ФЕЙК: «Нещодавно я дізнався, що людей в Україні не випускають за кордон уже третій рік» — Дональд Трамп

ФЕЙК: «Нещодавно я дізнався, що людей в Україні не випускають за кордон уже третій рік» — Дональд Трамп

28 Жовтня 2024
FacebookTwitterTelegram
365

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в інтерв’ю американському медіа Politico кандидат у президенти США Дональд Трамп сказав: «Нещодавно я дізнався, що людей в Україні не випускають за кордон уже третій рік. Зараз єдині країни у світі, де закриті кордони, — Україна та Північна Корея. Де б ви бачили, щоб я фінансував Північну Корею? Де те, що в Україні називають боротьбою за свободу й демократію».

Це — фейк. Дональд Трамп не робив подібних заяв. Некоректно порівнювати Північну Корею та Україну. У Північній Кореї заборонений виїзд усім без дозволу від уряду, незалежно від статі. А в Україні діють тимчасові обмеження лише для виїзду окремих категорій чоловіків з 18 до 60 років.

Скриншот публікації

Попри критичні вислови Дональда Трампа щодо України, у відкритих джерелах немає його цитати, яку поширюють користувачі. Politico також не публікувало матеріали з такою цитатою Трампа на сайті та на сторінках у соціальних мережах. А фото кандидата в президенти США, яким проілюстрували цитату, узяли з його інтерв’ю виданню CBS у 2018 році.

Окрім цього, некоректно порівнювати Україну із Північною Кореєю. Причиною тимчасових обмежень на виїзд для окремих категорій громадян є воєнний стан, запроваджений від початку російського нападу у 2022 році. Зокрема за кордон не випускають чоловіків від 18 до 60 років. Проте існують винятки — можна виїжджати за сімейними обставинами (супроводження родичів з інвалідністю, багатодітні чоловіки тощо), за станом здоров’я (чоловіки з інвалідністю), для навчання за академічною мобільністю (студенти-бакалаври), для роботи (дипломати, волонтери та інші). Обмеження зумовлені війною — частина чоловіків 18-60 років підлягає мобілізації, тож державі треба мати певний резерв для захисту від російської агресії.

Тоді як у Північній Кореї діє тоталітарний режим, яким зараз керує Кім Чен Ин. Усім жителям Північної Кореї, незалежно від статі, заборонено покидати країну без дозволу від уряду. А ті, кому дозволено виїжджати — дипломати, елітні студенти, наймані працівники, спортсмени — перебувають під ретельним наглядом. Мешканцям Північної Кореї також заборонено розмовляти з іноземцями, які прибувають до їхньої країни. Ці заборони діють у країні десятиліттями напротивагу Україні, де політичним режимом є демократія, а тимчасові обмеження є реакцією на зовнішні виклики, а не частиною загальної внутрішньої політики. 

Обмеження на виїзд громадян, сталі та тимчасові, діють і в інших країнах. Наприклад, в Ірані жінкам заборонено виїжджати за кордон без дозволу чоловіка, а у Сирії обмежували подорожі громадських активістів та опозиціонерів. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний