців», які воюють у ЗСУ (10 кейсів). Пропагандисти намагаються залякати читачів, розповсюджуючи фейки про те, що іноземні добровольці «можуть вижити на полі бою не більше 4 годин», та порівнюють Україну з Іраком та Афганістаном. Цитуючи анонімного «британського бійця» автори також стверджують, що українські військові командири нібито відправляють іноземців воювати без навчань та з невеликою кількістю зброї. Окрім цього, чеські автори поширюють російську пропаганду про українських біженців (4 кейси). Фейкороби посилаються на проросійські польські ЗМІ і стверджують, нібито з початку повномасштабної війни ЄС прийняв «тисячі українських злочинців і терористів, які багато років перебували під впливом нацистської ідеології».
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний