Індекс реформ 248: середньострокова модель контрактування від НСЗУ

Індекс реформ 248: середньострокова модель контрактування від НСЗУ

5 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
383

До 248 випуску Індексу реформ за період з 23 вересня по 6 жовтня потрапило 4 регуляції, а значення Індексу склало +0,6 балів. У попередньому випуску значення Індексу становило +1,04 бала. Головною подією випуску стала постанова про перехід Національної служби здоров’я України (НЗСУ) на середньострокову модель контрактування з медичними закладами.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Медзаклади перейдуть на середньострокову модель контрактування з НЗСУ, +1,25

Кабмін оприлюднив постанову, яка дозволяє медзакладам з 1 січня 2025 підписувати договори з НЗСУ за Програмою медичних гарантій на термін до 3 трьох років. Зараз контрактування між НСЗУ та медзакладами є однорічним. 

Така опція буде доступна для медзакладів, які надають первинну та екстрену допомогу, а також кластерних (багатопрофільні лікарні) та надкластерних закладів охорони здоров’я (високоспеціалізовані медичні заклади, які надають допомогу у більш складних чи рідкісних випадках захворювань).

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експерта

Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров’я:

«Трирічні контракти є однозначним кроком уперед для системи надання медичних послуг. Вони дають можливість як замовнику (Національній службі здоровʼя України — НСЗУ), так і надавачам (центрам первинної та екстреної допомоги, лікарням) планувати роботу на перспективу. 

З позиції ринку це особливо важливо для невеликих приватних надавачів послуг (наприклад, ФОПи — сімейні лікарі), частка яких у наданні послуг за останні роки значно виросла. Середньострокові відносини з НСЗУ також потрібні для інвестицій — це важливо у контексті відбудови. 

Для НСЗУ середньострокові договори дають більше можливостей застосовувати активні закупівлі, тобто втілювати разом із медичними закладами тривалі проєкти розвитку, реалізовувати тривалі політики, встановлювати для надавачів послуг цілі та показники, досягнення яких займає понад рік. 

Однак потенціал трирічного планування можна розкрити лише якщо НСЗУ є спроможним та компетентним замовником, здатним складати середньострокові закупівельні стратегії. Без цього трирічне контрактування зведеться до простого копіювання нинішніх договорів на два роки вперед».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси +1,0
Новий порядок сплати акцизного податку на тютюн та алкоголь +1,0
Монетарна політика 0,0
Бізнес середовище +1,5
Ліки в Україні додатково захищатимуть від фальсифікації — уряд підтримав створення системи верифікації лікарських засобів з 2D-кодуванням +1,0
Закон про виноград та продукти виноградарства +1,0
Енергетика 0,0
Людський капітал +1,3
НСЗУ планує перейти на середньострокову модель контрактування +1,3

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний