ФЕЙК: Понад 42% дистанційних голосів на президентських виборах Молдови 2024 року належали померлим — Bellingcat

ФЕЙК: Понад 42% дистанційних голосів на президентських виборах Молдови 2024 року належали померлим — Bellingcat

27 Травня 2025
FacebookTwitterTelegram
74

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео із логотипом BBC News. У ньому йдеться, мовляв, фахівці Bellingcat за допомогою ШІ встановили, що понад 42% голосів, отриманих через пошту на президентських виборах Молдови 2024 року, належали померлим. У відео також додали слова, які нібито належать керівнику Bellingcat Еліоту Гіґґінсу: «На жаль, жоден суд ще не прийняв докази, отримані за допомогою нейронних мереж штучного інтелекту». 

Однак це фейк. BBC News не публікувало це відео, а Bellingcat не проводила дослідження. У відео є численні неточності та неправдиві дані, зокрема цитату Гіґґінса вигадали. 

Скриншот допису

У 2024 році у Молдові запровадили голосування поштою для громадян, які проживають у США, Канаді, Норвегії, Швеції, Фінляндії та Ісландії. У 2025 році список країн пропонують розширити та включити Австралію, Нову Зеландію, Південну Корею та Японію.  

На сайті BBC News чи у соцмережах медіа немає цього матеріалу. Також подібну інформацію не публікували у Bellingcat. За зворотним пошуком ми встановили, що перший кадр, де зображені Гіґґінс та Грозєв, взяті з пресконференції 2018 року. Тоді Bellingcat представляли результати розслідування збиття «Боїнга-777» рейсу MH17 Малайзійських авіаліній. Ба більше, за словами керівника Гіґґінса, Грозєв не працює в організації з 2023 року. Тож ці фото є застарілими і не є доказом проведення розслідування щодо фальсифікації голосів на виборах Молдови 2024. 

У медіа чи соцмережах самого Гіґґінса немає цитати, яку додали у відео, мовляв, суд не прийняв докази, отримані через використання ШІ. Водночас незрозуміло, до якого суду Bellingcat буцімто подавали «результати розслідування». Адже спершу мали би провести розслідування, яке довело б чи спростувало б заяви журналістів, і зрештою, після аналізу доказів та аргументів сторін мав би відбутись суд. Однак на момент поширення фейку розслідування щодо фальсифікації виборів у Молдові не ініціювали. Також, якби факт підробки дійсно виявили, цю інформацію поширили б медіа, натомість міжнародні видання не писали про це.  

Видається дивним, що у відео, яке поширили у мережі, не вказали, під час якого з турів виборів голосування буцімто сфальшували. Адже у 2024 році чинна президентка Молдови Мая Санду у першому турі отримала 42,49% голосів, а у другому — 55,68%. Усі вищеперераховані неточності у відео вказують, що відео фейкове.  

Раніше ми неодноразово спростовували фейкові відео із логотипами BBC та Bellingcat. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний