НЕПРАВДА: У Великій Британії сомалієць вбив трьох дітей, а британський уряд захищає його

НЕПРАВДА: У Великій Британії сомалієць вбив трьох дітей, а британський уряд захищає його

31 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
299

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито у Великій Британії сомалієць вбив трьох дітей, а британський уряд захищає вбивцю.

Однак це неправда. Підозрюваним у вбивстві є 17-річний британець. Заяви про те, що нападник був сомалійцем чи мігрантом з іншої мусульманської країни, виявилися фейковими. У такий спосіб навмисно розпалювали чутливу для Великої Британії тему мігрантів.

Скриншот допису

29 липня у Саутпорті, Велика Британія юнак із ножем вбив 3 дітей і поранив ще 10 осіб. Кілька англомовних новинних ресурсів поширили інформацію, нібито за вбивством стоїть радикальний мігрант-мусульманин, без уточнення країни. Натомість про те, що вбивця був саме сомалійцем, повідомляли лише російськомовні медіа.

У Саутпорті почались протести проти мігрантів, які пізніше відбулись в інших містах Британії. Щоб припинити заворушення, поліція розкрила ім’я справжнього підозрюваного — Аксель Муганва Рудакубан. Він народився в Кардіффі та є громадянином Великої Британії, батьки Рудакубана походять з Руанди, де поширене християнство, а не мусульманство (станом на 2022 рік мусульманство сповідували лише 2% населення). За словами поліції, напад не був пов’язаний з тероризмом, але мотиви злочинця досі невідомі. Слухання у справі Рудакубана призначене на 25 жовтня.

Англомовні та російськомовні акаунти посилались на допис, який веде на сторінку Берні Споффорт у Х. У дописі, який вона пізніше видалила, Споффорт назвала ім’я підлітка, який нібито скоїв вбивство — Алі Аль-Шакаті. Блогерка вказала, мовляв, його дії координувала британська спецслужба МІ6. Поліція затримала жінку за звинуваченням у поширенні неправдивої інформації, 10 серпня її випустили під заставу, розслідування триває. Споффорт заперечує, що саме вона стала першоджерелом інформації, стверджуючи, що лише поширила фейковий допис, як і інші користувачі. Тож Алі Аль-Шакаті ніколи не існувало. 

Згодом після публікації «новини» на сторінці Споффорт матеріал зі звинуваченням «Алі Аль-Шакаті» опублікувало медіа Channel3 Now, нині текст статті змінили. Channel3 Now також розмістило матеріал на сторінці Х. Акаунт має лише 3,4 тисячі читачів, але завдяки репостам новина про «нападника Шакаті» охопила понад 27 мільйонів людей. Це вказує на поширення фейку значною кількістю ботів.

Channel3 Now позиціює себе як «надійне джерело точних і актуальних новин», але на сайті немає інформації про власників медіа та авторів дописів, також не вказані контактні дані. Медіа публікує статті із клікбейтними заголовками про стрілянину, вбивства у Великій Британії та повідомляє про смерті публічних діячів. Домен Channel3 Now зареєстрували у червні 2023 року, але насправді історія цього «медіа» бере початок ще з 2012 року.

Дослідники дезінформації Стівен Гатчінгс і Марк Оуен Джонс, сходяться на думці, що проєкт має російські корені. 12 років тому невідомі створили ютуб-канал, де публікували відео з російського міста Іжевськ, згодом назву каналу змінили на Funny Hours та почали публікувати англомовні відео про Пакистан. У 2016 році у фейсбуці також створили однойменну сторінку.

У 2019 році проєкт переформатувався на новинний і взяв назву Channel3 Now. Експерт з дезінформації доктор Марк Оуен Джонс, заявив, що ютуб-канал раптово змінив тематику контенту, це може вказувати на те, що його викрали та перепрофілювали. За словами Гатчінгса, до цього можуть бути причетні громадяни росії. IP-адреса сайту належить двом громадянам Пакистану, імена справжніх власників — невідомі.

За словами Гатчінгса, цей сайт є одним з декількох ресурсів, які росія використовує для розпалювання ворожнечі у Великій Британії та інших країнах. Найчастіше такі сайти поширюють теорії змов, дискредитують мігрантів. За допомогою сайтів-підробок пропагандисти також публікують вкиди про Україну та українських біженців. Раніше ми спростовували, фейк, який поширив російський сайт-підробка, нібито Олена Зеленська придбала Bugatti за €4,5 млн.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний